Ε.Φ./Φανταστική Λογοτεχνία

To Warhammer 40k με ιντριγκάρει και μένα και ας μην εκτιμώ καθόλου ότι βγαίνει με ρυθμούς πολυβόλου για να υποστηρίξει παιχνίδια και διάφορα franchise. Παρά είναι καλό το setting για να περάσει απαρατήρητο. Έχω πάρει το Horus Rising και το Eisenhorn, αλλά έχω διαβάσει πολύ λίγο και από τα δυο έτσι δοκιμαστικά γιατί εκείνη την περίοδο ξεκίνησα το Dark Tower. Λέω να ξαναπιάσω το Eisenhorn σε λίγο καιρό, άμα δεν βρω κάτι σε post apocalyptic αν και με βλέπω τελικά να στρέφομαι στο stand

Φίλε δίαβασε οπωσδήποτε το Emperor’s Gift και το Εισενχορν. Το χόρους ρίσινγκ θα σε απογοήτευσει γίατι είναι πολύ, πολύ πως να το πω εισαγωγή στο Horus Heresy το οποίο από τα μέσα του δεύτερου βιβλίου και μετά γίνεται απλά η καλύτερη (σειρά να την πω? πλέον έχει φτάσει τα 27 βιβλία, απλά δίαβασε μόνο τα πρότα 3 για την κέντρική ιστορία, τα υπολοίπα ειναι απλά εξτρα υπερβολικά βίαιες και τέλειες κατά την γνώμη μου μάχες) . Τέλος σου πρότεινω ανεπιφύλακτα το The Sundering από Warhammer και από 40κ The Founding, Hero Of the Imperium και γενικά οτιδήποτε που να χει σχέση με Λεγεώνες τον Space Marines (τοίπου Βlood Angels The Omnibus, Ultramarines the Omnibus, sould drinkers klp…)

Το τελείωσες μαν? Πως σου φάνηκε? Μ αρέσανε αρκετά όλοι οι βασικοί χαρακτήρες. Κυρίως ο Calder και ο Dan Gorst. Έχω καταλήξει ότι ο Abercrombie μ αρέσει αρκετά τελικά. Καλή περιγραφή μαχών, ενδιαφέροντες χαρακτήρες και αρκετό γέλιο σε σημεία παρόλο που το σκηνικό είναι συνήθως gritty.

Ναι, το τελείωσα εδώ και κάτι μέρες!

Σίγουρα ο Abecrombie μου ταιριάζει ως στυλ γραφής και οι χαρακτήρες που φτιάχνει δεν είναι σχεδόν ποτέ μονοδιάστατοι. Ακόμα και στους πιο κάφρους κακούς της ιστορίας, π.χ. Black Dow, μπορεί να δώσει βάθος σε λίγες γραμμές.

Οι περιγραφές των μαχών πολύ ωραίες και εύκολες να τις παρακολουθήσεις (σε αντίθεση με άλλους συγγραφείς που είτε σε πεθαίνουν στην τεχνική λεπτομέρεια είτε στα περιγράφουν τόσο αδρά που δεν βγάζεις άκρη).

Σε κάποια σημεία πάντως, το συγκεκριμένο βιβλίο δε με ικανοποίησε απόλυτα. Ίσως να φταίνε μερικά σημεία επανάληψης με προηγούμενες νουβέλες. Νομίζω ότι το Best Served Cold ήταν λίγο καλύτερο. Κάποια στιγμή θα αγοράσω και το Red Country πάντως.

Μου έχουν προτείνει και το Mistborn, έχεις ασχοληθεί;

Μistborn με τίποτα για μένα. Διάβασα ενάμισι βιβλίο και το παράτησα. Υπάρχει μια ψυχή εδώ, ονόματα δεν λέμε, που αμα δει τι λέω θα με καταραστεί :). Ο Sanderson απέχει έτη φωτός από ότι μου αρέσει στο είδος. Υπερβολική χρήση μαγείας, δράση που παραπέμπει αισθητικά σε super ήρωες, σχέσεις, διάλογοι κ χαρακτήρες τύπου Candy Candy κτλ κτλ. Σαν πιο ελαφρύς Jordan. Φαντάσου ότι ο Jordan δεν μου άρεσε καθόλου και γενικά αποφεύγω τις light καταστάσεις.

Ξεκινάει βεντέτα τώρα, θα σου τη στήσω στο δρόμο με τσεκούρι:p Ο Sanderson δεν έχει σχέση με Abercrombie, πιο high fantasy καταστάσεις, λογικό να μην σου άρεσε. Πάντως βρήκα μια σειρά στυλ abercrombie/erickson/“εναλλακτική ιστορία” (στην ουσία ο συγγραφέας τα ονόματα των χωρών έχει αλλάξει )που λέγεται Monarchies of God, τσέκαρε το:)

Aν είναι να πάω, ας είναι από τσεκούρι :stuck_out_tongue: To Νame of the Wind το χετε διαβάσει? Με αυτόν τον Kvothe. Τι στυλ είναι?

Σε sci-fi/ space opera διαβάζω το Leviathan Wakes του Corey (aka Abrahams) και πρέπει να πω ότι στις πρώτες 150 σελίδες με χει ψήσει υπερβολικά. Film noir ατμόσφαιρα και γεωπολιτικές ίντριγκες πίσω από τι κουρτίνες. Ελπίζω να χει και ανάλογη συνέχεια

Edit: η αλήθεια είναι ότι όποτε διαβάζω κριτικές στο goodreads για το Name of the Wind, καταλαβαίνω ότι δεν υπάρχει περίπτωση να μου αρέσει, αλλά θα με ενδιέφερε και η γνώμη των συμφορουμίτων

Από χθες ξεκίνησα να διαβάζω Ιουλιο Βερν, κάλιο αργά παρά ποτέ δεν λένε; Πήγα και αγόρασα 6 βιβλία του μιας και τα είχαν σκοτωμένα σε ένα βιβλιοπωλείο εδώ. Το πρώτο που έπιασα στα χέρια μου για διάβασμα είναι ο πύργος των καρπαθίων. Το κακό είναι πως διαβάζω με το aicondition να βαράει και σε μισή ώρα το κεφάλι μου γίνεται studio ηχογράφησης των slayer επί Lombardo. Άντε να πέσει από τους 35 τουλάχιστον μπας και το ευχαριστηθώ λίγο παραπάνω.

[B][/B]

Σωστός! Αν και νομίζω ότι η μαγεία του Βερν χάνεται λίγο όσο μεγαλώνεις. Πάντως θεωρώ τα παρακάτω βιβλία του αριστουργήματα: η τριλογία [B]20000 λεύγες υπό την Θάλασσα[/B], [B]Τα Τέκνα του πλοιάρχου Γκραν[/B], [B]Μυστηριώδης Νήσος[/B] και επίσης [B]Ταξίδι στο κέντρο της Γης[/B], [B]Από τη Γη στη Σελήνη[/B], [B]Ο γύρος του κόσμου σε 80 ημέρες [/B]και το αγαπημένο μου [B]Τα 500 εκατομμύρια της Μπεγκουμ[/B]. Καλή ανάγνωση!

Το τελείωσα και πρέπει να πω ότι βασικά υπερπωρώθηκα :slight_smile: Όποιος γουστάρει firefly, battlestar galactica, film noir κτλ πιστεύω ότι θα το ευχαριστηθεί δεόντως. Ανυπομονώ να πιάσω την συνέχεια.

Από Ιούλιο Βερν θυμάμαι ότι τα αγαπημένα μου ήταν ο Μιχαήλ Στρογκώφ και Ο πιλότος του Δούναβη. Για κάποιο λόγο δεν πρέπει να θεωρούνται από τα κλασσικά του. Μάλλον επειδή δεν είχαν τα νεωτεριστικά φανταστικά στοιχεία? Δεν είμαι ειδήμων, αλλά θυμάμαι ότι με ευχαρίστησαν περισσότερο από τα κλασσικά του όπως οι 20000 λεύγες ή ο γύρος του κόσμου.

To Σμήνος του Σέτσινγκ το έχει διαβάσει κανείς? Γνώμες?

Πολυ καλο και παρα το μεγαλο του μεγεθος δεν με κουρασε καθολου!

Και εγώ το έχω διαβάσει πολύ καλό, θυμίζει λιγάκι την ταινία the abyss και όντως παρά τις πολλές σελίδες (γύρω στις 1.000 ) δεν κουράζει καθόλου. Ήταν να μεταφερθεί στον κινηματογράφο αλλά δεν ξέρω τι απέγινε το project.

έχει διαβάσει κανείς τα prince of thorns/king of thorns να μου πει άποψη και αν αξίζει να ασχοληθώ γενικά;

[SPOILER]
[/SPOILER]

Joe Abercrombie και σε κομικ

Πιο καρτουνίστικο από ότι θα το ήθελα, αλλά θα το τσεκάρω.

august derleth -TRAIL OF CTHUHLU

[B]ΟΠΩΣΔΉΠΟΤΕ ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ!!![/B]

Το Σμήνος μιλάμε το κατάπια. Καιρό είχα να διαβάσω τόσο γρήγορα από τότε που δουλεύω κτλ κτλ. Τα 8/10 ήταν εκπληκτικά. Λίγο στο τέλος με ξενέρωσε. Όχι πολύ. Απλά δεν νομίζω ότι ήταν αντάξιο του υπόλοιπου. Κάτι που μου άρεσε πολύ ήταν ότι έμαθα πολλά πράματα για το οικοσύστημα μας. Είχα συνεχώς δίπλα το κινητό κ googlara ότι διάβαζα. Πάρα πολύ καλό. Ήδη το χω κάνει δώρο σε 2 φίλες.

Στην συνέχεια τελείωσα και το 2ο του Expanse https://www.goodreads.com/book/show/12591698-caliban-s-war. Λίγο κατώτερο από το πρώτο επειδή δεν υπήρχε το στοιχείο του noir. Παρόλα αυτά συνιστάτε ανεπιφύλακτα σε όσους θέλουν να διαβάσουν space opera. Ακροβατεί πολύ καλά μεταξύ ελαφριών τυχοδιωκτικών στιγμών αλά Χαν Σόλο και πιο επιστημονικού θρίλερ αλά Άλιεν κτλ.

Χτες ξεκίνησα το Carrion Comfort του Dan Simmons (https://www.goodreads.com/book/show/11286.Carrion_Comfort?ac=1). Θεωρείται κλασσικό έργο και παίζει μεταξύ ναζιστικής φρίκης, πειραμάτων κτλ στον β παγκόσμιο και σύγχρονης εποχής με έντονο μεταφυσικό στοιχείο. Το Hyperion κ το Ilium Που έχω διαβάσει από αυτόν ήταν εξαιρετικά. Ελπίζω να τριτώσει.

To Carrion Comfort προσωπικά μου άρεσε πολύ. Λίγο οutdated-σαν το Necroscope ας πούμε-αλλά με πολύ δράση και ανατροπές όπως μια καλή παρτίδα σκάκι…Άσε που πρέπει να έχουν κλέψει την κεντρική ίδεα σε καμιά δεκαριά ταινίες και σειρές. Δεν είναι το διαχρονικό αριστούργημα σαν το Hyperion αλλά αξίζει να το διαβάσει κανείς. Α, και είναι ίσως καμιά τριακοσαρια σελίδες παραπανω απόσο χρειαζόταν.
Άρχισα κι εγώ το Heroes του Abercrombie. Το προηγούμενο του Βest Served Cold είναι απλά γαμάτο! Ο Abercrombie γράφει απίστευτους διαλόγους και πορωτικές σκήνες μαχης, ελπίζω το ίδιο και σε αυτό.

Heroes,Best served cold,Red country εχουν μεταφραστει στα ελληνικα;