Ε.Φ./Φανταστική Λογοτεχνία

Το βιβλιοπωλείο NIGHTREAD και οι εκδόσεις ARS NOCTURNA σας προσκαλούν στο ΤΡΙΗΜΕΡΟ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΟ ΠΑΖΑΡΙ ΤΟΥ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟΥ(22, 23, 24 Δεκεμβρίου,11.00-20.00,Ναυαρίν​ου 8,Εξάρχεια,τηλ.211 1835524).ΕΚΠΤΩΣΗ ΕΩΣ ΚΑΙ 80% ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ARS NOCTURNA & ΕΚΠΤΩΣΗ ΕΩΣ ΚΑΙ 50% ΣΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΤΙΤΛΟΥΣ.Οι εκδοτικοί οίκοι που θα φιλοξενούνται στο παζάρι μας:ARS NOCTURNA,ΑΙΟΛΟΣ,JEMMA PRESS,ANUBIS,ΑΡΧΕΤΥΠΟ,ΑΓΝΩΣΤΗ ΚΑΝΤΑΘ,ΤΡΙΤΩΝ,ΜΕΔΟΥΣΑ,ΑΙΓΟΚΕΡΩ​Σ,ΟΞΥ,ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟΣ ΚΟΣΜΟΣ,ΚΕΔΡΟΣ,ΣΤΟΧΑΣΤΗΣ,GUTENB​ERG,ΜΕΤΑΙΧΜΙΟ,ΤΟΠΟΣ,ΝΑΡΚΙΣΣΟΣ,​PRINTA,ΗΡΙΔΑΝΟΣ,ΑΓΡΑ,ΣΜΙΛΗ,ΜΕΛ​ΑΝΙ,ΣΑΙΞΠΗΡΙΚΟΝ,ΤΥΦΛΟΜΥΓΑ,ΦΑΡΦ​ΟΥΛΑΣ,ΝΕΦΕΛΗ,ΗΛΕΚΤΡΑ,ΕΡΑΤΩ,ΕΞΑ​ΝΤΑΣ,FUTURA.
ελπίζω να μην παραβιάζω τίποτα όρους για διαφήμιση που το ποστάρω αυτό εδώ!!! πιστεύω ότι όλοι μας χρειαζόμαστε καλά και φθηνά βιβλία για να ξεφεύγει το μυαλό …
:p8)

πραγματικα το dark tower το εχω παρατησει στα μισα του 5ου τομου και πραγματικα νομιζω οτι πρεπει να ξαναδιαβασω 1 η 2 προηγουμενα βιβλια για να θυμηθω τι παιζει ακριβως…

Για πιο γρηγορη διανομη απο εξω ναι λιγο δυσκολα. Προσωπικα παραγγελνω απο το e-shop γιατι ερχονται γρηγορα και σε καλη τιμη αλλα τα υπολοιπα βιβλια της σειρας που θελω δεν τα εχουν οποτε ψαχνω να δω τι αλλες επιλογες εχω για γρηγορη διανομη (απο Ελλαδα βασικα). Απλα επειδη δεν ξερω καποια εταιρεια που να εχει ξενα βιβλια fantasy εδω στην Ελλαδα, ειπα μηπως ξερει κανεις καποια να τσεκαρω. Αλλιως μαλλον παω απο amazon :stuck_out_tongue:
Επισης ειδα στο amazon που ελεγε αποστολη χωρις μεταφορικα για παραγγελια ανω των 25 (νομιζω?) ευρω αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν ειναι μονο για Αμερικη αυτο ή και για αλλες χωρες…

Δε γνωρίζω να σου προτείνω κάτι από Ελλάδα (άρα και για γρηγορότερη διανομή), το πρώτο ωστόσο σάιτ που κοιτάζω ο ίδιος αν θέλω να παραγγείλω βιβλίο από εξωτερικό είναι το [I]bookdepository.co.uk[/I]. Δεν υπάρχουν καθόλου έξοδα μεταφοράς για οτιδήποτε αγοράζεις, οποιασδήποτε τιμής.

Ευχαριστω πολυ Αλεξανδρε. Πολυ καλο site με καλες τιμες και αυτο με τα μεταφορικα καλη μαγκια :smiley:

Παίδες ούτε το αμαζον και το πλευ έχουν μεταφορικά! Είμαι σίγουρος. Αγοράζω συχνά!

Επειδή αγοράζω και γω συχνά και από play, και από amazon, και από το bookdepository που ανέφερα, αυτό με τα μεταφορικά ισχύει για play & bookdepository, για amazon όμως ισχύει για ένα ποσό αγορών και πάνω νομίζω. Εκτός αν έχει αλλάξει τον τελευταίο καιρό.

Βασικά το καλύτερο είναι πριν από μια αγορά να τσεκάρει κανείς τιμές από 2-3 εναλλακτικά site, να κάνει τις συγκρίσεις του, και να επιλέξει ανάλογα. 8)

το αμαζον(αγγλικο) δωρεάν εχει με αγορές πάνω απο 25 λίρες
πάντως οι τιμές που κοίταξα στο bookdepository σε μουσικά βιβλία ήταν τσιμπημένες σε σχέση με του αμαζον …ίσως σε άλλα είδη να είναι καλύτερες

To amazon αγόρασε το bookdepository παρεπιτπόντως.

http://www.guardian.co.uk/books/2011/oct/27/amazon-takeover-book-depository-oft

Έλα ρε! Πωω, πάει για μονοπώλιο το άμαζον… :-s

Γι’ αυτό να έχει καθυστερήσει το τελευταίο βιβλίο που παρήγγειλα από το bookdepository άραγε??? Πφ, το καλύτερο σαίτ για βιβλία και το πήρε το άμαζον, τι να πει κανείς. [-X

ΠΕριμένω πακέτο Mistborn από Play.com (20e σύνολο, ενώ ελληνική έκδοση 6 τόμοι= 120 ευρώ…έλεος πια). Ομιχλογέννητοι στα Ελληνικά, του Sanderson. Αγόρασα και το καινούργιο του Way of Kings, αλλά θα το διαβάσω μετά. Καμιά γνώμη κανείς? Χωρίς spoilers:). Είναι καθόλου dark and gritty?? Με ανησυχεί το γεγονός ότι επιλέχθηκε για να ολοκληρώσει το Wheel of time το οποίο όπως έχω ξαναπεί θεωρώ ύψιστη πατάτα :p. Ελπίζω το γράψιμο του να μην έχει σχέση με την ακατάσχετη ανούσια φλυαρία του Jordan.

διαβασα το μνημονικο τζονυ του γκιμπσον τις προαλλες (οχι μονο το συγκεκριμενο δηλ, μια συλλογη απο διηγηματα του ηταν)
δεν ξερω αν φταιει το οτι δεν ειμαι εξοικειωμενος με τις ορολογιες του cyberpunk αλλα αυτα που γραφε ο τυπος μου φαινοντουσαν αλαμπουρνεζικα :? περα απο μια δυο απ τις ιστοριες του, τις υπολοιπες τις διαβασα με μεγαλη προσπαθεια αναθεμα κι αν καταλαβαινα τι ελεγε

Πλάκα πλάκα είχα πάθει και γω κάτι ανάλογο διαβάζοντας τον Νευρομάντη παλιότερα! Σε κάποια φάση πραγματικά δεν καταλάβαινα τι διάβαζα. :stuck_out_tongue:

Πάντως θα το ξαναπιάσω στα χέρια μου κάποια στιγμή, μιλάμε για έναν από τους σημαντικότερους συγγραφείς της Ε.Φ…

o νευρομαντης ειναι τριλογια ή διαβαζεται και μεμονωμένα?

Μεμονωμένα, απλά ανήκει σε κοινή θεματολογία με τα υπόλοιπα γνωστά βιβλία του Γκίμπσον απ’όσο γνωρίζω.

αν και δυσκολο να ξερετε:)
στους κυκλους του φανταζι στη ταπεινη μας χωρα ειναι θρυλικες οι εκδοσεις ωρορα.μικρα βιβλιαρακια με διηγηματα κυριως απο γνωστους η οχι συγγραφεις.επειδη εχω ακουσε τοσα πολλα γι αυτα αλλα ποτε δεν ετυχε να δω καποιο απο κοντα(ανοικουν στη σφαιρα του μυθου)στην επαρχια,ξερετε αν βρισκονται καπως ιντερνετικα?στις μεγαλες σελιδες μου τα δειχνει εξαντλημενα.επισης που μπορω να τα βρω αθηνα?αν κατεβω καποια στιγμη που λεω?

Όντως, θρυλικά, καλτ και αγαπημένα τα βιβλιαράκια από τις εκδόσεις Ωρόρα. Έχω διαβάσει ορισμένα, βρίσκει πολλά διαμάντια κανείς μέσα τους!

Ο καλύτερος τρόπος να τα βρει κανείς υποθέτω είναι από τις εκδόσεις τις ίδιες… Πάντως με μια γρήγορη ματία που έριξα βρήκα [U]αυτό[/U] και [U]αυτό[/U] το σάιτ όπου δε φαίνεται να έχουν εξαντληθεί ορισμένα… Υποθέτω θα υπάρχουν κι άλλα σάιτ όπου θα μπορεί να τα βρει κανείς.

Ωρόρα από δω αγόραζε ένας φίλος μου. Έχουν καταστηματάκι. Ελπίζω να είναι ανοιχτό ακόμα
ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ Μαυρομιχάλη 11 , Αθήνα , 106 79
ΤΗΛΕΦΩΝΟ 210-3635025

http://www.graphicarts.gr/portal/corp_details.php?grpid=&catid=&corpid=17526

Το κατάστημα που αναφέρει ο Red Viper νομίζω έχει κλείσει.
Όχι τίποτα άλλο, αλλά μόλις πρόσφατα ανακάλυψα κανα-δυο βιβλία από αυτές τις εκδόσεις που τα θέλω, και τόσα χρόνια πέρναγα απέξω και δεν έδινα σημασία.

Πλέον είναι θέμα τύχης να βρεις οτιδήποτε. Και απ’ ό,τι έχω καταλάβει είναι αρκετός κόσμος που τα ψάχνει.

θενξ για τις απαντησεις.απο οτι καταλαβα μονο αν τα πετυχω πουθενα μεταχειρισμενα.
ellanor πολλα σαιτ τα βγαζουν διαθεσιμα,αλλα στην ουσια δεν ειναι.δεν ξερω τωρα για πιο λογο το κανουν αυτο[-X

βρηκα και ενα τηλ στο ιντερνετ απο τις εκδοσεις,παιζει να δοκιμασω καποια στιγμη να παρω μπας και εχουν τπτ,αλλα δεν ελπιζω.