Μέσα Μαζικού Κειθεδωθισμού

Δεν ειναι ιδιαιτερα δυσκολο να παρει ο καθενας μια καρτουλα των 30 ευρω. Ενα ευρω τη μερα βγαινει δηλαδη νταξει…

Τα προστιμα ειναι σωστα, οι μπαρες λειπουν απτο μετρο κ πρεπει να μπουν. Τζαμπα συγκοινωνιες οποιος θελει να εχει να παρει ποδηλατο.

Εδω οταν “λεφτα υπηρχαν” οι τζαμπατζηδες ηταν περισσοτεροι απο αυτους που επαιρναν εισητηριο κ καρτουλα…

Στο απλο εισητηριο βεβαια εγινε αυξηση αλλα αυτο σε ωθει στην πολυ καλη τιμη που εβαλαν στην καρτα.

Κάτι τύποι σαν τον από πάνω είναι που σε βλέπουν να δίνεις το εισιτήριό σου όταν κατεβαίνεις και στραβώνουν και όταν έρθει η ώρα κόβουν το δικό τους κομματάκια με φορητό σρέντερ για να μην το πάρει κανένας πεινάλας και κάνει τζάμπα διαδρομή.

Ένα ευρώ τη μέρα βγαίνει, εντάξει, πώς κάνετε έτσι να πούμε, πάρτε όλοι διαρκείας συγκοινωνίας, όποιος δε γουστάρει ποδήλατο, αν ερχόντουσαν οι Μέηντεν με 100 ευρώ εισιτήριο πώς θα τα βρίσκατε δηλαδή.

ελλας ελλας αντωνης σαμαρας!:yahoo:

:-k

Αν είχε ο πατέρας σου μια επιχείρηση κι έβλεπες να μπαίνουν κρυφά τζαμπατζήδες, άραγε δε θα έκανες τίποτα; Αν ήταν δικιά σου; Αν είχες και παιδια να ταϊσεις; Ίσως τότε να μην ήσουν τόοοοσο λαρτζ. Αλλά τι συγκρίνω τώρα! Στη μια περίπτωση θα έχανε η τσέπη σου και η οικογένειά σου, ενώ στην άλλη περίπτωση ζημιώνεται το ελληνικό δημόσιο. Που τι σχέση τώρα να έχει με μας …; Δύσκολο να πει κανείς, ε; :-k

  1. ο οασα χρηματοδοτειται ουτως η αλλως απο τους φορους που πληρωνουμε, αμεσους ή εμμεσους, οποτε υπο αυτη την εννοια κανεις δεν ειναι τζαμπατζης στην ουσια, ολοι τελικα πληρωνουμε και πολυ μαλιστα για να συντηρουνται οι συγκοινωνιες
    2)Για τα ελλειματα στις συγκοινωνιες δε φταινε οι “τζαμπατζηδες” αλλα οι μιζες, οι προμηθειες κλπ που εχουν αφαιμαξει τεραστια ποσα που μπροστα τους το 1,40 που χανεται απο το τζαμπατζη ειναι ενα βοτσαλο στη θαλασσα
    3)Δεν εχω δει πολλους εφοπλιστες να μπαινουν σε λεωφορεια. Συνηθως κατι γερους, ανεργους, μεταναστες και φοιτητοκοσμο βλεπω. Πολυ παραξενο να μην εχουν να πληρωσουν πολλοι απο αυτους τους προνομιουχους :roll:
  2. το να μπορεις να πας στη δουλεια σου με μμμ ειναι το ιδιο σημαντικο δικαιωμα με αυτο της δημοσιας παιδειας, υγειας κλπ

Μιλάς και για δικαιώματα…έχεις κι άλλα τέτοια ανέκδοτα να μας πεις…

Πληροφοριακά όσον αφορά στο 2, το κόστος μετακίνησης χοντρικά είναι στα 3,5 με 4 ευρώ. Οπότε, με το 1,20 ή το 1,40 που πληρώνει αυτός που χρησιμοποιεί τα μέσα, καλύπτει ένα μέρος του κόστους. Τα υπόλοιπα καλύπτονται από κρατική χρηματοδότηση. Μάντεψε τι ποσοστό του κόστους είναι η μισθοδοσία. Το μεγαλύτερο. Τώρα που έχει πέσει, έχει μειωθεί και το κόστος.

Τα πρόστιμα φυσικά και είναι γελοία.

Και ως γνωστον ειναι το ιδιο πραγμα να εχεις ενα κλαμπ/μπαρ/καφετερεια που προσφερει μια προεραιτικη διασκεδαση,ψυχαγωγια κτλπ και το ιδιο τα ΜΜΜ που ειναι μια αναγκαια κοινωνικη παροχη.
Σου εχει περασει ποτε απο το μυαλο οτι στα ΜΜΜ δεν μπαινουν μονο πιτσιρικαδες που βγαινουν βολτες το σαββατοβραδο,αλλα ανεργοι που ψαχνουν δουλεια,οικογενειαρχες που δουλευουν στην αλλη ακρη της πολης για 10 ευρω μεροκαματο,γιαγιαδες και παππουδες με συνταξεις 300 ευρω,αποροι φοιτητες που σπουδαζουν και ζουν δουλευοντας part time σε κωλοδουλειες για ενα κομματι ψωμι?Το ξερεις οτι ολοι αυτοι δεν εχουν να δωσουν αυτο το 1 ευρω την ημερα?Το ξερεις οτι αυτοι που δεν εχουν να δωσουν 1 ευρω την ημερα για συγκοινωνιες συνεχως αυξανονται?Και οχι οτι εχει καμια σημασια για εμενα,αλλα επειδη μπορει να εχει για εσενα,το ξερεις οτι ολοι αυτοι ειναι πλεον Ελληνες γειτονες σου κι οχι “παλιομεταναστες τσαμπατζηδες”?

Ασε με λοιπον να σου πω μια ιστορια.Επειδη καθε μερα μπαινω στα ΜΜΜ αγοραζω καρτα απεριοριστων εδω και 4 γαμημενα χρονια.4 χρονια=48 μηνες * 10 ευρω το μηνα(μειωμενο για λεωφορεια) =480 ευρω.
Μου εχουν κανει ελεγχο 3 φορες.3 φορες σε 4 χρονια,δηλαδη ουτε μια φορα το χρονο.Και τα 4 χρονια πληρωνω μειωμενο ως μαθητης αρχικα,και μετα ως φοιτητης που σημαινει οτι αν τις 3 φορες που με επιαναν πληρωνα προστιμο,και το πληρωνα την επομενη μερα κιολας θα εδινα γυρω στα 20 ευρω.3*20=60 ευρω.Ο λογος που βγαζω καρτα ειναι ΑΠΟ ΑΠΟΨΗ.Δινω 10 ευρω το μηνα εδω και 4 χρονια γιατι πιστευω οτι η τα Μεσα Μαζικης Μεταφορας ΠΡΕΠΕΙ να ειναι ΔΗΜΟΣΙΑ και δεν πρεπει να γινουν ενα μαγαζι που αν δεν εχεις να πληρωσεις ή αν δεν γουσταρει ο ιδιοκτητης τη φατσα σου θα ερχετε ο μπραβος να σε πεταει εξω.Απο αποψη επισης αφηνω παντα το εισητηριο μου πανω στη μηχανη επικυρωσης του μετρο ωστε οποιος δεν εχει εισητηριο να το παρει και να κανει την δουλεια του.
Η πραγματικη αδικια ειναι να υπαρχουν ανθρωποι που δεν εχουν να δωσουν 1 ευρω την ημερα για την μετακινηση τους.Αδικια ειναι αυτοι οι ανθρωποι να μην μπορουν να μετακινηθουν δωρεαν με τα ΜΜΜ.Αδικια ειναι,ακομα, να υπαρχουν ανθρωποι οι οποιοι αναγκαζονται και δινουν αυτα τα 30 ευρω στα ΜΜΜ ενω εχουν πολυ βασικοτερες αναγκες να ικανοποιησουν.Πως ομως να στηριχθουν αυτοι οι ανθρωποι οταν οι μιζες που εφαγαν κατασκευαστικες εταιριες,βουλευτες,υπουργοι απο π.χ.την κατασκευη του μετρο,κοστισαν στο δημοσιο δισεκατομμυρια ευρω.

Γι’αυτο το λογο βγαλτε απο το μυαλο σας αυτη την απροσωπη εικονα του “τζαμπατζη” για οποιον παιρνει/δινει το εισητηριο του σε καποιον αλλο,ή δεν πληρωνει καθολου εισητηριο,και βαλτε την εικονα ενος ανθρωπου που το 1,20 του εισητηριου και τα 30 ευρω της καρτας θα τα στερηθει απο βασικα ειδη πρωτης αναγκης για αυτον και την οικογενεια του.

ΘΑ ΤΟΥΣ ΚΑΡΦΩΝΑ ΣΤΟΝ ΕΛΕΓΚΤΗ!!!

λολ εδώ, το κρατάω για μένα, είναι inside joke.

Δεν ξέρω τι γίνεται στις αθήνες σας και πόσο ευχαριστημένοι είστε εκεί ώστε να φτάνετε σε σημείο να τις συγκρίνετε με επιχειρήσεις πατεράδων ή να κάνετε ποστς τύπου “τα πρόστιμα είναι σωστά, ΟΠΟΙΟΣ ΔΕ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΠΟΔΗΛΑΤΟ”, έγινε και ένα σκηνικό με έναν ελεγκτή και έναν που πήδηξε για να μην πληρώσει το πρόστιμο, προφανώς ξεχάστηκε γρήγορα.

Μιλάω για Θεσσαλονίκη, τρου στόρυ, όταν είμαι σε λεωφορείο 15ετίας που δεν έχει ερκοντίσιον και τα μισά παράθυρα είναι σφηνωμένα και δεν ανοίγουν, μεσημέρι Αυγούστου και ο ιδρώτας να τρέχει και ο οδηγός να είναι στραβωμένος γιατί προφανώς δε γουστάρει τη δουλειά που κάνει και θα σταματήσει στο πράσινο φανάρι να πάρει νερό από το περίπτερο αλλά αν τρέχει κανείς από πίσω να προλάβει το λεωφορείο τον γράφει στις αρχιδάρες του, είναι κοροϊδία να πληρώσει κάποιος ένα ευρώ το εισιτήριο χωρίς μπόνους μια χλέπα στη μάπα του. Εγώ πληρώνω γιατί είμαι ΛΑΡΤΖ ρε φίλε και όταν ήμουν μικρός δεν έπαιρνα κουλούρι το πρωί και κρατούσα ένα ευρώ τη μέρα γιατί ήξερα ότι θα έρθουν δύσκολες μέρες, αλλά όταν κατεβαίνω πάντα δίνω το εισιτήριό μου σε αυτόν που ανεβαίνει με την ελπίδα ότι θα το δω και από άλλους σε συχνότητα μεγαλύτερη του “μια φορά το τρίμηνο”. Μια φορά μόνο μου έδωσε ένας παππούλης και μου έφτιαξε τη μέρα.

Πλέον το δίνω μόνο σε νεαρούς γιατί ξέρω ότι θα το πάρουν και δε θα μου αρχίσουν τα “έχω εισιτήριο”, “ΟΧΙΔΕΘΕΛΩΦΥΓΕΑΠΟΔΩ”, ή το “να, γιαυτό φτάσαμε εδώ που φτάσαμε, γιατί να ανέβει αυτός χωρίς ειστήριο” που μου είπε ένας καθυστέρας μια φορά.

Γιατί παιδιά, βίτζιλινκ και λοιποί, θα εκπλαγείτε τώρα, αλλά δεν φτάσαμε εδώ που φτάσαμε επειδή κάποιοι δεν πλήρωσαν το εισιτήριο της συγκοινωνίας. Θα περίμενε κανείς αυτό εδώ να είναι αυτονόητο και να μη διαβάζουμε τα “ΑΝ ΕΙΧΕΣ ΕΣΥ ΜΑΓΑΖΙ ΘΑ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕ ΝΑ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΖΟΥΝ ΤΖΑΜΠΑ;;;” γιατί δεν είναι καθόλου αυτός ο τρόπος που λειρουργεί ο οασθ και οι μέτοχοι και πώς βγάζουν τα κέρδη και πώς δημιουργούνται οι ζημίες κάθε χρόνο, και είναι πολύ κρίμα, πραγματικά στεναχωριέμαι να τα διαβάζω αυτά.

τλ;δρ,

και ΠΟΥΤΣΑ και ΞΥΛΟ σε κάθε ελεγκτή.

Οποιος πιστευει οτι φτασαμε ως εδω επειδη καποιοι δεν πληρωναν εισιτηριο σε αστικα/μετρο κτλ η επειδη ο υδραυλικος δεν εκοβε αποδειξη, ειναι Μαρα Ζαχαρεα.

Αναρωτιεμαι αν αυτος ο vigilπωςτονλενε ειναι ο Ταμηλος η ο Αδωνις… Δια της ατοπου απαγωγης λοιπον, επειδη ου Ταμηλους δεν ξερει τι ειναι το internet και πιθανοτατα αναρωτιεται γιατι ολοι οι ανθρωποι καθονται μπροστα σε ενα πραγμα που ειναι σαν τηλεοραση αλλα δεν ειναι τηλεοραση και εχει και ενα μαυρο η ασπρο κουτι διπλα και πιανει συνηθως αυτο το χαμστερ/αρουραιο… Κυριε Αδωνι καλως ορισατε στο forum μας!!!

Το τι γινοταν με το τι ΠΡΕΠΕΙ να γινεται το σκεφτηκατε καποιοι απο εσας καθολου?

Επειδη καποιοι τρωγανε τα κονδυλια σημαινει οτι δεν πρεπει να πληρωνουμε εισητηριο? Επειδη η ανεργια ειναι οση ειναι σημαινει οτι οσοι μπορουμε δεν θα πληρωνουμε εισητηριο?

Φυσικα κ κατι πρεπει να γινει κ για τους ανεργους(30%).Αλλα δεν ειναι τραγικο το οτι θα πηγαινουν μετα ολοι οι ελληναρες να το παιξουνε ανεργοι? Σκεφτηκατε ποτε τις ευθυνες της κοινωνιας πρωτα κ μετα των μαριονετων που κυβερνουν?

Ο αλλος θεωρει οτι εγω ειμαι αυτος που στραβωνει αν δει καποιον να αφηνει το εισητηριο του σε αλλον… Τι να σχολιασω?

Μετα λεει για τον λεωφοριατζη που δεν του ανοιγει τη πορτα… Ναι αυτος δεν ηταν ομως που εβαλε βυσμα για να ξυνεται στο τερμα? Αυτος δεν θεωρειτε οτι μεθαυριο θα λεει στο παιδι του να γραφει στα αρχιδια του τη κοινωνια για το προσωπικο του συμφερον? Πως θα το μαθαινει εσεις νομιζετε ακριβως?

Τι ποσοστο στη κοινωνια εχουν αυτοι οι ανθρωποι με αυτη τη λογικη? Και ποτε ακριβως κ πως ακριβως θεωρειτε εσεις οτι αυτη η λογικη θα αλλαξει? Το οχι σε ολα για καποιους ειναι ευκολη λυση.

Είσαι ο τύπος που έγραψε ότι δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο για κάποιον να πάρει μια κάρτα των 30 ευρώ, ένα ευρώ τη μέρα υπόθεση είναι, ότι τα πρόστιμα είναι σωστά και όποιος διαφωνεί να πάρει ποδήλατο, όντως, νόμιζα ότι δεν είχε μείνει να σχολιάσεις κάτι, τελικά διαψεύστηκα.

Ουρές χιλιάδων εργαζόμενων Ελλήνων καθημερινά στον ΟΑΕΔ για να βγάλουν μούφα κάρτα ανεργίας ώστε να μην πληρώνουν εισιτήριο.

Για τα υπολοιπα θες να σχολιασεις κατι με υφακι ή θα σχολιαζεις μονο αυτα που θες για να κανεις το κομματι σου?

Ειπα οτι κατι πρεπει να κανουν κ για τους ανεργους αλλα γιατι δεν μιλας για ολους τους υπολοιπους που για αυτους αναφερομαι κατα κυριο λογο?

Την αποψη σου για την τιμη ουτε που την ακουσα. Ουτε γενικα ΜΙΑ αποψη για κατι, το μονο που ακουω ειναι επιθεση. Ο αλλος με εβγαλε νεοδημοκρατη,ολα τελεια…

Τεσπα οποιος ξερει να διαβαζει κ να σκεφτεται μπορει να καταλαβει τι λεω.

για αρχή .αν γίνει κάτι απο το κράτος για τους άνεργους όπως ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ, δεν θα μπορούν να το παίξουν όλοι άνεργοι. η φράση σου είναι χαζή και παιδιάστικη. καφενειακη πίπα κλασικού ελληνα.

απο την άλλη. βάλε οτι χαρακτηρισμό νομίζεις οτι σου πέταξα απο εδώ που κάθομαι.
θα στείλω τα ποστ σου στο μεγκα να την παίζουν κυριολεκτικά+μεταφορικά(εισιτήριο να κόψουν ,και οκ) όλη μέρα

Ρε vigil οταν το κρατος σε γαμαει απο 100 πλευρες, οταν εχει ξεπεραστει καθε φοροδοτικη ικανοτητα ειναι σχεδον υποχρεωση να τους πιστολιαζεις οπου μπορεις, καπως πρεπει να αντιδρασεις για να επιβιωσεις, αν θες να εισαι απολυτως νομιμος αυτη τη στιγμη στην Ελλαδα το πιθανοτερο ειναι οτι θα τα χασεις ολα και θα βρεθεις φυλακη αν οχι νεκρος απο το κρυο. Και δεν σε ειπα νεοδημοκρατη, ειπα οτι πιθανοτατα εισαι ο Αδωνις ο ιδιος η ο αδερφος του ξερω γω. Αλλιως θα εισαι καποιος απο αυτους που τους φιλανε τα χερια στην κυριολεξια…

Υ.Γ. 30% ειναι η επισημη ανεργια, ανεπισημα τα ποσοστα ειναι πολυ μεγαλυτερα. Υπαρχουν πολλοι που δεν εχουν στον ηλιο μοιρα, δεν εχουν ουτε ενα ενσημο για να βγουν ταμειο ανεργιας και λενε ‘‘γιατι να παω να βγαλω καρτα ανεργειας, πουθενα δεν θα με ωφελησει’’, και αυτο ειναι το χειροτερο, να χανεις καθε ελπιδα. Αλλα δεν πειραζει οποιος δε γουσταρει να παει με τα ποδια η με ποδηλατο (αν εχει).

Αυτή η συζήτηση και άλλες πολλές παρόμοιες (για τα διόδια κτλ κτλ.) δείχνουν γιατί κατά τη γνώμη μου αυτή η χώρα είναι καταδικασμένη να είναι μπάχαλο.

ΔΕΝ φταίνε οι τζαμπατζήδες (έχοντες ή μη έχοντες) για τα ελείμματα των αστικών συγκοινωνιών. Ή τουλάχιστον δε φταίνε πολύ (εκτός των άλλων, γιατί ουκ αν λάβοις παρά του μη έχοντος). ΝΑΙ, οι μίζες, οι υπεξαιρέσεις και οι ρεμούλες στοιχίζουν στο δημόσιο ΠΟΛΛΑ περισσότερα. Αλλά ποιος μίλησε γι’ αυτά; Και μόνο το ότι αυτά τα άθλια φαινόμενα ξεπετάγονται πάντα σε παρόμοιες κουβέντες (εμμέσως πλην σαφώς) ως άλλοθι για να μην πληρώσεις το όποιο εισιτήριο είναι ΤΡΑΓΙΚΟ.

Τι θα πει ότι οι μετακινήσεις είναι “δικαίωμα”; Φαντάζομαι ότι ακόμα πιο σημαντικά δικαιώματα είναι η τροφή (την πληρώνουμε, εκτός αν προτείνετε ομαδικά συσσίτια για όλο τον πληθυσμό), το νερό (το πληρώνουμε), η κατοικία, η δυνατότητα να ντυθούμε με κάτι, το ρεύμα (αυτό κι αν είναι “δικαίωμα” στην εποχή μας), η υγεία, η εκπαίδευση, η ενημέρωση, το ίντερνετ, η ξεκούραση κτλ κτλ κτλ. Σε όλα αυτά, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, πληρώνουμε για να έχουμε. Έτσι γίνεται παντού, έτσι γίνεται πάντα. Καμία άλλη ανθρώπινη κοινωνία δεν έχει ευδοκιμήσει εδώ και πολλές χιλιάδες χρόνια (τυχαίο; ΟΧΙ.) Φαίνεται ότι τελικά όσοι ανάγουν σε “δικαίωμα” τη δωρεάν μετακίνηση το κάνουν ΕΠΕΙΔΗ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ ΜΑΣ ΠΑΙΡΝΕΙ (λόγω περιορισμένου ελέγχου). Εξάλου, ως πού θα έφτανε αυτό το “δικαίωμά μας” στις μετακινήσεις; Και τι ακριβώς θα έπρεπε να μας παρέχει αυτό το δικαίωμα; Μήπως θα έπρεπε το κράτος να προσφέρει δωρεάν ταξί σε όλους; Δωρεάν απεριόριστα εισιτήρια με αεροπλάνο, τρένο, ΚΤΕΛ, πλοίο κτλ; Προς το παρόν, φαίνεται να έχει αποφασίσει ότι θα επιδοτεί τις αστικές συγκοινωνίες ώστε να είναι χαμηλό το κόστος του εισιτηρίου. Όσοι έχουν καλύτερη και πιο ρεαλιστική πρόταση μπορούν να την καταθέσουν. Κυβερνήσεις αλλάζουν, ίσως βρεθεί καλύτερη λύση.
Συμφωνώ βέβαια, όπως περίπου όλοι, ότι πρέπει να βοηθάμε, ως κοινωνία, αυτούς που δεν έχουν εισοδήματα (ή δεν έχουν αρκετά για να ζουν με αξιοπρέπεια). Αλλά στην περίπτωση των μετακινήσεων, όπως και αλλού, αυτό δεν είναι εύκολο να σχεδιαστεί. Δωρεάν ειστήρια; Φτηνότερα εισιτήρια; Σε ποιούς; Για πόσο; Ποιος θα κρίνει αν δικαιούται κάποιος; Θα περνάς επιτροπή; Θα υπολογίζεται η ακίνητη περιουσία σου; Των συγγενών σου μήπως; Αν έχεις αυτοκίνητο θα δικαιούσαι; Μακάρι να μπορέσουν να βρουν κάποιοι φωτεινοί εγκέφαλοι τη δίκαιη λύση (αλλά όταν σηκώνεις τις μπάρες στα διόδια περνάνε και οι τζιπάτοι σφίγγοντας τις γροθιές τους επαναστατικά).Το θέμα είναι δαιδαλώδες και δε λύνεται εύκολα. ΙΣΩΣ λοιπόν δεν αξίζει να σκίζουν τα καλσόν τους μερικοί για το εισιτήριο του ενάμισι ευρώ στα ΜΜΜ. Υπάρχουν άλλοι τομείς όπου μπορούμε να κάνουμε πολύ περισσότερα για να φτιάξουμε την κοινωνία μας. Και φυσικά, υπάρχει και αυτή η σαχλή θεωρία (από τον ηλίθιο τον Σωκράτη, ας πούμε), που λέει ότι μας συμφέρει όλους να σεβόμαστε τον νόμο που έχει ψηφιστεί στην κοινωνία που ζούμε. Αν δε σου αρέσει και συμφωνούν μαζί σου οι περισσότεροι και είσαι μάγκας, άλλαξε τον νόμο.

Μπορει να ειναι δυσκολο να βρεθει μια λυση στα ΜΜΜ για το μερος αυτο των πολιτων που δεν εχουν για να ανταπεξελθουν στο συγκεκριμενο κοστος αλλα οι πολιτικοι μας εχουν υπαρξει [U][B]ιδιαιτερως ευρηματικοι[/B][/U] οταν ερχεται οι κουβεντα στο πως θα αρπαξουν τις μιζες τους … Offshore, αχυρανθρωποι κτλ, αρα αν ηθελαν θα μπορουσαν να βρουν μια λυση. Και οχι εγω δεν την εχω γι’ αυτο και δε ζηταω την ψηφο σου. Κρινω αυτους που τη ζητανε, οποτε αυτα τα ''οποιος εχει να προτεινει κατι καλυτερο κτλ ‘’ ειναι σε φαση πεταω τη μπαλα εκτος γηπεδου.

Σε γενικες γραμμες συμφωνω με τον hoegaarden, αλλα βγαλτε τον κ αυτον νεοδημοκρατη μωρε τζαμπα ειναι αλλωστε η κουβεντα…

[U]Το οτι λεω καποια πραγματα τα οποια χαρακτηριζουν την κοινωνια δεν σημαινει οτι παιρνω το μερος του “κρατους” και της ηγεσιας…[/U] Φυσικα κ θα πρεπει ο ιδιος ο μηχανισμος να μην αφηνε τετοια περιστατικα τα οποια ομως τα εκανε να ειναι η πλειοψηφια τις δεκαετιες που περασαν [U]κ το ιδιο το κοινωνικο συνολο ομως ποτε δεν εκανε αυτοκριτικη για το αν λειτουργει σωστα[/U]. Οταν λοιπον ολα πηγαιναν καλα, ολοι αυτοι που τωρα γκρινιαζουν κ κλαιγονται ψηφιζανε πασοκαρα κ νδ. Τωρα που στραβωσανε ολα γινανε επαναστατες.

Με λιγα λογια αν το κοινωνικο συνολο εκανε ΠΟΤΕ αυτοκριτικη για κατι τοτε η ψηφος του θα ηταν πολυ διαφορετικη εδω κ πολυ καιρο. Αντιθετως μας αρεσουν οι ευκολες αρνησεις, οι μεγαλες κουβεντες κ τα κουφια λογια, γιαυτο αλλωστε κ με αυτα μας γεμιζουν ολη μερα.

Κοινώς μάγκες πλερώνετε το εισιτήριο και ξύλο στους τζαμπατζήδες. Πρώτα να δούμε τι λάθη κάναμε εμείς και μετά να τολμήσουμε να ασκήσουμε κριτική στην κυβερνησάρα :stuck_out_tongue:

Εγω δεν ειπα πουθενα να μην γινεται κριτικη στην οποια κυβερνηση.

Οσο χρειαζεται η κριτικη ομως στη καθε κυβερνηση τοσο χρειαζεται κ η αυτοκριτικη απο ολους κ οχι απο καποιους μονο. Γιατι για να φτασει να κυβερνησει ο οποιος, καποιος τον ψηφισε.

Εκτος αν θεωρειτε οτι οολοι αυτοι που τοσα χρονια ψηφιζαν με τα κριτηρια που ψηφιζαν δεν εχουν καμια ευθυνη για τιποτα. Τοτε αν το πιστευετε αυτο να πατε να κανετε παρεα με τον καθε πασοκο κ νεοδημοκρατη που αυτη τη στιγμη γκρινιαζει κ βριζει, αλλα οταν ερθει η ωρα…