Κατηγορια Λογοτεχνια

Λοιπον το τι προτεινω ειναι ξεκαθαρο. Παμε στο γιατι:
1ον, θα βοηθησει τους βιβλιοφιλους καθως θα δουν προτασεις για νεα βιβλια, αποψεις αλλων που τα εχουν διαβασει, αναλυσεις σε σποϊλερ παντα κλπ κλπ
2ον, ποιοτικη αναβαθμιση του φορουμ με θεματα σαφως πιο ενδιαφεροντα και σοβαρα απο κομμενες πετσες πουλιων.
3ον, εχει και 3ον σιγουρα αλλα δε μου ρχεται τωρα.

Πως θα γινει: Οπως και το τοπικ για σινεμα. Ανοιγουμε δλδ τοπικς για ταινιες, δημοψηφισματα για αγαπημενο βιβλιο συγγραφεα, τοπικς με προτασεις για συγκεκριμενα ειδη βιβλιων κλπ.

Συμφωνω κι εγω. Δεν νομιζω να ειναι δυσκολο και θα ειναι και αρκετα χρησιμο κιολας…

Ασφαλώς και θα ήθελα να δω σ’ αυτό το φόρουμ κατηγορία για λογοτεχνία και διάβασμα… Βέβαια, κρίνοντας απο την ανταπόκριση στο ένα για την ώρα αντίστοιχο θέμα εδώ (το “βιβλία… διαβάζουμε?”) δε ξέρω κατά πόσο μια ολόκληρη καταγορία για λογοτεχνία θα έκανε τον κόσμο να ασχοληθεί παραπάνω… φοβάμαι μήπως δε συναντούσε το ενδιαφέρον εδώ…

Απο την άλλη όμως, έστω και πειραματικά, πιστεύω πως όχι μόνο αξίζει, αλλά είναι και απαραίτητο για το φόρουμ αυτό, στο οποίο τόσα και τόσα άκυρα θέματα υπάρχουν. Δε λέω, καλός και ο χαβαλές, και οι msnικές κουβέντες, αλλά…

Απο μόνη της εξάλλου μια κατηγορία για βιβλία μπορεί και να έσπρωχνε περισσότερο κόσμο στο διάβασμα, ή μπορεί και να ανέβαζε τον μέσο όρο ηλικίας εδώ.

Παιδιά όταν κάναμε την αναέωση του φόρουμ το σκεφτήκαμε σοβαρά, αλλά θέλαμε πρώτα να κάνουμε ένα crash test για να δούμε πως θα πάει. Προσωπικά πιστεύω πως είμαστε λίγοι που διαβάζουμε κ έτσι η συγκεκριμένη κατηγορία μπορεί να μην έχει την επιτυχία που θα θέλαμε.

Παρ’όλα αυτά μιας και την θεωρείτε σημαντική θα το ξανασυζητήσουμε και θα δούμε.

Πολύ μου αρέσει πάντως που ζητάτε μια τέτοια κατηγορία. Ναι βλέπω πως το φόρουμ μας έχει πολυσυλλεκτικά άτομα και χαίρομαι ιδιαίτερα !

Ακόμα καλύτερα θα ήταν αντί για “Λογοτεχνία” να δημιουργηθεί κατηγορία “Τέχνες” ώστε να συγκεντρώνει μεγαλύτερο φάσμα κοινού περιλαμβάνοντας εκτός των άλλων ζωγραφική, βιβλία ποικίλου ενδιαφέροντος και πολλά άλλα που δε μου έρχονται τώρα στο μυαλό.

Bασικά επειδή και τα videogames είναι ορφανά, μια κατηγορία βιβλία/videogames πως θα σας φαινόταν?

Άσχετα μεταξύ τους μεν, θα συγκεντρωθούν σε μια κατηγορία δε.

Τι λέτε?

Γίγατρε σόρυ κιόλας αλλά το “τέχνες” δεν χρειάζεται νομίζω ! Λες να αρχίσουμε να μιλάμε και για γλυπτική? Μακάρι, από μια άποψη, αλλά…

Mια χαρά !!! Και δεν είναι άσχετες τόσα βιβλία έχουνε γίνει videogames:p

Βασικά κάτι που να συσπειρώνει όλα αυτά ήθελα να πω.
Βιβλία/videogames είναι καλή ιδέα αλλά τι σχέση έχουν μεταξύ τους τα 2 αυτά σαν τίτλος;
Απλά να έμπαινε κάτω από μια ονομασία που να χώραγε και τις 2 αυτές κατηγορίες.
Ας ονομαστεί και Μαρία που λέει ο λόγος ρε αδερφέ! :stuck_out_tongue:

Να γίνει κατηγορία για λογοτεχνεία και να μη γράφει σχεδόν κανείς θα είναι το δίχως άλλο λυπηρό.

Δεν μπορώ να πω αν θέλω ή οχι, γιατί δε γνωίζω τις γνώσεις των άλλων χρηστών πάνω στο θέμα. (οι δικές μου δεν έιναι και πολύ μεγάλες)

Τέσπα, γιατί δεν αρχίζετε εσείς που θέλετε τέτοια ενότητα καταρχάς να ποστάρετε στο “βιβλία,διαβάζουμε”?

Αυτό το κάνουμε :slight_smile:

λογοτεχνια/videogames θα ταν πολυ καλη κατηγορια.αλλα ισως με αλλο ονομα…

Kαι εγώ πιστεύω ότι θα ήταν πολύ καλό να δημιουργηθεί ένα τέτοιο subforum. ¶λλωστε στις ταινίες/τηλεόραση π.χ. πόσο περισσότερα άτομα ποστάρουν ?

Πιστευω οτι μαλλον αξιζει να ανοιχτει μια γενικοτερη κατηγορια “ΒΙΒΛΙΑ”…βεβαια θα μου πειτε οτι υπαρχει και το αντιστοιχο thread…επιτυχια μεγαλη πιθανον δεν θα εχει αλλα τουλαχιστον αξιζει μια προσπαθεια…

Παιδια μην κρινετε απο ενα τοπικ το πως θα παει μια κατηγορια. 2 μερες να μη γραψουμε στο τοπικ αυτο και εχει βρεθει στην 3 σελιδα του οφφ τοπικ ξεχασμενο. Συν του οτι θα ειναι πιο ενδιαφερον το ν’ανοιγουμε τοπικ για ενα πολυ καλο βιβλιο και να το συζηταμε εκει.

Παιδιά κατηγορία αποκλειστικά “βιβλία” είναι δύσκολο να ανοιχτεί. κακά τα ψέματα, κ το “βιβλία” δεν έχει τόση πολύ επιτυχία που να δικαιολογεί ξεχωριστή κατηγορία.

τι άλλο πιστεύετε πως θα μπορούσαμε να βάλουμε σε μια τέτοια κατηγορία?

εγώ σκέφτομαι gaming/comix. Τπτ άλλο ?

Και μόνο η ύπαρξη μιας ξεχωριστής κατηγορίας για βιβλία είναι αρκετή για να προσελκύσει περισσότερο κόσμο απ’ ότι ένα απλό topic.
Όπως και να χει πάντως, ας γίνει μεικτή κατηγορία αν είναι να μην τραβήξει κόσμο απο μόνο του (αν και δεν μπορούμε να είμαστε απόλυτα σίγουροι γι’ αυτό)… Βιβλία/videogames/comics είναι μια καλή τριάδα (ελπίζω μόνο να μην ασχολούνται όλοι με τα videogames!)

Προσωπικός θα ήθελα να γίνει μια τέτοια κατηγορία,πιστεύω θα 'ταν κάτι πολύ ενδιαφέρον και βηθητικό.Προσωπικός θα ήθελα να περιλαμβάνει και κόμιξ μέσα,καθότι είναι σχετικά μετο θέμα,και πιστεύω ότι θα προσθέταν κι άλλο ενδιαφέρον στο θέμα.

Λοιπον, τερμα οι μαλακιες με πολλς και λοιπα, αν δεν φτιαξεις κατηγορια λογοτεχνεια θα δωσω το κινητο σου…ξερεις σε ποια… (Αν δεν καταλαβες, ενα παιδι μετραει τα…)

Επισης μπορει να συγχωνευθει με τον κινηματογραφο ωστε να γινει η κατηγορια τεχνη που ελεγε το γιγατρον.

Γιατί, η μουσική γενικότερα τι είναι; :-s

Μοντε, φτιαξε κατηγορια να του προτεινουμε του Λεντ κανα λεξικο!!