Αρειανάρα ρε!

Λοιπόν, εδώ θα μιλάμε για την πραγματικά μεγάλη ομάδα της Θεσσαλονικής (από όταν πήγε ο Ντούσαν εκεί :p).

Είναι 4η και αν δεν είχε κάνει την ισοπαλία στην πρώτη αγωνιστική θα ήταν τρίτη σε ισοβαθμία με Ολυμπιακό. Είναι αήτητη στην Ελλάδα και παίζει στρωτή και όμορφη μπαλίτσα. Στο τέλος στα πλέι οφ, μπορεί να κάνει κηδείες και ζημιές. Για πείτε απόψεις και κρίσεις…

Τι πιστεύετε για τον Παπάζογλου? Ταγάρι της νέων που με Ντούσαν θα γίνει παίκτης ή ταγάρι της Νέων που επειδή δεν είναι λάτιν θα παίρνει χρόνο συμμετοχής?

Αφού είναι αναπληρωματικός του Μήτρογλου στην εθνική καλός θα είναι χαχαχαχαχαχα!!! :smiley:
Πέρα από την πλάκα, καλό παιχτακι, θα το στρωσει ο Ντούσκο, οπως εστρωσε τον Αρη. Πάνω 3η-4η θέση δύσκολα τον βλέπω τον Αρη, απλά αν σταθεροποιηθεί εκει μεχρι τελος, θα είναι ακομα καλυτερος του χρόνου αφού θα κανει την προετοιμασία ο Ντουσαν κ οχι κανας τυχαιος οπως εκεινος ο Ολιβα Τουιστ…!!! Φυσικά, αρκει να τον αφησουν να κανει τη δουλεια του κ να μην γκρινιαξουν οταν θα κανει κοιλια η ομαδα γιατι θα κανει καποια στιγμη σιγουρα. Α εχει και μεταγραφες το Γεναρη, δεν ξερεις ποιοι ερχονται κ ποιοι φευγουν. Εκεινος ο ασχετος ο συμαθητής μου ο Γογολος παιζει?? Ημασταν μαζί σχολείο! στο λυκειο!!! χαχαχαχαχα!!!

Καρβου σε αγαπαμε :smiley:
Νταξει,περα απο τα ΑΡΙΑΝΑΡΑ ΡΕΕΕ,ΚΙΤΡΙΝΟΣ ΚΙΤΡΙΝΟΣ ΚΙΤΡΙΝΟΣ ΘΕΟΣ ΑΡΗ ΕΙΣΑΙ Ο ΕΝΑΣ Ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ κτλ,ο Ντουσαν μας εστρωσε πολυ ωραια,παιζουμε καλυτερα απο περισυ,και δεν στηριζομαστε τοσο σε 2-3 παικτες,αλλα ο Ντουσκο αξιοποιει τις δυνατοτητες του καθενος στο μεγιστο.
Πχ στην αρχη βλεπαμε τον Καλβο ως νεο ηγετη.Οπως απεδειχθη ομως,υπαρχουν πολλοι παικτες που μπορουν να ξεχωρισουν σε ενα ματς και να κανουν τη διαφορα(Νετο,Αουρελιο,Γκαρσια,Χαβιτο,Καλβο,Κοκε,Γκιαρο,Φελιπε,και Παπαζογλου στο τελευταιο) και αυτο ειναι πραγματικα πολυ καλο,γιατι δεν θα βασιζομαστε σε εναν παικτη,που αμα λειψει σε ενα ματς η ομαδα θα σερνεται.

Για τον Παπαζογλου τωρα,σε ολα τα προηγουμενα ματς πλην του Αστερα δεν ηταν καλος,αλλα πιστευω οτι χρειαζεται χρονο συμμετοχης για να παρει εμπειριες και να ξεψαρωσει.Εχει υψος και πολυ δυνατο κορμι,δηλαδη μπορει να βοηθησει και στις κεφαλιες,αλλα μεχρι στιγμης δεν τον εχω δει να μπαινει δυνατα στις φασεις και να παιζει οπως μπορει.Ισως μετα τα 2 γκολ με τον Αστερα να παρει θαρρος και να αρχισει να παιζει πιο δυναμικα.

Το μονο που με ξενερωσε μετα τον ερχομο του Ντουσκο ειναι η απομακρυνση του Χοναν Γκαρθια,ο οποιος στα φιλικα ηταν ενας απο τους κορυφαιους μας παικτες και θα μπορουσε να βοηθησει πολυ στη θεση 10.Ελα ομως που εκει παιζει ο Ιβιτς…Ο Γκαρθια απ’οτι ακουγεται ειναι ξενο σωμα ηδη και τον χειμωνα φευγει απο την ομαδα.

Καλα μην λετε μεγαλα λογια,γιατι οπως φαινεται πολυ στην πλακα το χουν παρει το πρωταθλημα οι 3 της Αθηνας…Η διαφορα δεν ειναι μεγαλη και οπως απεδειχθη μπορουμε να χτυπησουμε καθε ματς και να κοιταξουμε ολες τις ομαδες στα ματια.
Λογικα θα τερματισουμε στις 4 πρωτες θεσεις,και μετα στα πλειοφ ολα παιζονται.Το Χαριλαου και φετος ειναι και θα ειναι καμινι,και θα ναι κατορθωμα για οποια ομαδα φυγει με τους 3 βαθμους απο εκει μεσα.
Εχουμε ακομα καιρο,εγω παντως φετος ειμαι πολυ αισιοδοξος.

Χαχα, χάνει ο γαύρος απ’ τον Αστέρα. Η τρίτη θέση είναι δική μας!!! 8)

τι?8O
η dream team 4η?8O

:smiley: :smiley: :smiley: :smiley:

Με 10 παίκτες και με 9 προς το τέλος αλλά ο Ατρόμητος του τεράστιου Λουτσιάνο στάθηκε λίγος για την Αρειανάρα.
Στην τρίτη θέση πάνω από τον ΟΣΦΠ και με νίκη στην επόμενη αγωνιστική πάμε δεύτεροι.
Και είναι μόνο η αρχή. Θέλουμε τον τίτλο!!! Δε πα να μας σφάζουν οι διαιτησίες!

Υ.Γ. Κρίμα για τον Παπάζογλου. Τουλάχιστον τέσσερις μήνες έξω. Μεγάλη ατυχία γαμώτο

Σήμερα δεν είδα το παιχνίδι. Στα προηγούμενα ο Άρης πήρε αρκετά παιχνίδια χωρίς να παίξει μπάλα. Χάλια με τη Βέροια, χάλια με τον Αστέρα (έπρεπε να φάει 3 γκολ), χάλια με τον ΠΑΟΚ ( απλώς ο ΠΑΟΚ ήταν να τον κλαις πραγματικά). Ακόμα και με τον Ερυθρό Αστέρα μέχρι το 77 δεν έκανε ούτε μία ευκαιρία. Πάντως βρίσκει τρόπους να κερδίζει και αυτό είναι πολύ σημαντικό. Έχει και τον παιχταρά τον Κόκε μπροστά να καθαρίζει. Κατά τα άλλα πιστεύω ότι με σωστές μεταγραφές και Μπάγεβιτς μπορεί να πάει πολύ μπροστά. Απλά αυτή η ομάδα που έχω δει μέχρι στιγμής δεν μου λέει και πολλά. Βλέπω όμως υπέρμετρο ενθουσιασμό από τους Αρειανούς που δεν δικαιλογείτε.

Τωρα πια δεν εχει σημασια. Αφου τον επιασες στο στομα σου… 4 μηνες εξω…

:smiley: :smiley: :smiley:

Θα μπορούσαμε να ενθουσιαστούμε και επί Όγιος που παίζαμε μπαλλάρα. Δλδ ποδόσφαιρο που όσο βλέπω εγώ μπάλα (ας πούμε το 94) δεν έχω δει να παίζει άλλη ομάδα, εκτός ίσως της Ξάνθης του Ματζουράκη. Ακόμα και ο Ηρακλής του Κωφίδη δε συγκρινόταν καν. Αλλά αποτελέσματα δεν παίρναμε
Παρόλα αυτά, για μια ομάδα που δεν ανήκει στις 3 μεγάλες το να πέρνει αποτελέσματα και να κάνει μεγάλη πορεία, ναι αυτό δικαιολογεί υπέρμετρο ενθουσιασμό. Και αν καταφέρει να διασπάσει την τριάδα τότε δε μιλάμε απλά για ενθουσιασμό αλλά για πανηγύρι

Συμφωνώ ότι παίζουμε ωραία μπάλα μόνο κατά (μικρά) διαστήματα, αλλά είμαι βέβαιος ότι στην πορεία θα γίνουμε ακόμα καλύτεροι

Εγώ πάλι νομίζω ότι ο φετινός ¶ρης προσφέρει και θέαμα. Αλλά έχει και την ουσία, που του έλειπε περσι, δηλαδή ότι καλύτερο…

:oops: :oops:

Μεγάλη παικτούρα ο Ρόκι της Λάτσιο τώρα που το θυμήθηκα :stuck_out_tongue:

Συνέντευξη του Βλάνταν Ίβιτς

Όταν τον Αύγουστο κινδύνευες να μείνεις χωρίς ομάδα, περίμενες ότι θα συμβεί αυτό που ζεις σήμερα;

«Με την ΑΕΚ έγιναν πράγματα, που δεν έπρεπε να γίνουν. Έμεινα ελεύθερος τις τελευταίες μέρες, όταν όλες οι ομάδες είχαν κλείσει το ρόστερ τους. Κινδύνεψα πραγματικά να μείνω χωρίς ομάδα. Ευτυχώς, την τελευταία μέρα ήρθε η πρόταση του Άρη και υπέγραψα αμέσως. Σήμερα που μιλάμε, μπορώ να πω ότι αυτή η ιστορία μου βγήκε σε καλό. Τα πράγματα εξελίχθηκαν καλύτερα απ’ ό,τι περίμενα».

Ο Άρης ήταν μια επιλογή ανάγκης;

«Αυτό δεν θα το έλεγα. Δεν θα πήγαινα ποτέ σε μια ομάδα που δεν θα είχε προοπτικές. Έπαιξα στην Παρτιζάν, πήγα στην Γκλάντμπαχ, έπαιξα δυόμισι χρόνια στην ΑΕΚ. Ο Άρης είναι μεγάλη ομάδα, έχει την ιστορία του και το γεγονός ότι παίζει στην Ευρώπη ήταν ένας σημαντικός λόγος για να έρθω».

Μετά την Παρτιζάν, πήγες στην Γκλάντμπαχ, μετά στην ΑΕΚ…

«… αυτό ήταν το λάθος μου. Έπρεπε να μείνω στη Γερμανία. Στην Γκλάντμπαχ είχα τριετές συμβόλαιο και έφυγα στους έξι μήνες για να έρθω στην Ελλάδα. Αρχικά δεν ήθελα να έρθω, γιατί εκεί ήταν ο αδερφός μου κι εκείνη η σκέψη μου τελικά ήταν σωστή».

Γιατί το λες αυτό;

«Αυτοί που δεν σε συμπαθούν μπορεί να λένε ότι δεν είσαι καλός παίκτης, αλλά παίζεις λόγω του αδερφού σου. Εγώ δεν ήμουν ο «αδερφός του Ιλια». Ήμουν ένας παίκτης που είχε παίξει έξι χρόνια στην Παρτιζάν, πήρε μεταγραφή στην Μπουντεσλίγκα κι αν με άφηνε η Παρτιζάν, θα είχα φύγει πολύ νωρίτερα στο εξωτερικό».

Και γιατί πήγες στην ΑΕΚ;

«Μίλησα με τον πρόεδρο και τον προπονητή κι αποφάσισα να έρθω. Τώρα που έφυγα από την ΑΕΚ, μπορώ να πω ότι είναι μεγάλο βάρος όταν έχεις κάποιον δικό σου άνθρωπο στην ομάδα που παίζεις».

[B]Η αποχώρηση

Γιατί έφυγες από την ΑΕΚ πριν τελειώσει το συμβόλαιό σου;[/B]

«Με τα όσα έγιναν από τον Ιανουάριο μέχρι τον Μάιο, καλύτερα που έφυγα. Από τον Ιανουάριο, που έφυγε ο αδερφός μου και μέχρι τον Απρίλιο, δεν έπαιξα καθόλου κι ενώ η ομάδα δεν πήγαινε καλά. Όταν η ΑΕΚ έμεινε από παίκτες, λόγω τραυματισμών, τότε έπαιξα μερικά παιχνίδια και νομίζω ότι τα πήγα καλά».

Πιστεύεις, δηλαδή, ότι η αποχώρηση του αδερφού σου επηρέασε και τη δική σου τύχη.

«Εγώ λέω απλά ότι από τον Ιανουάριο μέχρι τον Απρίλιο ήμουν στην κερκίδα. Ο καθένας μπορεί να δει τα γεγονότα και να σκεφτεί ό,τι θέλει. Τον λόγο που έφυγα από την ΑΕΚ μπορεί να τον καταλάβει ο καθένας. Εγώ πρέπει να το πω; Μετά από δυόμισι μήνες στον Άρη, μπορώ να πω ότι είμαι χαρούμενος που έφυγα από εκεί».

Νωρίτερα, πάντως, στις αρχές εκείνης της σεζόν είχες κι έναν τραυματισμό.

«Ναι, τη ζημιά που έπαθα στη Γαλλία με τη Λιλ. Ένα τράβηγμα στον δικέφαλο, που με άφησε έξω δύο μήνες! Γιατί έμεινα τόσο καιρό έξω μ ένα απλό τράβηγμα;»

Γιατί;

«Στην ΑΕΚ είχαμε πολλούς τραυματίες, που αργούσαν να επιστρέψουν. Φταίνε οι παίκτες ή μήπως η ιατρική ομάδα; Λογικό δεν είναι να το σκεφτεί κάποιος; Εμείς είμαστε επαγγελματίες και κάνουμε αυτό που μας λένε οι ειδικοί. Τελικά, πήγα σε κάποιον άλλον εκτός ομάδας για να κάνω θεραπείες κι αυτός με βοήθησε πολύ να γυρίσω. Αν έμενα μαζί τους, θα ήμουν ακόμη έξω για ένα τράβηγμα!»

Τη μεθεπόμενη αγωνιστική ο Άρης υποδέχεται την ΑΕΚ. Μετά απ’ όλα αυτά, θα πεις κι εσύ αυτό που λένε όλοι; Ότι είναι ένα παιχνίδι όπως όλα τα άλλα;

«Είμαι επαγγελματίας και θέλω να παίξω καλά για να κερδίσουμε, γιατί έτσι έχω μάθει. Αν σου πω ότι αυτό το ματς δεν σημαίνει κάτι παραπάνω για μένα, θα σου πω ψέματα. Δεν θέλω να πω περισσότερα, τα κρατάω για μένα. Στην ΑΕΚ έχω και πολύ καλούς φίλους, κι αυτός είναι ένας λόγος που στεναχωρήθηκα όταν έφυγα. Έχει παίκτες που είναι πολύ καλά παιδιά κι έχουμε ακόμη επαφή. Η ΑΕΚ έχει πολύ καλό κόσμο, που αγαπάει πολύ την ομάδα του. Σ αυτή την ομάδα έχω φίλους, όχι μόνο ποδοσφαιριστές».

Λίγες μέρες αφότου υπέγραψες στον Αρη, έφτασε στο Χαριλάου και ο Μπάγεβιτς. Καλή συγκυρία;

«Φυσικά. Πρώτη φορά δουλεύω μαζί του, είχα ακούσει τόσο καλά πράγματα. Ο Ιλια μου είχε πει πολύ καλά λόγια, αλλά ούτως ή άλλως είναι γνωστός προπονητής. Μιλούν γι’ αυτόν οι επιτυχίες και οι τίτλοι που κέρδισε».

Το ξέρεις ότι κάποτε είχαν μαλώσει;

«Παλιά. Στο ποδόσφαιρο συμβαίνουν αυτά. Ο Ιλια μου είπε ότι στην ΑΕΚ είχαν πολύ καλή συνεργασία».

Τι διαφορετικό έχει ο Μπάγεβιτς από άλλους προπονητές που είχες;

«Ξέρεις ότι δουλεύεις με κάποιον που έχει κερδίσει πάρα πολλά στην καριέρα του. Αυτή η πραγματικότητα σου δίνει την αίσθηση ότι δουλεύεις με έναν πολύ σημαντικό άνθρωπο, τον οποίο πρέπει να σέβεσαι και να εμπιστεύεσαι. Νιώθεις σίγουρος, αισθάνεσαι ότι σου μιλάει ένας πετυχημένος, άρα σου λέει το σωστό».

Μετά την αλλαγή προπονητή, που στην περίπτωση του Άρη θα μπορούσε να έχει παρενέργειες, η ομάδα απορρόφησε τους κραδασμούς κι έπαιξε καλύτερα. Πώς το εξηγείς;

«Η ομάδα έμεινε ήρεμη, γιατί υπάρχει πολύ καλή ατμόσφαιρα. Είμαστε όλοι ένα. Διοίκηση, προπονητής, παίκτες, κόσμος. Ο Άρης έχει πολύ καλούς παίκτες, παίζει καλό ποδόσφαιρο κι αυτός είναι επίσης ένας λόγος που κράτησε την ηρεμία της. Η παρουσία του κ. Μπάγεβιτς φάνηκε από το πρώτο ματς. Εναντίον του Πανιωνίου ο Άρης δεν είχε κάνει ευκαιρία. Με τη Σαραγόσα θυμάστε πώς παίξαμε; Και μέχρι σήμερα ο Άρης είναι η μοναδική αήττητη ομάδα».

Και μέσα σε όλους τους στόχους του. Αλήθεια, μέχρι πού μπορεί να φτάσει;

«Ο Άρης τα τελευταία δύο χρόνια είναι σε μια διαρκή ανοδική πορεία και θα ανέβει κι άλλο. Μπορούμε να φτάσουμε μακριά. Έχουμε 15-18 παίκτες πρώτης γραμμής. Στο Περιστέρι είχαμε απουσίες, μπήκαν 3-4 παιδιά και η ομάδα έπαιξε το ίδιο καλά».

Πόσο μακριά ελπίζετε να φτάσετε;

«Θέλουμε να διατηρήσουμε τουλάχιστον τα κεκτημένα, δηλαδή την 4η θέση. Στο μυαλό μας υπάρχει πάντα το κάτι παραπάνω. Θα δούμε. Πιστεύω ότι μπορούμε να το κάνουμε».

Τα μεγέθη

Το «κάτι παραπάνω» είναι και η μείωση της απόστασης από τις τρεις ομάδες της Αθήνας;

«Μ αυτές τις ομάδες υπάρχει διαφορά στο οικονομικό. Εκεί τα μεγέθη είναι διαφορετικά. Αν υπάρχει διαφορά ποιότητας μέσα στο γήπεδο, θα το δούμε. Τα χρήματα δεν παίζουν μπάλα. Στο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό ισοφαρίσαμε στο 90, αλλά έπρεπε να κερδίσουμε 3-1 ή 4-1. Στο δεύτερο ημίχρονο τον παίξαμε στο μισό γήπεδο».

Ποιο νομίζεις ότι είναι το πιο δυνατό σημείο του Άρη;

«Είμαστε ομάδα με διψασμένους παίκτες! Όλοι θέλουν να παίξουν, δεν θα δεις κανέναν μέσα στο γήπεδο να προσπαθεί να κρυφτεί. Στον Άρη, όλοι ζητάνε την μπάλα. Ανά πάσα στιγμή υπάρχει συμπαίκτης δίπλα σου να σε βοηθήσει. Ο ένας πιστεύει στον άλλον. Να το πω πιο απλά. Όποιος συμπαίκτης σου κι αν πάρει την μπάλα, δεν αγχώνεσαι. Νιώθεις δυνατός. Όταν παίζουμε, δεν φοβόμαστε. Στο Περιστέρι μείναμε δέκα και κάναμε τρεις κλασικές φάσεις για γκολ. Ακόμη κι όταν δεχόμαστε πρώτοι γκολ, δεν φοβόμαστε. Σκεφτόμαστε ότι δεν υπάρχει περίπτωση να μην το γυρίσουμε το ματς».

Η συμπεριφορά του κόσμου είναι επίσης ένα σημείο αναφοράς. Προφανώς τονώνει την αίσθηση του δυνατού που έχετε αποκτήσει.

«Αυτό είναι αλήθεια. Έπαιξα 4-5 ματς στο Χαριλάου και δεν έχω ακούσει ένα σφύριγμα όταν δεν κερδίζουμε. Είναι ποδοσφαιρικό γήπεδο, έχει πολύ κόσμο, φωνάζουν 90 λεπτά μέσα στα αυτιά μας! Ο κόσμος είναι δίπλα μας, κυριολεκτικά και μεταφορικά. Νιώθεις ότι έχεις έναν παίκτη παραπάνω, κι αυτό δεν είναι σχήμα λόγου».

“Στην αποκάλυψη ότι είχε πει «όχι» στον Ολυμπιακό κατά την καλοκαιρινή μεταγραφική περίοδο προέβη ο Σέρχιο Κόκε”

Ναι καλά, αν πραγματικά τον θέλαμε σιγά μη δεν τον είχαμε πάρει… 8)

πρέπει να τον είχαμε προσεγγίσει πριν πάει ο Ίβιτς τεχνικός διευθυντής. Λογικό να μη τον παίρναμε, αφού τότε το κουμάντο το έκανε ο μάνατζερ του στον Άρη…

Καλά, εξάλλου έχετε Κωνσταντίνου. Κλάσεις καλύτερο

Ποσο γρηγορα ξεχναμε εδω στην Ελλαδα…

πες μου ότι το λες για τον κύπριο αυτό,μόνο αυτό πες μου,τίποτα άλλο,τελος