Ναρκωτικά

Αφου λοιπον αυτοι ηθελημα πεφτουν στα ναρκωτικα και μετα κανουν εγκληματικες ενεργειες να τους κλεισουμε φυλακη και αν καποιος δικος σου βρεθει σε τετοια θεση δεν αξιζει επισης σεβασμο απο σενα αρα αστον να σαπισει. Γενικα ας καταστραφουν ολοι αρκει να μην μας βλαπτουν εμας. [SPOILER]Οφφ τοπικ ομως.[/SPOILER]

Τι εννοείς με αυτό; Πώς τον πληρώνεις τον καρκινοπαθή; Δεν καταλαβαίνω…

Και εν πάση περιπτώσει, τι σχέση έχει ο καρκινοπαθής και ο ναρκομανής/τοξικομανής με το θέμα των μεταναστών; Και τα δύο είναι πολύ λεπτά ζητήματα και δε νομίζω ότι είναι το κατάλληλο θρεντ για να κάνουμε μία τέτοια συζήτηση. Το κάπνισμα δεν έχει αυτή την κατάληξη (καρκίνο κλπ) -ή τουλάχιστον όχι πάντα- χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει ότι δεν βλάπτει… Αλλά δε θα πώ εγώ, εσύ, ο καθένας από εμάς τέλος παντων σε έναν ενήλικο άνθρωπο αν θα καπνίσει ή όχι… Ξέρει τις επιπτώσεις, ε και από εκεί και πέρα, μεγάλο παιδί είναι και ευθύνεται αποκλειστικά αυτός ο ίδιος για αυτή του την πράξη. Απ’την άλλη τα ναρκωτικά και οι ουσίες γενικότερα είναι άλλο θέμα. Ο ναρκομανής οδηγείται με μαθηματική ακρίβεια στον θάνατο. Σε αυτήν την περίπτωση όμως είμαστε υπεύθυνοι όλοι. Δεν είναι δυνατό να αντιμετωπίζουμε αυτούς τους ανθρώπους σα ‘‘μιάσματα’’ της κοινωνίας. Νταξει ο ναρκομανής μπορεί -στην εσχάτη των περιπτώσεων- να φτάσει μέχρι το σημείο να κλέψει ή ακόμη χειρότερα να βλάψει τον άλλον, για να εξασφαλίσει τη δόση του. Όσο και να επικρίνω τέτοιου είδους πράξεις, δε μπορώ να κατηγορήσω αποκλειστικά και μόνο αυτόν τον άνθρωπο. Διότι προφανώς για να φτάσει σε τέτοιο σημείο μεσολάβησε και κάποιο χρονικό διάστημα. Τότε η οικογένεια, το συγγενικό/φιλικό περιβάλλον -ακόμη κι ένας από εμάς- που ήταν; Το να αποκρύπτουμε την αλήθεια ή να προσπαθούμε να συγκαλύψουμε τα γεγονότα μας κάνει συνένοχους στο έγκλημα όχι μόνο κατά αυτού που θα έχει την ατυχία να βρίσκεται ‘‘στο λάθος μέρος την λάθος ώρα’’, αλλά και στο έγκλημα που διαπράττεται σε βάρος του ίδιου του χρήστη.

Με τους μεταναστες δεν εχει σχεση και ειμαστε οφ τοπικ.

Μιλαω για τα εξοδα νοσηλειας παιδια.Προσωπικη επιλογη ειναι και αν και ειμαστε σιγουροι οτι ειναι κατι αρνητικο(για την υγεια,το καπνισμα) δεν τον αντιμετωπιζουμε σαν σκουπιδι.
Λοιπον αυτο που απλα θελω να πω ειναι οτι ο ναρκομανης ειναι αρρωστος ανθρωπος και ετσι πρεπει να αντιμετωπιζεται αλλιως να κοψουμε και τις-οποιες- χρηματοδοτησεις στα κεντρα απεξαρτησης.Δικο τους λαθος ειναι αλλωστε.

Ο ναρκωμανής οδηγείται με μαθηματική ακρίβεια στον θάνατο.

Και αυτο επισης ειναι ενα τεραστιο λαθος.

Σορυ για τα οφ τοπικ αν υπαρχει αλλο θεμα ας μεταφερθουν.

ηθελημένα(αν αυτή είναι η λέξη φάντασμα) και συνειδητά θα ήθελα να κουτουλήσω μερικούς…

και αν γινεται να κουτουλήσω κάποιον ναρκομανή…έτσι και αλλιώς είναι επιεικώς ηλίθιοι…τους “έχω”…

ΠΑΛΙ ΠΙΩΜΕΝΟΙ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ?!!

μπα, ακουν πολυ σαββαοπουλο μαλλον

Sorry που μερικου εχουμε μαστουρωσει απο το διαβασμα δηλαδη[-X

Ναι ακούστηκα απόλυτη. Ίσως να μην είναι έτσι τα πράγματα, αλλά δυστυχώς αυτή είναι η κατάληξη για πολλούς. Ειδικά, αν δεν έχεις και κάποιο ‘‘στήριγμα’’, κάποιον άνθρωπο να σε βοηθήσει να ξεφύγεις, είναι πολύ δύσκολο θεωρώ να ξεφύγεις από μόνος σου απ’τον ‘‘εφιάλτη’’ των ναρκωτικών και των ουσιών.
Αυτό που λες για τον καρκινοπαθή δε με βρίσκει σύμφωνη(ότι δηλαδή με το ίδιο σκεπτικό θα μπορούσε να αντιμετωπιστεί και αυτός σα σκουπίδι :(). Α, και οι καρκινοπαθείς δεν αρρωσταίνουν μόνο εξαιτίας του καπνίσματος (άμα ήταν έτσι δε θα κάπνιζε κανείς και θα ξεμπερδεύαμε απ’αυτόν), δέχομαι όμως ότι βλάπτει…
Και φυσικά δε θα πρεπε να αντιμετωπίζονται αυτοί οι άνθρωποι σα να 'ναι ‘‘σκουπίδια’’. Αλίμονο! Περιττό και να το λέμε…ίσα-ίσα αυτοί ειδικά δε θα πρεπε να αντιμετωπίζονται έτσι… Συμφωνώ γενικά με τις χρηματοδοτήσεις και τα κέντρα απεξάρτησης, αλλά δεν αρκούν μόνο αυτά, αν και μεις οι ίδιοι δε συμβάλλουμε με κάθε τρόπο στην προσπάθεια να απομακρύνουμε αυτούς τους ανθρώπους από τις ουσίες (δεν ξέρω πως, αλλά κάπως), να τους προστατέψουμε, να τους μιλήσουμε και όχι να αδιαφορούμε ή να ντρεπόμαστε για αυτούς. Γενικά, θεωρώ ότι η κοινωνία ευθύνεται κάτα κύριο λόγο σε τέτοιες περιπτώσεις και η Πολιτεία φυσικά. Ας μάθουμε πρώτα λέω εγώ να ξεχωρίζουμε τη μία έννοια απ’την άλλη (ναρκομανής - εγκληματίας) και μετά να λέμε…

Πραγματικά, δεν ξέρω τι βγήκε προς τα έξω. διαβάζω και ξαναδιαβάζω τα μηνύματα μου και προσπαθώ να εντοπίσω σε ποιο σημείο έγραψα κάτι εναντίον ή υπαινίχθηκα κάτι εναντίον αυτών των ανθρώπων. Εξήγησα και στον Κιράτζο ότι το ‘‘με μαθηματική ακρίβεια οδηγούνται στον θάνατο’’ -το πιστεύω- είναι η πικρή αλήθεια. Γιατί πρώτα απ’όλα ένας άνθρωπος άρρωστος και αβοήθητος απ’την Πολιτεία και την κοινωνία -πόσο μάλλον όταν μιλάμε για ένα εξαρτημένο από ναρκωτικές ουσίες άτομο- αργά ή γρήγορα έχει αυτή την τραγική κατάληξη. Ε και δεύτερον, δε νομίζω ότι η σύγκριση ναρκομανή-καρκινοπαθή-καπνιστή είναι εύστοχη, γιαυτό χρησιμοποίησα τη φράση αυτή για να συγκρίνω τις δύο περιπτώσεις και εν πάση περιπτώσει ο πρώτος βρίσκεται σε άμεσο κίνδυνο…ο καπνιστή όχι. Τέλος, δεν κατηγορώ τους ναρκομανείς για τα εγκλήματα(ειπωθηκε σε προηγούμενο ποστ user) -τους κατηγορώ μάλλον. Αλλά γιατί; Το μόνο που μπορώ να τους προσάψω είναι η αδυναμία τους εξαρχής να μείνουν μακριά απ’τις ουσίες ξέροντας πόσο πολύ θα τους βλάψουν και γνωρίζοντας την κατάληξη των περισσότερων που ‘‘έμπλεξαν’’ με αυτά. Όλοι κάποια στιγμή στη ζωή μας λυγίζουμε…οι ουσίες δεν είναι η λύση! Όσο για τους καρκινοπαθείς δε σημαίνει ότι επειδή μερικοί εξ αυτών κάποτε κάπνιζαν ότι θα πρέπει και να αντιμετωπίζονται σα να ναι κατώτεροι…Κουταμάρα -φυσικά ο Κιράτζος δεν το εννοούσε καθόλου έτσι. Αλλά δε μου άρεσε που θίξαμε αυτό το θέμα…ειδικά για αυτούς τους ανθρώπους (δεν το λέω αρνητικά αυτό υπόψιν).

οι ναρκωμανεις δεν οδηγουνται με’‘ακριβεια στο θανατο’'
εχουμε πολλα ζωντανα παραδειγματα στον ροκ/μετλ χωρο που ασχολουμαστε (ακομη και αν μιλαμε για ‘‘σκληρα’’ ναρκωτικα), για να μην παρει η μπαλα και οσους επαγγελματικα
αυτο δε σημαινει οτι ζουν και φινα παντως

το πιο σωστό νομίζω είναι “η κατάχρηση του οτιδήποτε σε οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια στο θάνατο”, είτε είναι ναρκωτικά, είτε τσιγάρο, είτε αλκόολ, είτε τζανκ φουντ κλπ

Ντάξει ακούστηκα απόλυτη, όπως είπα και προηγουμένος, αλλά δεν το πα για να τους μειώσω. Ίσως έκανα λάθος και εγώ δεν γνωρίζω και πολλά και πραγματικά συγγνώμη αν είπα κάτι άσχετο ή αν ακούστηκε κάπως άσχημο αυτό. Γενικά, όλοι γνωρίζουμε ότι ο εθισμός δεν είναι παίξε-γέλασε…είτε για όλους είναι τόσο εύκολο να απαλλαγούν από αυτά…πιστεύω ότι πάνω απόλα είναι θέμα ανθρώπου, κοντινών προσώπων και διαφόρων άλλων παραγόντων…

Ναι ρε φρίδομ αλλά μη συγκρίνουμε τόσο τα ναρκωτικά (τα βαριά) με το τσιγάρο και το τζανκ φουντ…
για το αλκοολ πιστεύω πάνω κάτω αυτό που πιστεύω και για τις ναρκωτικές ουσίες…

Το τζανκ φουντ άσ΄το, απλά το έβαλα επειδή αποδεδειγμένα είναι βλαβερό για τον οργανισμό. Τώρα αλκόολ, τσιγάρο, σκόνες, φούντες και κουμπιά, για μένα είναι το ίδιο πράγμα, διαφορετικές επιπτώσεις όμως.

Ναι δε διαφωνώ με όσα λες, αλλά πιστεύω ότι οι συνέπειες του καπνίσματος ξέρω εγώ επέρχονται μακροπρόθεσμα -είναι αυτό που είπες για τις επιπτώσεις…

Πανω στη συζητηση παρτε και μια ειδηση που ξναρχεται στο προσκηνιο. [B][U]κλικ[/U][/B][B][U][/U][/B]

Στην αποποινικοποίηση της χρήσης μαλακών, αλλά και σκληρών ναρκωτικών ουσιών προχωρά η κυβέρνηση, με ένα νομοσχέδιο το οποίο αναμένεται να φέρει αντιδράσεις. Το συγκεκριμένο νομοσχέδιο έχει επεξεργαστεί από την συσταθείσα από τον υπουργό Δικαιοσύνης νομοπαρασκευαστική επιτροπή και προβλέπει τη μη δίωξη του χρήστη, σε περίπτωση που αυτός συλληφθεί για κατοχή μικροποσοτήτων που δικαιολογείται για αποκλειστική χρήση.

Σύμφωνα με το Πρώτο Θέμα το παραπάνω θα ισχύει είτε πρόκειται για χασίς, είτε για κοκαΐνη, είτε για άλλα σκληρά ναρκωτικά.

Οι προτάσεις της επιτροπής για την αποποινικοποίηση των ναρκωτικών βρίσκονται ήδη στα χέρια του Χ. Καστανίδη ο οποίος τις επόμενες μέρες θα προβεί σε σχετικές ανακοινώσεις.

«Οι ανακοινώσεις θα γίνουν σε συνέντευξη τύπου όταν το νομοσχέδιο είναι πλήρως έτοιμο και προς ψήφιση στη Βουλή», αναφέρουν συνεργάτες του υπουργού Δικαιοσύνης.

«Το συγκεκριμένο σχέδιο νόμου αποποινικοποιεί τη χρήση και την μικροπαραβατικότητα που πιθανόν συνοδεύει τον εξαρτημένο χρήστη», δηλώνει στην εφημερίδα η πρόεδρος του ΟΚΑΝΑ, Μένη Μαλλιώρη και συμπληρώνει πως «όποιος προσαχθεί έχοντας στην κατοχή του οποιαδήποτε ουσία και βρεθεί εξαρτημένος χρήστης τότε δε θα συντρέχουν λόγοι σύλληψης».

Σύμφωνα πάντα με την πρόεδρο του ΟΚΑΝΑ η επιτροπή ομόφωνα απεφάνθη και εισηγείται στον υπουργό Υγείας, ότι πρέπει τα ναρκωτικά να αντιμετωπιστούν το ίδιο απ? όλους τους φορείς και δη από τη δικαιοσύνη, καθώς έρευνες απέδειξαν ότι οι ποινές των δικαστηρίων για κατοχή και χρήση αλλάζουν δραματικά από πόλη σε πόλη.

Παράλληλα η Μ. Μαλλιώρη ανακοίνωσε τη λειτουργία 17 μονάδων του ΟΚΑΝΑ μέσα στα νοσοκομεία για τη χορήγηση υποκατάστατων ουσιών, εκ των όποιων οι δύο θα είναι στη Θεσσαλονίκη.

πηγη : http://www.newstoday.gr/article/52113/amsterdam-e-ellada

Να υποθεσω πως απ την πλευρα της κυβερνησης ο λογος που εξεταζεται το ολο θεμα ειναι για να αδειασουν οι ασφυχτικα γεματες φυλακες σε ολη τη χωρα ? :-k

edit.το κανα quote για να διαβαζεται απο δω.

Ε κοίτα, και κόκα άμα παίρνεις στις σωστές δοσολογίες :stuck_out_tongue: [όσα μπορεί να αντέξει ο οργανισμός δλδ] θα 'σαι οκ.

Για μένα δεν είναι να πούμε γενικά “τα ναρκωτικά βλάπτουν”, καθώς προσωπικά θεωρώ ως ναρκωτικές ουσίες και τη νικοτίνη πχ, ή το αλκόολ. Για μένα το θέμα είναι να πεις ποιές ουσίες κάνουν κακό βραχυπρόθεσμα και ποιές μακροπρόθεσμα.

το αλκοολ μονο με καταχρηση γινεται ναρκωτικη ουσια

Δεν ξέρω πραγματικά! Άλλο χασίς όμως άλλο κοκαίνη, άλλο αλκοολ και άλλο τσιγάρο…
Και τα ηρεμιστικά - αντιαγχολιτικά(μερικά) είναι ουσίες εξάρτησης και η καφείνη είναι…η καθεμία όμως έχει διαφορετικές επιπτώσεις στον οργανισμό, άλλες -εκ των οποίων- επέρχονται πιο γρήγορα και άλλες πιο αργά…

λολ μονο με καταχρηση εννοεις προκαλειται εξαρτηση.

επισης

Δεν με νοιάζει τόσο γιατί το κάνουν,αλλά ελπίζω να το κάνουν και το βρίσκω πολύ θετικό.

O “φιλελευθερισμός” στο μεγαλείο του.Το άτομο έχει το δικαίωμα να κάνει ναρκωτικά και να καταστρέφει τον εαυτό του όσο αυτό θέλει…