Ε.Φ./Φανταστική Λογοτεχνία

Και μενα αυτα τα 2 τα αγαπημενα, αλλα γενικα τα 5 πρωτα μ αρεσαν πολυ. Μετα ειναι λιγο αμφιλεγομενη η φαση, αλλα δεν χαλαστηκα

Αφησα τις μεγαλες σειρες, Witcher k Expanse, και επιασα ενα βιβλιο που περιεργως δεν ηξερα καν την υπαρξη του. Το Jonathan Strange & Mr Norrell (https://www.goodreads.com/book/show/14201.Jonathan_Strange_Mr_Norrell). Απο οτι καταλαβα ειναι πολυ γνωστο με αρκετα βραβεια ενω εχει γινει και σειρα του ΒΒC. Εχω διαβασει το 1/3 (1000σελ συνολικα) και μ αρεσει πολυ μεχρι τωρα. Πραγματευεται την ιστορια 2 μαγων στην Αγγλια του 1800+ κατα την διαρκεια των Ναπολεοντειων πολεμων. Πολυ ωραια γραφη, κλασικη αγγλικη που παραπεμπει σε παλιους κλασικους συγγραφεις. Ωραιο μυστηριο στορυ γεματο ενδιαφεροντες χαρακτηρες. Αριστοκρατικους φλεγματικους Αγγλους, τους σκιωδεις λακεδες τους, damsels in distress, χαιρεκακα σκανδαλιαρικα Ξωτικα, πολυς σαρκασμος και wit και πολυ ωραιες ατμοσφαιρες οπου παρελαυνει ολη η προ Τολκιν βρετανικη μυθοπλασια. Ξωτικα, μαγισσες, στοιχειωμενες γκοθ επαυλες κ καθεδρικοι κτλ κτλ. Οτι πρεπει για κατι λιγο διαφορετικο

Εχω δει τη σειρα. Ο πιλοτος ειναι λιγο αργος, στο τελος θα μπορουσε να εχει αλλο ενα επεισοδιο αλλα γενικα ειναι παρα πολυ καλη και ειχα διαβασει κριτικη οτι ειναι απο τις σπανιες φορες που η σειρα/ταινια ειναι καλυτερη του βιβλιου. Δεν ξερω κατα ποσο ισχυει αλλα ελεγε οτι το βιβλιο πλατιαζει αρκετα.

Δυσκολο να το φανταστω. Μπορει και να ισχυει. Οταν το διαβασω θα την δω. Το πλατιαζει δεν ξερω αν ισχυει. Αργο ειναι, αλλα νομιζω καθε κεφαλαιο εχει ουσια, ωραια ατμοσφαιρα, διαλογους κτλ.

Ωραιο ηταν τελικα το βιβλιο. Πλατιασε λιγο στην μεση, αλλα ειχε πολυ δυνατο τελευταιο 1/5. Βασικα μονο λιγο στην μεση το χασε προς στιγμην. Ωραιοι χαρακτηρες, ατμοσφαιρα και διαλογοι. Μετα απο αυτο ξαναγυρναω σε πιο Grimdark fantasy λημερια.


Δυνατο ξεκινημα

Tι ξεκινημα. Μας ξετιναξε. Δεν θυμαμαι αλλο βιβλιο στον χωρο τοσο μικρο, 380σελ, και να ναι τοσο περιεκτικο. Φανταστικο ντεμπουτο απο τον McDonald. Φοβερη ιστορια γεματη μυστηριο, δραση, αποκαλυψεις, συνεχη κλιμακωση και δυνατο τελος σε ενα κοσμο που μου θυμιζε το Dishonoured με ποστ αποκ πινελιες. Αλλου film noir, αλλου sword and sorcery επος. τα χε ολα. Μαγκας ο τυπος!

Αν και ντρέπομαι λίγο, γιατί είχα ρωτήσει τι να διαβάσω και δεν έχω διαβάσει τίποτα από όλα αυτά που μου προτείνατε…:frowning:

Υπήρχε λόγος όμως. Είχα πάρει λοιπόν το foundation and empire (κατα λάθος το δεύτερο βιβλίο της αρχικής τριλογίας), το οποίο με άφησε κάπως έτσι :open_mouth: .

Στο μεταξύ όμως, ήμουν διακοπές όταν το διαβασα και δεν έβρισκα κάτι αλλο ενδιαφέρον (προφανώς ούτε και την συνέχεια του foundation), οπότε διαβασα το A time Odyssey των Clarke/Baxter. Αρκετά καλά και ενδιαφέροντα βιβλία, πολύ ευχάριστα.

Και αφού τελείωσα με την από πάνω τριλογία, συνέχισα με second foundation, το οποίο ήταν εκπληκτικό, πολύ ωραίο χτίσιμο και αρκετή δράση. Τώρα τελειώνω το foundations edge, το οποίο είναι εξίσου καλό.Γενικά μεχρι να τα τελειώσω όλα, αρνούμαι να διαβάσω οτιδήποτε άλλο. :smiley:

1 Like

Δυναμη τα Foundation!

1 Like

Τρελη δύναμη, βάζει τον πήχη πολύ ψηλά είναι αλήθεια.

Πάντως έχω ήδη πρόγραμμα:

  • Foundation and Earth
  • Prelude to foundation
  • Forward the foundation
  • Gods Themselves
  • Randevouz with Rama

Και μετά πάμε Hyperion και Dune.

1 Like

Αξιοζηλευτος

Μηπως σε συμφερει αυτο? Αν δεν τα χεις δηλαδη
https://myboxes.gr/scifi-box2/

1 Like

Ωπ εξαιρετικό αυτό !

Πρωτη επαφη με ασιμωφ το πρωτο του με θεμα τα ρομποτ. Ειναι αποριας αξιο πως ιστοριες απτο '40 ειναι τοσο προσεγμενες και διαβαζονται ευχαριστα 80 χρονια μετα.
Αγαπημενη μου η προτελευταια με τον υποψηφιο.
Εχω παρει κ το δευτερο που συνεχιζει με 8 ακομα ιστοριες αλλα θα κανω ενα διαλεμμα με μπουκοφσκι πρωτα.:wink:

1 Like

Ξεκινα θεμελιο να παθεις αμοκ.
!

1 Like

Εγω συνεχιζω με επικη σκοτεινη φαντασια και την τριλογια Prince Of Nothing του Scott BAkker. Ειχα προσπαθησει μικρος, αλλα δεν με ειχε αγγιξει. Τωρα εχω φτασει στην 200 σελιδα και απορω. Μεχρι στιγμης ειναι καταπληκτικο. Βαρυ, πυκνο αναγνωσμα με ενα πλοτ που παραπεμπει στις Σταυροφοριες και στα machinations του Song Of Ice and Fire, σε εναν κοσμο που χει φοβερη ιστορια και μυθους, που χει περασει Αποκαλυψη, και που το background του παραπεμπει σε βαρυτητα, επος κ φιλοσοφια στο Silmarillion κ το Dune. Αν συνεχισει ετσι θα ναι μεγαλη αποκαλυψη

λοιπόν αφού με εχει πιάσει μια μανία τελευταίους μήνες με scifi σειρές και star trek, ξεκίνησα να διαβάζω το θεμέλιο κ εγώ. είναι η πρώτη μου επαφή με λογοτεχνία επ.φαντασίας. το πρώτο βιβλίο το τελείωσα αλλά δεν μπορώ να πω οτι ξετρελάθηκα κιόλας. μου ΄φανηκε οτι έχει ανάλυση κ τπτ άλλο. να τα συνεχίσω μάγκες ή προτείνετε τπτ άλλο?

Απο λαθος ξεκινησα απο το δευτερο βιβλιο. Τωρα εχω φτασει στο foundations edge.
Τωρα διαβαζω το foundation. Μπορω να πω, χωρις να το εχω τελειωσει, οτι ειναι το χειρότερο απο την τριλογια.
Οσο παει, η σειρα απογειωνεται. Με κορυφαια μεχρι στιγμης, δευτερο θεμελιο και foundations edge. Εξαιρετικο και το foundation and empire.

Double post.
Τελειωσα και το foundation. Πολυ καλο, αλλα κατωτερο απο τα αλλα 2 της αρχικης τριλογιας. Βασικα το αρνητικο του ειναι πως φαινεται οτι εχει γραφτει αποσπασματικα.
Ωρα για το foundation and earth.

πόσα είναι συνολικά? και βασικά πόσα υπάρχουν στα ελληνικά?

Ειναι 7 συνολο και η “βασικη” τριλογια ειναι στα ελληνικά.

1 Like

Eχει βγει και ενα τρεηλερ για το Prince Of Nothing. Δεν εχω λογια για το ποσο καλογραμμενο και εντυπωσιακο ειναι σαν δημιουργημα.