Πιστεύετε ότι οι Έλληνες είναι

ποιους προδοσαν οι αριστεροι στην κατοχη??? δωσε τεκμηριωνενα στοιχεια οχι λογια του αερα…
:slight_smile:

Isis.-

Προς ορισμένους εδώ στο φόρουμ: Ορίστε πως γίνεται διάλογος. Με επιχειρήματα. Όχι πετάμε ένα “λες βλακείες”, “κάνεις προπαγάνδα”, “δε μπαίνω στον κόπο να ασχοληθώ”, μια φατσούλα που κλείνει το μάτι, και τέτοια.

Ιστορικα οντως ειναι απογονοι των αρχαιων ελληνων ,κ μαλιστα “ξαδερφια” των Πελασγων, στην αλβανικη γλωσσα υπαρχουν ακομη καταλοιπα πρωτοελληνικων λεξεων. Μα ολοι οι αρχαιοι λαοι εκαναν επιθεσεις στους γειτονικους τους στον αρχαιο κοσμο, η πολεμοχαρης σταση( αποτελεσμα γεωγραφικων συνθηκων) των ιλλυριων τι αποδεικνυει για τους σημερινους αλβανους???Οι αρχαιοι ελληνες δεν σφαζανε???( να σου θημησω τονΑλεξανδρο που εκαψε ολη την Θηβα και κατεσφαξε παιδια γερους γυναικες???)…
Ιστορικα αποδεδειγμενο : ο Αλη Πασας ηταν αλβανος, όπως αλβανοι ηταν και οι Σουλιωτες που τα ειχαν σπασει μαζι του, αλβανος ηταν και ο Μαρκος ΜΠοτσαρης (Marco Botsarj) στο μεσσολογγι…η επανασταση το 1821 δεν ηταν επανασταση ελληνων εναντιων τουρκων αλλα χριστιανων εναντιων οθομανων( δες για παραδειγμα στις ανταλλαγες των πληθυσμων τους τουρκοφωνους χριστιανους Μπαφραληδες που ηρθαν στην Ελλαδα ενω ελληνοφωνοι κρητικοι λογω του οτι ηταν μουσουλμανοι εσταλεισαν στην τουρκια…βλεπε Μαραντζίδης, Νίκος- Γιασασίν Μιλλέτ Ζήτω το έθνος Προσφυγιά, κατοχή και εμφύλιος: Εθνοτική ταυτότητα και πολιτική συμπεριφορά στους τουρκόφωνους ελληνορθόδοξους του δυτικού κόσμου, Εκδοσεις Εστια)…

Για ολα τα παραπανω τεκμηριωμενα απο :

1)Arnold Sherman, Αλβανία. Ο τσακισμένος αετός των Βαλκανίων. εκδοσεις ινδικτος.
2)Παπαρρηγόπουλος, Κωνσταντίνος: Η Ιστορια του Ελληνικου Εθνους. εκδοσεις Ερμειας.

Δυστυχως καθως θα λειψω τριημερο, τυχον απαντησεις σας θα τις δω απο τριτη…

καλα να περνατε…

α, και συζητηση κανουμε μην πλακωνεστε…

:slight_smile:

…Και η βιβλιογραφία στο τέλος το κερασάκι στην τούρτα. :slight_smile:

Αντιφατικό έτσι?Δεν ξέρω φίλε ποιοι αριστεροί ήταν δεν ζούσα για να τους ξέρω.Και δεν δέχομαι να με αμφισβητούν.Ως προς αυτό το θέμα δεν είχα καμιά διάθεση να το γράψω για να κάνω πλακίτσα ούτε για να περνάει η ώρα

Επίσης κάτι άλλο που δεν έχω καταλάβει είναι τι προσπαθούμε να αποδείξουμε τόση ώρα και με όλες αυτές τις πηγές και τις αποδείξεις.“Γιατί αντιπαθούμε τους Έλληνες και την Ελλάδα?”

Σεβαστό να μη θέλεις να κάνεις πλακίτσα με την οικογενειακή σου ιστορία, αλλά εσύ ανέφερες το περιστατικό, και μάλιστα για να υποστηρίξεις τις απόψεις σου. Κι επειδή φαίνεται να είσαι πολύ μπερδεμένος, για να μη σου πω γενικώς και αορίστως πήγαινε μάθε ιστορία, ρώτα πρώτα τους δικούς σου μερικά βασικά πράγματα

  1. Πότε ήταν η χούντα;
  2. Οι χουντικοί ήταν αριστεροί ή δεξιοί;

Πάντα φιλικά:)

Μαθήματα ιστορίας έχω πάρει αγαπητέ φίλε.Δεν περιμένω να το πάρω από κανέναν εδώ.Ανέφερα το περιστατικό γιατί αν δεν το διάβασες κάποιος μου έγραψε ότι δεν έχω χάσει δικό μου άνθρωπο για να μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει και τί είχε παιχτεί γενικότερα.

Το διάβασα. Ο/η Ισις παρατήρησε ότι δεν μπορεί κάποιος να είναι ταυτόχρονα αντιχουντικός και να τον σκότωσαν οι αριστεροί για τις ιδέες του. Όντως φαίνεται ότι κάτι έχεις μπερδέψει.

Αυτό δεν το έγραψε ο/η Ίσις.Ο παππούς μου όπως προανέφερα ήταν στρατιωτικός,αξιωματικός.Ο άνθρωπος δεν υποστήριζε τις χουντικές αντιλήψεις.Παρ’όλα αυτά όντας υψηλόβαθμος στρατιωτικός οι αριστεροί του τότε Περιστερίου θεώρησαν σωστό να τον συλλάβουν,με όλα τα επακόλουθα.Αυτό προσπαθώ να πω.Ότι υπήρξαν καταστάσεις τραγικές όπως αυτή.Μάλλον οι υπόλοιποι δεν διάβασαν σωστά αυτά που γράφω

Μάλλον θα μιλάς για τον εμφύλιο…:-k Η χούντα ήρθε είκοσι χρόνια μετά, το 1967… Δεν μπορείς να λές ότι κάποιος ήταν αντιχουντικός είκοσι χρόνια πριν εμφανιστεί αυτό που ονομάζουμε χούντα στην Ελλάδα. Αυτή την αντίφαση επισήμανε ο/η Ισις. Μάλλον θέλεις να πεις “αντι-δεξιός” ή “δημοκρατικός” ή “αντι-βασιλικός” ή “εναντίον της γερμανικής Κατοχής” ή κάτι τέτοιο…

Ον τόπικ (περισσότερο):

Το θρεντ δεν έχει σκοπό να ποστάρει κανείς τους λ;λογους για τους οποίους αντιπαθεί την Ελλάδα ή τους Έλληνες. Κανείς από όσους πόσταραν δεν πιστεύω ότι αντιπαθεί την Ελλάδα. Για μερικούς (τις απόψεις τους τις σέβομαι) μπορεί η Ελλάδα να μην είναι τίποτα το ιδιαίτερο, γιατί θα προτιμούσαν ο κόσμος να μην είναι χωρισμένος σε κράτη ή έστω η εθνικότητα να μην είναι ένα χαρακτηριστικό που οδηγεί σε αντιπαλότητες. Αθεωρώ πολύ λογικό να αγαπάς αυτόν τον τόπο και ταυτόχρονα να σε εκνευρίζει η ημιμάθεια, η υποκρισία, η συντήρηση κάποιων “εθνικών” μύθων και ο εθνικισμός.

το κειμενο της wikipedia το παρουσιασα αυτουσιο διοτι απειχουν τις αποψεις μου και μου φανηκε μεστο και κατανοητο , αποψεις που εχω , διαβαζοντας γυρω απο το θεμα και δεν ηθελα να πλατιασω .(1)

ο ΑΡΗΣ ΠΟΥΛΙΑΝΟΣ αιρετικος απο ποτε ;;!! απο τοτε που δημοσιευσε την μελετη του , διοτι μεχρι τοτε ηταν πληρως αποδεκτος απο του παντες(επιστημοκικη κοινοτητα) και πολυβραβευμενος και βεβαιως μεγαλος κομμουνιστης , μετα απο ολα αυτα ολοι τον εγκατελειψαν και τον κυνηγησαν , φτανοντας στο σημειο οπως εσυ τωρα να τον απαξιωνεις , και αφου εχεις ασχοληθει εχεις επισκευθει ποτε το σπηλαιο των πετραλωνων τον συναντησες να μιλησετε;;;;;

ακου λοιπον ΠΩΣ εχει το θεμα μολις ανακαλυψε το σπηλαιο και παρουσιασε τα ευρηματα του ,ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ σφραγισε το σπηλαιο φωναξε τους αμερικανους οπου και του κλεψανε απο μεσα και καποια αντικειμενα , και βεβαιως του εκοψαν την επιχορηγηση και εδωσε και πολλες δικαστικες μαχες για να ανοιξει παλι το σπηλαιο.

αν πας σημερα στο σπηλαιο θα σου κανει και ξεναγηση λες και ειναι βαρκαρης σαν στο σπηλαιο του διρου μα θα τον δεις να αναβει και να γινεται κατακοκκινος (ειναι και καποιας ηλικιας) να τα παιρνει στο κρανιο και να σου λεει με οργη και αγανακτηση αλλα και παραπονο οτι αν ειχε τα χρηματα και την αδεια να προχωρησει πιο μεσα ειναι πεποισμενος οτι θα εβρισκε μεγαλες απαντησεις.

βεβαια ο ΠΟΥΛΙΑΝΟΣ ειναι επιστημονας και δεν κανει αυτο που κανει διοτι θελει να αποδειξει την συνεχεια των ΕΛΛΗΝΩΝ να ομως που υπαρχει και αυτη η αποψη και αποδεικνυεται στο βαθμο που αποδεικνυεται.
ομως γιατι τον σταματησαν γιατι αυτη η στροφη προσ το προσωπο του; βεβαια οι αμερικανοι δεν ειναι η πρωτη φορα που ανακατευονται αλλα …

τωρα τα υπολοιπα περι χριστιανικης δεξιας και αδαμ και ευα αυτα με απλη αναγνωση της εβραικης βιβλου μπορεις να τα αποριψψεις , ο δαρβινος και η θεωρια του εχει προ πολλου καταρευση διοτι δεν υπαρχουν τα ενδιαμεσα ευρηματα …κτλ …κτλ… μα για τον ΠΟΥΛΙΑΝΟ αφου εχει στα χερια του οστα εχει ξυλα μεταλλα δεν νομιζω να ειναι το ιδιο .οσο για τον χιτλερ μαλλον δεν ειχε διαβασει τα ταλμουδ που λενε ρητως οτι οι εβραιοι ειναι ανθρωποι οι υπολοιποι δεν ειναι , ετσι θα γλυτωνε και τα εξοδα , αστεια πραγματα να συγκρινεις τους ναζιστες με τον ΠΟΥΛΙΑΝΟ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΝΤΡΟΠΗ.

σου ζητω συγνωμη που δεν μπορω να σε πιστεψω επειδη ποτε δεν ασπαστηκα την συμβατικη ιστορια ,την ιστορια των νικητων και το χειροτερο ξερεις ποιο ειναι , το ειδα και εδω μεσα , παρακολουθωντας το θεμα οτι ο καθενας δινει την αποψη του με βαση την ιδεολογια και τι ακριβως πιστευει , ερευνα για αυτα που λεει δεν εχει γινει , μα η ιστορια ειναι ολη εκει μπροστα μας δεν εχουμε παρα να την διαβασουμε και ποτε μα ποτε δεν εχει δυο οψεις εχει παντα μια αλλα η αληθεια που προκυπτει ειναι παντα δυο ή τρεις ή και περισσοτερες.

με την παραθεση μου δεν ηθελα να παρω μερος αλλα ηθελα να σας δειξω οτι υπαρχει και αυτο αν δεν μας αρεσει αποριψε το , αλλα μην τον κατηγορεις τον ανθρωπο χωρις πραγματικα να γνωριζεις το εργο του και οτι εσυ μια γεωλογος (ορυκτα κτλ.) εχεις ασχοληθει ¨λιγακι¨ και με το θεμα , και ποιοι ειναι αυτοι που δεν τον δεχονται με τι επιχειρηματα και πως κατεληξαν στο συμπερασμα , οι ινδοευρωπαοι και η καθοδος των δωριεων που ειπε καποιος αλλος εδω μεσα , μονο και μονο για να μας πουν οτι δεν υπηρξαμε γηγενεις αλλα ηρθαμε απο τις πεδιαδες της ουγγαριας που σημειωτεον ηταν λιμνη τοτε που υποτιθεται οτι κατεβηκαν οι δωριεις χωρις καμια αποδειξη χωρις κανενα ευρημα και επειδη αποδεικνυει ο ΠΟΥΛΙΑΝΟΣ οτι υπηρχαν ανθρωποι απο το 750.000 π.Χ. εδω οι οποιοι ειναι ταυτοσημοι με τους σημερινους ΕΛΛΗΝΕΣ τον καρατομουμε τον διωκουμε …

και βεβαια μη μου πει κανεις οτι ο ΠΟΥΛΙΑΝΟΣ ειναι καποιος φανατικος ελληνοκεντρικος.:wink:

1)Όχι δεν μιλάω για τον εμφύλιο
2)Φυσικά και είναι λογικό.Σιχαίνομαι τον εθνικισμό γιατί οδηγεί σε ακραίες καταστάσεις.Δεν μιλάω για εθνικισμό αλλά για πατριωτισμό.

Έτσι από περιέργεια, έχεις ακούσει ποτέ (κατόπιν επιλογής) ροκ μουσική; Τι ακριβώς;

ειμαι λιγο παλιακος (35 ετων γαρ) βεβαια dio maiden blackmore deep purple και βεβαια πολυ N .W.O.B.H.M.
αλλα R.J.D πανω απ’ολα.:frowning:

Σόρι που επανέρχομαι, αλλά κανείς αριστερός δεν μπόρεσε να κάνει συλλήψεις στην Ελλάδα ούτε κατά τη διάρκεια ούτε και μετά τη χούντα, γιατί ποτέ δεν είχε την απαιτούμενη εξουσία. Εκτός αν θεωρείς οτι το ΠΑΣΟΚ είναι αριστεροί και μας λες ότι το ΠΑΣΟΚ συνέλαβε και δολοφόνησε τον παππού σου. Ή θεωρείς τη 17 Νοέμβρη αριστερούς και μας λες ότι δολοφόνησε τον παππού σου επειδή ήταν αξιωματικός του στρατού. Αλλά αυτοί δεν κάνανε συλλήψεις… Ρώρα λοιπόν τους δικούς σου ξανά, και φαντάζομαι ότι θα σου πούν ότι το περιστατικό έγιμε όντως στον Εμφύλιο. Ή αυτό ή δεν ξέρω τι άλλο…

Είμαι μεγαλύτερος από σένα, μην ανησυχείς. Αυτό με τη συνέχεια των Ελλήνω από το 700.000 π.Χ. πώς το παθες;

αυτο καταλαβες; οσο αφορα τη μουσικη η ερωτηση ηταν τελικα εκ του πονηρου , μα δεν πειραζει.

δεν μιλησα για ΕΛΛΗΝΕΣ 750000 ΕΤΩΝ!!! αλλα για προιστορικους ανθρωπους 750000 ετων που αντιστρεφεται στην θεωρια οτι ολοι οι ανθρωποι ερχονται απο την αφρικη 200000-250000 π.Χ.
φανταζεσαι οτι βρισκοντας ανθρωπο (προσεξε μιλαμε παντα για ορθιο ανθρωπο και οχι σκυφτο οπως μας λεει η συμβατικη ιστορια) 750000 ετων στον ΑΙΓΙΑΚΟ χωρο καταρρει ολη η κρατουσα θεωρια περι εξαπλωση του ανθρωπου απο αλλα μερη της γης και βεβαια εκεινη την εποχη ολη η ευρωπη ηταν καλλυμενη με παγους εκτος απο τον αιγιακο χωρο αρα ειναι πιο λογικο οσο λιωναν οι παγοι ο ανθρωπος να εξαπλωνοταν προς τα επανω παρα να λιωσουν οι παγοι και απο βορρα να κατεβουν τα δηθεν ινδοευρωπαικα φυλλα( που δεν εχει βρεθει βεβαια καποιο ευρημα που να επιβεβαιωνει την υπαρξη των)που ξεφυτρωσαν απο τους παγους. ΑΡΑ αποδεικνυεται( η τουλαχιστο θα γινοταν αποδεκτο απο την συμβατικη ιστορια) οτι λευκη φυλη ξεκινησε απο τον αιγιακο χωρο και κατ’επεκταση και οι ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΛΕΥΚΟΙ ΛΑΟΙ.
αυτα περι θεωριας ΙΝΔΟΕΥΡΩΠΑΙΩΝ και το φυλλο των ΔΩΡΙΕΩΝ(καθοδος!!!που δεν αποδεικνυεται απο πουθενα) που υποτιθεται οτι καταγομαστε εχει αναδιπλωθει αρκετες φορες και για την γλωσσα και ολα τα υπολοιπα που φθανοντας στην μερες μας πλεον εχει ξεφτυσει και εχει καταντησει ενα καλο ανεκδοτο. διοτι ιστορια που κατασκευαζεται στα εργαστηρια δεν ειναι ιστορια αλλα μυθιστορια. βεβαια υπαρχουν και αλλες πιο συγχρονες ιστοριες περι BLACK ATHENA και αυτες βεβαια γεννηθηκαν που αλλου στην πολυπολιτισμικη ΗΠΑ που υπαρχουν χιλιαδες θρησκειες χιλιαδες μεσσιες και χιλιαδες προφητες , ω πραγματι μα τον τουτατη τι ομορφη χωρα , βεβαια η επισιμη θρησκεια του κρατους ειναι ο ατομικισμος και η παρτηκολαρια που εχει εξαπλωθει παντου σχεδον με επισημο δογμα ¨ΟΤΑΝ ΚΑΙΓΕΤΑΙ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ ΓΕΙΤΟΝΑ , ΑΣΤΟ ΝΑ ΚΑΕΙ , ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ¨.

1ον. Αν εσύ είσαι 35 χρονών εγώ είμαι λεμούριος. Προς τι τα ψέματα; (εύρημα που να επιβεβαιωνει την ύπαρξή των;;;;;; Ουάχαχαχαχχα)
2ον. Αν εσύ ακούς Dio, εγώ είμαι ο Καζαντζίδης.
3ον. Αν τα πιστεύεις όλα αυτά που γράφεις, σε παρακινώ να αναρωτηθείς για ποιο λόγο έχεις αναγάγει την παρουσία όρθιων λευκών ανθρώπων στο Αιγαίο πριν από 750.000 χρόνια σε κεντρικό ζήτημα της ζωής σου. Τι σου λείπει; Γιατί τα χεις βάλει με όλους; Τι σε πειράζει η θεωρία του Δαρβίνου και η καταγωγή του ανθρώπου από την Αφρική (που φυσικά είναι διαφορετικά ζητήματα, άλλο που εσύ τα έχεις κάνει όλα στο μυαλό σου όλα κουλουβάχατα); Δυστυχώς για σένα ο Δαρβίνος είχε βασικά δίκιο, όσο για την κάθοδο των Ινδοευρωπαίων (το “κάθοδος” είναι μια θεωρία. Δες Renfrew για άφιξη ινδοευρωπαίων από ανατολή, δυστυχώς όμως για σένα και πάλι γύρω στο 5-8.000 π.Χ.) έχει πολύ περισσότερα αποδεικτικά στοιχεία από όσα η δικιά σου θεωρία, που είχε βρει λέει κόκκαλα ο Πουλιανός, αλλά ήρθε η κακή αμερικανική σιωνιστική μαφία και του τα έκλεψε. Και πού ξέρεις βρε ευλογημένε ότι ο άνθρωπος των Πετραλώνων ήταν λευκός και όχι κατάμαυρος σαν το Σχορτσιανίτη; Μήπως βρήκαν και καμιά αυτοπροσωπογραφία του;;

Επειδή προφανώς ανήκεις σε μια μειοψηφία Ελλήνων που είναι μεν γραφική αλλά αλλά όχι και τόσο ευχάριστη, για την οποία η επιστημονική συζ’ητηση και έρευνα έχει τόση αξία όση έχει και για τις Ταξιαρχίες των Μαρτύρων του Αλ Ακσά, δηλώνω στους μοντς ότι θεωρώ άσκοπη την παράθεση οποιωνδήποτε επιχειρημάτων για χάρη του κυρίου αυτού, και τους παρακαλώ να με συγχωρέσουν. Άλλες επιστήμες πρέπει να ασχοληθούν μαζί του, και όχι η παλαιοντολογία ή η ανθρωπολογία…:slight_smile: