Π.α.ο.κ

Απο καθαρη περιεργεια και μονο… γιατι οντως και μενα ειναι δικια μου απορια… σε ποιον ακριβως απευθυνεται δηλαδη το “γιατι ολα αυτα καθε φορα”? Φταινε κι αλλοι εκτος απο τους οπαδους του ΠΑΟΚ στους οποιους επιτρεπεται η εισοδος με διαφορων ειδων αντικειμενα, και εκτος του μαφιοζου με το οπλο στον αγωνιστικο χωρο?

2 Likes

Ο Σαββίδης υιοθέτησε όλα τα “καλά” που μας κληροδότησε ο Σωκράτης και ο Μαρινάκης. Βέβαια, για να είμαι δίκαιος, επί Σωκράτη γίνονταν όργια, επί Μαρινάκη τα πράγματα έγιναν χυδαία. Στον ίδιο δρόμο συνέχισε και ο Σαββίδης. Εξαγορά ενώσεων, δοτή διοίκηση της ΕΠΟ, δανεικούς, φιλικά κοκ.
Επίσης, αφανισμός του Παναθηναϊκού στα χαρτιά, καταγγελία μέσω Πλατανιά πέρυσι για να πάρει τίτλο στα χαρτιά, το κύπελλο-ανέκδοτο κοκ.
Πρόλαβε μέσα σε ένα-δύο χρόνια να κάνει όσα έκαναν και οι άλλοι.

Αυτό όμως δεν είναι παράξενο. Ιδιοκτήτης είναι και μάλιστα “ολιγάρχης” από χώρα που δε φημίζεται για το “επιχειρήν” της. Παράξενο είναι πως οι οπαδοί του ΠΑΟΚ άρχισαν να ηχούν σαν τους οπαδούς του Ολυμπιακού. Για όλα υπάρχει δικαιολογία, για όλα υπάρχει εξήγηση, όλα είναι νόμιμα άρα και ηθικά.

Στα τελευταία 3 ματς, απλά δε μπόρεσαν να διαχειριστούν τίποτα. Με αποκορύφωμα το χθεσινό που ο Σαββίδης, γνωρίζοντας πόσο μπανανία είμαστε αλλά και λειτουργώντας όπως έμαθε, έβαλε τα χεράκια του και έβγαλε τα ματάκια του.

Το να νομίζει κανείς πως ο τρίτος -ειδικά ο οπαδός του Ολυμπιακού και του ΠΑΟ- έχουν συμπάθεια στην ΑΕΚ και το Μελισσανίδη είναι αστείο. Αυτό και μόνο αρκεί στο να καταλάβει κανείς πόσο λάθος τα έχουν κάνει ΟΛΑ στον ΠΑΟΚ, ώστε όλοι πλην ΠΑΟΚ να θέλουν να χάσει αυτό τον τίτλο (που άπαντες λίγο-πολύ καταλαβαίνουν πως ήταν εμμέσως κυβερνητική απόφαση να πάρουν).

9 Likes

Κ απο δω οφσαιντ φαινεται. Δεν ειναι στην ευθεια. Το θεμα ειναι ο κανονισμος τι λεει ακριβως που δεν το ξερω. Οχι οτι εχει πλεον κ καμια σημασισ

Σου εδωσα την καρδουλα μου, αλλα αυτο που εσυ, ο Παντελης, και πολυς αλλος κοσμος, πιστευετε βαθια μεσα σας (και φανερα δηλαδη), οτι οι οπαδοι της αλφα και της βητα ομαδας διαφερουν σε μεσο ορο, πραγματικα με ξεπερναει. Οταν υπαρχει οποιαδηποτε υποστηριξη καποιας ομαδας, ειτε ειναι φανατικη, ειτε ενθερμη, ειτε ακομα και περιστασιακη, η αντικειμενικοτητα παει περιπατο, και ολοι, μας φαινονται χειροτεροι απο την ομαδα μας και τους οπαδους της ομαδας μας.

Το οτι ο Μαρινακης ειναι οτι πιο χυδαιο εχει υπαρξει στο ελληνικο ποδοσφαιρο, οπως πολυ σωστα εγραψες, δε σημαινει οτι ο μεσος υποστηρικτης του Ολυμπιακου, διαφερει απο αυτον του ΠΑΟΚ, του ΠΑΟ, της ΑΕΚ κτλ… Διαφορα μπορει να υπαρχει μονο αναμεσα στις “μεγαλες” ομαδες και στις μικρες, αφου φυσικα o μεσος υποστηρικτης της Λαμιας και του Πλατανια, μαλλον τυχαινει να υποστηριζει μια ομαδα λογω καταγωγης ή/και οικογενειας. Σε μενα προσωπικα ολοι οι οπαδοι μιας εκ των 4-5 μεγαλων ομαδων τα ιδια (σκατα :stuck_out_tongue:) μου φαινονται, ειτε ειναι φανατισμενοι ειτε οχι…

4 Likes

Δε διαφωνώ κάπου, ισα-ισα που αυτό λέω. Είναι όμως το πιο ακραίο παράδειγμα “αδικημενων” που μόλις ενοιωσαν ισχυροί όχι απλά έκαναν τα ίδια, μα δεν κράτησαν ούτε τα προσχηματα

3 Likes

Το ξέρω. Κοροϊδευτικά το έγραψα, γιατί χτες “διέρρευσε” ότι υπάρχει βίντεο από την κερκίδα που δείχνει ότι ο Μαουρίτσιο καλύπτεται από τον Μπακασέτα, πράγμα το οποίο δεν ισχύει.

Αυτή η εικόνα είναι αρκετή πιστεύω, δε χρειάζεται κάποιο βίντεο. Ο Μαουρίτσιο είναι σε θέση οφσάιντ.

Αυτό θα το δούμε, αν ποτέ υπάρξει αντίστοιχος Ολυμπιακός της τελευταίας 20ετίας. Προς το παρόν, τα περιστατικά τυφλότητας των γαύρων απέναντι στην πραγματικότητα, μας επιτρέπουν να το ισχυριζόμαστε αυτό, μιας και δύσκολα κάποια κουβέντα μαζί τους δε θα καταλήξει σε “πονεμένους από τον Τζόλε”, “88 μόνοι μας και 2 όλοι σας” κλπ.

Τράβα διάβασε το instra του Τράκη. Εγώ σαν Παναθηναϊκός δε θέλω να περάσει ούτε απ’ έξω από την ΠΑΕ αυτό το μαλακισμένο. Να τα χέσω τα λεφτά του, τι να τα κάνω αν είναι ο ίδιος χούλιγκαν; Αλλά έτσι όπως έχει γίνει το ποδόσφαιρο στην Ελλάδα, το έχουμε πει, με τις ομάδες ασχολούνται οι μεγαλύτεροι απατεώνες. Μαρινάκης, Ιβάν, Αλαφούζος, τίγρης, Κούγιας και η λίστα δεν έχει τελειωμό.

4 Likes

Εμ εδω μας τα λες καλυτερα ομως απο οτι μου τα ελεγες τις προαλλες… ΠΡΟΦΑΝΩΣ δε θα βρεις φανατικο οπαδο του ΠΑΟ ή της ΑΕΚ που να καθονται να λενε στον Ολυμπιακο “εμεις 40 και ολοι σας 36” ή οτι ειναι αυτο που λενε τελος παντων οι γαυροι, γιατι πολυ απλα δεν βολευουν τα νουμερα για αυτο το “επιχειρημα” (αποδεικτικο κρετινισμου στην ουσια).

Ειναι μια λυπηρη πραγματικοτητα, πως φανατισμενοι γαυροι υπαρχουν περισσοτεροι, το οποιο ειναι αποτελεσμα και της κυριαρχιας σε τιτλους, και της πολιτικης που ακολουθησε ο Κοκκαλης αρχικα, και ο Μαρινακης στη συνεχεια, με την κατευθυνομενη πωλωση και οργανωση (μελη κτλ). Αν πιστευεις οτι δε θα εβλεπες τα ιδια φαινομενα σε περιπτωση που στην θεση του Ολυμπιακου ηταν καποια αλλη ομαδα, νομιζω απατασαι :stuck_out_tongue:

Τελος παντων, δεν εχω επαφες με κανεναν υπερβολικα φανατισμενο οπαδο καμιας ομαδας, και βλεπω (εβλεπα μεχρι να φυγω απο Ελλαδα εστω) πανομοιοτυπες συμπεριφορες απο γαυρους, βαζελους, χανουμηδες, μπαογκς, αρειανους, και δεν ξερω γω τι αλλο γυρω μου. Εσυ μου πετας ατακες Τσουκαλα και μου λες οτι ειναι ατακες του μεσου γαυρου :joy:

Ο Τρακης ειναι απλα ενα λυπηρο παραδειγμα μιας ανθρωπινης υπαρξης, ή μαλλον για να το πουμε πιο σωστα, μια σπαταλη σπερματος.

ΥΓ. Να ξερεις οτι η ιδια κουβεντα που θα καταληξει σε σενα να λες αυτο το περι τυφλομαρας, θα καταληξει με τους γαυρους να λενε πως ολοι οι βαζελοι τα ιδια σκατα ειναι, και θα αραδιαζουν κι αυτοι τις “κλασικες” ατακες των βαζελων, βγαζοντας τους χειροτερους απο τον μεσο οπαδο οποιασδηποτε ομαδας. Μαντεψε, κανεις σας δεν εχει δικιο

Κανένας οπαδός καμιάς ομάδας δεν θέλει να φτιάξει το ποδόσφαιρο. Αυτα περιεξυγίανσης έχουν ίδια αξία με τα succes story και τα σκίζω τα μνημόνια. Ισα ισα εγω πιστευω οτι ο οπαδός επιθυμεί ο προεδρός του να ειναι λαμόγιο ώστε να πάρει εκδίκηση γιά οτι εχει γίνει στο παρελθόν.

2 Likes

Μέχρι να το μάθουμε, ο καθένας μπορεί να πιστεύει ότι θέλει :grinning:.

Επαναλαμβάνω ότι οι φανατικοί είναι απολύτως ίδιοι και θα μπορούσαν να υποστηρίζουν οποιαδήποτε ομάδα, είναι θέμα συγκυριών το ποια ομάδα υποστηρίζουν. Άλλες ελλείψεις της ζωής τους προσπαθούν ν α καλύψουν μέσω της “ομάδας”.

3 Likes

Προφανως, εδω εσυ πιστευεις οτι ο μεσος γαυρος ειναι ο Τσουκαλας και μιλαει για πονεμενους απο Τζολε, ενω αντιστοιχα ας πουμε το οτι ο “μεσος βαζελος” βγαζει περιπου τα 12-15 απο τα 19 πετσινα, αυτο ειναι φυσιολογικο και δειχνει σωας τας φρενας. Σε μενα που ευχομαι σκατα και στις δυο ομαδες παντως, το ιδιο καφριλα μου φαινονται και τα δυο αυτα.

Εσύ είσαι απλά ισαποστάκιας :stuck_out_tongue:.

Διαβάζουμε ότι βγήκε ένταλμα σύλληψης για τον Ιβάν Σαββίδη. Στον ΣΚΑΙ βέβαια, οπότε η εγκυρότητα φαντάζομαι ότι ελέγχεται :joy:.

Και στο sport24 το λέει, μάλλον θα ισχύει.

Eπίσης αυτό για να θυμούνται οι παλιότεροι και να μαθαίνουν οι νεότεροι

In all fairness, πιστόλι σε γήπεδο μόνο ο Βαρδινογιάννης είχε βγάλει ως τώρα. Μία φορά στον Γκμοχ in private και μια δεύτερη στους οπαδούς του ΠΑΟ που τον έβριζαν

Για την απόλυτη κατάντια του ελληνικού ποδοσφαίρου φταίει η πολιτικοποίηση του σε τεράστιο ποσοστό , από Σημίτη και μετά.Και πριν δεν ήταν όλα τέλεια και στο μπάσκετ δεν ήταν-είναι όλα τέλεια αλλά σε σχέση με τα όσα έχουν δει τα μάτια μας την τελευταία 20ετία στην μπάλα…

1 Like

Εν τω μεταξύ, είναι το γήπεδο εκκλησία επί 90 λεπτά, δεν πέφτει μέσα πραγματικά ούτε χαρτάκι, και κάνει το ματς πουτάνα ο πρόεδρος; Δηλαδή, υπάρχει περίπτωση να μπορέσει ο συγκεκριμένος να τιθασεύσει τους οπαδούς στο μέλλον; Καμία.

ολα οκ παιδια οπως μας ενημερωσε ο Κολκας απλα το ξεχασε πανω του το κουμπουρι ο Σαμπιντι, δεν ειχε κακη προθεση

1 Like

Εγω χτες λυπηθηκα τον Κομινη, πραγματικα. Εχεις κανει μια καλη 50-50 διαιτησια και σου καθεται φαση που κρινει το Πρωταθλημα στο 90’ και μαλιστα φαση που ειναι παρα πολυ δυσκολη γιατι εχει να κανει με ερμηνεια (κινηθηκε η οχι προς την μπαλα? Και να μην κινηθηκε εμποδισε η οχι τους παικτες της ΑΕΚ? Ηταν στο οπτικο τους πεδιο? Πιασ’το αυγο και κουρεφτο) και γενικα ο,τι και να δωσεις θα σε βριζουν. Γινεται και ολη η ιστορια με τα κουμπουρια, ποιος ξερει και τι εγινε στα αποδυτηρια για να κατακυρωσει το γκολ εκει (λολ ρε μλκ), γενικα του εκατσε απιστευτα…

5 Likes

Εν τω μεταξύ έχεις και τη “ρετσινιά” του περσινού τελικού του Κυπέλλου, που στην πραγματικότητα είναι του επόπτη το λάθος. Γάμησέ τα, για λύπηση ο Κομίνης.

1 Like

Δηλαδη ειπε ο Σαββιδης στα καλα του καθουμενου:Βαρεθηκα εδω πανω δεν παω μια βολτα στο γρασιδι να ξεπιαστω λιγο και με την ευκαιρια να κανω πουτανα το ματσακι?
Δεν φταιει το γεγονος οτι μετα το μηδενισμο με το γαυρο ηρθε και η ληστεια του κομινη που χαριζει το πρωταθλημα στην ομαδα του λαθρεμπορα…

Ξεκαβαληστε λιγο εκει κατω.Μια μεικτη βλαχων ειστε που παριστανετε τους πρωτευουσιανοι και εχετε τη νοοτροπια οτι σάς ανηκει ολος ο κοσμος.Και οποιον δεν παει με τα νερα σας τον βαφτιζετε γραφικο και φαντασιοπληκτο.Καλα σας τα λεει ο λιγδιαρης ο κολκας.Πρωτη φορα στα 92 χρονια αποκτησαμε επιχειρηματια με φραγκα και εχετε λυσσαξει με το ΠΑΟΚακι που σηκωσε κεφαλι και σας ξινιζει τη σουπα.Το οτι δεν μας συμπαθειτε αποτελει παρασημο για μας.
Σουρωτη και υπομονη…

1 Like

Καλά μυαλά σου εύχομαι.

9 Likes