Πιστεύετε ότι οι Έλληνες είναι

Γιατι; Εξήγα μου γιατί δεν το έπιασα.

Υπάρχουν πολύ πιο σημαντικά χαρακτηριστικά σε ένα άτομο από τις κοινωνικές/πολιτικές θεωρίες που ασπάζεται,ειδικά σε τέτοιες ηλικίες όπως οι δικές μας.Ο ενστερνισμός των θεωριών γίνεται πολλές φορές από αντίδραση ή για ασήμαντους λόγους.
Αυτά αλλάζουν.Και στην εποχή που ο καθένας πιστεύει ό,τι θέλει,χωρίς συνέπειες,δεν έχουν πάντα σοβαρό υπόβαθρο.
Αποκλείοντας μερικά άτομο από τον περίγυρώ σου,καλλιεργείς ρατσιστική νοοτροπία εσύ ο ίδιος…:wink:

Όπως είπα και παραπάνω κρίνω τον άλλο από αυτά που λέει. Αν δεν αναφέρει ποτέ τις πολιτικές του πεποιθήσεις εγώ δεν έχω πρόβλημα.

Όπως λες “σε ηλικίες σαν τις δικές μας ο ενστερνισμός των θεωριών γίνεται πολλές φορές από αντίδραση ή για ασήμαντους λόγους.” Συμφωνώ σε αυτό αλλά δε σημαίνει οτι το δέχομαι κιόλας. Πιστεύω πως ο άνθρωπος πρέπει να οριμάσει ηλικιακά για να πιστέψει σε κάποια πολιτική ιδέα. Εγώ για παράδειγμα δεν έχω κάποια πολιτική ιδεολογία, απλά δεν ανέχομαι τους φασίστες και τους εθνικιστές. Όταν ο άλλος είναι 15 και μου λέει “οι ξένοι μολύνουν τη χώρα μας” ή “οι Έλληνες είναι ανώτερη φυλή” πάει να πει οτι έχει μια κατασταλαγμένη αντίληψη του θέματος και τα πιστεύει αυτά που λέει.

Δεν είμαι ρατσιστής, δεν διώκω ούτε μισώ αυτούς τους ανθρώπους. Απλά δεν τους θέλω στον κύκλο μου. Έχω το δικαίωμα να επιλέγω τις παρέες και τους φίλους μου. :wink:

ok,χαίρομαι που κατάλαβες αυτό που σου’πα:wink:

Πιστεύω οτι αυτο το θέμα που κάθε 5 λεπτά βρύζουμε τους φασίστες και τους εθνικιστές είναι κάπως “φασιστικο”. Δεν μπορω να καταλάβω γιατί τρώνε όλο το βρήσιμο αυτοι. Ίσως επειδη έχουν τα αρχίδια να λένε οτι είναι φασίστες. Πάντως τους προτιμώ απο κάτι “αριστερους”.
π.χ.
Αριστεροι που πιστεύουν οτι ο Ελληνικός λαος αποτελείται απο μαλάκες δεν είναι αριστεροι. Η Αριστερα υποστηρίζει οτι όλοι άνθρωποι είναι ίσοι και ΔΕΝ υπάρχει καμία διαφορα μεταξύ φυλών, εθνικοτήτων κλπ. Εφόσον όμως υποστηρίχεται μια άποψη για ένα λαο τότε μιλάμε για προκαταλήψεις.

Με λίγα λόγια αυτός που λέει οτι οι Αλβανοί βρωμίζουν τη χώρα είναι τόσο φασίστας όσο αυτος που λέει οτι οι Έλληνες είναι μαλάκες.

ξεκινάει μεγάλο θέμα πάλι ω ρε και δεν είναι για forum:!:

[QUOTE=dark_of_the_sun;221609]Πιστεύω οτι αυτο το θέμα που κάθε 5 λεπτά βρύζουμε τους φασίστες και τους εθνικιστές είναι κάπως “φασιστικο”. Δεν μπορω να καταλάβω γιατί τρώνε όλο το βρήσιμο αυτοι. Ίσως επειδη έχουν τα αρχίδια να λένε οτι είναι φασίστες. QUOTE]

Το να βρίζεις τους φονιάδες και τους μαχαιροβγάλτες δεν είναι καθόλου φασιστικό. Και οι φασίστες εξ ιδεολογίας τέτοιοι είναι. π.χ. στην Ιταλία κάποιοι φασίστες έκαψαν ζωντανά 3 παιδάκια Ρομ μόνο και μόνο λόγω της καταγωγής του. Οι θαυμαστές του Χίτλερ θέλουν να ξεκάνουν όλους τους εβραίους, ομοφυλόφιλους κλπ…

Δε θέλω πάλι να επεκταθώ στο θέμα απλά με αφορμή το ποστ του dark of the sun θέλω να πω αυτό.

Το να υποστηρίζει κάποιος οτι οι “έλληνες” ή οι “αμερικάνοι” ή οι “αλβανοί” ή κάποιοι τέλος πάντων, είναι έτσι κι έτσι, πέραν απο στερεότυπη σκέψη (καθώς βάζει τους πάντες σε ένα καλούπι) εκφράζει και βαθιά προκατάληψη, και στην τελική ανάλυση, αποτελεί υπεραπλουστευμένο τρόπο σκέψης.

Απο την άλλη, όταν κάποιοι που ανήκουν σε μια ομάδα ή κατηγορία έχουν την τάση να φέρονται με έναν συγκεκριμένο τρόπο (π,χ οι χρυσαυγίτες), τον οποίο τους τον υπαγορεύει η ιδεολογία τους, τότε τα πράγματα σκουραίνουν. Γιατί ναι μεν μπορεί στον χαρακτήρα κάποιοι να είναι οκ άτομα, άλλα στην συμπεριφορά τους προς τους γύρω τους μπορεί να γίνουν επικίνδυνοι. Και το χειρότερο όλων, είναι φανατικοί. Σαν τους οπαδούς ομάδων.

Με ενοχλεί να ακούω στερεότυπα. Οι τάδε είναι έτσι και οι δείνα έτσι. Το θέμα είναι να στηρίζουμε σε συγκεκριμένα επιχειρήματα αυτά που λέμε. Δηλαδή: οι τάδε δεν μου αρέσουν, όχι γιατί “είναι”, αλλά γιατί ΚΑΝΟΥΝ αυτά κι αυτά κι αυτά. Δεν μου αρέσουν οι χρυσαυγίτες γιατί η ιδεολογία τους προωθεί το μίσος και την βία. Δεν μου αρέσουν οι Έλληνες που είναι κολλημένοι και αδιαφορούν για τον συνάνθρωπο τους, μου αρέσουν όμως οι Έλληνες που νοιάζονται και είναι ανοιχτόμυαλοι. Δεν μου αρέσουν οι Αμερικάνοι που το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι η παγκόσμια οικονομική κυριαρχία, σε βάρος των πληθυσμών του πλανήτη και της Γης της ίδιας. Μου αρέσουν όμως οι Αμερικάνοι που σκέφτονται, που είναι δημιουργικοί (και είναι πολλοί τέτοιοι, απλά χάνονται στο χάος των ΜΜΕ και της άγνοιας).

Με άλλα λόγια. Να κρίνουμε συμπεριφορές πρώτα, μετά ανθρώπους, μετά ιδεολογίες, μετά έθνη και λαούς. Να κρίνουμε όμως. Μη φοβόμαστε να λέμε “δε μου αρέσει αυτό σε σένα”. Αρκεί να το στηρίζουμε με επιχειρήματα και όχι αερολογίες, που μόνο φανατισμό μπορούν να επιφέρουν.

+1 στο ποστ του ελλανορ και ΔΕΝ ειναι αναγκη να ξαναρχισει η ΙΔΙΑ κουβεντα με το καλοκαιρι.

συμφωνω απολυτως. αντε μη τα παρω και φερω και το μαχαιριμ’ :!:

Συνοπτικά, σκατά στους φασίστες και στους εθνικιστές απλά…

Είναι μαλακία να κρίνεις τον άλλο από το πού κατάγεται και όχι από το χαρακτήρα του…

Και για μένα ένας Πακιστανός αξίζει περισσότερο από κάτι “ελληνάρες” που νομίζουν πως μόνο το όνομα σε κάνει μάγκα…

Δεν είναι κακό να είσαι πατριώτης (να τιμάς και να αγαπάς την πατρίδα σου, χωρίς να θεωρείς τον εαυτό σου ανώτερο) αλλά ως εκεί…

δεν μπορώ να κρίνω κάποιον για κάτι που δεν επέλεξε (χώρα, εθνικότητα …)

συμφωνω και γω με το σκατα στους φασιστες και εθνικιστες.οχι τοσο για την ακραια τους συμπεριφορα,αλλα κυριως γιατι την ασκουνε χωρις να γνωριζουνε.
μην ξεχναμε ακραιες συμπεριφορες αριστερων καθεστωτων στην παγκοσμια ιστορια
οπως και κατι που διαβασα προσφατα : καμια 30αρια χρονια πριν η ΚΝΕ απαγορευε δια ροπαλου στα μελη τους να ακουνε ροκ ως ξενοφερτη υποκουλτουρα!!!
και απο την αλλη σκατα και στους φιλελευθερους προοδευτικους δημοκρατες.κυριως στο πολιτικο επιπεδο.
τεσπα.
για ολα χρειαζεται ενα μετρο.γιατι στην “δημοκρατια” που ζουμε,ωρες ωρες κατι πρακτικες της χουντας φανταζουν ιδανικες.

Μ’ αυτα και μ’ αυτα φτασαμε να χουμε καμερες πανω απο τα κεφαλια μας χωρις να δινουμε σημασια. Αντε και στο μπανιο μας βρε…

με αυτα και αυτα καταστρεφονται περιουσιες,δαση,ΑΝΘΡΩΠΙΝΕΣ ΖΩΕΣ και καποιοι αισχροκερδουν εις βαρος μας.
ποτε μην κοιτας την μια οψη μοναχα φιλε μου.

Ειμαστε οφ-τοπικ οποτε δεν συνεχιζω…

Μερικά απο τα πιο ψαγμένα βιβλία επιστημονικής φαντασίας τονίζουν την πιθανότητα στο μέλλον ο ολοκληρωτισμός να έχει “πράσινο” προσωπείο… Με άλλα λόγια να εγκαθιδρυθούν δικτατορίες με το πρόσχημα την προστασία του περιβάλλοντος. Αν φτάσουμε μέχρι εκεί, αν πια είμαστε ανάξιοι αυτής της μικρής έστω ελευθερίας μας, τότε πραγματικά λυπάμαι.

(επίσης off topic, επομένως το αφήνω εδώ :))

μακαρι να χει μεινει τιποτα μεχρι τοτε για να προστατευθει.

το θεμα δεν ειναι μοναχα η ελευθερια,αλλα και οι συνθηκες ζωης.
γιατι αν σε χω ελευθερο αλλα χωρις στον ηλιο μοιρα τι να το κανω??

[quote="“Sharuman,post:527,topic:3949”]

Και οι “αριστεροι” όμως όταν βλέπουν φασίστα τα ίδια σκέφτονται. Πως θα τον χτυπησουν.
Πόσο πιο ειρηνικά σου φαίνονται αυτα;


Δεν είναι μόνο οι φασίστες μαχαιροβγάλτες και φονιάδες

+1

Tα διάβασες ε;
Εγώ τα έζησα την δεκαετία του '80. Τότε για τους Κνίτες όποιος φορούσε μπλουζάκι Miaden ή Motorhead ήταν φασίστας. :lol: :lol:
Αυτή ήταν η γραμμή που τους περνούσε η “καοδήγηση” τους. Αν θυμάμαι καλά μάλιστα ο μεγαλύτερος εχθρός του rock ήταν το στέλεχος του ΚΚΕ Φαράκος που έχει πεθάνει πλέον.