Πορωτικά σημεία

COF - Queen of winter throne

Την δευτερη φορα που ακουγετε το παρακατω ''ρεφραιν’΄.

Exalt!
The Queen of death-white winter enthroned
Evil resplendent, in dusk red seething skies
Foam-flecked nightmares drag a moon
Of Draconian design
A love that never dies
Nefarious silhouettes to rise
When stars fall pale
And to drown back in Her eyes
Is to madden ghosts within
To unhinge a thousand sins
From Death’s dark vale

τα πληκτρα ειναι ‘‘παρανοια’’ οπως και οι ερμηνειες…

Είναι πάμπολλα τα σημεία -riffs κλπ- που με πιάνει αμόκ, αλλά εδώ:
DODHEIMSGARD, Regno Potiri - 6.09’
μιλάμε για οργασμό.

[ul]
[li] μία ανατριχίλα με πιάνει κάθε φορά (μα κάθε φορά) που μπαίνει το σόλο στο freezing moon[/li][li] Thorns - Vortex, στο σημείο που τελειώνει το ατμοσφαιρικοambient και σκάει η riffara[/li][li] Slipknot - Spit it out, στο σημείο που ξεκινάει το “'Bout time I set this record straight…”. Στο Rockwave που έκαναν σε αυτό ακριβώς το σημείο τη μαγκιά και μας κάθισαν κάτω, οριακά έκλαψα.[/li][li] Τουμ τα τα τα Τουμ τα τα τα Τουμ τα τα τα…[/li]και ξεκινάει το Dawn of the angry…:bow2::bow2::bow2: (bow to them faithfully and splendidly)
[/ul]
αλλά εντάξει, το Regno Potiri είναι κάτι άλλο, όταν μπαίνει αυτό το σημείο θέλω να σπάσω έναν τοίχο, να φάω τα παπούτσια μου, να πηδήσω από το μπαλκόνι, κάτι.

Ωραιος ο νεος ! Ρεγκνο Ποτηρι !

Πρεπει να ειμαστε απο τους ελαχιστους που εχουν βαλει Morbid Angel σε αυτο το thread.

Το χω μελετησει,αλλα παντα(μα παντα),στην εξοδο του πρωτου ρεφραιν toy Silver Wings του Dickinson με πιανει μια απιθανη ανατριχιλλα…ειναι το κομματι που ειναι ανεβαστικο,σε ανεβαζει στο ρεφραιν και μετα σε ανεβαζει ακομα περισσοτερο με ενα απιθανο ριφ μελοδικης κιθαρας το οποιο δε μπορεις να ξεχασεις ποτε

στο 1:18 ειναι η το σημειο

Amon Amarth-Legend Of A Banished Man

Η αλλαγη στο 2:17 με τον Hegg,κοιταζοντας τον ομιχλωδη οριζοντα απο την ακρη του Naglfar,να κραυγαζει:

[CENTER]But no one knows how the legend goes
'Cause no ones survived
That’s gazed into his eyes
'Cause no one’s returned that’s met his fire[/CENTER]

Vital Remains - I Am God μέσα από το Forever Underground

Το 9(+)λεπτο έπος όπου κάπου στο 6ο λεπτό μπαίνει ισπανική κιθάρα και σε συνδυασμό με την ηλεκτρική, κάνουν την τρίχα να σηκώνεται κάγκελο!

Που το θυμηθηκες ωρέ…Αυτο το album το ειχα κερδισει σε ραδιοφωνική εκπομπή του Πουσιου στον skyrock πριν κατι αιώνες…

Πριν απο σας για εσας.
http://rocking.gr/modules/forum/showpost.php?p=305764&postcount=277

Ρε davi αγορι μου και στο δικο μου ποστ εσυ ειχες απαντησει. :stuck_out_tongue:

Το ετοίμαζα 2 βδομάδες να το παίξω στην εκπομπή μου, και τελικά χθες τα κατάφερα :smiley:

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί, αλλά επίσης πολύ πορωτικό σημείο είναι το παρακάτω, όπου το περιγράφει άψογα στην δισκοκριτική της η Μαρία Βουτυριάδου:

[B]Devildriver - Pray for Villains

Κερασάκι στην τούρτα το αγαπημένο μου από το δίσκο, “Resurrection BLVD”, και αν αναρωτιέστε γιατί, κολλήστε το αυτί σας στο ηχείο μεταξύ 00:28 και 00:44, τη στιγμή που τα σκληρά φωνητικά συνοδεύουν αυτό το εμπνευσμένο κιθαριστικό ιντερλούδιο: μεγάλη έμπνευση[/B]

Volbeat - Boa (jtm) στο 2:23 :yes:

Metallica - Creeping Death ΟΛΟ ΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ
Metallica - Battery το πως σκάει το riff μετά τη μελωδική εισαγωγή, το drum break πριν το τελευταίο verse
Metallica - Fight Fire With Fire η όμορφη ακουστική εισαγωγή και μετά η καραthrash riffάρα που σκάει σα σφυρί στη μάπα
Metallica - Master Of Puppets ΟΛΟ
Metallica - Dyers Eve όλο και ειδικά τα verses
Metallica - To Live Is To Die η riffάρα ενός τόνου μετά την ακουστική εισαγωγή
Kreator - No Reason To Exist το σημείο που ουρλιάζει “existing like the rest in endless emptiness!” με τρέλανε από τη πρώτη ακρόαση
Kreator - Extreme Aggression η κραυγή του Petrozza στην αρχή μαζί με τη δίκαση του Ventor από πίσω
Kreator - Suicide Terrorist από το σημείο μετά το σόλο που ουρλιάζει “SUICIDE TERRORIST BRINGING WORLDWIDE DEATH!” μέχρι τέλος:ασταμάτητο κοπάνημα
Kreator - Terror Zone “Deception and disguise dissolve before my inner eyes, my heart turns to stone, God I’m all alone OH NOOOO!”
Anthrax - Caught In A Mosh το breakdown
Anthrax - Deathrider το σημείο “Here he comes, you better hide, shoot the dice, YOU"RE GONNA DIIIE!” με το σόλο μετά
Anthrax - I Am The Law βασικό riff
Anthrax - Metal Thrashing Mad ΟΛΟ με έμφαση στο refrain
Slayer - Silent Scream ΟΛΟ
Slayer - Angel Of Death riff και διπέταλο προς το τέλος
Dark Angel - Perish In Flames το refrain και οι καυλωμένες τσιρίδες του τραγουδιστή
Death Angel - Thrown To The Wolves riffάρα και κάβλα refrain
Death - Evil Dead η μελωδία στην αρχή και η Thrash συνέχεια
Death - Zombie Ritual η riffάρα στην αρχή με τέρμα μπάσο
Death - Suicide Machine το refrain
Death - Together As One από την αρχή μέχρι το τέλος
Death - Empty Words το σημείο στην υπογραφή μου
Behemoth - Decade Of Therion ΑΠΟ ΠΑΝΤΟΣ ΚΑΚΟΔΑΙΜΟΝΟΣ!!
Behemoth - Slaying The Prophets Ov Isa το riff και το σημείο πριν το σόλο
Arch Enemy - In This Shallow Grave η αρχή
Dissection - Night’s Blood το χωσιματικό έμπα και η θεική μελωδία στο refrain
Children Of Bodom - Deadnight Warrior η εισαγωγή και το μεσαίο υπερμελωδικό μέρος
Children Of Bodom - Hatebreeder η αρχή
Helloween - Ride The Sky Η riffάρα στην αρχή μαζί με τη τσιρίδα του Kai

Αυτά για αρχή γιατί αλλιώς δεν θα φτάσει ο χώρος και θα βαρεθείτε να διαβάζετε:D

Στo ομόνυμο των Stabat Mater.
Εκεί κάπου στο 10ο-11ο λεπτό που τελειώνει το κομμάτι του βιολιού κ μπαίνει πάλι αυτή η θανατίλα, είναι σημείο από τα λίγα…

Λοιπον ας συνεχισω…

Sepultura - Arise (Στο ρεφρεν υστερα απο το “under a pale grey sky” ακουγεται με πορωτικη βαρβατιλα το “We shall arise”.)

Bolt Thrower - Remembrance (Η κανονια στο ιντρο).

Α ξεχασα να αναφερω και την απεριγραπτη πορωση που προσφερει απλοχερα η εισαγωγη του Beggar’s Night των Running Wild. http://www.youtube.com/watch?v=GvuZKJGYs4s Aν δεν με πιστευεται ακουστε δηλαδη…:stuck_out_tongue:

από εκεί π ξεκινάει το δυνατό ριφάκι κ η κορύφωση όταν μπαίνουν τα ντραμς .

:metal:

Kαι καθως το ακουω τωρα…Η εισαγωγη του “747 Strangers In The Night” των Saxon με κανει να θελω να ανεβω σε μια μηχανη ή να μπω σε ενα αυτοκινητο και να λιωσω το γκαζι!

γιατι καθε φορα διαβαζω ‘‘πρωκτικα σημεια’’?

:oops:

To άκουσα μετά από αρκετό καιρό και θυμήθηκα ότι με την τρολοπαρέα μου όταν ακούγαμε το Burnt Offerings από Iced Earth, στο σημείο που ο Barlow έχωνε Cast their bodies to the flames…το βάζαμε στα τέρματα! Α, ρε εποχέςςςςς

Οτι πρεπει για το σπασιμο των αλάτων του σβερκου…

Solitude Aeturnus - It Came Upon One Night από το 3:25 και μετά που πέφτουν τα γκάζια

Eloy - The Tides Return Forever από το 4:29 που μπαίνει η γκόμενα και τα σπάει όλα

Marillion - Forgotten Sons στην αρχή που σκάνε τα πλήκτρα μέχρι το σημείο που ξαναμπαίνουν τα λόγια

αυτά μου ήρθαν τώρα στα γρήγορα σε λίγο πάλι…

Kreator - The Ancient Plague
http://www.youtube.com/watch?v=FCKF7APkO6c

Εκεί στο 5:00 που μπαίνει το ριφφ και αρχίζει να μιλάει ο Mille, ούτε καν να τραγουδάει, εκεί με πιάνει μια ανατριχίλα μέχρι το τέλος του κομματιού, βλέποντας και τους στίχους φυσικά.