Γάμος

γαμος = κρεμασμα (πρωτοτυπισα παλι:p) μακρια απο μαααααας!!

Μάλλον θετική… Απλά με κάποιες αλλαγές ΣΙΓΟΥΡΑ…!
Γιατί έχω διαπιστώσει ότι ουσιαστικά πλέον γάμος σημαίνει: κοινωνική αποδοχή του ζευγαριού…

οτι Δηλαδή “σας επιτρέπουμε να το κάνετε” ή “σας δίνουμε την άδεια”

ενώ κατα τη γνώμη μου θα΄πρεπε να σημαίνει : η ένωση των 2, και η δική τους αποδοχή να είναι μαζί…

όταν λες “σας επιτρέπουμε να το κάνετε” τι εννοείς βασικά?

Βασικά το είπα σκεφτόμενη το γεγονός ότι ανακατεύεται όλο το σόι του γαμπρού και της νύφης στην ερωτική ζωή του ζευγαριού…

Οκ… Πάντως σχετικά με αυτό που είπες παραπάνω… Ο γάμος ανέκαθεν αφορούσε την κοινωνική αποδοχή, ή να το πω αλλιώς, την κοινωνική θεσμοθέτηση του ζευγαριού, κυρίως λόγω των παιδιών (για μένα εκεί βρίσκεται η ουσία της θεσμοθέτησης του γάμου, στον σχηματισμό της οικογένειας, και όχι τόσο στη σχέση καθαυτή του ζευγαριού) και να συνεχίσει να γυρίζει έτσι ο υπάρχων κοινωνικός τροχός… Γιατί ως γνωστόν η οικογένεια είναι ο μικρότερος πυρήνας που αντανακλά την υπάρχουσα κοινωνία…

…Μας τα’παν κι άλλοι…:stuck_out_tongue:

Αν αναφέρεσαι σε αυτό που γραψα, man, it’s a fact. Και φυσικά δεν έρχεται σε κόντρα με την άποψη μου για τον συγκεκριμένο θεσμό κατα τ’ άλλα, αντίθετα τη συμπληρώνει. (μάλλον δε βλέπει εύκολα κάποιος τον κριτικό πυρήνα σε κάτι που θεωρεί “γνωστό”).

Την οποία άποψη την έχω πει κάπου στις αρχές αυτού του θρεντ νομίζω.

Ωραία είναι, μην αγχώνεστε…

…με αγχώνει ότι με περιορίζει…:dunno:

o γαμος ειναι μια επισημοποιηση της σχεση που εχεις με ενα ατομο…
καποιοι το θελουν, καποιοι δεν το κυνηγανε…

οπως και να’χει ομως δεν μπορεις να στηριζεις την αποψη “οχι,ειναι περιοριστικο”…το ιδιο ειναι και ενας δεσμος!οποτε?δεν κανεις ουτε δεσμο?
τα πραγματα εχουν να κανουν με την κατανοηση και την αλληλοεκτιμηση μεταξυ των εμπλεκομενων…
απλα πρεπει να εχεις σκεφτει και ψηθει για να κανεις το βημα του γαμου…
Τωρα , αν το ταμπου της δικης μας κοινωνιας και των “πρεπει” που συνεπαγεται ενας γαμος τα ακολουθει καποιος/α, αυτο ειναι δικο του /της θεμα!

Το παν ειναι η συνηπαρξη…αν καταληξει σε γαμο…απλα εχει περασει και το “τυπικο” σταδιο.

Έχεις δίκιο… :yes:

ο γαμος ειναι σαν τα ροδακινα…η θα φας και θα το ευχαριστηθεις…η θα γινεις τοσο χαλια απτα ζουμια που μια μερα θα πεταξεις τ ροδακινο και θα πας για αλλο φρουτο…

ο γάμος είναι πιο περιοριστικό από τον δεσμό.Το παραπάνω στον γάμο είναι ότι άμα θες να φύγεις πρέπει να πληρώνεις και δικηγόρους:p

βασικα το καλο ειναι να παντρευτεις μια γρια ξεδοντιαρα με παρα πολλα λεφτα,της τρως ολη την περιουσια,και μολις τεζεδωσει η γιαγια κανεις τη ζωη σου…και δεν χρειαζεται και δικηγορους γιατι δεν χρειαζεται διαζυγιο…

άρα πας για ζιγολό?

οχι…ισα ισα…κανω το κοινωνικο μου καθηκον απεναντι σε μια κωλογρια…δλδ αν δεν παω εγω να την παντρευτω θα την παντρευτει αλλος κανεις?και γιατι τα λεφτα της να πανε χαμενα και να τα παρει το κρατος?εγω για αυτην το κανω…

σωστό.Αλλά για να μην πάνε χαμένα και να επωφεληθείς μόνο εσύ να τα επενδύσεις πάνω σε εγκαταλελειμένα γατάκια

οχι για μενα θα τα κρατησω…τα γατακια ουτως η αλλως τα κανουμε ολοκαυτομα…δεν υπαρχει προβλημα…

όχι ρε σαδιστή

δεν ειμαι εγω σαδιστης…αυτα ειναι χνουδωτα και ευφλεκτα…