Καταληψεις.Υπερ η κατα

μιλάνε και τα φλωράκια των ιδιωτικών για καταλήψεις…πφ
:-s

εμείς ούτε αποχές δεν κάναμε παραυπήρχαν φλώροι για να μπορέσει να υπάρξει η οποιαδήποτε συνεννόηση …

και για άδικες (και κυρίως δίκαιες) αποβολές και τέτοια κανόνιζε ο μπάρμπας κάποιες φορές …

βασικά ο κάρβου είναι το δεύτερο ακάουντ μου κ τα λέει όμορφα. κ με νιώθει κ με καταλαβαίνει, άρα τον αγαπώ.

δεν υπάρχει διαχωρισμός καλού/κακού μαθητή. κ σίγουρα η επιμέλεια ενός μαθητή δεν εξαρτάται από τον προβληματισμό του/αγώνα του, ούτε vice versa.

ας μην μιλήσω λοιπόν για τα σχολεία. ας μιλήσω για την σχολή.

ο κάρβου τα λέει όμορφα. είναι τουλάχιστον ειρωνικό να σου λέει ένα παιδί που χρωστάει 80 μαθήματα, “το πολυτεχνείο δεν λειτουργεί”. ή τουλάχιστον είναι κάπως πιο λογικό να έχει μια πιο ολοκληρωμένη άποψη ο κάρβου που έχει λιώσει στις παρακολουθήσεις κ ξέρει τι προβλήματα έχουν τα βιβλία, οι καθηγητές κτλ, παρά ο κάθε ένας που δεν πατάει, αλλά επιμένει πως τα πράγματα είναι χάλια.

προσωπικά θεωρώ ευατόν καλό μαθητή κ πήρα μέρος στις κινητοποιήσεις γιατί θεωρώ πως τα προβλήματα είναι κοινά κ ως εκ τούτου είναι κ οι λύσεις.

αυτό που ήθελα να πω είναι ότι βλέπεις άτομα να παλεύουν για καλύτερη παιδεία, καταργώντας την. και αν σε επίπεδο πανεπιστημίου μπορώ να το καταλάβω/συζητήσω, σε επίπεδο σχολείου μου φαίνεται τουλάχιστον τραγελαφικό. όπως ξαναείπα : αυτός που κλείνει το σχολείο γιατί θέλει μια καλύτερη εκπαίδευση, κάθεται κ διαβάζει? ή μήπως αράζει, χάνει ώρες κ στο τέλος θα τα πασπαλίσει όλα για να βγάλει την τάξη κουτσά στραβά κ να έχει εκ των υστέρων κενά.?

σκεφτείτε ότι στο σχολείο κάθε χρονιά είναι μαναδική. άρα τα κενά που θα δημιουργηθούν θα τα κουβαλάνε όλοι αυτοί που θέλουν τετράγωνη τυρόπιτα, τσάμπα τσιγάρα κτλ κτλ

ντεμέκ προοδευτισμοί. θα γράψω ένα αρθράκι νομίζω

η πλάκα ξέρετε ποια είναι? ότι έχετε καταλήξει να θεωρείτε τους επιμελείς, ως τους γραφικούς, προβατοποιημένους, απροβλημάτιστους φοιτητές/μαθητές που επειδή διαβάζουν δεν θέλουν να αλλάξει τπτ και κάθε ρέμπελο, “αγωνιστή”.

όσο αυθαίρετο είναι να πεις ότι κάποιος δεν είναι τόσο επιμελής ΑΡΑ είναι δήθεν/άσχετος, έτσι είναι αυθαίρετο να πεις ότι όποιος ανήκει στην μειοωηφία των διαβασμένων είναι εξ ορισμού ένα αρνί που σκύβει το κεφάλι.

εγώ θα έβγαζα το καπέλο σε όλα τα παιδία που θα έκαναν κατάληψη κ θα διάβαζαν. αν η κατάληψη είναι για το καλό της παιδείας, θεωρώ κάκιστο να την καταργούμε.

Ο Δημήτρης το είχε πει σωστότατα κάπου αλλού : όλοι οι καταφρωνεμένοι των σχολικών χρόνων καταφέρνουν να φτιάξουν ένα στέρεο υπόβαθρο, που στην συνέχεια της ζωής τους θα τους βοηθήσει. αν κάποιος για κάποιο λόγο δεν τα πάει καλά με το σχολείο πρέπει να βρει τι φταίει ή στην προσέγγισή του, ή στο μέλλον του και τα ενδιαφέροντά του γενικότερα…

Αυτο ισχυει, αλλα οχι μονο για τους καταληψιες, για ολους τους παραταξιακους, για τη σχολη μου τουλαχιστον… Οσο δεν εχω δει ΠΚΣιτη σε αμφιθεατρο, αλλο τοσο δεν εχω δει ΔΑΠιτη…

Μοντε, ενα πασο θα ηθελα να αφιερωθει σε αυτο το θεμα…:slight_smile:

σαφώς ρε φρίδομ. δεν είπα εγώ ότι φταίνε οι μεν ή οι δεν.

Νομίζω πως ο thats why έχει πεί ότι δεν γράφει σωστά γιατί δεν τα πάει καλά με τα πληκτρολόγια.

Θα σε διαψεύσω εκ προσωπικής εμπειρείας. Στις περσινές μαθητικές κοινητοποιήσεις, όταν ήμουν ακόμα μαθητής, συμμετείχα (μάλιστα είχαμε στήσει και μια ανεξάρτητη πρωτοβουλία σε 3 σχολεία, αυτοοργανωμένη από μαθητές, μακριά από κόμματα και αυτό πάει σε όσους λένε ότι όλες οι μαθητικές κοινητοποιήσεις καθοδηγούνται από το ΚΚΕ) και από τα άτομα του σχολείου μου που είχαμε στήσει την κατάληψη εγώ στις πανελλαδικές έβγαλα τα χαμηλότερα μόρια, που ήταν 17014. Ένα πολύ μεγάλο ποσοστό ατόμων που στήριξαν τις καταλήψεις έβγαλαν πάνω από 18000 μόρια.

Ειλικρινά συγχαρητήρια - μπράβο σας !

πες μου τώρα ότι ήσασταν κ αντιπροσωπευτικό δείγμα των καταληψειών - εσείς δλδ κ όχι ο δατς γουάη, κ μπαίνουμε κ επίσημα στην ζώνη του λυκόφωτος…

Αυτό δυστυχώς δεν μπορώ να το πώ.:frowning:
Ειδικά στο θέμα των ανεξάρτητων κινήσεων.
Αλλά δεν είναι τα πάντα τόσο τραγικά όσο παρουσιάζονται…

Χαχααχα, αυτά είναι, πολύ σοβαρό το αίτημα! Πάντως το θέμα δεν είναι να κάνεις κατάληψη για να τη σπάσεις στη λυκειάρχισσα, αλλά, με τη συγκεκριμένη, να κάνεις κατάληψη για να φύγει η λυκειάρχισσα!!! :lol: (να μη σου πω και πανελλαδική απεργία, αιτήσεις σε πρεσβείες του εξωτερικού, επίκληση στα ΜΜΕ κλπ)

Ε ναι… :roll:
¶σε δεν έπιασε. ΒΟΛΕΥΤΗΚΕ η στριμμένη! :expressionless:

Και για να το θίξω κι αυτό, γεγονός είναι ότι σε πολλές περιπτώσεις πραγματικά οι καθηγητές σχεδόν το επιδιώκουν. Βασίζονται και στα φροντιστήρια οπότε αρκεί να τρέξουν λίγο την ύλη… Κι έτσι η κατάσταση “εξυπηρετεί” όλους. Εκτός όμως από τα παιδιά που ΔΕΝ μπορούν να πληρώσουν φροντιστήριο…

Μετά απο ένα χρονο βρήκα την ευκαιρία να σου απαντήσω.
Η λογικη σου οτι ο αριστούχος ξερει γιατι κανει καταληψη ενω ο μετριος μαθητης το κανει γιατι απλα βαριέται μου θυμίζει την αποψη της γιαγιας μου οτι οσοι ειναι σε παραταξεις δεν τελειωνουν το πανεπιστημιο.

Ο καλος μαθητης εχει αφιερωσει πολυ χρονο στο διαβασμα του και μαγκια του που το εκανε, ο κακος παλι μαθητης για τους χ.Υ λόγους δεν εχει αφιερωση καθόλου χρόνο για το διαβασμά του.
Και ας μιλήσουμε πιο συγκεκριμενα,θα χρησιμοποιησω εσένα ως παράδειγμα ελπιζω να μην σε ενοχλεί!

Λοιπον πάμε.
Εσύ εισαι ο καλος μαθητης που ξέρει ορθογραφία και γω ο κακος μαθητης που δεν ξερω.
Φανταζομαι οτι εσυ οταν γυρνας σπιτι σου διαβαζεις,ενω εγω οχι.
Οταν πάμε στο σχολειο όμως φαντάζομαι οτι βιώνουμε την αδικια και οι δύο μας.Σωστά?
Αρα τι σε κανει εσένα ικανοτερο η καλυτερα καταλληλοτερο για να αγωνιστεις να κανεις καταληψεις και πορειες?
Ειλικρινα μετα απο ενα χρονο που εξακολουθώ να μην ξέρω ορθογραφία δεν μπορω να καταλαβω τον διαχωρισμό που κάνεις.
Και κατι οσοι κοροιδευετε τα αιτηματα ,θα ηθελα να σας ρωτησω κατι.
Αφηνω εξω το αρθρο 16 και θα ήθελα να αναφερω ενα αιτημα που οι περισσότεροι χλευαζετε.
΄΄θελω να κανω καταληψη για κουραστηκα΄΄
Μπορεί εκ πρώτης όψεως να δειχνει γελοίο αυτο το αιτημα αλλά για γυριστε λιγα χρόνια πίσω οταν λέγατε δεν αντεχω αλλο διάβασμα μπλα μπλα μπλα και μονο το οτι το εκπαιδευτικο συστημα οδηγει τον μαθητη στο να βαριεται να κουραζεται και στην τελικη να σιχαινεται το σχολειο είναι ενας καλός λόγος για κατάληψη.
Προφανως παντως δεν πιστευω οτι με το υπάρχον σύστημα το εκπαιδευτικο συστημα μπορει να γινει ικανοποιητικό.

Φτάνοντας στην τελευταία χρονιά του σχολείου και έχοντας ζήσει 4 καταλήψεις, έφτασα στο εξής συμπέρασμα: οι καταλήψεις από μόνες τους δεν είναι ικανές να καταφέρουν τίποτα. Το μόνο κέρδος από μια -κατα τ’ άλλα στείρα- κατάληψη είναι η πολιτική ζύμωση μεταξύ των μαθητών. Αλλά κάτι τέτοιο γίνεται πολύ σπάνια, αφού οι περισσότεροι μαθητές που συμμετέχουν στις καταλήψεις θέλουν το αυτονόητο και απόλυτα φυσιολογικό: να περάσουν καλά.

Τα αιτήματα σε μια σχολική κατάληψη είναι μια ψευδαίσθηση. Στην εποχή που ολόκληρο φοιτητικό κίνημα (2006-07) δεν κατάφερε να αποτρέψει τις αλλαγές στη νομοθεσία και να διεκδικήσει κάτι καλύτερο για τα πανεπιστήμια, παρά απέτυχε παταγωδώς, το να διεκδικείς σαν μαθητής την εκπλήρωση κάποιων αιτημάτων με μόνο όπλο την κατάληψη και για συγκεκριμένα περιορισμένο χρονικό διάστημα σίγουρα δεν θα οδηγήσει κάπου παρά μόνο στην απογοήτευση όσων πίστεψαν αυτά τα αιτήματα πραγματικά.

Άλλου είδους πρέπει να είναι τα αιτήματα. Εφόσων μιλάμε για ζωή και όχι για επιβίωση, το μόνο αίτημα που πρέπει να υπάρχει σε μια κατάληψη είναι αυτός ο ίδιος ο σκοπός της ύπαρξης της: όχι στο μάθημα. Και αυτό το (μόνο ειλικρινές) αίτημα, φέρνει μαζί του τις ανάγκες των μαθητών για παιχνίδι, έρωτα και γενικότερα συνέυρεση μεταξύ τους πέρα από το στείρο και αυστηρώς ελεγχόμενο σχολικό περιβάλλον. Φέρνει επίσης μαζί του την ανάγκη των μαθητών να οικειοποιηθούν το χώρο “εργασίας” τους, να τον νιώσουν δικό τους έστω και για λίγο, ζώντας μέσα σε αυτόν ελεύθεροι από τους καταναγκασμούς και τον έλεγχο των καθηγητών.

Πρέπει να καταλάβουν οι μαθητές πως όταν καταλαμβάνουν ένα σχολείο, δεν το κάνουν για να εκπληρωθεί κάποιο ρεφορμιστικό αίτημα παρά για ένα καθ’όλα πραγματικό: την ανεμπόδιστη απόλαυση!

Την επόμενη φορά υπόσχομαι πιο πλήρες και αναλυτικό ποστ, αλήθεια!
Επίσης, πείτε ποιός ενδιαφέρεται να συζητήσουμε τους τρόπους οργάνωσης των μαθητών, μακρυά από θεσμούς όπως 15μελή, 5 μελή κλπ.

Αν καποιοι κουραζονται απο το σχολειο και καταντανε να το σιχαινονται, ΣΥΝΗΘΩΣ ειναι γιατι βαριουνται το διαβασμα και θα προτιμουσαν να παιζουν πολεμο με φυσοκαλαμα στην ωρα της Αντιγονης για να γινει λιγο πιο ενδιαφερον το πραμα. Ενα τραπεζι μπιλιαρδου ισως επισης να βοηθουσε την κατασταση…

Προσωπικα ναι, με κουραζε το σχολειο. Και παραδεχομαι οτι δεν ημουν απο τους καλους μαθητες και ναι, βαριομουν να διαβαζω. Ισως αυτος να ηταν ενας λογος. Ισως να ηταν γιατι απλα ημουν στην κοσμαρα μου τοτε απο προσωπικη επιλογη - πραγμα που τωρα μετανιωνω και προσπαθω να διαβαζω και να παιρνω οσες περισσοτερες γνωσεις μπορω, διαβαζοντας οτι πεσει στα χερια μου, απο λογοτεχνια μεχρι αστροφυσικη - και το σχολειο δε μου φταιει σε τιποτα. Αλλα οχι δε νομιζω το οτι επειδη μερικοι μαθητες βρισκουν το σχολειο κουραστικο, ειναι λογος για καταληψη.

Το οτι αντικειμενικα υπαρχουν παμπολλα προβληματα στην παιδεια, και θα επρεπε να διορθωθουν, ειναι πασιφανες. Ενα θεμα που μπαινει ειναι και αυτο το οποιο ανεφερες. Το σχολειο νομιζω θα μπορουσε να γινει ακομα καλυτερο και να κεντριζει πιο πολυ το ενδιαφερον στα παιδια. Αλλα η προφαση “βαριεμαι το σχολειο” πραγματικα μου φαινεται ιδια με το “δεν κανει καλες τυροπιτες το κυλικειο”.

Πολύ καλό post, αλλά είσαι απόλυτος σε αυτά τα σημεία. Και για το φοιτητικό κίνημα, και για αιτήματα καταλήψεων.

Ο μόντε το τελευταίο καιρό λόγω ενός τραυματισμού δε μπορεί να πληκτρολογήσει, οπότε…

Πάντως δατς, όλοι κουράζονται στο σχολείο και ειδικά οι γενιές πριν από εσένα και εμένα (όποιος έχει δει τι γινόταν στις δέσμες, έχει καταλάβει πόσο καλύτερα είμαστε). Υπάρχουν κι άλλοι τρόποι για να ξεκουραστεί ένας μαθητής, από το να κλείσει το σχολείο για όλους τους μαθητές. Πάντως, η αδικία στα σχολεία δεν είναι τόσο μεγάλη όσο τη φαντάζεσαι. Τα ελληνικά σχολεία, έχουν τα χάλια τους, αλλά προσφέρουν με τη βαριά ύλη τους, πολύ γερές βάσεις σε πολλούς τομείς.

Εγώ στο πρώτο έτος του Πολυτεχνείου, θα γέλαγα αν στα μαθηματικά του ΕΜΠ με ρωτούσαν “η y=|x| είναι συνεχής ή όχι;”. Εδώ, που θεωρούμαστε και φημισμένο πολυτεχνείο, έβαλαν την ερώτηση και μόλις 6 στους 200 απάντησαν σωστά και το αιτιολόγησαν. Ή για να μην πω για την περίπτωση μεγάλου Πολυτεχνείου στο Λονδίνο, που μπήκε ο Έλληνας καθηγητής, έγραψε στον πίνακα dy/dx και τα Εγγλεζάκια, απλοποίησαν, διαγράφοντας το “d” από αριθμητή και παρονομαστή!

Πέφτει κούραση στα ελληνικά σχολεία, αλλά μαθαίνετε πράγματα που στις επιστήμες είναι απαραίτητα. Και καλώς ή κακώς η ζωή είναι μια κούραση. Δίχως κόπο ποτέ κανείς δεν κατάφερε τίποτα. Ακούγεται άσχημο (ειδικά για εμάς τους εκ φύσεως τεμπέληδες), αλλά αυτή είναι η αλήθεια. Σίγουρα, θα μπορούσε το σχολείο στην Ελλάδα να είναι καλύτερο και πιο αποδοτικό ώστε να μην κουράζεστε τόσο, αλλά στο τέλος πάλι θα κουραζόσασταν Δατς.

Και τέλος, το point του monte υποθέτω ήταν παρεμφερές με κάτι που πρέπει να είχα πει κι εγώ παλιότερα και εν μέρη συμφωνεί με του Ζαφείρη. Ο μαθητής δεν έχει δύναμη να αλλάξει τίποτα. Αυτός που φτάνει ψηλά από την άλλη έχει. Το να διαβάσεις και να σπουδάσεις κάτι στο οποίο θα εργαστείς σκληρά και θα πετύχεις είναι ένας από τους πιο γνωστούς τρόπους για να φτάσεις ψηλά και τότε να αλλάξεις κάτι :wink:

Σε παρακαλω πες μου οτι αυτο δεν εγινε ποτε…

Σωστο το ποστ σου karvou. Συμφωνω στο οτι το πραμα ετσι κι αλλιως θα γινει κουραστικο. Αν δε σπασεις αυγα που λεμε, ομελετα δεν κανεις.
Δατς, αν θες να μαθεις και να γινεις κατι πρεπει να κουραστεις. Ξερεις κανεναν αστροναυτη που δεν ελιωσε στο διαβασμα? Αλλα αυτο ειναι το τιμημα.

Δεν ξερω ομως αν συμφωνω με το τελευταιο κομματι του ποστ σου καρβου. ΕΝΑΣ μονο μαθητης, ναι συμφωνω, δεν εχει τη δυναμη να αλλαξει τιποτα, και καποιος που φτανει ψηλα εχει πιο μεγαλη “δυναμη” σε αυτο το θεμα.
Οταν ομως το πραγμα γινει μαζικο και τα μισα σχολεια της χωρας κλεισουν, εκει ακομα και ο απλος μαθητης ειναι μια μορφη πιεσης. Αυτος ειναι και ο στοχος της καταληψης.

Καθήστε, ρε, δηλαδή πρέπει ντε και καλά να γίνουμε αστροναύτες ή να λύνουμε διαφορικές εξισώσεις; Εκεί θα μετρηθεί πόσο κουράστηκε κάποιος ή πόσο ‘‘έγινε κάτι’’; Μην μπαίνουμε και στο άλλο άκρο. Το σχολείο είναι σχολείο, είναι για κάποιους συγκεκριμένους σκοπούς. Μην τα απολυτοποιούμε όλα και λέμε ότι πρέπει να κουραζόμαστε και να γίνουμε επιστήμονες ώστε να έχουμε το δικαίωμα να μιλάμε μετά για καταλήψεις και για το ρόλο του σχολείου γενικά.

@ Τόλκι

Όσο γελοίο κι αν ακούγεται, έτσι είναι. Και τη σημασία αυτού τη βλέπεις και μετέπειτα στην πορεία του καθενός. Στην Ελλάδα έχουμε τόσο γερές βάσεις στις θετικές επιστήμες, που μπορείς να ελλατώσεις τα εργαστήρια (κακώς όμως) που κοστίζουν πολλά λεφτά, γιατί απλούστατα ο Έλληνας φοιτητής καταλαβαίνει τη θεωρία.

Παράδειγμα. Εδώ, έκαναν ένα τεράστιο project για να φτιάξουν το έλκηθρο της ομάδας της Ελβετίας για τους χειμερινούς Ολυμπιακούς. Έπεσε τρελό χρήμα και κόπος και στο τέλος γέλαγα στις παρουσιάσεις των thesis των μαστερούχων. Ερχόταν ο άλλος και μου έδειχνε πειράματα που του πήραν 6 μήνες (συγκεκριμένα για τα κράνη των αθλητών) μέσα στο αεροδυναμικό τούνελ, και τα μισά του συμπεράσματα ήταν πράγματα που οι μαθηματικοί τα έχουν ανακαλύψει εδώ και δεκαετίες από τις εξισώσεις των ρευστών. Κάθησα και τον ρώτησα γιατί τα έκανε όλα αυτά και ανακάλυψα πως όχι μόνο δεν είχε ιδέα πως αυτό το πράγμα έχει αποδειχθεί θεωρητικώς, αλλά όταν μετά του εξήγησα πως και τι, με κοίταζε σαν χάνος, γιατί δε μπορούσε να καταλάβει τι λένε οι εξισώσεις, αφού δεν ήξερε καλά μαθηματικά.

Δεν είναι να απορεί κανείς που στο εξωτερικό οι καλύτεροι στα μαθηματικά θεωρούντα οι Ρώσσοι, οι Ούγγροι κι εμείς και παντού υπάρχει κι ένας Έλληνας καθηγητής…

Edit: Lepper, ολόσωστα το έχω γράψει. Είπα “ένας από τους πιο γνωστούς τρόπους”. Δεν είπα ποτέ πως είναι ο μόνος… :wink:

Leper, το σχολειο δεν ειναι διαφορετικο για τον καθενα. Δε σε ρωταει αν θα γινεις δικηγορος η σκουπιδιαρης και σε “ζοριζει” αναλογα…
Οι γνωσεις που πρεπει να προσφερει το σχολειο ειναι στανταρ και πρεπει να ειναι επαρκεις. Πρεπει να υπαρχει ενα επιπεδο δυσκολιας.
Απο κει και περα, το τι θες να κανεις και ποσο θες να κουραστεις η οχι, το καθοριζεις εσυ με τη σχολη που διαλεξεις