Θανασης Παπακωνσταντίνου

Ρε σεις, κάτι αρβύλα παίζει με το φεστιβάλ Βαρβάρας. Παπακωνσταντίνου, Χαρούλης, Μάλαμας, Μποφίλιου, Παυλίδης, Χαΐνηδες, δεν μπορεί να παίζει Μπόμπολας από πίσω. Και να μην το ξέρει κανένας τους.

ξερει κανεις που ακριβως ειναι σημερα αυτο το Αμαλίειο; ειναι πανω στην Κηφισίας απ οτι καταλαβα διπλα στο αλσος Συγγρου. Ανεβαινοντας δλδ δεξια;

μερικα ποστ πισω.

τωρα για το αν το εχουν παρει χαμπαρι…

Αυτό λέω, είναι βάσιμες οι υποψίες μας ή είναι ράδιο αρβύλα; Μου φαίνεται περίεργο γιατί δε βρήκα κάτι ψάχνοντας και πολλά από τα ονόματα παίζουν σχεδόν κάθε χρόνο εκεί. Τι διάολο;

οχι. ειναι ξεκάθαρο πλεον οτι ειναι απο πισω η εταιρια του χρυσου

Συνθηματακηδες θα εχει παντα βασικα και δεν πειραζει… αλλωστε και η σταση του καλλιτεχνη ειναι ξεκαθαρη

Οχι, αριστερα ειναι οπως ανεβαινεις. Ακριβως στο υψος της Microsoft ειναι, αν ξερεις. Λιγο πριν τη στροφη για ΚΑΤ.

Δεν το χω πολύ με την επιχειρηματολογία αλλά ας κάνω μια προσπάθεια να εκθέσω κάποιες σκέψεις :stuck_out_tongue:
Λοιπόν εδώ και 14-15 χρόνια κάθε καλοκαίρι -πλην των τελευταίων χρόνων- το “φεστιβάλ” είχε τη μορφή των τοπικών εκδηλώσεων όπως γίνεται σε πολλά χωριά.
Και καλλιτέχνες όπως ο Θανάσης αλλά και ο Σωκράτης είναι μόνιμοι κατά κάποιο τρόπο.
Ξαφνικά όμως τα τελευταία 2 χρόνια (και ειδικά φέτος) εμφανίζεται τεράστια προώθηση με διαφημίσεις, αφίσες σε όλη την Ελλάδα (εδώ στη Λάρισα που είναι μια μικρή πόλη μας μοίραζαν ενημερωτικά φυλλάδια έξω από χώρο συναυλίας) και προβολή ξενοδοχείων, εστιατορίων κτλ. Επίσης γίνονται έργα για καλύτερη διαχείρηση του χώρου κάμπινγκ και του προαυλίου του σχολείου που πραγματοποιουνται οι συναυλίες.
Ερώτημα 1: Πώς μπορεί όμως ένας πολιτιστικός σύλλογος να αναλάβει όλα αυτά τα έξοδα?
Ερώτημα 2: Τόσες συμφωνίες γίνονται πίσω από την πλάτη μας, γιατί να μην γίνει και η χορηγεία από την εταιρεία κρυφα? Και στους καλλιτέχνες ανακοινώθηκε ότι ουδεμία σχέση υπάρχει με την ελλ. χρυσός, όπως τα προηγούμενα χρόνια (όποτε και αυτοί δε το ψάχνουν παραπάνω, μη χαθεί και το μεροκάματο :p)
Ερώτημα 3: Εφόσον η εταιρεία προσεγγίζει με χρήματα την εκκλησία, αθλητική ομάδα κτλ. είναι απίθανο να ισχύει και για την συγκεκριμένη περίπτωση?

Κρίμα πάντως γιατί όπως ξαναείπα το μέρος και το πρόγραμμα είναι υπέροχα. (και θα φανώ κάπως στενόμυαλη άμα πω ότι ο χαμός με την τεράστια διαφήμιση έχιε σαν αποτέλεσμα να γίνεται λίγο χαμός σε χώρο που δε μπορεί να δεχτεί τόσο κόσμο και ότι παλαιότερα ήταν πιο απολαυστικά…)

νταξει το βρηκα :slight_smile:

κριμα που υπαρχουν γειτονες… δεν εχω ακουσει ακομα φετος το σκουλαρικι :-k:-k

ΣΕ ΠΡΩΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ

? Το 1993 κυκλοφόρησε ο πρώτος μου δίσκος «Αγία Νοσταλγία». Έκτοτε έχει κυλήσει πολύ νερό στ? αυλάκι. Είκοσι χρόνια με αμφιταλαντεύσεις αλλά και πείσμα.
Νοιώθω τυχερός, είχα και έχω πολύ καλούς συνεργάτες, που βοήθησαν τα τραγούδια και τις μουσικές μου να αποκτήσουν υπόσταση.
Σκέφτηκα λοιπόν, στις δύο τελευταίες εμφανίσεις του καλοκαιριού σε [B]Θέρμη Θεσσαλονίκης (Δευτέρα 9/9) [/B]και [B]Βύρωνα (Παρασκευή 13/9)[/B], να προσκαλέσω τη [B]Μελίνα Κανά[/B], που καθόρισε με τη φωνή της την πρώτη μου δημιουργική περίοδο.
Της το χρώσταγα.
Εννοείται πως θα είναι μαζί μου και η πέρδικα της Παναγιάς Τρικάλων Ματούλα Ζαμάνη, καθώς και όλοι οι μουσικοί, που, έχοντας θαυμαστές αντοχές, ανέχονται για ακόμη μια χρονιά τις ανεπάρκειές μου?

Θ. Παπακωνσταντίνου

Μαζί τους επί σκηνής:

Ματούλα Ζαμάνη: Τραγούδι
Φώτης Σιώτας: Βιολί, βιόλα, πλήκτρα, τραγούδι
Δημήτρης Μυστακίδης: Κιθάρα, λαούτο
Κώστας Παντέλης: Ηλεκτρική κιθάρα
Σωτήρης Ντούβας: Τύμπανα
Χρυσόστομος Μπουκάλης: Μπάσο
Ανδρέας Πολυζωγόπουλος: Τρομπέτα, φλικόρνο
Γιάννης Αντωνιάδης: Κλαρίνο
Κωστής Ζουλιάτης: Πλήκτρα
Αλέξανδρος Κτιστάκης: Τραγούδι

Ηχοληψία: Χρήστος Μέγας, Μάκης Πελοπίδας, Κλεάνθης Καραπιπέρης
Φωτισμοί: Χρήστος Λαζαρίδης, Βασίλης Πουφτής

τελικά τι έγινε με το φεστιβάλ της Βαρβάρας?

τις μέρες που ήμουν στην Ιερισσό μίλησα με αρκετούς κατοίκους που συμμετέχουν κιόλας στα συντονιστικά του αγώνα αλλά κανείς δεν είχε καταλήξει.

άλλοι μου λέγανε πως είναι σίγουρο για τον Μπόμπολα και πως θα παίρναν αποφάσεις να μποικοτάρουν το φεστιβάλ και άλλοι μου λέγανε πως δεν είναι τίποτα σίγουρο και είναι δύσκολο να αποδειχθεί μιας και στα χαρτιά δε φαίνεται πουθενά το όνομα της εταιρείας Ελληνικός Χρυσός.

κάτι άλλο που άκουσα είναι πως η εταιρεία χρηματοδοτεί κρυφά, χωρίς να φαίνεται κάπου τους πολιτιστικούς συλλόγους, ανεξάρτητα από το φεστιβάλ, χωρίς να διαφημίζεται πουθενά, μόνο και μόνο για να χτίζει σχέσεις με τους κατοικους και να εξαγοράσει υπέρ της τους πολιτιστικούς συλλόγους της περιοχής. τίποτα ξεκάθαρο όμως. :-k

Το σενάριο αυτό φαντάζει πιθανό. Και γενικά έχει πάρει όλο το χωριό “με το μέρος της”. Ελπίζω να ξεκαθαριστεί η κατάσταση του χρόνου γιατί τη χάσαμε την 4ημερη απόλαυση φέτος :frowning:

…μάλλον θα τον δω στο Άγγιστρο:trumpet:, στις 14/8, αν θυμάμαι καλά, την ημερομηνία…φανταστρουμφικά:vibrate: :slight_smile: :!:

“Η γνώση είναι δύναμη:
ΜΕΙΝΕ ΔΥΝΑΤΟΣ
Οι ήρωες ανάμεσα μας είμαστε εμείς”

[B]ΒΡΑΔΙΑ [/B]ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ
[B]ΑΠΟΜΥΘΟΠΟΙΗΣΗΣ ΤΟΥ ΚΑΡΚΙΝΟΥ[/B]

Πέμπτη 14 Νοεμβρίου 2013
Δημοτικό Ωδείο Λάρισας
Ώρα: 7:00 μ.μ.

Τραγουδούν: Θανάσης Παπακωνσταντίνου, μαζί του ο Αλέξανδρος Κτιστάκης.

Η εκδήλωση "Βραδιά Αλληλεγγύης απομυθοποίησης του Καρκίνου’’ πραγματοποιείται για δυο λόγους: αφενός, για να αποκτήσουν οι Λαρισαίοι που θα έρθουν, πληροφόρηση σε θέματα που αφορούν τον καρκίνο, με στόχο την απομυθοποίησή του, καθώς και στην ψυχολογική υποστήριξη σε όλους όσους εμπλέκονται με αυτόν, και αφετέρου για να συγκεντρωθούν χρήματα, για την οικονομική ενίσχυση της Μ. Κ. Ο. “Μείνε Δυνατός” (Be Strong).

Η βραδιά θα ξεκινήσει με ένα video - αφιέρωμα στην Ελένη Καλαμάρη, κοπέλα που πάλεψε με τον Καρκίνο για 4,5 χρόνια κόντρα σε όλα τα ιατρικά προγνωστικά κι ενεργό μέλος της Οργάνωσης “Μείνε Δυνατός”.

Στη συνέχεια, θ’ ακολουθήσει ομιλία από τον ιδρυτή της Οργάνωσης, κο Παναγιώτη Μιχαήλ, επιζώντα 2 φορές του Καρκίνου, στην οποία και θα παρουσιάσει και το βιβλίο του “Είμαστε Τουρίστες!” το οποίο θα προλογίσει ο Δημοσιογράφος - Παρουσιαστής Σωτήρης Πολύζος.

^^^Με πρόλαβες αλητήριε! Εύχομαι μόνο να μη δω σκηνικά του τύπου ο τζαμπατζής ψευτοκουλτούρας που έρχεται τελευταία στιγμή για το μουσικό κομμάτι μόνο…

…πολύ ωραία ιδέα-εκδήλωση:):!:

Άκρως φορτισμένη συναισθηματικά (όχι μελό) βραδιά που εν τέλει μας γέμισε αισιοδοξία! Μπράβο στο Θανάση που στηρίζει τέτοιες εκδηλώσεις ΜΚΟ χωρίς να βγάζει λόγους, απλά με τη μουσική που έπαιξε.
Κτιστάκης ταλέντο.
Επίσης στην παλιά πληγή ένιωσα περίεργα συνδυάζοντας το με το θέμα της εκδήλωσης.

έντιτ: τελικά οι τζαμπατζήδες ήρθαν μόνο για το μουσικό μέρος…

μεχρι τώρα. (αύριο η σειρά μας. εκεί πάλι)

[B]ΙΟΥΝΙΟΣ[/B]
Τρίτη 10 - Λάρισα, Κτήμα Μαρέτη
Τετάρτη 11 - Θεσσαλονίκη, Θέατρο Δάσους
Τετάρτη 18 - Αθήνα, Θέατρο Βράχων
Παρασκευή 20 - Πάτρα, Ε.Α.Κ.Δ. Τόφαλος

[B]ΙΟΥΛΙΟΣ[/B]
Πέμπτη 10 - Έδεσσα, Θέατρο Γαβαλιώτισσας
Παρασκευή 11 - Ν. Φλωρίνης "5ο Ritmo Natura Festival"
Σάββατο 19 - Καλοσκοπή Φωκίδας "Φεστιβάλ Ήχοι του Δάσους"
Σάββατο 26 - Καλαμάτα, Φοινικούντα
Τρίτη 29 - Μυτιλήνη
Τετάρτη 30 - Ηράκλειο, Τεχνόπολις
Πέμπτη 31 - Σητεία, Γήπεδο Πισκοκεφάλου

[B]ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ[/B]
Πέμπτη 28 - Βόλος, Θέατρο Ν. Ιωνίας


(Δελτίο Τύπου)

Με το πέρας της «χειμέριας νάρκης» και της ενασχόλησής του με τη δημιουργία του καινούργιου του δίσκου, ο Θανάσης Παπακωνσταντίνου επανέρχεται ξανά φέτος το καλοκαίρι με νέα δομή και με ελαφρώς ανανεωμένο μουσικό σχήμα εντάσσοντας στο πρόγραμμα των παραστάσεών του μερικά από τα νέα τραγούδια του δίσκου που αναμένεται να κυκλοφορήσει μέσα στο καλοκαίρι.

Θανάσης Παπακωνσταντίνου: Λαούτο, μπουζούκι, τραγούδι
Ματούλα Ζαμάνη: Τραγούδι
Δημήτρης Μυστακίδης: Κιθάρα, λαούτο
Κωστής Χριστοδούλου: Πλήκτρα
Κώστας Παντέλης: Ηλεκτρική κιθάρα
Σωτήρης Ντούβας: Τύμπανα
Ανδρέας Πολυζωγόπουλος: Τρομπέτα, φλικόρνο
Χρυσόστομος Μπουκάλης: Μπάσο
Γιάννης Αντωνιάδης: Κλαρίνο
Αλέξανδρος Κτιστάκης: Τραγούδι

Ηχοληψία: Μάκης Πελοπίδας, Κλεάνθης Καραπιπέρης
Φωτισμοί: Χρήστος Λαζαρίδης, Βασίλης Πουφτής

****κάποιος λείπει οεο…
*τιζερακι

ο Σιωτας γνκ μπουλο

δε καταλαβαινω γιατι να γινει τετοιο τιζερ…αχρειαστο

3 ώρες και 20 λεπτά. ελα θαναση.μπορείς και περισσότερο. μας έφαγε η καθυστέρηση με το πρόβλημα στην τάση και έπρεπε να έρθει γεννήτρια απο θεσσαλονικη. περίεργος χώρος.
κατά τα άλλα, εγγύηση η φάση οπως πάντα. άντε βολο σε 2 μήνες.