Πιστεύετε ότι οι Έλληνες είναι

γουσταρουμε που ειμαστε ελληνες επειδη:
1)εχουμε τελειες θαλασσες
2)“καμακι και σουβλακι” ειναι το πρωτο ποιημα που μαθαινουμε
3)“λουλουδοπολεμος” δεν υπαρχει πουθενα αλλου
4)ολοι βριζουμε το δημοσιο αλλα σκοτωνομαστε για μια θεση εκει
5)εχουμε νοοτροπια :“και αυριο μερα ειναι”
6)οταν μπαινουμε στο λεωφοριο κανουμε τα παντα για να καθισουμε
7)ειμαστε πρωτοι στο φαναρι και παρ’ ολ’ αυτα κορναρουμε #-o
8 )η λεξη φιλοτιμο δεν υπαρχει σε καμμια αλλη γλωσσα
9)πινουμαι καφε οτι ωρα και αν ειναι ( + οτι οι αλλοι δεν εχουν φραπε - που ζουνε ???)
10)δεν φοραμε πεδιλα με καλτσες
11)πληρωνομαστε παρασκευη και κυριακη πρωι δεν εχουμε χρηματα ουτε για τσιγαρα

*12) γιατι μονο στην ελλαδα ο σουβλατζης ρωταει καταμουτρα:“τι να σου βαλω μεσα κοπελια?” και οχι μονο δεν παρεξηγειται αλλα απανταει :“απ’ ολα βαλε μου” και τον ευχαριστει…

(κυκλοφορει ολοκληρο το αρθρο)…

Το συγκεκριμενο αρθρο και αυτα τα παρομοια που κυκλοφορουνε ειναι ΤΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΟΥΤΣΟ…δειχνουν με τι μ*&^ες χαιρεται ο ελληναρας ο γυφτουλας… και καλα αυτος ειναι μαγκας και ολοι οι υπολοιποι ξενερωτοι και πολυ οργανωμενοι κτλπα…ελληναρες γαμωτπτα προσωπικο για το παιδι που το ποσταρε, γενικα μιλαω:wink:

ναι ρε, δικιο εχεις…,αλλα το αρθρο ειναι μαλακια,δεν τα λεει στα σοβαρα.ετσι για τον πουτσο οτι να 'ναι :wink:
δεν ειναι για να το παιρνεις στα σοβαρα και αν καποιος τα πιστευει,τι να πω εγω?#-o

(αυτο παντως με το φαναρι ειναι πραγματικα roflmfao…#-o#-o#-o#-o :rockon:

ε ναι εννοειται ετσι στην πλακα φαση εχουν8)

:expressionless:

:lol3::naughty:

Ακριβώς πριν μπω στο θρεντ σκέφτηκα το ίδιο πράμα. Αναθεματισμένε φράτζα

…Ελληνες…μαλλον αλλα κανουν τους Κινεζους!:stuck_out_tongue:

woot???:-k:?τι εννοει ο ποιητης?

Είμαστε κατά βάση αγενείς και εγωιστές, το μόνο σίγουρο. Έχω ακούσει αρκετούς να μιλάνε για την Ελλάδα σα να 'ναι το κέντρο του κόσμου, το λίκνο του πολιτισμού… Βασικά, δεν είμαστε όλα αυτά που πιστεύουμε και οι περισσότεροι από μας δεν γνωρίζουμε καν πως κάποτε ασκήσαμε μεγάλη επιρροή στους λαούς της δύσης και της άπω ανατολής, όπως αναμφίβολα δεχθήκαμε κι εμείς απ’αυτούς.

Βαρεμάρα πρωϊνιάτικο. :stuck_out_tongue:

Είναι αυτοί που «Δε μασάνε», «Δεν κωλώνουν», «Δεν ψαρώνουν», «Δεν καταλαβαίνουν Χριστό», αυτοί που «Τα παίρνουν στο κρανίο», αυτοί που «Άμα τους τη δώσει, γαμάνε και δέρνουνε», αυτοί που αγοράζουν το «καλύτερο και φθηνότερο», το «γρηγορότερο και οικονομικότερο», το «τελευταίας τεχνολογίας», αυτό που «Δεν υπάρχει», το ηλεκτρονικό πατατόμετρο, τον υδραυλικό καρπουζοκόφτη, τις αθόρυβες μασαζοπαντούφλες, αυτό που δεν έχει ο γείτονας, ο «κολλητός», αυτό που δεν έχει κανένας παρά μόνον αυτός. Αυτός και μερικά εκατομμύρια μαλάκες σαν κι αυτόν σκορπισμένοι σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του κόσμου τούτου.
Είναι αυτά τα πλάσματα γύρω μας που επικαλούνται τον Σωκράτη, τον Πλάτωνα και τον Αριστοτέλη ως απόδειξη της δικής τους ανωτερότητας, απορρίπτοντας ακόμα και την αμυδρή πιθανότητα ύπαρξης -έστω ενεργητικής- ομοφυλοφιλίας στην Αρχαία Ελλάδα, οι ίδιοι που πραγματικά πιστεύουν ότι ο Μεγαλέξανδρος ήταν ο μόνος από τους μεγάλους κατακτητές της ιστορίας που έφτασε στην άκρη του κόσμου χωρίς να πειράξει ούτε μυρμήγκι απ’ όπου πέρασε, ιδρύοντας Πολιτιστικούς Συλλόγους και Μέγαρα Μουσικής στα πανευτυχή και αλαλάζοντα χωριά της Ασίας. Είναι αυτοί που «ξέρουν» από πολιτική, ποδόσφαιρο, τέχνη, οικονομία, οικολογία, φιλοσοφία, ιστορία, μπάσκετ και σεξ.
Ξέρουν τα πάντα, απόλυτα, εμπιστέψου τους. Ξέρουν τα πάντα «εκ των έσω», χωρίς να έχουν εμβαθύνει ούτε για μια στιγμή ακόμα και στο πιο ασήμαντο θέμα, απορροφώντας πληροφορίες από «ενημερωτικές» εκπομπές αναλφάβητων ειδικών που με τη σειρά τους απορροφούν πληροφορίες και γνώσεις από λάιφ στάιλ σούπερ γουάου περιοδικά και εφημερίδια όπως ακριβώς η μύγα ρουφάει τα σκατά.

Είναι οι «Μου αρέσει ο μαρξισμός, αλλά επί χούντας περνάγαμε ωραία», οι «Κοίτα, φίλε, η Τέχνη πέθανε μετά την Αρχαία Ελλάδα. Τότε φτιάχνανε γαμιστερά αγάλματα, όχι μαλακίες», οι «Έλα, μωρέ, δεν τα ξέρεις τώρα, τα 'χουνε κάνει πλακάκια οι Αμερικάνοι με τους Εβραίους και τους Ρώσους και τους Κινέζους για να γαμήσουνε την Ελλαδίτσα, μια ζωή τα ίδια, μας φοβούνται, αλλά θα τους γαμήσουμε», οι «Η γυναίκα είναι ίση με τον άντρα, αλλά χωρίς τον πούτσο μου είναι ένα αρχίδι».

Είναι αυτοί. Κι από την άλλη είμαστε εμείς. Ποιοι είμαστε εμείς; Οι άλλοι.

Λένος Χρηστίδης πρωνιάτικα :stuck_out_tongue:

Όποιος εξαιρεί τον εαυτό του, δεν είναι καλύτερος απ’τους άλλους - δηλαδή, σχεδόν κανένας μας. :stuck_out_tongue:

Κατά τα άλλα, μια χαρά τα λέει, αν και κάπως “ωμά”.Είμαστε εαυτούληδες και παρτάκηδες, σίγουρα. Κάθε φορά δε που μου μιλάνε για ελληνική “φιλοξενία” και “φιλότιμο” οι οικείοι μου, θέλω να τραβήξω… τα μαλλιά μου!

Και τέλος, είμαστε και ρατσιστές και απαίδευτοι στην πλειοψηφία μας. Δε θα ήθελα να μιλήσω συγκεκριμένα, αλλά έχω κατά νου κάποια πολύ τρανταχτά παραδείγματα μουλαροσύνης και απαιδευσίας. Όχι *αμορφωσιάς, εκεί τα πάμε καλά, υπέρ του δέοντος θα έλεγε κανείς, από μόνο του όμως τί να λέει;

*αμορφωσιάς ήθελα να πω, το ζώον, όχι μόρφωσης. :stuck_out_tongue:

ο απόλυτος ορισμός του ελληνα .-
ποιος δεν γέλασε λίγο στο κείμενο όταν του ήρθαν μνήμες απο τον περίγυρο του(μην πω και από τον ιδιο του τον εαυτό)

Αχταρμάς πάντως το κείμενο. Γι’αυτούς που πίνουν φραπέ ξέχασε να πει. (γενικά σωστά τα λέει αλλά κάποια πράγματα δεν κολλάνε)

Το κείμενο είναι απόσπασμα από βιβλίο του (Λοστρέ), σε εκείνο το context δε φαίνεται τόσο αχταρμάς όσο εδώ που το έβαλα ξεκάρφωτο, προφανώς.

είπε, απλά εγώ δεν έβαλα όλο το απόσπασμα =Ρ

Είναι οι τσαμπουκάδες βαρύμαγκες που σε περίπτωση κινδύνου εξαφανίζονται ως διά μαγείας, οι «Κρατάτε με, μην τον σκίσω», είναι οι παιχταράδες με τα μπεγλέρια και τα κομπολόγια και τον φραπέ και το τάβλι και το ύφος ασήκωτου γαμιά, που αν τους αφαιρέσεις τα μπεγλέρια, τα κομπολόγια, τον φραπέ, το τάβλι και το ύφος ασήκωτου γαμιά δε θα μείνει τίποτα, «πουφ», αέρας, θα εξαφανιστούν σαν να μην υπήρξαν καθόλου και ποτέ και καθόλου.

Κατά βάση, ρατσιστές… πολύ ρατσιστές… ξέχασα να προσθέσω… Πούλο ρε! :stuck_out_tongue:

  • μισαλλοδοξοι, μικροψυχοι, εγωιστες ,ψωνια, βλακες, λειτουργικα αναλφαβητοι (ψαξτε τον ορισμο), ξερολες, κλεφτες (με δικαιολογια την κριση), απατεωνες, κομπλεξικοι, ρηχοι, γλυφτες, μικροπρεπεις, κακοι/σκατοψυχοι… Ενταξει, οχι ολοι, το 85% περιπου! Πουλο και απο μενα!

Περιπου αυτα αντιμετωπιζω καθημερινα, θα υπαρχουν και αλλα αρνητικα απλα δε μου ερχονται τωρα.

Ρατσίστρια με τους ρατσιστές δηλαδή :slight_smile:

Τι καλά να τα λέγατε όλα αυτά στα μούτρα του κάθε ένα που χαρακτηρίζετε έτσι…η αδιαφορία απέναντι στον μαλάκα δίπλα σου δεν αλλάζει τίποτα.