Κατηγορια Λογοτεχνια

Αντε ρε φαιδρε.

Φατηνα ρε μπουστη!

Λοιπον, η προταση μου συνοπτικα ειναι η εξης: Δημιουργια κατηγοριας κινηματογραφος-λοτοτεχνια-κομιξ.

είναι μεγάλη η τέχνη του Λότο…

:lol2: :lol2: :lol2: :lol2:

:lol2: :lol2: :lol2: :lol2:

Lotto ειναι το “ει” ρε αγραμματε ναουμε, δες ολα τ’αλλα πως τα γραψα, ακομα και τον τιτλο.

Και games για μας τους καμενους!!

Να γινει για να κανουμε και εκει VS του στυλ Marquez VS Tolkien να γουσταρουμε

Ειλικρινά, απορώ με τα άτομα που ψήφισαν να μη γίνει τέτοια κατηγορία. Δεν είναι και λίγοι. Αναρωτιέμαι ρε παιδιά τι σας ενοχλεί, και δε θέλετε να γίνει κατηγορία για βιβλία στο φόρουμ. Ή συνδυαστική κατηγορία, με κόμικς και παιχνίδια μέσα. Άμα δε γουστάρετε μη συμμετέχετε, απλά.

Στο τέλος κατηγορία δε θα γίνει, και το φόρουμ θα έχει να καυχιέται για τρομερά θέματα τύπου “τι φάγατε σήμερα”, “τι κάνετε τώρα”, “τα παπάκια και οι μέηντεν”, “τα πετσάκια”, και άλλα σαν αυτά. Και ο μέσος όρος ηλικίας εδώ θα μένει το πολύ στα 18-19…

ΥΓ - Σόρρυ για το ειρωνικό ύφος μου, σε τελική ο καθένας ελεύθερα λέει τη γνώμη του, απλά μου κάνει εντύπωση ο αριθμός εκείνων που θα τους ενοχλούσε μια τέτοια κατηγορία. Πιστεύω θα ανέβαζε συνολικά το φόρουμ. Μάλλον όσοι ψήφισαν όχι θα ναι σχολαριόπαιδα στην πλειοψηφία τους, που το πολύ σχολείο τους έκανε να μισήσουν το διάβασμα, δεν εξηγείται αλλώς.

ελλάνορ ας σου εξηγήσω γιατί κολλάμε να βάλουμε κ αυτήν την κατηγορία…

Α. φοβάμαι - προσωπικά - ότι θα έχει ελάχιστη συμμετοχή.

Β. περισσότερες κατηγορίες - πιο δύσκολο moderation. αν ανοίγουμε ξεχωριστή κατηγορία για ότι συζητείται (πχ πολιτική) μπορεί να καταλήξουμε με ένα φόρουμ με πολλές ενότητες που μπορεί να είναι ευχάριστο για τους χρήστες αλλά πολύ δύσκολο για τους ελεγκτές. αυτό είναι κάτι που ίσως δεν σας απασχολεί αλλά είναι ιδιαίτερα σημαντικό - παρά τις κατά καιρούς γκρίνιες είναι τελικά ευρύτερα αποδεκτό ότι το σωστό κ άγριο moderation μας κατά καιρούς, έχει αποδώσει. ως εκ τούτου είναι κάτι που μας απασχολεί

Γ. κατηγορία λογοτεχνια αποκλειστικά αποκλείεται να γίνει. πρέπει να γίνει κάτι συνδυαστικό - πράγμα που ερευνάμε

Anyway, την προσπάθεια μου εγώ την έκανα, ό,τι γίνεται σε αυτό το φόρουμ είναι συλλογικό, όπως και η τελική του εικόνα. Ίσως με τον καιρό να γραφτούν περισσότερα μέλη και να αλλάξει κάτι. :slight_smile:

Καταρχήν όντως το ειρωνικό ύφος δε βοηθάει γενικά, γιατί ακόμα και οι καλόπιστοι ενδεχομένως να στραβώσουν.

Στο θέμα της λογοτεχνίας:
Το αν ή όχι πραγματοποιηθεί νέα κατηγορία δε θα αποφασιστεί με βάση το ποιοι ψήφισαν ναι ή όχι (γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει δικαιολογία για το ‘όχι’, σε αντίθεση με άλλα polls). Αυτό που μετράει είναι το να υπάρχει ενδιαφέρον για το θέμα και να φαίνεται ότι υπάρχει ενδιαφέρον. Πάρε για παράδειγμα τα ‘Αθλητικά’. Εάν δεν υπήρχαν διάφορα topics γι’ αυτά δε θα κάναμε την κατηγορία. Πάρε επίσης για παράδειγμα τη ‘Black List’. Εάν δεν ήταν τόσο νεκρή (αν και δεν ήταν αυτός ο μόνος λόγος που εξαφανίστηκε) δε θα την αποσύραμε.

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι το ότι αν κάτι παρουσιάζει ενδιαφέρον, φαίνεται. Και φαίνεται κυρίως από τα posts και τα threads γύρω από αυτό. Όταν για λογοτεχνία υπάρχει όλο κι όλο ένα thread, το οποίο έρχεται στην πρώτη σελίδα κάθε 3 βδομάδες, που φαίνεται ότι υπάρχει ενδιαφέρον; Και ποιος εγγυάται ότι και να γίνει κατηγορία, δε θα αποτελείται από threads του ενός ή δύο μηνυμάτων το καθένα; Και εδώ πολύ σωστά μπορείς να πεις ‘ας μην το διαβάζουν τόσοι, θα μπαίνουν αυτοί που ενδιαφέρονται’. Φαντάσου όμως με το ίδιο σκεπτικό και πόσες άλλες κατηγορίες θα ζητηθεί να δημιουργηθούν.

Δεν έχει διαγραφεί η ιδέα δημιουργίας της κατηγορίας, είτε αυτόνομη είτε μαζί με κάποιο άλλο αντικείμενο, αλλά καλό είναι να ζυγίζουμε τα πράγματα και να βλέπουμε επί της ουσίας τι είναι χρήσιμο και τι πρόκειται να ‘αποδώσει’. Όπως έχουμε πει ούτως ή άλλως, συζητείται μια γενικότερη αναδιαμόρφωση του forum όσον αφορά τις εξω-μουσικές κατηγορίες.

Στο τέλος κατηγορία δε θα γίνει, και το φόρουμ θα έχει να καυχιέται για τρομερά θέματα τύπου “τι φάγατε σήμερα”, “τι κάνετε τώρα”, “τα παπάκια και οι μέηντεν”, “τα πετσάκια”, και άλλα σαν αυτά. Και ο μέσος όρος ηλικίας εδώ θα μένει το πολύ στα 18-19…

Δεν είναι το θέμα τα πετσάκια και τα παπάκια. Στο κάτω κάτω και οι περισσότεροι από τους ‘διανοούμενους’ εδώ μέσα έχουν ποστάρει σε πολλά αν όχι όλα από αυτά τα threads. Σεβαστές οι απόψεις αλλά δε χρειάζεται να θίγετε τη δουλειά και την προσπάθεια που έχουν καταβάλει μερικά άτομα για να χτιστεί αυτό το forum, το οποίο από τη μια το σνομπάρετε και από την άλλη δεν το αποχωρίζεστε…

Συμφωνώ κι εγώ, άντε να ενωθούμε τα bookworms να ρίξουμε κανέναν τσακωμό Michael Ende VS Herman Hesse. Ή ξέρω γω να κάνουμε τίποτα καμμένα σχόλια του στυλ “το Θαυμαστός Καινούριος Κόσμος του Huxley δε σας θύμιζε πολύ το Enemies of reality σαν ατμόσφαιρα;”. Nerd mode on.

:oops: =D>

Κουρου μην κρινεις απο το υπαρχον τοπικ για λογοτεχνια. Εγω πχ δεν θα καθισω να κανω αναλυτικη κριτικη σ’ενα βιβλιο, να γραψω αποψεις, να προτεινω κλπ σ’ενα τοπικ το οποιο μεσα σε 5 ωρες θα πεσει στην 2η σελιδα και θα το ξεπερασουν το “ποσο μακρια φτυσατε σημερα” και το “ποσο δυνατα φωναζετε οταν εκσπερματιζετε”. Κι εγω ποσταρω σε τετοια θεματα, κι εγω ανοιγω ηλιθια τοπικς, γι’αυτο αλλωστε ειναι και το οφφ τοπικ. Γενικα ειναι ασχημο πολιτικα θεματα και λογοτεχνια να βρισκονται στο ιδιο τσουβαλι με τα σαφως πιο αναλαφρα τοπικς του οφφ τοπικ.
Προτεινω κατηγορια Λογοτεχνια-Επικαιροτητα/Πολιτικη.

Δεν ξεχνάμε όμως ότι στο off-topic έχουν υπάρξει (και πάρα πολλά μάλιστα) σοβαρότατα θέματα. Εκείνα πως ανταπεξήλθαν;

Anyway, εντός των ημερών θα ανακοινώσουμε τα νεότερα.

Ας γίνει ό,τι θέλετε παιδιά, εγώ εξάλλου 2 μήνες ανήκω σε αυτό το φόρουμ όλους κι όλους. Και φυσικά συμμετέχω όπου προσωπικά βρίσκω ενδιαφέρον αυτόν τον καιρό. Δε σνομπάρω τα ανάλαφρα θέματα, έχω γράψει κι εγώ τις βλακείες μου κατά καιρούς. Απλά ως τώρα πίστευα πως αρκετοί απο όσους ακούνε τη μουσική μας γουστάρουν το διάβασμα βιβλίων, σε μικρότερο ή μεγαλύτερο βαθμό, και μου έκανε εντύπωση που είδα αρνητικές απόψεις εδώ. Ίσως πάλι κάνω λάθος πάντως για τις προτιμήσεις του κόσμου, ίσως όντως το δίαβασμα να μην απαχολεί τους περισσότερους, και γιατί θα πρεπε κιόλας. Στην τελική, δεν είμαι παρά ένας φιλοξενούμενος εδώ μέσα, και το φόρουμ είναι μουσικό, επομένως για οτιδήποτε άλλο δε θα σκάσω κιόλας.

Cheers! :slight_smile:

Oι ιθύνοντες του φόρουμ έχουν δίκιο, γτ να δημιουργήσουν μια καινούρια κατηγορία τη στιγμή που θα γράφουν λίγοι;
Και γνώμη μου είναι ότι πολλοί θα κάνουν επίδειξη γνώσεων χωρίς καν να έχουν ανοίξει βιβλίο, η λεγόμενη επιδειξιομανία…
Άλλωστε υπάρχουν πολύ λίγοι Shadowcaster (βλ. ποιοτικοί users) εδώ μέσα ώστε να πιάσει τόπο το εγχείρημα.
Δεν είμαι αρνητικός αλλά οι προβληματισμοί του kourou είναι πέρα για πέρα σωστοί.

Δε νομίζω πως κάτι τέτοιο θα αποτελούσε πρόβλημα, σε ένα θέμα για λογοτεχνία απλά γράφουν όσοι ενδιαφέρονται και έχουν κάτι να πουν ή να προτείνουν. Παντού έτσι γίνεται, και στη μουσική και οπουδήποτε. Και στο υπάρχον θέμα για τα βιβλία λίγο πολύ αυτό γίνεται, έχουμε προτάσεις βιβλίων και κάποιες σκόρπιες σκέψεις πάνω σε αυτά. Αν θέλει κάποιος εξάλλου να είναι “επιδειξιομανής”, μπορεί να το κάνει και στα άλλα θέματα, στη μουσική, επίδειξη γνώσεων στα αθλητικά, ή αλλού. Άσε που επίδειξη γνώσεων χωρίς να έχει ανοίξει κάποιος βιβλίο είναι λίγο δύσκολο. :slight_smile:

Το κακό είναι η συμμετοχή του κόσμου, και εδώ συμφωνώ. Όπως και να χει, μια τέτοια κατηγορία εδώ δε θα είχε τη συμμετοχή που έχουν τα αθλητικά για παράδειγμα. Περισσότερος κόσμος βλέπει μπάλα παρά διαβάζει βιβλία, είναι γεγονός αυτό. Ισχύει πάντως και οτι άλλο να υπάρχει κατηγορία και άλλο ένα απλό thread που απλά γίνονται κάποιες προτάσεις βιβλίων, και το οποίο γρήγορα χάνεται απο το προσκήνιο.

Ίσως θα ήταν καλή πρόταση η μετατόπιση κάποιων “σοβαρών” θεμάτων απο το off topic και η ένωση τους με τα βιβλία σε μια νέα κατηγορία.

Anyway…! :roll:

Γτ τέτοια τρέλα όμως από πλευράς σου; :-k

Ας πούμε τόσο καιρό δεν έχει ενδιαφερθεί κανείς στο θέμα του Off Topic για βιβλία, ούτε εσύ.
Κι έπειτα υπάρχουν τόσα forums που έχουν αυτό για αντικείμενο συζήτησης, που σαφώς θα υπάρχει καλύτερη και ποιοτικότερη ανταπόκριση.

Δε συγκρίνω μουσική και λογοτεχνία γτ είναι 2 εντελώς διαφορετικοί τρόποι ψυχαγωγίας, διασκέδασης αν θες. Μουσική ακούνε όλοι για τους λόγους αυτούς, βιβλία όμως απελπιστικά λίγοι.

Δεν είμαι αντίθετος στη δημιουργία νέας κατηγορίας απλά ζυγίζω τα πράγματα.

Είχα γράψει αρκετά στο θέμα για θέμα για τα βιβλία, το είχα επαναφέρει απο τη σκόνη για την ακρίβεια, κάνοντας αρκετές προτάσεις, μπορείς να ρίξεις μια ματιά αν θες. :slight_smile:

Πάντως, ναι, ίσως το ζητάω με αρκετή θέρμη, και για να είμαι ειλικρινής δεν έχω ψάξει τι άλλα φόρουμ υπάρχουν πάνω στο αντικείμενο. Όλο και κάποιο θα υπάρχει φαντάζομαι… Αν θες πρότεινε μου κάποιο που μπορεί να ξέρεις.

Δε θέλω να γράψω άλλα εδώ, θα νιώθω πως μόνο εγώ το ζητάω στο τέλος και δε μου αρέσει αυτό (πόσο μάλλον αν γίνει τελικά τέτοια κατηγορία και δε συμμετέχει κανένας παρά 5 άτομα)…

Δεν το έχω προσέξει το θέμα αλλά σε πιστεύω ότι έγραφες εκεί.
Το θέμα είναι ότι τη στιγμή που δε γράφουμε ούτε στο ένα θέμα που υπάρχει κάπου κολλάς να ανοίξεις κατηγορία.

Σημείωση: Δεν κάνω αντιπολίτευση στα λεγόμενά σου, νομίζω καταλαβαίνεις τι θέλω να πω. :wink:

Τσέκαρε εδώ

http://www.phorum.gr/index.php?sid=69ddf5a1a56498fbd3c9c3c338e63029

αλλά γενικά ψάξε στο γούγλη, θα βρεις της Παναγιάς τα μάτια.

Ενδιαφέρον το link, thanks! Γενικά είμαι λίγο τεμπέλης με τα ψαξίματα στο νετ, αλλά με τον καιρό όλο και κάτι θα βρω, πιθανόν και αυτό που μου έδωσες…!

(εντάξει κύριοι mods, ο έλλανορ ικανοποιήθηκε, ας μην ανοίξει κατηγορία αμα δε θέλετε :slight_smile: Ωραία θα ταν, αλλά χωρίς συμμετοχή είναι σαν πάρτυ γενεθλίων χωρίς γυναίκες και ποτό… Εκτός αν γουστάρει τελικά η πλειοψηφία του κόσμου, αλλά αυτό με τον καιρό θα φανεί!)