Ε.Φ./Φανταστική Λογοτεχνία

διαβασα τις 2 πρωτες οδυσσειες του Αρθουρ Κλαρκ :bow2:
νταξει τι να λεμε τωρα φοβερα βιβλια, σε 3 μερες τα τελειωσα και τα 2, κατεβασα να δω και την ταινια το βραδυ, μεγαλο καψιμο…

btw τσεκαρετε τη βιβλιοθηκη του Πλανηταριου οσοι μενετε κοντα, εχει παρα πολλα βιβλια, εγω εχω γινει μονιμος θαμωνας απο τοτε που την ανακαλυψα και εχω γλιτωσει και πολυ χρημα

Διάβασα το “The Dispossessed” της Ούρσουλα Λε Γκεν . Η μετάφραση στα ελληνικά έχει τον τίτλο “ο αναρχικός των δυο κόσμων”. Το βιβλίο αν και ανήκει σε μια σειρά που λέγεται χαϊνιανή, διαβάζεται και αυτόνομα. Κεντρικός ήρωας ο Σεβέκ, ο οποίος έχει μεγαλώσει σε μια αναρχική κοινότητα που δημιουργήθηκε από ανθρώπους που έφυγαν από τον πλανήτη Γιουράς (καπιτάλες οι γιουρασινοι :p).Ο φυσικός Σέβεκ προσπαθεί να “ενώσει” κάποιες θεωρίες και να ρίξει γέφυρες ανάμεσα στους 2 κόσμους. Έξοχο πολιτικό μυθιστόρημα που διαδραματίζεται σε φανταστικούς κόσμους. Γράφτηκε στα 60s ,οπότε παίζει το δίπολο “ΕΣΣΔ vs Usa” VS " τα μέσα αγιάζουν τον σκοπό???". Μου φάνηκε πολύ επίκαιρο μιας και ζούμε σε μια εποχή που θέλοντας και μη επαναξετάζουμε διάφορες θεωρίες/ιδεολογίες/πρακτικές. Διαβάστε το :slight_smile:

http://en.wikipedia.org/wiki/Ursula_Le_Guin

Προτείνω και εγώ ανεπιφύλακτα!

Πολύ ενδιαφέρον φαίνεται το πάνω, θα κοιτάξω να το τσεκάρω με την πρώτη ευκαιρία…

πω ειχα υποσχεθει οτι θα γραψω μια περιληψη για τον αναρχικο οταν το τελειωσω και το ξεχασα#-o

με καλυψε ο ζουγκλα με οτι ειπε.εξαιρετικο βιβλιο,το χα χτυπησει 10 με 11 ευρω απο πρωτοπορεια.καλη τιμη και αξιζει με το παραπανω.

να το διαβασετε.

To διάβασες τελικά; Λέει τίποτα; Λέω να το ξεκινήσω και εγώ:-k

ένα βιβλίο “το όνομα του ανέμου” το χετε ακουστά? αξίζει???

Εγώ ξέρω ότι υπάρχει “Η Σκιά Του Ανέμου” από τον Κάρλος Ρουίθ Θαφόν :stuck_out_tongue: και δυστυχώς λόγω Game Of Thrones δεν έχω προλάβει να το διαβάσω ακόμα :stuck_out_tongue: αλλά έχω διαβάσει το δεύτερο βιβλίο του “Το Παιχνίδι Του Αγγέλου” και αν είναι σαν και αυτό τότε μιλάμε για πολύ χαρισματικό συγγραφέα!! “Το παιχνίδι Του Αγγέλου” ήταν απλά αριστούργημα!!

Ναι τα διάβασα. Καλό ήταν. Αν σκεφτείς ότι πλέον πολύ δύσκολα τελειώνω φάντασυ σειρά και έχω πολλές απαιτήσεις, τότε τουλάχιστον για τα γούστα μου ήταν αρκετά καλό. έχει μερικούς πολύ ενδιαφέροντες χαρακτήρες και μερικές από τις καλύτερες μάχες που έχω διαβάσει σε fantasy βιβλία.

Thanx:) Θα τα τσεκάρω:D

ας το βαλω εδω,γιατι θεωρω οτι αξιζει μια αναφορα.

Μας αφησε προχθες ισως ο τελευταιος απο τους μεγαλους της ε.φ,ο ρει μπραντμπερι.συγγραφεας του “φαρεναιτ 451” και αλλων σημαντικων εργων.
ηταν 91 ετων.

rip:(

http://www.ert.gr/book/item/14141-Farewell,-Ray-Bradbury

Xαιρετε μαγκες,ομορφο θρεντ!! Λοιπον,επειδη τωρα που τελεψαμε με τις Πανελληνιες ξεκιναει sci-fi/horror μαραθωνιος,θα ηθελα μερικες συμβουλες για τον Lovecraft καθως εχω διαβασει μονο μια συλλογη με διηγηματα του και θα ηθελα να μου πειτε αν ξερετε τι παιζει με τον Κθουλου,δηλαδη αν ειναι βιβλια συνεχομενα,διασπαρτα διηγηματα και σε ποιες συλλογες του κτλ γιατι παντα μου κεντριζε το ενδιαφερον αυτο το θεμα :smiley: Επισης επικειται και ριβιου στα Εραγκον να τα χουμε φρεσκα για τωρα που θα βγει και το καινουριο! Τελος,δεν ξερω αν εχει ξαναανεφερθει εδω,αλλα εχει διαβασει κανεις Guy Gavriel Kay (Τigana π.χ) ?

οχι δεν ειναι συνεχομενα, αναφορες στο Κθουλου υπαρχουν διασπαρτες σε πολλα διηγηματα του. προχειρα θυμαμαι το Call of Cthulu, The Dunwich Horror, The Whisperer in Darkness και νομιζω και στο At the Mountains of Madness.

μια συμβουλη μου ειναι να μη παρεις κατι τομους-απαντα που κυκλοφορουν γιατι η μεταφραση τους ειναι επιεικως γτπ και γιατι λειπουν και πολλες ιστοριες του (αρχιδια απαντα ειναι δηλαδη). Τις καλυτερες μεταφρασεις στο εργο του τις εχει κανει ο Πανωριος και ο Μπαλανος

To Name of the Wind του Patrick Rothfuss λες φαντάζομαι, το άρχισα πρόσφατα, ελπιδόφορο μέχρι στιγμής, θα γράψω όταν το τελειώσω. Οι κριτικές το εκθειάζουν πάντως.

[B]+100000000000[/B]
άσε που τα ΑΠΑΝΤΑ του έχουν χάλια/'ασχετα εξώφυλλα σε σχέση με τις εκδόσεις ΑΙ…
Και οι άλλες εκδόσεις, πιο καλοπροσεγμένες, είναι πιο…εύκολες στο κουβάλημα και άνετα στην ανάγνωση παραλία ή…οπουδήποτε αλλού χαλαρά!!!

[I]ΠΑΝΩΡΙΟΣ-ΜΑΣΤΑΚΟΎΡΗΣ[/I] MUST!!!

Άποψη μου πάντως είναι ότι κυρίως κλασσικούς συγγραφείς, Τόλκιν και Λάβκραφτ πχ, που είναι και πιο παλιοί και έχουν και ιδιαίτερο τρόπο γραφής πρέπει να τους διαβάζεις στα αγγλικά.

νταξει αμα ξερεις καλα αγγλικα ναι
γιατι ειδικα ο Λαβκραφτ χρησιμοποιει πολλες περιεργες λεξεις οποτε η πρεπει να χεις παρει το proficiency με Α ή να εχεις πολλη υπομονη και να ψαχνεις λεξικα :stuck_out_tongue:

Proficiency με B πιανεται?:oops:

Για οποιον γουσταρει post apocalyptic sf προτεινω το φοβερο Ορυξ και Κρεικ της Μαργκαρετ Ατγουντ.Το διαβασα περσι στα Αγγλικα υπαρχει ομως και στα Ελληνικα απο εκδοσεις Ωκεανιδα(το εχει η πολιτεια σε προσφορα 6 ευρω!!!)

Στο ίδιο στυλ κινείται και το Handmaid’s Tale που έχω διαβάσει από την ίδια. Το συγκεκριμένο περιγράφει ένα δυστοπικό μέλλον στο οποίο επικρατεί ένα απολυταρχικό πολίτευμα Χριστιανικής θεοκρατίας. Έχει και σχόλια για την γυναικεία χειραφέτηση. Δεν τρελάθηκα πάντως μιας και τα περισσότερα που γίνονται στο βιβλίο είναι αρκετά μη-ρεαλιστικά/μη-δικαιολογήσιμα/υπερβολικά και ως εκ τούτου αποδυναμώνουν τα όποια σχόλια θέλει να κάνει η συγγραφέας…