Περι πνευματικων δικαιωματων

Γεια σας παιδια!!Αν και το θεμα ειναι παλιο σχετικα με την κατοχυρωση των πνευματικων δικαιωματων των τραγουδιων επειδη γραφω τραγουδια και ξερω οτι το συστημενο δεν φτανει (ειδικα λεμε τωρα…αν εχεις να κανεις με δισκογραφικες εταιριες),το ψαχνω διαρκως.Ολο το θεμα βρισκεται στο copyright και στο ismn.Επειδη to ιντερνετ εχει μπει στη ζωη μας (my space,facebook) εγω δεν νιωθω ιδαιτερα ησυχος για την πιθανοτητα κλοπης.Χωρις καμμια ευθυνη ριξτε μια ματια σε ενα καινουργιο site που βρηκα www.worldsynthesis.com.
keep on grafing…:

Η νομοθεσία που περιγράφεται μέσα σε αυτό το site δεν είναι η ελληνική. Αρκεί κανείς να διαβάσει τον ελληνικό νόμο 2121/93 (στον οποίο παραπέμπει το site …στη wikipedia!) και θα συνειδητοποιήσει ότι, σε αντίθεση με το περιεχόμενο του εν λόγω site, για την προστασία ενός έργου, κατά το ελληνικό δίκαιο, δεν απαιτείται κατάθεση, οι ιδέες δεν προστατεύονται, κλπ. Γενικότερα, βρήκα παμπολλές ανακρίβειες, μου φαίνεται παράξενο να προτείνεται σε Έλληνες δημιουργούς να προστατεύσουν το έργο τους στον Καναδά και υποπτεύομαι απλή κερδοσκοπία και πιθανόν απάτη. Για την προστασία των έργων σας, αναζητήστε πληροφορίες από ειδικούς έλληνες νομικούς και από την ΑΕΠΙ, όχι από το διαδίκτυο.

Αν ζητησω απο την ΑΕΠΙ λιστα καλλιτεχνων που εκπροσωπει ειναι υποχρεωμενη να μου δωσει?
Δεν εχω δικαιωμα να παιζω μουσικη στο μαγαζι μου απο καλλιτεχνες που δεν εκπροσωπουνται απο την ΑΕΠΙ?

η ΑΕΠΙ έχει να κάνει με τον δημιουργό του κομματιού και όχι με τον καλλιτέχνη δηλαδή στιχουργό και ενορχηστρωτή.
δεν ξέρω αν είναι υποχρεωμένη να σου δώσει αλλα μπορώ αύριο να ρωτήσω και να σου πω γενικά τι παίζει με την ΑΕΠΙ αν θες,…

Θα σου ημουν υποχρεος.
Επισης αν ξερεις να μου απαντησεις ή να μαθεις:
Αν εγω στο μαγαζι βαραω απο το ανοιγμα μεχρι το κλεισιμο Burzum,ο δημιουργος (Βαργκ) θα πληρωθει?Αν ναι που θα το ξερει η ΑΕΠΙ οτι παιζω Burzum αφου δε μου ζηταει καποιο playlist?

κανονικά θα έπρεπε αλλα δεν ξέρω αν υπάρχει άλλος οργανισμός για τους ξενους καλλιτέχνες…θυμάμαι όταν εγώ έπαιζα σε ένα rock bar παλιότερα 6 χρονια που ήμουν εκεί ποτε δεν μου ζητήθηκε κάποια λίστα με αυτά που έπαιζα και κάθε μηνα η εταιρία πέρναγε για το χαρτζιλίκι της…

θα ρωτήσω πάντως γενικά τι παίζει… αλλα μπορείς να ρήξης και μια ματια στην σελίδα της.

θα σου πω αυριο παντς

Καπου στη σελιδα τους λενε οτι αντιπροσωπευουν το 90% των καλλιτεχνων παγκοσμιως (ε λολ ρε γαμημενοι).
Το εψαξα κ γενικως δεν υπαρχουν συμβασεις με τους καλλιτεχνες που λενε οτι εκπροσωπουν.
Θα δηλωσω οτι εγω θα παιζω το 10% που δεν εκπροσωπουν.Λιστα των καλλιτεχνων παντως οσοι εχουν ζητησει δεν εχουν δει…

τι να σου πω? δεν ξέρω?
ψαχτώ και βλέπεις… ρίξε την ψαρια σου και ότι πιάσεις!!!
τι πιο πιθανόν είναι να σου πει ότι για να κυκλοφορήσει κάτι στο Ελλάδα πρέπει να περάσει από την ΑΕΠΙ πρώτα

Αν δε δω συμβαση με καλλιτεχνη και λιστα με αυτους που εκπροσωπουν δε βλεπουν σεντ.
Προτιμω να τους παω ευρωπαικο δικαστηριο κ να σκασω 50.000 σε δικηγορους παρα να δωσω σε αυτους μισο ευρω.

Ρε τι λαμογιαραίοι είναι αυτοί!!! Τους είχα ξανακούσει πριν 2-3 χρόνια και είχα διαβάσει το thread πέρυσι νομίζω και πραγματικά είναι για πολύ ξύλο οι τύποι! Απατεώνες εύχομαι να σαπίσουν όλοι τους. Γαμώ την Ελλάδα μου, γαμώ

βασικά σαν εταιρία έχει τα καλά του έχει και τα κακά του…
πχ πλέον η καλλιτέχνες και στην ελλάδα και στο εξωτερικό δεν βγάζουν τόσα χρήματα από της πώλησης όσο από της αντίστοιχες εταιρίες πνευματικών δικαιωμάτων.

αλλα νομικά εντελώς αν το πάρεις από την στιγμή που θα έχεις άδεια
για dj αναγκαστικά πρέπει να έχεις την ΑΕΠΙ νταβατζή

και τελικά δεν πάει με το ποίους καλλιτέχνες παίζεις απλά έχουν βγάλει κάποια ποσοστά τα οποια μοιράζονται σε όλους όσους είναι γραμμένοι εκεί

εκεί που δίνουν λίστα με το τι έχουν παίξει από ότι άκουσα είναι σε ραδιόφωνο τηλεόραση και γενικά ΜΜΕ.

το πιο σωστό είναι όμως να τους πάρεις ένα τηλέφωνο και να τους ρωτήσεις ακριβώς ότι θες για να έχεις καλύτεροι άποψη

Kλαιω…
Μιλησα με ΑΕΠΙ και ζητησα λιστα ξενων μεταλ και ροκ συγκροτηματων που εκπροσωπει.
Η απαντηση ηταν δε γινεται γιατι ειναι 24,000,000 καλλιτεχνες και οτι εκπροσωπουν το 99% των καλλιτεχνων παγκοσμιως (χοχοχαοχαοχαοχοχχαχαχχαχαοχαοαχοχαοχα)

Μου ζητησαν δε λιστα με 10 ενδεικτικα καλλιτεχνες για να μου πουν αν ειναι στις λιστες τους,και οτι θα πρεπει να πληρωσω γιατι καποιος υπαλληλος μπορει να ξεχαστει κ να βαλει καποιον καλλιτεχνη που εκπροσωπουν.

Μου θυμιζουν το ανεκδοτο με τον τυπο που παει στο ξενοδοχειο και τον χρεωνουν χιλια δυο πραγματα που δεν χρησιμοποιει κ στο τελος:

“Θελω 10,000,000 ευρω γιατι πηδηξατε τη γυναικα μου”
“Μα τι λετε κυριε μου δε τη πηδηξα”
“Εδω διπλα ηταν να την πηδαγατε”

Μιλαμε για μη κρατικο οργανισμο αλλα για ιδιωτικη εταιρεια ΜΗ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΙΚΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ε…

xaxa nai nai to thimame to anekdoto…
to oti mporei na ekprosopeyoun to 99% gia thn ellada nai mporei na einai alithia.
twra to oti prepei na plirosis gia na mhn ksexasei o ypallhlos…dld etsi 8a 8imate kalytera…? gia mamakes psaxnoun…

den kserw an einai kratiki h dimosia etairia alla egw prosopika den kserw kapio
pou na mhn ths ta akoumpaei
sou lew poly diskolo na ths ksefigis ews adynato…

sorry gia ta greeklish molis twra to proseksa!!!

Ξεθάβω λόγο αυτού του ρεπορτάζ Προς κατάργηση η ΑΕΠΙ

Αμέσως μετά αυτής της γνωστοποιησης ήρθε και το πρωτο αρθρο-γνώμη Εδώ.

στα τσακιδια. Αργο καψιμο.

http://www.creteplus.gr/news/stamatisan-tin-sunaulia-kai-sunelaban-ton-idioktiti-tou-theatrou-ton-agron-pics-96370.html

«Μια συναυλία απόψε στο Θέατρο των Αγρών μετατράπηκε σε ρεσιτάλ ασυδοσίας της ΑΕΠΙ η οποία έδωσε εντολή να συλληφθεί ο ιδιοκτήτης του Θεάτρου Γιάννης Σωμαράκης στο Κυπαρίσσι επειδή δεν είχαν πληρωθεί τα δικαιώματα για ?ένα τραγούδι!

Η ΑΕΠΙ και ίσως και άλλοι που ενοχλήθηκαν απο το προαιρετικό αντίτιμο απόψε έβαλαν χειροπέδες οχι στο ιδιοκτήτη αλλά στον πολιτισμό του Ηρακλείου και της Κρήτης.

Το τραγούδι που στάθηκε αφορμή να συλληφθεί η ψυχή του Θεάτρου των Αγρών ήταν [SIZE=4]ένα παραδοσιακό τσιγγάνικο τραγούδι της Αρμενίας που έχει διασκευαστεί με ελληνικούς στίχους[/SIZE], όπως ενημέρωσε ο εκπρόσωπος της ΑΕΠΙ τους αστυνομικούς που εκτέλεσαν την εντολή του.

Σε μια εποχή που το Θέατρο των Αγρών προσφέρει τις φετινές του εκδηλώσεις με προαιρετικό αντίτιμο, οι χειροπέδες και οι ακροβολισμένοι και οπλισμένοι αστυνομικοί της ΟΠΚΕ μπροστά στα έκπληκτα μάτια δεκάδων μικρών και μεγάλων θεατών, επιβεβαίωσαν την άποψη οτι απο την μουσική στην Ελλάδα πρέπει να πλουτίζουν οι λίγοι και οι εκλεκτοί της ΑΕΠΙ.

Άραγε η ΑΕΠΙ και οι αστυνομικοί επιδεικνύουν τον ίδιο ζήλο για συναυλίες που οργανώνονται στην Κρήτη με εισιτήριο;»

τελικά πρέπει να ναι γρήγορο και ακαριαίο το κάψιμο

μεγας καρκινος λεμε η ΑΕΠΙ.