Ε.Φ./Φανταστική Λογοτεχνία

Έχω ξεκινήσει να τα διαβάζω όλα απευθείας στα αγγλικά… Ήταν λίγο ρίσκο αρχικά, αλλά στην πορεία συνειδητοποίησα πως διαβάζεται μια χαρά έτσι. :wink:

Αυτη την σειρά την προτείνει ο George Martin… έχει κανείς γνώμη;;

καιρο έχω να διαβάσω πχιοτικο φανταζυ.

στα νετς εχει καλες κριτικες η First Law trilogy

εχει κανεις αποψαρα?

Όχι, αλλά έχω αποψάρα για το Witcher Saga του Sapkowski πάνω στο οποίο βασίστηκε το γνωστό game, [B]ποιοτικό[/B] fantasy, τσέκαρέ το άφοβα αν δεν το έχεις κάνει ήδη

το τελευταίο game που έπαιξα πρέπει να ήταν τρίτη λυκείου, οπότε δεν πολυέχω σχέση.

Με το fantasy το έχω χάσει λίγο (αν εξαιρέσουμε το μεγάλο μυστικό θέαμα του barker που καύλωσα τη ζωή μου) και η τελευταία σειρά που διάβασα ήταν ο Μαύρος Πύργος που προσκυνώ ξέρω γω και θέλω πάλι σειρά.

τενκ γιου για την πρόταση πάντως <3

Φοβερές περιγραφές μαχών,διαλεκτοί χαρακτήρες,γραφή που ρέει άνετα και δεν κουράζει με πολλά ονόματα και παραπομπές,δολοπλοκίες,επικά βασανιστήρια και προδοσίες. Θα βρεις κοινά με άλλα φάντασυ έργα,αλλά δε θα σε ενοχλήσει καθόλου. Προτείνεται ανεπιφύλακτα.

Πολυ καλός ο Abercrombie. Ανυπομονώ να ρθει η 7 του Ιούλη που κυκλοφορεί και εδώ το τελευταίο του το Half a King. Έχει πάρει πολύ καλές κριτικές

P.S: Αύριο βγαίνει τελικά :smiley:

Μιας και αναφέρατε το First Law trilogy η ανουμπις κανει τρομερό μπαζαρ… τσεκάρετε!
εγω πήρα 5-6 που εχα στο ματι εδω και καιρο με 20 ευρώ!

http://www.anubis.gr/onlinebazaar.pdf

bastard απο witcher διαβασα αυτο που μεταφράστηκε και το The Sword of Destiny και εχω σκοπό να το συνεχίσω όντως πολυ καλοδουλεμενο συμπαν δεν το περίμενα να εχει καλύτερο επίπεδο απο το παιχνίδι…

Δεν το χανε γαμώτο. Τι λένε 3/7 στα καταστήματα και όταν πας εκεί δεν έχουν ιδέα πότε θα ρθει??? [-X

η συγκεκριμενη τριλογια ειναι απο τις καλυτερες που διαβασα, με πολυ ωραιους χαρακτηρες και πλοκη. αξιζει με το παραπανω να την διαβασεις. δεν με κουρασε καθολου. το μονο που ηθελα ηταν λιγο διαφορετικο τελος σε 1-2 χαρακτηρες αλλα γενικα εκλεισε πολυ καλα.

Ρε διαβαστε [B]David Gemmell[/B] και θα με θυμηθειτε !

επίσης, για ποιοτικό fantasy και σε αστεία τιμή:

Forgotten Realms
Dragonlance

με 2 και 3 ευρω!!!

http://www.anubis.gr/bazaar.asp

Εγω πάντως πήρα
neverwhere 9E

Και που ήθελα απο καιρο να ασχοληθώ με την σειρά…

Δράκοι στο Φθινοπωρινό Δειλινό
Δράκοι στη Χειμωνιάτικη Νύχτα
Δράκοι στην Ανοιξιάτικη Αυγή
Ο Καιρός των Διδύμων
Η Δοκιμασία των Διδύμων
Ο Πόλεμος των Διδύμων

απο 3 ευρώ το καθένα… :smiley:

Άρχισα να διαβάζω αυτό το Prince of Fools του Lawrence. Και ενώ στις πρώτες 60-70 σελίδες δεν μπορούσα να μπω στο κλίμα με τίποτα και δεν θυμόμουνα τι διάβαζα, όσο προχωράει γίνεται και καλύτερο και με χει ενθουσιάσει. Μου αρέσει όλο το κόνσεπτ. Ένας φάντασυ κόσμος σκοτεινός, χιλιάδες χρόνια μετά τον δικό μας από τον οποίο υπάρχουν αναφορές και απομεινάρια. Δεν ξέρω που θα το πάει, γιατί είμαι λίγο μετά την μέση, αλλά πλέον η ατμόσφαιρα του και ο νεαρός αντιήρωας με χουν κερδίσει. Αμυδρά μου θυμίζει κάτι ανάμεσα σε Witcher και Eternal Champion

παιδια οσοι παρηγγειλαν απο anubis γενικα κομπλε? γιατι παρηγγειλα με ενα φιλο τωρα στο bazaar γυρω στις 4 του μηνος και δεν λαβαμε ακομα καποια απαντηση η ειδοποιηση, και στειλαμε και mail προσφατα. Αν ειναι νορμαλ οκ, αλλα θα ειναι κριμα να ληξει και να μεινουμε με το πεος στο χερι, ειναι καλες οι τιμες και εχει γαματα πραματα.

Εμενα μου ήρθαν καβάλα σε 4 μερες… :S
Επίσης μου ηρθε mail επιβεβαίωσης και οταν εκανα την παραγγελία και οταν τα έστειλαν… Οπότε κατι παιζει erernal!

πω ναι ε? σκατα, τα περιμενα πως και πως…τωρα λες να ξανακανουμε την παραγγελια η να παρουμε τηλεφωνο? ληγει και συντομα!

edit: ok ξανακαναμε την παραγγελια και πρεπει να ειναι κομπλε τωρα…

Τα 2 πρώτα βιβλία του Witcher Saga του Sapkowski ήταν καταπληκτικά, στο 3ο κουράστηκα λίγο που χώρεσε σε 300 σελίδες όσα ονόματα και τοποθεσίες έχει ο Martin σε όλο το ASoIAF και βαριέμαι τώρα να ξεκινήσω το 4ο =Ρ

Την 3λογία του Pullman την πήρα σε ένα ωραιότατο one volume και την πέταξα κάπου μέσα στην ντουλάπα, το πρώτο βιβλίο το τέλειωσα με το ζόρι, δεν μπόρεσα ποτέ να μπω στο πνεύμα της ιστορίας δυστυχώς.

Διάβασα ξανά μετά από 10 χρόνια τον Μάγο του Feist, τα 2 πρώτα βιβλία, με σκοπό να πιάσω και τα υπόλοιπα (για 2η φορά) και να φτάσω στο Darkwar Saga και τα Νυχτογέρακα (nighthawks, λολ) που έβγαλε πρόσφατα η Άγνωστη Καντάθ, αλλά μάλλον θα μου πάρει περισσότερο καιρό απ’όσο περίμενα, συγκεκριμένα 1,10 δίνει ότι δεν θα το κάνω ποτέ.

Με την ίδια λογική θέλω να αρχίσω ξανά τα Dragonlance και να φτάσω στο War of Souls που είχα παρατήσει παλιότερα, αλλά και πάλι δεν το βλέπω να γίνεται τώρα σύντομα.

Τέλος, βρήκα τα 4 πρώτα Έλρικ σε ξεφτίλα τιμές (8 και 9 ευρώ) και ήμουν στο τσακ να τα πάρω, αλλά δεν το έκανα και ο λόγος είναι ένας, ο ίδιος και για τα παραπάνω:

Πλέον αγοράζω πιο συχνά απ’ότι διαβάζω και έχει μαζευτεί μια τεράστια στοίβα με καινούρια και αδιάβαστα βιβλία που δεν μειώνεται με τίποτα. Κρίμα γιατί διάβασα το θρεντ από την αρχή και από τα posts του Ellanor ψήθηκα πολύ για το Dragonlance :frowning:

Εγώ όσες φορές έπιασα με νοσταλγία να ξαναδιαβάσω τα τελευταία χρόνια, τα βιβλία που με έμπασαν στον χώρο, κυρίως Riftwars και Dragonlance Chronicles κ Legends, ψιλοαπογοητεύτηκα και τα άφησα μετά από μερικές δεκάδες σελίδες. Έχει ανεβεί πολύ ο πήχης. Πάντως θα τα αγαπάω πάντα πολύ και θα θεωρώ πάντα το Magician ότι πιο κατάλληλο για να εισχωρήσει κάποιος στον χώρο μετά τον Άρχοντα.
Κατα τα άλλα τελειώνω τώρα και το 2ο του Mark Lawrence της Broken Empire trilogy, το King of Thorns και πραγματικά δηλώνω ενθουσιασμένος του γραψίματος του και του κόσμου. Σκοτεινή πρόζα και ένας κόσμος που με τραβάει πολύ. Ποστ αποκαλύπτικ μεσαιωνική φεουδαρχική Ευρώπη βυθισμένη στον σκοτεινό μύθο. Συνεχίζει να μου κάνει κάτι σε εναλλακτικό darker eternal champion.

To Malazan Book of the Fallen series διαβάζετε ευκολα στα αγγλικά η θα μου βγαλει τη πίστη?