Πιστεύετε ότι οι Έλληνες είναι

εξαρταται απο ποια μερια του “φραχτη” βρισκεσαι…οποτε για καποιους ειναο ωραιολογιες, για καποιους σοφιες…

Βασικά, θα έλεγα εξαρτάται απο αυτόν που το γράφει

Οι ελληνες δεν ειναι αρχαιοι Ελληνες!
Ειναι ενα ματσο χωριαταραδες με μυαλο λιγοτερο απο καμηλα!8O
Εκτος απο εμας φυσικα 8)

κυνηγοί κεφαλών
στα μυαλά αφελών
φαντάζουνε ηγέτες…

Συγγνώμη που επαναφέρω το πιο αμφιλεγόμενο τόπικ έβερ, αλλά διάβασα αυτό προχθές και δε μπορούσα να μην:

“Τι μαλακίες είναι αυτές;” ρώτησε ο Χρήστος.
“Ορίστε;” χαμογέλασε ο Λουκάς.
“Διαβάζω μία ώρα μαλακίες. Δε μπορώ τόσες μαλακίες σε μία ώρα και είμαι λίγο νευρικός.”
“Καλά, μην το παίρνεις και προσωπικά.”
“Συγγνώμη, Έλληνας είμαι και εγώ, για Έλληνες λένε όλοι αυτοί. Πώς να μην το παίρνω προσωπικά; Μόλις διάβασα ότι όλες οι ελληνικές πόλεις συνδέονται γεωμετρικά σχηματίζοντας ένα σχέδιο που απεικονίζει τον Άλφα Λαγού, γιατί από εκεί ήρθαμε! Για να δείξουμε στους πιθήκους τι εστί πολιτισμός, φωτιά, τροχός και βερύκοκο.”
“Εντάξει, και εσένα τι σε…”
“Δηλαδή άλλοι λαοί δεν υπάρχουν; Μόνο εμείς οι μαλάκες υπάρχουμε στον κόσμο;”
“Εδώ υπάρχουν και άλλοι. Στον Άλφα Λαγού όμως;” έκανε το αστειάκι του ο Φώτης.
“Τι παραμύθι είναι αυτό; Εμείς τα ανακαλύψαμε όλα, εμείς τα σκεφτήκαμε όλα, ε, άντε να κάνουν στη μπάντα όλοι οι άλλοι να αποφασίζουμε εμείς οι γαμάτοι.”
“Μην εκνευρίζεσαι. Όλοι οι λαοί έχουν τις εμμονές τους”, παρατήρησε ο Στέφανος.
“Δηλαδή οι Λουξεμβούργιοι λένε ότι έχτισαν τείχη στο Νότιο Πόλο; Υστερομινωικά;”
“Δυστυχώς, εμείς έχουμε ιστορία”, παραδέχτηκε ο Στεφ.
“Και οι Κινέζοι έχουν, αλλά δεν είδα να διασχίζουν τη Μεσόγειο το 10.000 π.Χ. με υποβρύχια. Αντι να κοιτάμε τα μούτρα μας, γαμάμε με τους πούτσους των αρχαίων. Και στο φινάλε, άμα ανακάλυψαν το φεγγάρι, την πυρηνική σχάση και την πυρηνική φέξη, εμένα τι με νοιάζει; Τι σχέση έχουμε εμείς με αυτούς; Ήταν ωραίοι τύποι και τους εκτιμώ και θέλω να τους μοιάσω, αλλά τι σχέση έχω εγώ με αυτούς; Έχουνε περάσει από τότε όλοι οι λαοί του κόσμου από εδώ, Τούρκοι, Σλάβοι, Ενετοί, Βησιγότθοι, Άραβες, Εβραίοι, όλοι. Ποιοι αρχαίοι και κολοκύθια τούμπανα και παπάρια μάντολες;” κατέληξε έξαλλος στρίβοντας ένα ακόμα τσιγάρο, ενώ το προηγούμενο κρεμόταν ακάπνιστο από τα χείλη του.

“Δηλαδή ρε φίλε, πόσα χρόνια θα ζούμε με το “Όταν εμείς φτιάχναμε Παρθενώνες, εσείς ήσασταν στα δέντρα;” Ναι ρε γαμημένοι, αλλά τώρα που οι άλλοι φτιάχνουνε πυραύλους, εμείς τελειώνουμε το Μετρό”.

“Εγώ ρε φίλε, τους τρώω στη μάπα όλους αυτούς τους λελέδες, τους φουσκωμένους παιχταράδες που δεν ξέρουνε που πάνε τα τέσσερα, αλλά παραγγέλνουνε τη φραπεδούμπα τους με ύφος γαμάτου, επειδή πριν δυο χιλιάδες χρόνια σκέφτηκε κάτι έξυπνο ο Πυθαγόρας. Κι έχεις κιόλας και αυτούς που εκμεταλλεύονται τη μαλακία του κοσμάκη, αντί να τους ξεστραβώνουνε.”

Αυτό. Λένος Χρηστίδης, από το “Λοστρέ”. Απλά μου φάνηκε συγκινητικό.

Μετα απο πολυ καιρο μπηκα στον κοπο να διαβασω ενα μερος της “συζητησης” που εγινε και πραγματικα ηθελα να φαω το πτυχιο μου με μερικα απ αυτα που διαβασα,αλλα τεσπα.#-o

Αnyway θα συμφωνησω με τον Λεντ και τον Ανχολι(και μ ενα πολυ ομορφο ποστ της Αλοε καπου)μεσες ακρες,αλλα δεν θα επεκταθω γιατι με τετοιου ειδους κουβεντες μου ρχονται ασχημα deja-vu.

Λένος Χρηστίδης,respect:wink:

Πιστεύω ότι δεν είναι σωστός ο τίτλος του θέματος.Δεν υπάρχει ομάδα Ελληνων με κοινά χαρακτηριστικά αλλά ξεχωριστοί άνθρωποι που κατοικούν κοντά και για τις όποιες ιδέες - και ενέργειες του μόνο οι ίδιοι δεν φέρνουν καμιά ευθύνη.

Σκέφτηκα μία αντίφαση που υπάρχει στον μέσο έλληνα. Ίσως λόγω χούντας, έχει κάποια αντιφασιστικά αντανακλαστικά, αλλά συγχρόνως βγάζει στην βουλή τον φασίστα Καρατζαφέρη και νιώθει ανώτερος από τους άλλους λαούς, ενώ πολλοί κακοβλέπουν τους μετανάστες…

Η “διαφορά” είναι πως η χούντα του 68 υπήρξε μια στρατιωτική δικτατορία που “επιβλήθηκε”, έχοντας εμφανιστεί σχεδόν απο το πουθενά, ενώ ο ιστορικός φασισμός ανέκαθεν έβρισκε ισχυρά ερείσματα στον λαό, υπήρξε πάντα λαικίστικος (μην ξεχνάμε πόσο δημοφιλείς στην πατρίδα τους υπήρξαν Χίτλερ, Μουσολίνι π,χ). Πάντως σε κάθε χώρα ο φασισμός υιοθετεί τα δικά της, ξεχωριστά χαρακτηριστικά, ανάλογα πάντα και με την ιστορική περίοδο που εμφανίζεται.

Δεν πιστεύω πως οι περισσότεροι ψηφοφόροι του Καρατζαφέρη είναι ρατσιστές ή ξενοφοβικοί ή ακραίοι.
Η μεγαλύτερη απόδειξη για αυτό είναι πως για να φτάσει να πάρει τα φετινά του ποσοστά και να μπει στην βουλή ο Καρατζαφέρης αναγκάστηκε να συμμαζέψει σε κάποιο βαθμό τις πιό ακραίες θέσεις κάποιων από τα στελέχη του (π.χ. ο αντισημιτισμός απουσίασε από τον λόγο τους αυτή τη φορά ενώ είναι γνωστές οι απόψεις κάποιων από τα στελέχη του).
Αντίθετα επένδυσε πολύ στην υποστήριξη θέσεων που άγγιζαν μεγάλο αριθμό ψηφοφόρων που ήταν δυασρεστημένοι από την στάση των μεγάλων κομμάτων σε αυτά (Βιβλίο ιστορίας ΣΤ Δημοτικού, Σκόπια, μετανάστευση κλπ.)

Για τους ίδιους λόγους είχε μπεί στον 2ο γύρο των προεδρικών εκλογών της Γαλλίας ο Λεπέν το 2002. Φέτος καταποντίστηκε εύκολα γιατί ο Σαρκοζύ κατάλαβε πως η μετανάστευση ήταν ένα σοβαρό πρόβλημα για πολύ κόσμο και υποστήριξε μία αυστηρότερη πολιτική σε αυτό το θέμα ο ίδιος.

Μάλλον κάτι αντίστοιχο θα γίνει και εδώ.

Χωρίς να θέλω να δώσω ένα γενικό συγχωροχάρτι στους συμπατριώτες μας, θεωρώ πως ο ρατσισμός εδώ είναι περιορισμένος.

Αν θέλετε να δείτε τι σημαίνει πραγματικός ρατσισμός και κοινωνική αρρώστια μπείτε στο Wikipedia και θαυμάστε γλωσσικό πλούτο…

Eγώ πάλι θα διαφωνήσω, αφού στη Βουλή μεταξύ άλλων εκλέχτηκαν ο λεπενικός Βορίδης, οι αντισημίτες τηλεπλασιέ που διαφημίζουν ρατσιστικά βιβλία στις εκπομπές τους Βελόπουλος και Γεωργιάδης και ο γιός του χουντικού νεοναζί Πλεύρη μεταξύ άλλων. Επίσης, από μόνο του το να έχεις αντιμεταναστευτικές αντιλήψεις και να εγκρίνεις τις απελάσεις μεταναστών, τα ναρκοπέδια κλπ. είναι βαθύτατα ρατσιστικό.

Επειδη τυχαινει να εχω φιλους αρκετους καρατζαφερικους και πρεπει να πω οτι ειναι μια χαρα ατομα…:wink: Λιγο πατριωτες-εθνιστες ειναι, αλλα αυτο δεν ειναι κακο…

Eίναι κακό για μένα. Πάντα κρίνω τον άλλο από το τι λέει και γενικά από την όλη κοσμοθεωρία του. Δεν πα να είναι το καλύτερο παιδί για παρέα, χαβαλέ ή ακόμα και για φίλος; Αν έχει τέτοιες ιδέες να πάει αλλού.

πω πω πως το χασα αυτο το θεμα :lol:

Τα βαλκανια χωνουν καλα φλωρους Φιλανδους κ.τ.λ. και επισης σκεφτειτε πως θα ηταν η κουζινα μας χωρις τους τουρκους γειτονες. Και τι ειναι πιο σημαντικο για τον ελληνα? Το φαι (και η μπαλα :lol: )

νομίζω πρέπει να επανεξετάσεις τη συγκεκριμένη σου άποψη:wink:

Δεν εχει αδικο ο ζαφ, οταν εκραζουν τις πολιτικες τους αποψεις σου ερχεται να τους σκοτωσεις…:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: Αλλα εγω μιλησα για εθνιστες, οχι εθνικιστες…:wink:

Aν αυτοί δεν είναι εθνικιστές τότε τι είναι; Πατριώτες; Εθνιστές; μη χέσω.

Για τα συγκεκριμενα ατομα που αναφερομαι δεν εχουν καμια σχεση με τον εθνικισμο, τους ξερω προσωπικα, ξερω τις αποψεις τους, απλα ειναι επιλογη τους να στηριζουν το συγκεκριμενο κομμα…

¶ρα στηρίζουν το συγκεκριμένο κόμμα μόνο λόγω φράξης αρτηριών του εγκεφάλου. Γιατί δε νοείται μη εθνικιστής να στηρίζει το ΛΑΟΣ και την ιδεολογία του. Κι εγώ ξέρω άτομα που στηρίζουν τη Χρυσή Αυγή επειδή τους πλάκωσαν στο ξύλο Αλβανοί στην κεντρική πλατεία.