Γάμος

Υπενθυμίζω οτι εδώ δεν είναι Off Topic:wink:

που ξυπνάνε την διάθεση του αναπτύρα να κάψει:p

οκ σοζ…παραφερθηκα…

παντως σοβαρα τωρα…η γνωμη μου ειναι θετικη για τον γαμο,ειναι ισως τα θεμελια για να φτιαξεις μια σωστη οικογενεια…ειμαι κατα του γαμου οταν γινεται βιαστικα…πανω σε παρορμηση…ο γαμος δεν ειναι παιχνιδι ομως…δεσμευεσαι να εισαι μαζι με την-τον συντροφο σου για το υπολοιπο της ζωης σου…μιλαμε για φοβερη μονοτονια…

ο γαμος ειναι περιοριστικος…
δεν ακουσατε τι εγινε με τον Μπερλουγκονι και το πιπινι?που το εμαθε η γυναικα του και ζηταει διαζυγιο και εχει δικαιωμα να του παρει 40 δις?!

Και να δώσεις εξηγήσεις και στα σόγια

ρε…ειδατε που σκεφτεστε το γαμο ως το θεσμο “ταμπου”??

διατροφες, εξηγησεις και παπαρια μεντολες…
Προγαμιαιο συμφωνητικο κυριες και κυριοι!Αν πιστευεις οτι θα νιωσεις πιο “χαλαρος” στον θεσμο αυτο αν ξερεις οτι ΔΕΝ εχει θηλεια στο λαιμο σου…το ρυθμιζεις απο πριν!

οτι και να γινει μετα, ειναι θεμα χαρακτηρα!

το προγαμιαίο συμφωνητικό έχει να κάνει με περιουσιακά στοιχεία, όχι με το αν θα βγεις το σάββατο για μπύρες με τους κολλητούς σου… Κι αν οι κολλητοί σου είναι Κολλητή άντε να πείσεις την πεθερά σου ότι δεν είσαι αλέφαντος :stuck_out_tongue:

Ειμαι της αποψης πως ειναι πιθανο ενας ανθρωπος (παντρεμενος 'η σε σχεση) να θελησει να βγει μονος με φιλους 'η φιλες…Εννοειται οτι ολα εχουν μετρο…γιατι αλλιως δν εχεις γαμο αλλα μπουρδελλο!
Αν τα πραγματα τελικα δεν δουλεψουν και φτασουν στο “σπασιμο” των “ιερων” δεσμων του γαμου…καλο ειναι να ξερεις οτι ο καθενας θα παρει οτι του αναλογει και οχι οτι δεν ειχε ποτε!

Και ξαναμαναεξηγω: Αν ερθει στη φαση γκομενισματος, εχεις μαλλον νεκρο γαμο στη ζωη σου…οποτε δεν εχεις και λογο να το κρυβεις!

ΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ ΤΙ ΜΟΥ ΤΗΝ ΚΟΤΣΑΡΕΣ ΠΑΛΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ?:stuck_out_tongue:
προσωπικα αν εχω φτασει σε σημειο να ζηταω διεξοδο σε νεα προσωπα θα μου κλ@@ει η πεθερα…
Οπως υποστηριζα παντα…για ενα χωρισμο ειναι υπευθυνα 2 ατομα!
αυτος που θα κανει τη μαλακια ειναι το “μαυρο προβατο”…μεχρι να φτασει εκει ομως…εχεις μια ζωη (ασχετως διαρκειας) που τη μοιραζεσαι με ενα ατομο.

Αναλογα με το ποσο καλη ειναι η σχεση και η εμπιστοσυνη…μπορεις να πας αυτη τη “επισημη” συμβιωση ΠΟΛΥ μακρυα…και παιζει και οι2 να ειναι εξισου ικανοποιημενοι!

ο γαμος ουσιαστικα επικυρωνει και τυπικα μια σχεση μεταξυ 2 ανθρωπων!!αλλα και να μην τελεσθει γαμος δεν τρεχει κατι κατα την αποψη μου…

Ατάκες που βρήκα στο troktiko. Ίσως έχουν αναφερθεί στο παρελθόν, αλλά δεν βαριέσαι, γέλιο έχουν:lol:

"Γνωριμία: “Η γυναίκα μου κι εγώ ζούσαμε ευτυχισμένοι για 25 ολόκληρα χρόνια. Μετά γνωριστήκαμε…” Χαραγμένο στο μνημείο του Αγνωστου Συζύγου.

Απιστία: “Όταν ένας άνδρας σου κλέβει τη γυναίκα, δεν υπάρχει καλύτερη εκδίκηση από το να τον αφήσεις να την κρατήσει” Σάσα Γκιστρί, Γάλλος ηθοποιός που είπε επίσης ότι “η γυναίκα που το σκάει με τον εραστή της δεν εγκαταλείπει τον άνδρα της, τον απαλλάσσει από μια άπιστη σύζυγο.”

Ταχύτητα: “Φυσικά και υπάρχει τρόπος να μεταφέρεις χρήματα και ο οποίος να είναι πιο γρήγορος και από το e-banking. Ονομάζεται γάμος” Ανώνυμος τραπεζίτης, αποκαλύπτει το υπέρτατο μυστικό που απειλεί τον τομέα… εργασίας του.

Θέμα Τύχης: “Μη το σκέφτεσαι, παντρέψου. Αν σου τύχει μια καλή σύζυγος, θα γίνεις ευτυχισμένος. Αν σου τύχει μια κακή σύζυγος, θα γίνει φιλόσοφος” Φράση που αποδίδεται στον Έλληνα φιλόσοφο, Σωκράτη. Μήπως τελικά το κώνειο προήλθε… εκ των έσω;

Ατυχία: “Ήμουν φοβερά άτυχος και με τις δυο μου γυναίκες. Η πρώτη με εγκατέλειψε και η δεύτερη όχι” Πάτρικ Μάρεϊ, πρωταγωνιστής στη δημοφιλή κωμική σειρά “Only Fools and Horses” που παιζόταν στην Αγγλία μέχρι και το 2003.

Μυστικά: “Έχω να σου πω δυο μυστικά, για να διατηρήσεις το γάμο σου σε άψογη κατάσταση. Πρώτον, όποτε έχεις κάνει λάθος, ομολόγησέ το. Δεύτερον, όποτε έχεις δίκιο, βγάλε το σκασμό” Ανώνυμος σύζυγος που επιθυμεί να παραμείνει ανώνυμος ώστε να παραμείνει και σύζυγος.

Συγχώρεση: “Μια καλή σύζυγος συγχωρεί πάντα τον άντρα της, όταν αυτή κάνει λάθος” Μίλτον Μπερλ, αμερικανός ηθοποιός, παρουσιαστής και stand-up κωμικός. Του αποδίδεται η εξής ιστορία: Όταν είχε πάει να κάνει αίτηση για μια δουλειά, απάντησε όλα τα ερωτήματα μέχρι που έφτασε στο τελευταίο: “Ποιόν να ειδοποιήσουμε σε περίπτωση ατυχήματος;”. Απάντησε: “Όλους όσους μπορείτε να δείτε γύρω σας!”

Γενέθλια: “Ο πιο εύκολος τρόπος για να θυμάσαι τα γενέθλια της γυναίκας σου είναι να τα ξεχάσεις μια φορά” Ανώνυμος σύζυγος που από τότε θυμάται μέχρι και την επέτειο για την πρώτη φορά που πήγαν μαζί σινεμά.

Ευτυχία: “Το μυστικό του ευτυχισμένου γάμου… παραμένει μυστικό” Χένρι Γιάνγκμαν, αγγλοτραφής Αμερικανός κωμικός, φημισμένος για τις θανατηφόρες ατάκες του γύρω από το γάμο.

Ευημερία: “Μερικοί άνθρωποι με ρωτάνε συνεχώς για το μυστικό ευημερίας τόσων ετών του γάμου μου. Κάνουμε χρόνο για εμάς και πάμε για φαγητό δυο φορές την εβδομάδα. Χαμηλή μουσική, κεριά, όμορφο δείπνο, χορός. Η σύζυγός μου πάει τις Τρίτες, εγώ πάω τις Παρασκευές” Χένι Γιάνγκμαν, σας τά 'παμε πιο πάνω και δικαιωνόμαστε εδώ.

Πριν… “Ξέρετε τί έκανα πριν παντρευτώ; Ότι γούσταρα!”
bougelo"

Ο γάμος είναι μια ζόρικη περίπτωση…
Θα παντρευόμουνα μόνο σε μια περίπτωση η κοπέλα μου ήταν ειλικρινείς και έκανε υπομονή μαζί μου…

Αλλά δυστυχώς τέτοιες κοπέλες δεν υπάρχουν εύκολα

Βλέπω ότι ανάγεις το θέμα στις πραγματικές συμπαντικές του διαστάσεις και καλά κάνεις.
Έχεις δίκαιο, αν η πιθανότητα γέννησης ενός συγκεκριμένου ατόμου είναι απειροελάχιστη, σκέψου πόσο μικρότερη είναι η πιθανότητα γέννησης μιας κοπέλας με τις προδιαγραφές που θέτεις.

παντα θεωρουσα οτι ο γαμος ειναι απλα η επικυρωση της σχεσης ετσι για το τυπικο.(μιλαμε παντα για πολιτικο γιατι για θρησκευτικο ουτε συζητηση.καλυτερα να μαζεψω τα λεφτα και να κανω κατι ουσιαστικο για μενα)τελοσπαντων, το θεμα ειναι πως για ενα ζευγαρι το οποιο εχει βρει τις ισσοροπιες του πιστευω πως ο γαμος ειναι απλα το τελευταιο βημα κ αυτο γιατι ετσι γινεται συνηθως… προσωπικα μετα απο σχεδον 6 χρονια σχεσης και 3 ουσιαστικα συγκατοικησης ελεγα πως δεν θα ειχα προβλημα μα το κανω κ εγω καποια στγμη αυτο το βημα.ελα ομως που ειδα μια μερα στον υπνο μ οτι ετοιμαζομασταν για γαμο κ ξυπνησα κατατρομαγμενη…οποτε πλεον δεν ξερω.πιστευω πως σε ενα σημειο ο γαμος δεν σκοτωνει τον ερωτα αλλα σε κανει να βλεπεις τον αλλον ως δεδομενο. εμενα υποσυνειδητα πιστευω οτι θα με “επνιγε”.απλα ο καθενας αντιδρα διαφορετικα φανταζομαι.βεβαια δεν ξερω πως μπορει να μ σκασει σε καμια δεκαρια χρονια οποτε δεν ειμαι κ κατηγορηματικη…

δεν πρέπει να’μαι οντόπικ, αλλά βαριέμαι να ανοίγω άλλο θρεντ. Αν κάποιος μοντ δε βαριέται, ας κάνει σπλιτς.

Όχι δεν παντρεύομαι, ηρεμήστε κορίτσια :stuck_out_tongue:

Τον τελευταίο καιρό έχω αναλάβει για διάφορους λόγους (που δεν έχει νόημα να αναφέρω) να νταντεύω (μαζί με την μητέρα μου και την αδερφή μου) τη δίχρονη ανιψιά μου.

Ε έχω καταλήξει ότι αν γίνω ποτέ πατέρας θα’μαι άνετα ο υπέρτατος καπετάν-αποτυχίας.

Μαλάκες γυρνάω από δουλειά και με περιμένει ένας γλυκός χαριτωμένος δαίμονας με αστείρευτη όρεξη για παιχνίδι, ένα κάρο μαλακιούλες, και καλά ως εδώ, αλλά η μικρή βάζει στο στόμα της οτιδήποτε βρει μπροστά της (αυτό περιλαμβάνει τις κάλτσες μου, το σαμπουάν μου, τα eyehategod cd μου) άρα πρέπει μονίμως να’ναι κάποιος δίπλα της να της λέει “μη!”, και ενώ βάζω να ακούσω Corrupted έρχεται και μπαστακώνεται και βάζει τα κλάματα για να το κλείσω και να βάλω ζουζούνια. Χώρια που σήμερα είχε αρπάξει μια βούρτσα και ήθελε να με χτενίσει!

Και πάνω που έλεγα να της μάθω πάντε πράματα, από όσα της έχω δείξει, μόνο το τρολολολολολο της άρεσε!

Μαλάκες δεν την παλεύω μία! Εννοείται την υπεραγαπάω, αλλά νιώθω πως δε θα μπορούσα ποτέ να μεγαλώσω ένα παιδί.

Οι γονείς του φόρουμ, αν έχετε όρεξη, ντισκάς.

AXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAX

PICKS N-O-W MOTHERFUCKER!!!

ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ

δεν εχω παιδι (και δεν με βλεπω να κανω συντομα)

αλλα ρε συ μπλιντινγκ,απο τον τονο του ποστ σου και μονο

πιστευω πως θα εισαι πολυ τζαμι φαδερ και θα το μεγαλωνες με πολυ αγαπη κ στοργη

απλα στα 12 του θα ακουγε μονο ΣΛΑΤΖ :lol:

ασε και το αλλο το καλο

αμα κανεις παιδι,θα εχει το διπλη υπηκοοτητα (ελληνικη-τσεχικη) :stuck_out_tongue:

σοβαρα παντως,οποτε βλεπω τελευτια εγκυο γυναικα σκεφτομαι πως αυτη κ ο ανδρας της ειναι ενα απο τα 3 παρακατω

η πολυ ερωτευμενοι

η πολυ ματσωμενοι απο χρημα

η πολυ βλακες

ζορικες εποχες για παιδια και οικογενεια.μα πολυ ζορικες…

8O 8O 8O 8O 8O

Βάλε Mr. Bungle.

Σόρυ για το σπαμάρισμα δεν κρατήθηκα :roll: αν και η συμβουλή είναι σοβαρή…
Οι εμπειρίες μου μοιάζουν με τις δικές σου, συν ότι έχω επιχειρήσει να κάνω και μάθημα σε παιδάκια και απέτυχα οικτρά…
βασικά, λένε ότι όταν είναι δικά σου είναι αλλιώς. Μία φορά μόνο λάτρεψα έναν μικρό θηλυκό διάβολο, και μπορούσα να το κουράσω σχεδόν πιο γρήγορα απ’ ότι με εξουθένωνε αυτό, αλλά μόνο για πέντε μέρες, μετά ευτυχώς επέστρεψε στη μαμά του :stuck_out_tongue:

Για 5 μέρες κρατούσα με τη μάνα μου το ξαδερφάκι μου, ηλικίας ενός έτους. Ντάξει, μπορεί να 'ναι σπαστικά καθώς βάζουν τα πάντα στο στόμα τους, μπουσουλάνε με ταχύτητα φωτος και άλλα σπαστικά, αλλά ρε γαμώτο, πραγματικά δεν υπάρχει μεγαλύτερη ευχαρίστηση από το να σου χαμογελάει ένα πιτσιρίκι χωρίς ή με λίγα δόντια όταν του κάνεις αεροπλανικά στον αέρα!

Άστα σαπια μπληντιν. Μεγαλώνεις και σκέφτεσαι σοβαρά το γαμό.

Κορίτσα του φόρουμ, μπείτε όλες εδώ ως ένδειξη διαμαρτυρίας.

Μαλακα δεν υπαρχεις ε :stuck_out_tongue: