Πιστεύετε ότι οι Έλληνες είναι

Εγω τα περι κλειδωματος τα ειπα επειδη ειδα ατομα που γνωρισα (εστω και μια δυο φορες, αλλα περασαμε καλα, αυτο ειχε σημασια) να αλληλοβριζονται λογω ιδεολογικων διαφορων. Δεν ειναι μπαλα εδω, που μπορει να τσακωθεω με εναν βαζελο αλλα την αλλη μερα ολα μια χαρα. Οι ιδεολογικες διαφορες μπορει πολυ ευκολα να κανουν ατομα να χασουν τελειως τον ελεγχο…

Αν τωρα η συζητηση συνεχισει στο υφος που εχει παρει στις 2 τελευταιες σελιδες καλως να συνεχισει. Απλα τη στιγμη που πρωτοποσταρα σ’ αυτο το τοπικ ημουν ειλικρινα πολυ στεναχωρημενος με την τροπη που ειχε παρει…

Και για να ειμαι ον-τοπικ (πραγματικα ον τοπικ ομως):

Οι Ελληνες ειναι (ειμαστε) χαβαλεδες και γλεντζεδες, ειναι ομως και τεμπεληδες. Ειναι φιλοξενοι ανθρωποι αλλα μπορει και να σου κανουν και “αφαιμαξη” αμα σε βρουν μποσικο (οι ταριφες της επαρχιας πχ. :smiley: ). Μπορουν να μεγαλουργησουν (κι οχι μονο στο εξωτερικο) αλλα ειναι και της τελευταιας στιγμης. Και δεν ειμαστε περισσοτερο ρατσιστες απο αλλους λαους. Δυστυχως παντου καλλιεργουνται μιση…

Να ξερετε οτι οσο συντηρητικη κι αν παρουσιαζεται η ελληνικη κοινωνια, λιγες εχουν τα προοδευτικα της αντανακλαστικα. Ξερετε πολλες χωρες χωρις ιδιωτικα πανεπιστημια, με συνταξιοδοτηση στα 65 και χωρις ευελικτο ωραριο εργασιας (το 8ωρο τηρειται σε αρκετα μεγαλο βαθμο συγκριτικα με αλλες χωρες της Ε.Ε.). Ενταξει δεν ειμαστε και Σουηδια σε θεματα προνοιας, αλλα ουτε και ΗΠΑ…

Και κατι τελευταιο. Ολα αυτα που ειμαστε δεν οφειλονται σε κανενα αιμα και κανενα DNA. Οφειλονται στην κουλτουρα μας και στην παιδεια που δινουμε στα παιδια μας. Α, και ο Σωκρατης (αυτος δεν ηταν?) ειχε πει: “Ελληνας ειναι οποιος μετεχει της ελληνικης παιδειας”…

Ουτε καλυτεροι ειμαστε απο τους αλλους λαους ουτε χειροτεροι. Απλα διαφορετικοι. Οταν το συνειδητοποιησουμε αυτο κατι θα εχει αλλαξει προς το καλυτερο.

Φιλικα (παντα)…

Χαίρομαι που βλέπω συζήτηση επιτέλους και όχι ανταλλαγή προσβολών. Δεν έχω κανένα πρόβλημα με το να διαφωνεί κάποιος μαζί μου, αρκεί να το κάνει πολιτισμένα, και να εστιάζει στο περιεχόμενο όσων λέω και όχι στην προσωπικότητα μου. Και να μου απαντάει όπως θα του απαντούσα εγώ αν διαφωνεί. Και όπως όλοι εδώ, ό,τι λέω το λέω βασιζόμενος σε συγκεκριμένες πηγές απο τη μία, και με βάση το ιδιαίτερο περιβάλλον που έχω ζήσει απο την άλλη. Κανείς δεν είναι παντογνώστης, ούτε ταξιδέψαμε πίσω στον χρόνο να δούμε πως έγιναν ακριβώς τα πράγματα.

Το topic αυτό δε χρειάζεται φυσικά να κλειδωθεί, όσο είναι αφορμή για ψάξιμο και συζητήσεις. Και ας μη καταλήξουν κάπου σώνει και καλά. Αν όμως το πράγμα ξεφύγει εντελώς (όπως παραλίγο έγινε) και χαλάμε τις καρδιές μας (και προσωπικά στεναχωρέθηκα με κάποια που ειπωθηκαν απέναντι μου, γιατί εγώ δεν επιτέθηκα ούτε πρόσβαλα κανέναν), τότε ναι, να το κλείσουμε.

Δεν έχω καθόλου χρόνο αυτή τη στιγμή για να γράψω λεπτομέρειες, εστιάζω απλά στα συγκεκριμένα που έγραψε ο Gigatron και λέω την άποψη μου (και όχι την “προπαγάνδα” μου…). Προσωπικά προτιμώ τις πηγές μου να τις αντλώ απο την “συμβατική ιστορία”, που λέει ο gigatron, αν δεχτούμε οτι αυτή αποτελεί το 90% των ιστορικών πηγών εκεί έξω. Δε ξέρω αν είναι “σωστή”. Όπως είπα, χρονομηχανή δεν έχω να τα επιβεβαιώσω ο ίδιος με τα μάτια μου. Και φυσικά στην Ιστορία ως επιστήμη, υπεισέρχεται πάντα ο υποκειμενικός παράγοντας, με την έννοια οτι αυτός που τη γράφει τονίζει κάποια γεγονότα έναντι άλλων, δίνει διαφορετικές ερμηνείες απο διαφορετικές συχνά οπτικές γωνίες. Για παράδειγμα, ένα στοιχείο της “συμβατικής ιστορίας” που με βρίσκει να διαφωνώ είναι εκείνο που εστιάζει υπερβολικά στην “προσωπικότητα” των “Μεγάλων Αντρών”, όπως ο Ναπολέων για παράδειγμα. Αυτή η θέση έχει αμφισβητηθεί έναντι μιας άλλης, που δίνει περισσότερη έμφαση στο σύνολο του ανθρώπινου παράγοντα και στις κοινωνικές συνθήκες, απο τον βασιλιά ως τη ζωή των απλών χωριατών. Χωρίς αυτό να σημαινει πως η προσωπικότητα δεν παίζει τον ρόλο της στην ιστορία φυσικά…

Ωστόσο σε κάποια άλλα πράγματα, προτιμώ για την ώρα να στηρίζομαι στην “συμβατική Ιστορία”, τουλάχιστον όσο αφορά στοιχεία του τύπου “πότε έγινε αυτό”, “ποιοί συμμετείχαν”, “ποιοι ήταν οι πολιτισμοί που υπήρχαν εκείνη την ιστορική περίοδο” κλπ. Κι αυτό γιατί όλα αυτά στηρίζονται σε ευρήματα μέσα απο τον συνδυασμό των επιστημών, όπως η Ιστορία, η Αρχαιολογία, η Ανθρωπολογία κλπ. Ίσως κάποια στιγμή βρεθούν άλλα που καταρρίπτουν τα τωρινά. Αλλά δε θέλω να μιλάω με αυτές τις υποθέσεις στα χέρια μου.

Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω που ακριβώς υπήρξε η διαφωνία σε όσα έγραψα πριν και δέχτηκα τέτοια πια επίθεση. Ακόμα απορώ. Το μόνο που απο τα λεγόμενα του gigatron τουλάχιστον μπορώ να καταλάβω πως μπορεί να ενόχλησε ήταν η θέση μου περί καθαρότητας. Αλλά και πάλι δεν είμαι σίγουρος.

Κάποια πιο συγκεκριμένα: Ναι, έχεις δίκιο gigatron όσο αφορά τους Λαούς της Θάλασσας. Το πιο πιθανό ήταν αυτοί οι Λαοί να προέρχονταν απο τον ελλαδικό βορρά, ενδεχομένως τα κατάλοιπα του μινωικού ή του μυκηναικού πολιτισμού. Η ίδια η “συμβατική Ιστορία” δε το απορρίπτει καθόλου αυτό, το αντίθετο, θεωρεί οτι είναι μάλλον η πιο πιθανή υπόθεση, αν και δεν είναι τίποτα σίγουρο. Και ναι, οι Φιλισταίοι είναι πιθανό να έχουν τα κατάλοιπα τους στους Μινωίτες, και στους λαούς που απο τον βορρά μετοίκησαν τελικά στην Παλαιστίνη και στην Χαναάν.
Ωστόσο αυτό για την πυραμίδα του Χέοπα δεν ξέρω κατα πόσο θα μπορούσε να ισχύει, η ίδια η πυραμίδα του Χέοπα χρονολογείται την περίδο του Αρχαίου Βασιλείου της Αιγύπτου, μια εποχή πολύ πριν την εμφάνιση των Φιλισταίων στο προσκήνιο. (αν δεχτούμε οτι οι Φιλισταίοι όπως έγραψα ανήκουν στους Λαούς της Θάλασσας, οι οποίοι έκαναν την εμφάνιση τους ως ξεχωριστή οντότητα την περίοδο της παρακμής της Αιγύπτου, τα λεγόμενα “σκοτεινά χρόνια” δλδ, μετά τον Τρωικό Πόλεμο που λες και συ).

Και κάτι που παραπέμπει στον Angmar και σε όσα έγραφα στην αρχή-αρχή αυτού του thread. Ας πούμε οτι “πείθουμε” τους εαυτούς μας οτι, ναι λοιπόν, οι Έλληνες έχουμε λαμπρή καταγωγή, και η Ιστορία μας έχει αδικήσει, και οτι έχουμε συνέχεια σαν γένος, και αιματολογική καθαρότητα, και οτι οι υπόλοιποι λαοί μας χρωστάνε τα φώτα εις τους αιώνας των αιώνων. Έχει σημασία?
Εγώ βλέπω το ΤΩΡΑ, και βλέπω ανθρώπους που αδικούνται, που είναι καθημερινα θύματα εκμετάλλευσης, ρατσισμού, βλέπω μια χώρα που ενώ γέννησε τη δημοκρατία δεν ξέρει τι να την κάνει, μια χώρα που καταστρέφει το περιβάλλον της, που το ξέσκισμα των παιδιών στο σχολείο το αποκαλεί “εκπαίδευση”, μια χώρα που “αντιπαθεί” τους Αμερικανούς ενώ προσπαθεί να τους μιμηθεί σε όλα, μια χώρα διχασμένη σε κόμματα, αρχαιολάτρες και χριστιανόπληκτους, μια χώρα που αν δεν έχεις μέσο και βύσμα δεν πιάνεις καλή δουλειά, μια χώρα με ανεργία, μια χώρα που δε σέβεται το ΠΑΡΟΝ της, τα παιδιά της. Τι σημασία έχει λοιπόν αν αποδείξουμε την φυσική ή ιστορική “ανωτερότητα” των Ελλήνων?

Αυτά λοιπόν για τώρα

Μη το γελας!!!

Αχ… Σουηδεζες, Φινλανδες, Νορβηγιδες και Ελβετες!!!8) 8)

Και τις ελληνιδες για καβαντζα…:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Ολους αυτους τους ρωτησες αν μας θελανε για γειτονες?

Βγάλε τους ξενέρωτους Ελβετούς και φέρε τους Γερμανούς, και θα χαμε μια γαμάτη γειτονιά για μέταλ…!

Όσο για τις γκόμενες, φοβάμαι ότι με τις αναπόφευκτες γκούχου γκούχου προσμείξεις που συμβαίνουν μεταξύ γειτόνων, θα μασταν όλοι και όλες σαν Σκανδιναβοί και δε θα γυρίζαμε ούτε να κοιτάξουμε τις ξανθιές γειτόνισσες και συμπατριώτισσες. Μάλλον θα πηγαίναμε αλλού διακοπές για να μπανίσουμε κάτι πιο … μεσογειακό…

Απ ολες αυτες τις χωρες, οι Ελβετιδες ειναι οι ωραιοτερες γυναικες. Γκαραντι!

Σιγά μην τους χάλαγε κιόλας…

Tι λε ρε θα ειχα διπλα τους Celtic Frost. :yahoo:

Ας γράψω μερικές μ@λ@κίες…

1)Κατ’ αρχας, έχετε δει το Truman Show έτσι? Αυτό για να μικρό προβληματισμό…

2)Το παρελθόν είναι σχεδόν τόσο αβέβαιο όσο το μέλλον… Μπορεί αυτά που πιστεύω εγώ να είναι μια προπαγάνδα. Ζούμε σε μια εποχή που οι πληροφορίες είναι τόσο πολλές ώστε μπορούμε να αποδείξουμε οποιαδήποτε άποψη. Πόσο μάλλον όταν πρόκειται για γεγονότα που συνέβησαν εκατοντάδες ή χιλιάδες ή δεκάδες χιλιάδες χρόνια πίσω. Πόσο μάλλον όταν πρόκειται για επιστημονικές μελέτες που απλά τις δεχόμαστε γιατί το 99% του πληθυσμού είναι ανειδίκευτο να τις κρίνει…
Θα μου πείτε –και σωστά- : «και δηλαδή τι? Να πετάξουμε την ιστορία και ό,τι ξέρουμε στον κάλαθο των αχρήστων;» Για να απαντήσω σε αυτό το ερώτημα, πρέπει πρώτα να απαντήσω στο ερώτημα που τίθεται στην παρακάτω παράγραφο…

3)Ποιος είναι πραγματικά ο σκοπός της ιστορίας; Χμμμμ Λαός χωρίς ιστορία είναι λαός χωρίς μέλλον μας είπαν. Μαθαίνουμε από την ιστορία για να μην επαναλαμβάνουμε τα λάθη του παρελθόντος μας είπαν. Και θα επαναλάβω, δυστυχώς μηχανή του χρόνου δεν έχω χρησιμοποιήσει ακόμα, πόσο εύκολο θα ήταν άραγε να με χειραγωγήσουν. Πόσο εύκολη είναι η προπαγάνδα. Μπορεί αν ο Sharuman ζούσε στη Γερμανία την εποχή του Χίτλερ να ήταν πεπεισμένος για τη φυλετική του ανωτερότητα. Μπορεί ο Gigatron αν ήταν Αλβανός μετανάστης στην Ελλάδα να άκουγε τέτοιες απόψεις και να του ανέβαινε το αίμα στο κεφάλι.
Η ιστορία λοιπόν υπάρχει για να εξυπηρετεί το παρόν. Η άποψη ότι μας έχουν αδικήσει οι κακοί Τούρκοι και πρέπει να τους εκδικηθούμε θα ήταν πολύ χρήσιμη επί Τουρκοκρατίας πχ γιατί θα εξυπηρετούσε ένα συγκεκριμένο σκοπό. Τώρα τι εξυπηρετεί, το μίσος? Τη μισαλλοδοξία? Την έπαρση? Εκτός αν σκοπός μας είναι ακόμα να επεκτείνουμε τα σύνορα της Ελλάδας και να την κάνουμε πρώτη δύναμη στον κόσμο. Εμένα σκοπός μου δεν είναι αυτός.
Από την άλλη, ποιοι είμαστε εμείς που θα βρίσουμε τον Gigatron γι’ αυτά που πιστεύει; Ενοχλεί κανέναν. Και ποιος μας λέει ότι δεν έχει δίκιο; Εγώ διαφωνώ με τον gigatron γιατί είναι άποψή μου ότι αυτά που λέει δεν εξυπηρετούν πουθενά, αντίθετα μόνο κάνουν κακό σε αυτόν. Έτσι πιστεύω, μπορεί να κάνω και λάθος…

4)Η ιστορία δεν είναι η αλήθεια. Δεν είναι μαύρη ή άσπρη. Αυτός ο μανιχαϊσμός μόνο αφελής θα μπορούσε να είναι. Κάπου σε ανυποψίαστο χρόνο είπα διαβάστε καλύτερα ένα λογοτεχνικό βιβλίο από ένα συγγραφέα που εκτιμάτε. Αυτά που μας ενώνουν είναι πολύ περισσότερα από αυτά που μας χωρίζουν. Αν με ρώταγαν «θα ήθελες αυτήν τη στιγμή να μην είχαν υπάρξει τα 400 χρόνια, να είχαμε τριπλάσια έκταση και παντοδύναμη οικονομία?», θα έλεγα απευθείας τι ωραία που θα’ ταν… Ναι, θα με σαγήνευε η ιδέα. Μετά, όμως, θα το ξανασκεφτόμουν … Αυτό που θα ήθελα πραγματικά θα’ ταν να ήμουν ικανοποιημένος από τη ζωή μου. Θα ήταν να αισθάνομαι ολοκληρωμένος. Αυτό που πραγματικά θα ήθελα, όπως γράφει κάπου κάποιος από δω μέσα είναι: Beer, Metal, Good Friends And A Nice Girl … Και πιστέψτε με, δεν είναι καθόλου εύκολο να σου αρκούν αυτά και μόνο αυτά. It’s worth a try πάντως.

Δεν ξέρω τι πιστεύω για τους Έλληνες, αλλά πολλοί από αυτούς που γράφουν σε αυτό το forum παίζει να είναι από τα πιο ενδιαφέροντα άτομα που έχω “γνωρίσει”. Cheers

Χεχε, εγώ το είπα και πριν και δε μπορώ να κάνω κάτι, παρά να το επαναλάβω καθώς το πιστεύω και θα το υποστηρίζω ακράδαντα! :roll:
Επειδή αναφερόμασταν σε τέτοια θέματα, δε μπορεί κανείς να γνωρίζει τους άλλους λαούς βλέποντας μόνο τους πολιτικούς στην τηλεόραση και τους “βαρβαρους” στα ιστορικά βιβλία. Το μόνο που δημιουργείται είναι μια εντύπωση, αλλά είναι πολύ “λίγη” για να βγάζουμε γενικό συμπέρασμα.
Καλύτερα είναι να τα έχουμε δει με τα δικά μας μάτια και με ανοιχτό μυαλό χωρίς προκαταλήψεις να κρίνουμε.
Δε θα έλεγα ότι εδώ είναι όλα χάλια και έξω όλα τέλεια, ούτε φυσικά το αντίθετο. Παντού υπάρχει μια ισορροπία… Γι’αυτό άλλωστε ποτέ δεν κατάφερα να απαντήσω στην ερώτηση που όλοι κάνουν: “Τελικά πού προτιμάς; Εδώ ή έξω;” :dunno: :-s

Αν το “τι καλά που θάτανε” το λέει με ρατσιστικό ως προς τους άλλους λαούς τρόπο, τότε δε θα συμφωνήσω.
Κατα τ’ άλλα, δε θα’ταν κι άσχημα!!! :smiley:

Γενικά το να ζήσεις έξω ανοίγει το μυαλό. Και για να γίνω καρα-όν-τόπικ, έχοντας ζήσει 5 χρόνια στο εξωτερικό, ο πρώτος μύθος σχετικά με το “τι είναι ο Έλληνες” που νομίζω ότι πρέπει να καταρρίψουμε επιτέλους είναι ότι ο Έλληνας είναι φιλόξενος. Αυτό είμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ ότι ίσχυε μέχρι πρόσφατα, είμαι σίγουρος ότι οι παππούδες μας ήταν ένας ΠΟΛΥ φιλόξενος λαός. Αλλά ρε παιδιά, αυτό δεν ισχύει σήμερα… Από τότε που ήρθε ο τουρισμός και η κοινωνία μας έγινε σούπερ καταναλωτική, η φιλοξενία χάθηκε. Όταν βρίσκομαι άγνωστος σε κάποιο μέρος της Ελλάδας πολύ συχνά αντιμετωπίζω τρομερή αγένεια ή αδιαφορία. Εκτός αν δουλεύουν σε τουριστικές υπηρεσίες, οπότε με αντιμετωπίζουν σαν ένα τσουβαλάκι με ρευστό. Δεν μπορεί να υπάρξει φιλοξενία χωρίς ευγένεια, και ο Νεοέλληνας δεν τα πάει καλά με τους τρόπους.

Είναι γελοιογραφία του ΚΥΡ, και σατιρίζει αυτούς που πιστεύουν ότι για τα κακό μας τα χάλια φταίνε οι άτιμοι οι γείτονές μας…

Οκ, τοτε :slight_smile:
Όσο για τη φιλοξενία που λες, δεν έχεις και άδικο. Για το συγκεκριμένο θέμα βέβαια, επειδή κι εγώ ήμουν 5 χρόνια έξω (:smiley: ), στη συγκεκριμένη χώρα ήταν πολύ πολύ ευγενικοί παντού, αλλά “κρύοι”. Οι περισσότεροι ήταν ευγενικοί μάλλον μόνο για το τυπικό της υπόθεσης. Αλλά κάτι είναι κι αυτό! :wink: :smiley:

…Μερικές φορές οι Έλληνες (εντός και εκτός φόρουμ) είναι σαν τα πρωτοξάδερφα τους, τους Γαλάτες…

Πριν

Μετά

ΥΓ - Τελικά αυτό που μετράει δεν είναι η αρχή ή το τέλος, αλλά το ταξίδι, η πορεία. Και τι αποκόμισε κανείς εκεί.

(σα να λέμε όλο το τεύχος του Αστερίξ, όχι μόνο η πρώτη και τελευταία εικόνα :stuck_out_tongue: )

Αυτό δεν είναι αποδεδειγμένο. Εγώ πιστεύω ότι δεν σήκωσε την σημαία, αφού η εκκλησία τότε ήταν εναντίον της Επανάστασης, λέγοντας ότι η τότε κατάσταση ήταν “θεόσταλτη”. Αλλά επειδή ούτε αυτό είναι αποδεδειγμένο, δεν λέω “έτσι συνέβη”, αλλά “έτσι πιστεύω”.

Ρε ellanor, πραγματικα εγραψες. Ετσι ακριβως ειναι… :thumbup:

σ’ευχαριστω πολυ , αλλα ειναι μικρουλα και

εδω ριχνει στοιχηματακι διοτι οι δικες μου προβλεψεις ειναι για τον κουβα.8O

παλι φιλε μου αναφερεαι σε μενα , δυστυχως δεν μπορω να σου αποδειξω οτι ακουω ROCK/METAL , μα αυτο που κανεις διαχωριζοντας τους ανθρωπους σε νοοτροπιες ειναι ακομα χειροτερο, ξερεις ποσα παλικαρακια η γεροντο παλικαρα σαν και μενα παρακολουθουν το FORUM αλλα δισταζουν να γραψουν μηπως δημιουργηθει λαθος αντιληψη; τι διαφορα εχει ενας εμφυλιος οταν χωριζομαστε σε αριστερους δεξιους , σε κομματα σε ομαδες επειδη δεν υπαρχουν θυματα; φαντασου να σου πω οτι η σημερινη μουσικη δεν μου κανει, με τρια ακορντα που τα κοπανανε δυνατα και τα ανακατευουν και ολο εικονα και ουσια μηδεν , τοτε θα με πεις αναχρονιστικο κολλημενο κτλ , βεβαια ποτε δεν ειμαι απολυτος αν βρεθει κατι καλο στο δρομο μου δεν θα πω οχι αρκει να συναδει με την δικη μου αισθητικη. θα σε παρακαλουσα να μη με αποκλειεις και να βγαλεις απο το μυαλο σου οτι εχω καποιο σκοτεινο σκοπο , διοτι αν ερχοταν παλι καποιος αγνωστος και συμφωνουσε μαζι σου τοτε θα γινοταν αποδεκτος και ας ηρθε απο το πουθενα. οσον αφορα περι ελληνικοτητας εγω προσωπικα δεν αναφερθηκα σε καμια ανωτεροτητα των ΕΛΛΗΝΩΝ αλλα το να παμε στο αλλο ακρο και να πουμε κολοελληνες ειναι μακρυς ο δρομος .ολοι ξερουμε οτι η κοινωνια μας ειναι σκατα και υπαρχουν χιλιαδες προβληματα , φταει ο λαος φταινε οι κυβερνησεις φταινε οι νοοτροπιες ; καποιος φταει παντως . εσυ μιλησες για rock νοοτροπια αν αυτη εφαρμοστει θα οδηγησει σε αδιεξοδα δεν προσφερει καμια λυση αλλο ειμαι rockas και αλλο διαγω μια τετοια ζωη, ακομα και τα συγκροτηματα ειναι τοσο εμπορευματοποιημενα που δεν προσφερουν καμια rock ιδεολογια και οι παλιοι ετσι ξεκινησαν και ειδαμε που εφτασαν(ξεχωριζω led zeppelin και ξερουμε γιατι) . ομως κατι πρεπει να γινει…

υγ.οσο για renfrew που δεν μου απαντησες , ξερω μονο αποσπασματικα πραγματα που συμπεριελαβε καποιος με αντιθετη αποψη στα βιβλια του και πραγματι αυτα που λεει δεν αποδεικνυεται πουθενα , βεβαια αν εχεις καποια βιβλιογραφια του οπου εκει υπαρχουν αποδειξεις θα ηθελα να με ενημερωσεις διοτι ποτε δεν ειπα οχι στην γνωση και στην αντιθετη αποψη αλλως τε εχω χαλαρους δεσμους με τον φανατισμο και το δογμα.:!:

Πωωωωωωωωωωω! τέλεια θα ήταν, όχι απλά καλά!!!

Εχμ…Σουηδία μεγαλύτερο ρεκόρ αυτοκτονιών για καμιά εικοσαριά χρόνια σερί,Νορβηγία γεμάτη εριμήτες,βουνά και λύκους,Ελβετία και Φιλανδία ύσηχες μέχρι αηδίας,τπτ δεν συμβαίνει,βάλτε μέσα και τη φορολογία,και ξαφνκά δεν φαντάζουν τόσο γαμ%τοι γείτονες:lol: :stuck_out_tongue: :lol: Όχι ότι η Ελλάδα είναι καλύτερη για αυτούς…