Παρελάσεις

Η εννοια της σημαιας τοτε και τωρα ειναι τελειως διαφορετικη… Τοτε η σημαια συμβολιζε πολλα πραγματα, τωρα ομος οχι… Τωρα δεν εχουμε πολεμο, αλλα βγαζουμε τα αρματα στους δρομους… Επιδειξη ισχυος και δυναμης…

Σαφως και οποιος θελει συμμετασχει, αλλα επειδη δεν συμβαινει αυτο, εκει ειναι η αντιθεση μου εμενα… Διοτι παντα σε απειλουνε με κατι, απωλειες εκδρομων, αποβολες κλπ…

Τα λεμε τον Μαρτη παλι λοιπον…

συμφωνω απολυτως με karvou.

μας εχει φαει η πολλη αναρχια και η πολλη αριστερα μου φαινεται!!!

Και εγώ ικετεύω σε αυτό. Έχω πάρει στο φόρουμ, μερικές φορές θέσεις που ίσως και να μην υποστηρίζω στο 100% μόνο και μόνο για να δείξω ότι υπάρχει η αντίθετη άποψη και η οποία δεν είναι παράλογη. Μην ακολουθείτε τυφλά ότι σας λένε. Εδώ θεωρώ εμένα πολύ μικρό για να έχω ΔΙΚΙΑ μου άποψη. Μπορείτε να φανταστώ τι θεωρώ εσάς τους μικρότερους από εμένα. Και δε το λέω με διάθεση να προσβάλλω, αλλά με διάθεση να προλάβω. Να σας προλάβω πριν κάνετε λάθη που έχω δει να γίνονται κατ επανάληψιν…

:-s :-k

Οκ, οκ, τότε λιγότερη αριστερά και περισσότερη δεξιά, για να ξυπνήσουν μέρες μνήμης.

Επίσης αυτός ο άμεσος συνδυασμός αριστεράς και αναρχίας, τόσο απλοϊκά και μονοδιάστατα (καθώς και η απόδοση τόσο αρνητικής χροιάς στην αναρχία χωρίς καν να ξέρουμε τι πρεσβεύει) φέρνει σε συζήτηση καφενείου μεταξύ παππούδων ξέρω γω.

Ρε προσέχετε τι γράφετε…

Ειπαμε, ειμαι ο βλακας κι εσυ ο εξυπνος…

Με κατι εξυπνους σαν κι εσενα παει ο τοπος κατα διαολου…

Απαλαγη εγω γιατι δεν μπορεσα να παρω ε? Επειδη ειχα βαφτιστει χριστιανος ορθοδοξος, χωρις να με ρωτησει κανεις… Σε αλλες χωρες που τα παιδια βαφτιζονται στα 15-16 ειναι ηλιθιοι εκει…

Αλλα ειπαμε, εγω ειμαι ο βλακας κι εσυ ο εξυπνος…

Ιδου το προβλημα της συγχρονης Ελλαδας!

δεν είναι άμοιρη ευθυνών όμως και η ηγεσία της αριστεράς… Συνυπεύθυνη είναι σε πολλά δεινά… (παρατήρηση κάνω, όχι δήλωση πολιτικών απόψεων)

Αγοράκι μου μπορείς να αλλάξεις θρήσκευμα όποτε γουστάρεις. Το γιατί βαφτιζόμαστε από μικρά σου είπα να ψάξεις να το μάθεις.
Όσο για το πως πάει ο τόπος αν και δεν είναι της παρούσης. Κάτι κεντρωαριστερά φυντάνια μας κυβερνάν τόσα χρόνια και πάει κατά διαόλου ο τόπος. Ίσως τα έχεις ακούσει και ως “η γενιά του πολυτεχνείου”. Οπότε μην την ψάχνεις.

Ωραια! Αρα σε μεγαλυτερους δεν θα αντιμιλας! Γκεγκε?

Δεν διαφωνώ με όσα λες αλλά αυτό το να αποδείξει με επιχειρήματα είναι πολύ υποκειμενικό …
γιατί αν θέλει αν σε βγάλει τρελό ο καθηγητής θα σε βγάλει …

Αδιαμβισβητητα. Ακομα και το πιο βαμμενο κομματοσκυλο το παραδεχεται αυτο. Απλα ειναι ειρωνικο και χαζο να λες οτι φταιει η αριστερα οταν το μεριδιο των ευθυνων της ειναι τοσο μικρο συγκριτικα με των κυβερνησεων.

Φιλιππε πες ενα (1) κεντροαριστερο φυντανι που κυβερνησε.

ειπα εγω για περισσοτερη δεξια???
μονοδιαστατο δεν ειναι και να θεωρεις οτι οποιος δεν ειναι αριστερος ειναι δεξιος???
και γιατι δηλαδη οποιος θα θελε λιγη πειθαρχεια και ταξη στον τοπο του ειναι δεξιος,φασιστας,χουντικος κλπ κλπ
επειδη υπηρξαμε χειρωτερα ειναι καλυτερα τωρα?υπαρχει και η πλευρα των πραγματων που λεει οτι τοτε υπηρχαν λεφτα,παιδεια,υγεια…
μας πηδανε που μας πηδανε καθημερινα…τεσπα,παλι θα πεσουνε οι προοδευτικοι να κρεμασουν ταμπελες

αυτο δεν το σχολιαζω…γιατι σε συμπαθω

Να ξεκαθαρίσω ότι όταν λέω “η γενιά του πολυτεχνείου” δεν αναφέρομαι μόνο στα χ άτομα που ήταν μέσα στο πολυτεχνείο. Και δεν αναφέρομαι μόνο σε άτομα που έγιναν σώνει και καλά κυβέρνηση. Αναφέρομαι γενικότερα στην κοινωνία (που αναδεικνύει και τις κυβερνήσεις ε!) και σ’ αυτούς που έχουν τα ηνία της. Και δεν είναι άλλοι από εκείνη την “ηρωική” γενιά.
Led ελπίζω να σε κάλυψα.

τελικα θα το σχολιασω.

ειπα εγω οτι φταιει η αριστερα για την καταντια του τοπου μας???
απλα ειπα οτι ολες αυτες οι “προοδευτικες” αντιληψεις εχουν κανει τον σημερινο νεαρο ελληνα να ξεχασει την ιστορια του και να τον κανουν αδιαφορο προς αυτη.
δεν εχουν ιδεα προφανως το τι γινεται στο εξωτερικο,και το παιζουν αντιδραστικοι εδω!!!

και κατι ασχετο με το θεμα του τοπικ,αλλα οχι και τοσο ασχετο με την ευρυτερη πορεια που χει παρει η συζητηση.μια απο τις προοδευτικες χωρες της ευρωπης ηθελε να κατεβασει κομμα παιδεραστων!!!
αν ειναι να καταντησουμε καπως ετσι προτιμω χιλιες φορες (οσο και αν το σιχαινομαι τον ορο αυτο) το πατρις,θρησκεια,οικογενεια!!

Μωρε κι εγω σε συμπαθω αλλα λες βλακιουλες και μου τα χαλας τωρα.

Πειθαρχια και ταξη εχει μια χωρα ειτε κυβερνειται απο αριστερους ειτε απο δεξιους.
Καλυτερα σε καμια περιπτωση δεν ειναι τωρα. Αντιθετως εχουμε φτασει σε σημειο να λεμε καθε περσι και καλυτερα. Μεχρι ενα σημειο ομως ε.
Επισης ειναι προς το συμφερον ολων μας να υπαρχει δυνατοτερη αριστερα. Ειτε ειμαστε αναρχικοι, ειτε αριστεροι, ειτε δεξιοι, ειτε τιποτα απο τα δυο. Γιατι αυτην τη στιγμη ασκει αντιπολιτευση. Σε δυσκολους καιρους. Κι εχει τεραστια σημασια αυτο. Και μην ξεχνας οτι με λιγοτερη αριστερα κι αναρχια δεν θα ειχαμε κατακτησει τοσα και τοσα δικαιωματα. Γιατι αυτοι οι “γραφικοι” ειναι που διαμαρτυρονται και διαδηλωνουν κι απαιτουν και δεν καταφευγουν στην λυση του καναπε και της γκρινιας ως υστατο μεσο.

Led, δε θα σχολίαζα, αλλά η λέξη βλακειούλες μου κάθισε άσχημα…

Πολλές Ευρωπαϊκές χώρες, όχι μόνο έχουν πολλά παραπάνω δικαιώματα από εμάς οι πολίτες τους και περνάνε καλύτερα, αλλά δε γνώρισαν ΠΟΤΕ αριστερά και έχουν μέχρι σήμερα βασιλεία.

Ειλικρινά θεωρείς ότι η αριστερά και η αναρχία μας έχουν δώσει τις σημερινές ελευθερίες? Η αριστερά εκπροσωπεί κοινωνικοπολιτικό σύστημα. Τελεία και παύλα. Της δίνεις περισσότερη αξία από ότι έχει. Τη δημόσια δωρεάν παιδεία την έφερε για παράδειγμα στην Ελλάδα ο Γεώργιος Παπανδρέου που ήταν πολύ πιο δεξιών απόψεων από τον Ανδρέα. Επιπλέον μη συγχέετε το κομμάτι της Ελληνικής κοινωνίας που τα σχολικά εγχειρίδια αναφέρουν ως “προοδευτικό” και “φιλελεύθερο” με την αριστερά. Είναι διαφορετικές ομάδες πολιτών.

  1. Κανεις ενα τεραστιο μα τεραστιο λαθος εδω περα. Το να ειναι καποιοι αριστεροι δεν συναπαγεται οτι θα ειναι και απατριδες. Σαφως και η θεωρηση και η κριση των ιστορικων γεγονοτων θα διαφερει καθως μιλαμε για ατομα με διαφορετικη παιδεια και τροπο σκεψης, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι απορριπτουν την ελληνικη ιστορια, την θεωρουν ασημαντη κλπ. Εγω προσωπικα εχω ταχθει κατα των παρελασεων και για αλλους λογους κι εχω προτεινει αλλες διαδικασιες πολυ πιο ουσιαστικες για να τιμησουμε οσους πεθαναν. Απλα, το λεω κι ας γινω εριστικος, μου φαινεται λιγακι χαζο κι αφελες να θεωρουμε οτι ολοι αυτοι πεθαναν για την Ελλαδα καθαυτη. Προσωπικα θεωρω οτι πεθαναν για να υπερασπιστουν το δικο τους συμφερον, για να ζησουν καλυτερα κι οχι για να υπερασπιστουν καποια ηθη κι εθιμα. Δλδ πολεμησαν κατα της σκλαβιας και της στερησης κι οχι υπερ καποιων αοριστων ιδεων. Απλα αμα καθισω κι ανατυξω τετοιες ιδεες θα με πειτε ψευτοπροοδευτικο κλπ. :stuck_out_tongue:
  2. Δεν ειναι ολοι οι προοδευτικοι το ιδιο. Μπορει να θεωρουμαι εγω ως αριστερος προοδευτικος επειδη λεω διαφορα για παρελασεις-εθνος κλπ, αλλα θεωρουμαι απο την αλλη συντηρητικος οταν μιλαω για κρατικοποιησεις και δημοσια παιδεια.

Διάβασε Ελύτη. Please… Και κείμενα απλών αγωνιστών θα σου δείξουν ότι το βλέπεις λάθος…

  1. Ουτε εμεις γνωρισαμε αριστερα. Λιγες χωρες γνωρισαν αλλωστε αριστερα υπο σωστες συνθηκες. Για να σε προλαβω, η ΕΣΣΔ ΔΕΝ ηταν μια απ’αυτες.
    Εντιτ: Το οτι περνανε καλυτερα βεβαια οφειλεται και σε αλλους παραγοντες. Ειναι κρατη πολλα περισσοτερα χρονια απο μας, ειναι πολυ πιο πλουσια, εχουν βιομηχανια κλπ κλπ κλπ.

  2. Η αριστερα ως πολιτικος χωρος οχι. Οι ιδεες που εκφραζει και τα ατομα τα οποια προσκεινται σ’αυτην, ναι. Τοσα και τοσα αντιλαϊκα μετρα που περνανε οι κυβερνησεις τα τελευταια χρονια και βλεπω μονο αριστερους κι αναρχικους να διαμαρτυρονται. Στο Σικαγο ηταν τιγκα σε αριστερους κι αναρχικους οταν κατακτηθηκε το 8ωρο. Μεσα στο πολυτεχνειο ηταν τοσοι και τοσοι αναρχικοι. Μην τα ισοπεδωνουμε ολα. Ναι, το ΚΚΕ, ο Συνασπισμος, τα μ-λ δεν εδωσαν τιποτα ως κομματα. Οι ανθρωποι που εκφραζονται μεσα απ’αυτα τα κομματα ομως ειναι οι μοναδικοι που προσπαθουν να περισωσουν λιγο την κατασταση. Αλλα θα μου πεις οι περισσοτεροι εδω μεσα (και στην κοινωνια) θεωρουν οτι η κατασταση ειναι ιδανικη κι η χωρα εκσυγχρονιζεται κι ενισχυει την οικονομια της, οποτε τι να πεις…

  3. Κι ο ιδιος θελησει πρωτος να την καταργησει. Τι δειχνει αυτο? Οπορτουνισμο καταρχας. Και κατα δευτερον οτι ολα πανε αναλογα με τη μερια που φυσαει ο αερας. Οσο υπηρχε ενας πιο ανθρωπινος καπιταλισμος την δεκαετια του 80 (κυριως λογω του αντιπαλου δεους-σοσιαλισμος στο ανατολικο μπλοκ) τοτε και στην Ελλαδα η κατασταση ηταν καλυτερη. Με το που περασαν τα χρονια κι ο σοσιαλισμος εφαρμοστηκε σε 2-3 χωρες, ξεφυγε κι ο καπιταλσιμος.

Ισως και να το βλεπω λαθος. Εγω ετσι κι αλλιως διευκρινισα οτι ηταν αυστηρα προσωπικη αποψη, οποτε ισως να εκφραζω και τον εαυτο μου. Ισως αυτοι ομως να μην ηξεραν να εκφρασουν τον δικο τους εαυτο. Δεν εχω διαβασει οποτε δεν μπορω ν’απαντησω. Οταν και αν το κανω, γιατι δεν συγκινουμαι απ’τον κλαδο αυτο της λογοτεχνειας, θ’απαντησω.

ΥΓ: Το θυμηθηκα τωρα για τον signal, μια μεγαλη αποδειξη του ποσο λαθος ειναι να λες τους αριστερους απατριδες ειναι ο Γλεζος. Ναι, αυτος που κατεβασε την σημαια ειναι βουλευτης της αριστερας.