Ε.Φ./Φανταστική Λογοτεχνία

Τα έχω διαβάσει τα βιβλία, πριν καιρό (όταν ήμουν 2α γυμνασίου), καλούτσικα θα τα έλεγα, αλλά σε παρόμοιο μέσες άκρες στυλ αν τα συγκρίνεις με τον Χάρι Πότερ π.χ. χάνουν αρκετά (κάποιες φορές γίνονται κουραστικά, ειδικά στο τρίτο…)

Εχω ερωτα με τα Forgotten Realms με Drizzt Do Erden ( ΠΩΣ ΓΡΑΦΕΤΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΑΥΤΟ ΡΕ ΣΕΙΣ ?)

Διαβασα μονο ενα βιβλιο ( τα αλλα δν τα πηρα λογω χρηματων και αλλων πρωτερεοτητων ) και ηταν φοβερο !
Καποια φαση θα παρω και τα αλλα γιατι ειχε πολυ ωραια πλοκη.

{Εντιτ: Για Tolkien δν λεω τπτ , καποια πραγματα ειναι δεδομενα…}

ετοιμάσου να καείς γτ είναι πολλά !!!

Drizzt Do’Urden, βγαίνει και σε κόμικ από Devils Due Publishing

Ξερω οτι εχει πολλα , δν με χαλαει καθολου ομως.

Θενξ για το ονομα . Δν ηξερα οτι βγαινει και σε κομικ … καλη φαση θα ειναι αν και μου τι σπαει τρομερα να μου καταστρεφουν τις εικονες των ηρωων ταινιες κομικ και αλλα τετοια .

Η σειρά του Έλρικ πρέπει σίγουρα να είναι απο τις κορυφαίες που έχουν γραφτεί στον χώρο της φαντασίας. Γενικά ο Μούρκοκ είναι πολύ ιδιαίτερος συγγραφέας, τα έργα του οποίου κυμαίνονται ανάμεσα στο Φανταστικό και την Ε.Φ., έχει γράψει αλληγορίες, άλλα με ιστορικό περιεχόμενο…

Το πολύ ιδιαίτερο στοιχείο με τον κόσμο του Έλρικ (και των υπόλοιπων Αιώνιων Προμάχων, Κόρουμ, Χόκμουν κλπ) είναι η απουσία της κλασικής διαμάχης “Καλού-Κακού” και η αντικατάσταση της απο την αιώνια πάλη ανάμεσα στις συμπαντικές δυνάμεις του Νόμου και του Χάους… μια προσέγγιση πιο κοντά στον ανατολικό τρόπο σκέψης, την οποία και βρίσκω πολύ βαθιά. Οι ήρωες του επίσης είναι συχνά αντιήρωες, όπως ο Έλρικ, τραγικές φιγούρες, που θυμίζουν ήρωες αθηναϊκής τραγωδίας.

Γνωρίζετε επίσης φαντάζομαι για τη συνεργασία του Μούρκοκ με Hawkwind και Blue Oyster Cult…?

Πριν λίγες μέρες πήρα την Εκδίκηση του Ρόδου, το πιο πρόσφατο μέρος της σειράς του Έλρικ… Δε βλέπω την ώρα να ξεκινήσω :slight_smile: Έχει μήπως κανείς διαβάσει το βιβλίο που ο Έλρικ ταξιδεύει στην περίοδο του Δευτέρου Παγκοσμίου Πολέμου? Είναι το μόνο που δεν έχω διαβάσει απο τη σειρά.

Mε κινησαν το ενδιαφερον τα οσα ειπες. Ποιο προτεινεις να διαβασω απ’αυτον ?

Ξεκίνα με τη σειρά του Έλρικ. Η σειρά βασικά πάει ως εξής:

  1. Ελρικ του Μελνιμπονέ
  2. Το Κάστρο του Μαργαριταριού
  3. Ταξιδιώτης στις Θάλασσες της Μοίρας
  4. Η Κατάρα του Μαύρου Σπαθιού
  5. Καταιγίδα.

Και 2-3 επιπλέον που έχουν βγει, όπως η Εκδίκηση του Ρόδου, που ανέφερα. Ξεκίνα με τα Έλρικ, και αν σου αρέσουν προχωράς και στα βιβλία με τους άλλους ήρωες του :slight_smile:

(κρίμα πάντως που δεν έχουν μεταφραστεί στα ελληνικά παρά ένα τμήμα των βιβλίων του Μούρκοκ).]

edit: αυτά πάνε και στον guardian φυσικά :slight_smile:

+1
αλλά κάνε νεο ποστ καλύτερα που να λέσ αναλυτικά για την σειρά … (και έλεγα τι θα κάνω στις διακοπές …)

Θενξ ε λοτ !
:smiley:

Πήρα σήμερα το 1ο, αλλά πολύ μικρό ρε γμτ …

λογικά μέχρι αύριο θα το έχω τελειώσει :P:P

Έχει διαβάσει κανείς το “Παιχνίδι του Έντερ” του Orson Scott Card;
Πολύ ωραίο βιβλίο Ε.Φ. , όπως επίσης και τα άλλα δύο βιβλία στην τριλογία (Εκπρόσωπος των νεκρών και Ξενοκτονία)

ellanor νομίζω οτι όλη η σειρα του Μοοrcock με ton Elric εχει μεταφραστει στα ελληνικά κ εχει κ μεγάλο φαν κλαμπ στην Ελλαδα…Μπραβο που το αναφερεις παντως …είναι ωραια σειρα αν κ εχω διαβασει μόνο τον Ελρικ του Μελνιμπονε απο αυτό…Κ εχω την αισθηση οτι έχει 6 βιβλία η σειρα…

με καθολου happy end

[FONT=“Comic Sans MS”]Μου έκαναν δώρο μια τετραλογία “τα μυστήρια του Όσιρη”
και δεν την έχω καθόλου ξανακούσει…
ξέρετε εσείς τίποτα?:-s [/FONT]

Η σειρα του “Λευκου Λυκου” ειναι 5 βιβλια, ταλλα 2 με πρωταγωνιστη τον Ελρικ,δεν εχουν σχεση με το επος του Μελνιμπονε,ειναι αυτονομες ιστοριες. Το μονο που μενει ειναι να γινει ταινια,ηδη μεγαλη εταιρεια εχει αγορασει τα δικαιωματα,καπου σκαλωνει το θεμα ομως. Ελπιζω να ξεκολλησει η ολη φαση και να δωσουν το ρολο στον Πολ Μπετανυ…

[SIZE=“3”]Conan the Barbarian[/SIZE]

Από τον Robert E. Howard. Τα λόγια είναι περιττά…

[SIZE=“3”]
Howard Phillips Lovecraft
[/SIZE]

Άπαντα. Μιλάμε για συγκλονιστικές ιστορίες.


[SIZE=“3”]J. R. R. Tolkien[/SIZE]

Ότι έγραψε αυτός ο άνθρωπος είναι καταπληκτικό. Αγαπημένο, φυσικά η τριλογία.


[SIZE=“3”]Clive Barker[/SIZE]

Αγαπημένα έργα του:
Υφαντόκοσμος και Ιμάτζικα


[SIZE=“3”]
Stephen King[/SIZE]

Αγαπημένα έργα του φυσικά το Κοράκι και το Αυτό!

Ναϊλιστ αν δεν είναι το Σιλμαρίλλιον τ’ αγαπημένο σου είσαι φολς.8)
Κατα τ’ άλλα για πρότεινε κανα γραπτό του Λαβκραφτ.

Φολς στα μούτρα σου μικρέ! :stuck_out_tongue:

O Lovecraft έγραφε μικρού μήκους ιστορίες κυρίως. Μερικές καλές (όλες καλές είναι απλά αυτές ξεχωρίζω τώρα) είναι:
The Case of Charles Dexter Ward
The Dunwich Horror
The Lurking Fear
The Shadow Over Innsmouth
The Thing on the Doorstep

edit: Ξέχασα το φοβερό The Rats in the Walls

Αν και παραμένεις φολς, σε εκτιμώ. :lol:

Διιάβασε Lovecraft να ανοίξει το μάτι σου και άστα υπόλοιπα.