Ναρκωτικά

Ένα μέρος της rock ‘n’ roll μυθολογίας είναι συνυφασμένο με τον αργό (γρήγορο δλδ) θάνατο.

Όπως έχω ξαναπεί παλιότερα όμως, οι rock stars και οι κάθε είδους stars δλδ παίρνουν το λεγόμενο “καλό πράμα” και όχι το νοθευμένο που παίρνουν τα κοινά πρεζάκια, αν καταλαβαίνετε τι εννοώ.

Το θέμα των ναρκωτικών είναι πολυδιάστατο γτ περιλαμβάνει πολλούς τομείς της ζωής.
Τα αίτια σαφώς είναι πολλά και επιδέχονται άμεσης λύσης.

Με τόση πληροφόρηση σήμερα για την αποτροπή τέτοιων ουσιών από τους νέους θα έπρεπε φυσιολογικά να μειωθεί αισθητά αυτό το εμπόριο θανάτου.
Αντιθέτως έχει αυξηθεί το ποσοστό χρηστών.

Δεν είμαι ο αρμόδιος να το λύσω γτ προφανώς δεν είμαι ικανός και δε διαθέτω τις απαραίτητες γνώσεις.
Το μόνο που θα μπορούσα απλά να σκεφτώ είναι απλά και μόνο η καλυτέρευση της παιδείας ΓΕΝΙΚΑ.

ooooooooooo
Πίνω μπάφους και παίζω pro

Δεν προβάλει καθόλου πρότυπα απο αυτο το τραγούδι…

Εσεις μπορεί να το θεωρείτε μαλακίες. Ούτως ή άλλως είναι γελοίοι. Μόνο ένα γελοίο συγκρότημα θα έβγαζε αυτούς τους στίχους και θα διαφημιζόταν στο Αλτερ.

@Sharuman
Βασικά δεν πιστεύω οτι πρέπει να κατηγορείς τα κέντρα αποτοξίνωσεις. Υπάρχουν άτομα εκει μέσα που δίνουν τη ζωή τους για να βοηθήσουν.

8O 8O 8O

Εσυ να βριζεις μπατσους??? Σε λαθος χρηστη απευθυνομαι…

@Λεδ: Εγραψες!!!:lol: :lol:

Εχεις δικιο. Προωθει την κυβιστικη θεωρηση εναντι του, παγιωμενου την τρεχουσα περιοδο κι επιβεβλημενου απο τους Γαλλους, ιμπρεσιονισμου τον οποιο τοσο στηριξε ο Ρενουαρ και οι Μονε.
Περα απ’αυτο θα ελεγα οτι καυτηριαζει καποιες σημερινες συνηθειες, προβαλλωντες τις σε αντιπαραθεση με αλλες που θεωρουνται και σαφως ειναι πιο φυσιολογικες, αλλα αυτο λιγο εχει να κανει με το τοπικ μας.

ξέχασες τον Σεζάν…

Πανω κατω αυτο. Αλλα να θελει κι ο αλλος, γιατι με το ζορι τιποτα δεν γινεται. Επισης αν ο χρηστης ειναι ανηλικος(δυστυχως πολυ συχνα συμβαινει αυτο) περναει απο τα δικαστηρια ανηλικων οπου υπαρχουν επιμελητες που προσπαθουν να βοηθησουν αυτα τα παιδια σε συνδυασμο με γονεις και ΟΚΑΝΑ κ.λ.π.

Νομιζω πως τεινει περισσοτερο προς τον Φωβισμο ή ισως τον Μετεμπρεσσιονισμο του Seurat και του Cezanne,αλλα το γνωριζουν μονο οι μυημενοι,οποτε omerta.:-#

Ον τοπικ.
Οποιοσδηποτε απλοικος και αφελης γενικολοκος συσχετισμος ροκ και ναρκωτικων,χωρις να αναλυθουν οι υπολοιποι παραγοντες που κρυβονται πισω απ την καθε περιπτωση ξεχωριστα,φανταζει τοσο βλακωδης οσο και η διδακτορικη διατριβη που θα εκανε ο Sloth απ τα Goonies πανω στην κβαντομηχανικη.

Ο Στέλιος Κούλογλου (μακράν ο αγαπημένος μου Έλληνας δημοσιογράφος με τηλεοπτική παρουσία) είχε κάνει εξαιρετικά ρεπορτάζ επί του θέματος. Για όποιον ενδιαφέρεται να διαβάσει πράγματα που δε γνωρίζει ο πολύς κόσμος για το θέμα (και για την αντιμετώπιση τους εντός σύνορων, αλλά και για αυτή εκτός συνόρων) σας δίνω τα λινκ από τα 4 τμήματα του ρεπορτάζ του.

ΥΓ. Είναι πραγματικά πολύ ενδιαφέρον. Αν σας ενδιαφέρει το θέμα, είναι κρίμα να μη τους ρίξετε μία σοβαρή και καλή ματιά:

ΤΑ ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ ΚΑΝΟΥΝ… ΚΑΛΟ ΣΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ

ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΡΩΙΝΗ ΣΤΟ ECSTASY

ΤΟ ΣΤΙΓΜΑ
Η ΟΔΥΣΣΕΙΑ ΚΑΙ Η ΙΘΑΚΗ

ΠΕΙΤΕ ΟΧΙ ΣΤΑ ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ, ΔΕΝ ΦΤΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ!

ρε παιδιά το έχουν παραχέσει με τα ναρκοτικά σόρρυ για τις φράσεις μου αλλα soad,six feet under,iron maiden,iced earth και και και και είναι κατα 99% το αίμα τους ναρκοτικα δλδ οι Oldschoold πως άντεχαν; Brian johnson angus young,alice cooper, twisted sister πλάκα πλάκα στο τέλος θα γίνει νόμιμο το έχουν παραξηλόσει μερικά συγροτίματα και παρασήρονται οι φαν τους ότι είχα να πω το είπα σε αυτο το thread

:lol2: :lol2: :lol2: :lol2: :lol2: :lol2:

:expressionless: :expressionless: :expressionless: Τι πήρες προτού γράψεις το πόστ?:roll: :roll: :roll:

Αυτα που παιρνει και ο dickinson… :lol:

Προωθει το Pro και αυτο ειναι το κακο. Ξερεις ποσα ατομα εχουν καει απο αυτο? Τι μπαφους και μαλακιες.

Ελα μνι στο τοπο σου…LOL:lol::lol::lol::lol:

Δεν κατηγόρησα τα κέντρα αποτοξίνωσης, αλλά το νομοθετικό πλαίσιο και την πολιτεία.:wink:

Γιατί είστε όλοι τόσο αντίθετοι με την νομιμοποίησή τους?
Κάποιοι κάνουν χρήση μόνο και μόνο επειδή είναι παράνομα και άλλοι καταλήγουν στις σκληρές ουρίες αρχίζοντας απ το απλό τσιγαριλίκι επειδή η αναζήτηση του χόρτου τους έφερε σε επαφή με αδίστακτους εμπόρους που τους παρέσυραν για να πλουτίσουν.
Με αρκετή αισιοδοξία μπορεί να πιστέψει κανείς πως με τη νομιμοποίηση των ουσιών αυτών θα καταστραφεί το τεράστιο κύκλωμα των εμπόρων και έτσι θα περιοριστούν οι ναρκωμανείς!

αμφιβαλλω. κρινοντας απο το ποσο επιρρεπης ειναι ο μεσος ελληνας μαλλον θα κατεστρεφε την κοινωνια.

προσωπικα λογω ιδεολογιας δεν εχω και ουτε προκειται να κανω καποια μορφη ναρκωτικης ουσιας ποτε. παρολα αυτα δεν ειναι αυτος ο λογος με τον οποιο ειμαι αντιθετος.

αν δηλαδη εσενα ερχοταν το 18 ετων παιδι σου με το τσιγαριλικι στο χερι θα αντιδρουσες ψυχραιμα; αμφιβαλλω. υπαρχουν παντα οι δυο οψεις του ιδιου νομισματος. και στο κατω κατω γινεται μεγαλη φασαρια για μια ουσια που καιει εγκεφαλικα κυταρρα. δηλαδη τοσο σημαντικο ειναι για καποιον ωστε να εξαρταται η ζωη του απο αυτο;

μη καιγεστε για να μη σας καψει οπως ελεγε και ενας φιλος μου. γενικα μιλωντας.

2.Κάποιοι κάνουν χρήση μόνο και μόνο επειδή δεν κάτι να τους στηρίξει στη ζωή τους.Κάθε είδος εξάρτησης προυποθέτει κάποιο κενό στη ψυχή κάποιου,κάποια ανάγκη που δεν έχει εκπληρωθεί.Συμφωνώ το παράνομο είναι και το πιο ελκυστικό,αλλά δεν νομίζω ότι πρόκειται και νόμιμα να γίνουνε να σταματήσει,απλά ελπίζουμε ότι θα είναι στο έλενγχο του κράτους.Βέβαια,αν σκεφτείς πως είναι το ελληνικό κράτος,τότε δεν είμαι σίγουρος αν αυτό είναι και τόσο καλό…

αν με ρωτησεις προσωπικα θα μπρουσα να ειμαι υπερ της νομιμοποιησης για πολλους λογους (γιατι η απαγορευση εχει αποτυχει οικτρα,καταστροφη κυκλωματων εμποριας, δυνατοτητα ελεγχου της ποιοτητας των ναρκωτικων απο κρατικο φορεα, μειωση θανατων,παρακολουθηση χρηστων απο γιατρους,αποφετιχοποιηση των ναρκωτικων)…το προβλημα ειναι αλλου και μαλστα τεραστιο…πιθανη νομιμοποιηση στην ελλαδα για παραδειγμα θα καθιστουσε τη χωρα παραδεισο για χρηστες ολων των αλλων χωρων (και ειδικα στην περιπτωση των βαρεων ναρκωτικων αυτο θα ηταν καταστροφικο)…ολα πρεπει να εκινησουν απο την διαπαιδαγωγηση στα σχολεια κ μετα συζηταμε αλλα μετρα…