Μέσα Μαζικού Κειθεδωθισμού

Οι σημερινοί φοιτητές και οι νέοι άνεργοι που δεν ψήφισαν όσους τα έκαναν μούτι , έχουν κάποια κληρονομική ευθύνη και πρέπει να πληρώνουν αδιαμαρτύρητα ; Σιγά μην κάτσουμε να αυτομαστιγωθούμε για να πληρώσουμε τις αμαρτίες μας.

Εδω θα συμφωνησω, η πλειοψηφεια του ελληνικου λαου ειναι πανιβλακες περαν πασης αμφιβολιας

Το αυτο, δεν τους ψηφισα ποτε και θα τους βριζω για παντα, σιγα μην κατσουμε να μας πηδηξουν επειδη εκαναν μαλακιες οι γονεις μας.

Και εγω σε αυτους ανηκω, ομως δεν μπορω να θεωρω τον εαυτο μου ως καποια ανωτερη φυλη κ να καθομαι απλα να βριζω ολους τους αλλους. Γιατι καποια στιγμη αυτη η αφεση αμαρτιων που εγω μπορει να νιωθω οτι εχω θα με φτασει απλα να γινομαι αλλο ενα απαθες ατομο στη κοινωνια.

Εγω θελω να μπορω να κρινω την οποια προταση αντικειμενικα ειτε ειναι της κυβερνησης ειτε της αντιπολιτευσης ειτε του κκε ειτε οποιουδηποτε. Και θελω να το κανω χωρις να νιωθω οτι μιλαμε για ομαδες οπαδικα κ ο καθε ενας απτο αντιπαλο καθε φορα “στρατοπεδο” να με βριζει.

Γιατι για πολλα θεματα τα εχω ακουσει απο αριστερους, απο δεξιους γενικα απο ολους. Η πιθανοτητα να μην συμπορευομαι απολυτα με καποιον δεν υπαρχει στη κοινωνια αυτη δυστυχως.

Η ευθύνη δεν εξαντλείται στο αν τους ψήφισες, αλλά σχετίζεται και με το αν ανεχόσουν συμπεριφορές και νοοτροπίες που αυτοί εξέθρεψαν (ή αξιοποίησαν). Η επιλεκτική προσήλωση στους νόμους της χώρας είναι ακριβώς μία τέτοια νοοτροπία. Αν ποτέ καταφέρουμε να έχουμε καλύτερη κυβέρνηση, αυτή δε θα έρθει από αυτούς που προτείνουν ακόμα πιο επιλεκτική προσήλωση στους νόμους, να είσαι σίγουρος.

ε με τη λογική σου, θα πρέπει να πληρώνεις όλους τους φόρους που βάζει ο Σαμαράς και οι φίλοι του. Βέβαια θα καταλήξεις να μην έχεις σπίτι και δεκάρα τσακιστή, αλλά λογικά θα έχεις ξεπεράσει την ενοχή της “επιλεκτικής προσήλωσης”.

Απλώς πιστεύω ότι είναι καλύτερο να πληρώνουν όλοι τους φόρους που ορίζει η εκάστοτε κυβέρνηση από το να τους πληρώνουν μόνο εκείνοι που τους αρέσει να πληρώνουν (δηλαδή κανείς). Και φυσικά έχεις δίκιο, έτσι όπως πάμε θα μείνω χωρίς σπίτι και χωρίς δεκάρα τσακιστή. Εξακουλουθώ όμως να ελπίζω (και να προσπαθώ γι αυτό) ότι από αυτά που δίνω αρκετά πάνε για την ανακούφιση όσων έχουν ακόμα λιγότερα. Κι αν δε μου αρέσουν οι φόροι του Σαμαρά, μπορώ είτε α) να προσπαθήσω να αλλάξω την κυβέρνηση για να φέρω κάποιους που θα με φορολογούν λιγότερο, είτε β) να προσπαθήσω να πείσω την κυβέρνηση να με φορολογεί λιγότερο. Αυτά τα μέσα μου δίνει η δημοκρατία. Η φοροδιαφυγή δεν είναι ένα από αυτά. Εκτός κι αν δε μας αρέσει πια η δημοκρατία, οπότε αλλάζουμε θέμα…
Τα ίδια, τηρουμένων των αναλογιών, ισχύουν για το πώς βλέπω το θέμα των εισιτηρίων στα μμμ.

μην φας, θα σφάξουμε ελικόπτερο

Για να δουμε λιγο αυτο με το bold.
Χθες ο ‘‘δημοκρατης’’ υπουργος Βοριδης εκρινε οτι κοπελες κατω των 21 δεν εχουν δικαιωμα στη δωρεαν εξεταση για τον καρκινο του τραχηλου, αυτο σε αντιθεση με την επιστημη η οποια επιβαλλει να γινεται η εξεταση μια φορα τον χρονο οταν η γυναικα ξεκινησει τη σεξουαλικη της ζωη. Με λιγα λογια ο ‘‘κυριος’’ υπουργος αποφασισε οτι πριν τα 21 οι γυναικες απαγορευεται να κανουν σεξ αλλιως να πλερωσουν οι τσουλαρες! Οποτε τερμα η δωρεαν εξεταση.
Επισης τερμα η δωρεαν εξεταση για τον καρκινο του προστατη σε ανδρες κατω των 50 ετων, ξανα με λιγα λογια αμα το παθεις στα 49 η εχεις λεφτα να το προλαβεις η αλλιως ψοφα που μου θες και δωρεαν, τσαμπατζη!
Κοβω μισθους, συνταξεις, στραγγιζω ολη την αγορα απο χρημα μεσω της υπερφορολογησης, αυξανω τη συμμετοχη στα φαρμακα ενω ΟΛΑ τα νοσοκομεια υπολειτουργουν εχοντας τρομακτικες ελλειψεις σε φαρμακα, γαζες, ενεσεις, μαλακιες ΚΑΙ προσωπικο και γενικα σου λεω με ολη τη δυναμη της ψυχης μου [B]αμα δεν εχεις φραγκα ψοφα[/B]. Τα οποια φυσικα και ειναι σχεδον αδυνατον να εχεις, εκτος αν εχεις λιρες… Οποτε λεγε μου εσυ οτι τα χρηματα που πληρωνουμε σε φορους πηγαινουν για να ανακουφιστουν οι πιο αδυναμοι και μπλα μπλα μπλα οταν απο την απτη πραγματικοτητα αποδεικνυεται το ακριβως αντιθετο.

Δημοκρατία δυστυχώς δεν έχουμε. Την κυβέρνηση δεν μπορείς να τη επηρρεάσεις για κάτι. Δες π.χ. τον ΕΝΦΙΑ. Οπότε όπως το πας, και θα μείνεις χωρίς σπίτι και θα ζεις σε μια ψευδαίσθηση δημοκρατίας . Καλό ντηλ έκανες :stuck_out_tongue:

Δε λέω ότι γίνεται καλή διαχείριση ή αξιοποίηση. Προφανώς και δε γίνεται. Όμως αυτό που πιστεύω ότι πρέπει να αλλάξει είναι η ποιότητα της διαχείρισης, όχι η λογική της αναδιανομής πόρων μέσω φορολογίας. Αλλιώς, καήκαμε…

Καλη διαχειριση σε αυτο μπουρδελο δεν εγινε ποτε, καννιβαλισμος του κρατους εγινε απο τους εκαστοτε κυβερνωντες και θα συνεχισει να γινεται εις τους αιωνα των αιωνων, απλα μεχρι πριν μια 5ετια ζουσε με αξιοπρεπεια ο μεσος βλαξ ελληνας, τωρα τρωει το ενα χαστουκι μετα το αλλο (μην πω τσαπου και παρεξηγηθω) και οι κυβερνωντες συνεχιζουν το πλιατσικο. Για να αλλαξει η ποιοτητα της διαχειρισης (LOOOOOOOOOOOL) πρεπει ο μεσος βλακας να ψηφισει εξυπνα–>invalid…

Η δημοκρατία είναι, ευτυχώς ή δυστυχώς, μια έννοια σχετική. Δεν ξέρω αν εννοείς πχ ότι στη Σουηδία ή στη Γαλλία ή στις ΗΠΑ ή οπουδήποτε αλλού έχουν περισσότερη δημοκρατία από εμάς ή αν πιστεύεις ότι αληθινή δημοκρατία απλά δεν υπάρχει. Σε κάθε περίπτωση, νομίζω ότι θα μπορούσαμε να έχουμε ΠΟΛΥ λιγότερη δημοκρατία, και αν μας τύχει να είσαι σίγουρος ότι θα το καταλάβεις καλά. Απλά δεν πιστεύω ότι θα αποκτήσουμε ποτέ καλύτερη δημοκρατία ή καλύτερη κυβέρνηση με ανθρώπους που θεωρούν ότι έχουν ηθικό δικαίωμα να καταστρατηγούν τους νόμους με τους οποίους τυχαίνει να διαφωνούν (ή που δεν τους αρέσουν για οποιοδήποτε λόγο).

Αυτή η πίστη σου στους νόμους, ειδικά σε μια περίοδο που η έλλειψη δημοκρατίας είναι αφόρητη ,νομίζω πως σε οδηγεί στο να βλέπεις απλά “αυτούς που καταστρατηγούν τους νόμους” και να χάνεις το δάσος.

Φυσικα και θα μπορουσαμε να εχουμε λιγοτερη δημοκρατια, η μαλλον καλυτερα χειροτερης ποιοτητας δημοκρατια, αυτο δε σημαινει ουτε οτι θα χειροκροτησουμε την ακροδεξια, με μια δημοκρατικη επικαλυψη, του Σαμαρα, ουτε οτι δε μπορουμε να προσβλεπουμε σε κατι πολυ καλυτερο.
Αν ψαξεις πριν μερικους μηνες δημοσιευθηκε μια εκθεση για την ελευθερια του τυπου, η χωρα μας απο την αρχη των μνημονιων μεχρι σημερα εχει καταρρευσει και περναει μονο μερικες υποσαχαριες χωρες και φυσικα τη Βορεια Κορεα. Να λεμε και ευτυχως…

Κι εσύ χάνεις το δάσος όμως αν θεωρείς ότι η εξατομικευμένη παρανομία έχει οποιοδήποτε είδους επαναστατικό χαρακτήρα. Ο τζαμπατζής των ΜΜΜ, ο φοροφυγάς και οποιοσδήποτε άλλος αντίστοιχος το μόνο που παράγει με την πράξη του είναι ατομικό όφελος και τίποτε παραπάνω.

Δεν ξέρω πώς θα το πάρεις, αλλά στην κουβέντα που κάνεις με τον hoegaarden εκείνος προσεγγίζει το ζήτημα αρκετά σοσιαλιστικά (έστω με έναν “αφελή” ιδεαλισμό ότι οι φόροι του πάνε για την ανακούφιση των πιο αδύναμων, ενώ στην περίπτωσή μας πάνε για τα δάνεια που πάρθηκαν ώστε να σωθούν οι τράπεζες).

Εσύ πάλι με τη λογική “αφού το κράτος με γαμάει, θα το γαμήσω κι εγώ να μάθει” μάλλον το προσεγγίζεις φιλελεύθερα το πράμα.

Η άρνηση πληρωμής φόρων/εισιτηρίων κλπ θα έχει νόημα και αποτέλεσμα, όταν θα γίνεται μαζικά και οργανωμένα, ώστε να: α) πιεστεί η κυβέρνηση να αλλάξει την πολιτική της σε αυτά τα ζητήματα, ή, β) να “πέσει” η κυβέρνηση από τη μαζική πίεση των πολιτών. Οπότε έχει βάση αυτό που λέει ο ChrisP.

Όχι απλώς έχει βάση. Σωστότατο είναι!

Δεν έγραψα πουθενά για επαναστατική πράξη. Δεν μπορώ να δεχτώ όμως πως θα ζούσαμε καλύτερα τα τελευταία 4 χρόνια αν απλά ήμασταν όλοι “σωστοί” απέναντι στο κράτος. Η σημερινή κυβέρνηση έχει αποδείξει πως δεν φορολογεί για να μπορέσει μετά να προσφέρει στους πολίτες φορολογούμενους.Κάθε άλλο…Σε αυτό το πλαίσιο λοιπόν γιατί να επικεντρώσω στους τζαμπατζήδες ή στους φοροφυγάδες? Θα φτιάξει ο Σαμαράς τα ΜΜΜ αν όλοι πληρώσουμε κανονικά?

Η πρόταση μου δεν είναι “μάγκες κλέφτε το κράτος αφού μας κλέβει”. Ούτε μου αρέσει μια φιλεύθερη οπτική του μικρού κράτους και της αγοράς. Μακάρι να είχαμε μια μαζική και οργανωμένη άρνηση πληρωμών για να μην έχει έσοδα και νομιμοποίηση το σημερινό καθεστώς.

Προτείνεις την μόνη ενδεδειγμένη λύση πλέον, αλλά ενώ φτάνεις λογικά στο κατώφλι της λύσης, οι πεποιθήσεις σου σε κάνουν να “κωλώνεις” να την αρθρώσεις:
Μικρότερα έσοδα υποχρεώνουν τη κυβέρνηση σε ορθολογικότερη διαχείριση τους, άρα αναγκαστικά μειώνουν το εύρος και το μέγεθος των δραστηριοτήτων της κυβέρνησης.
Καλώς ήλθατε στο μικρότερο κράτος και στην περιοριμένη κυβέρνηση!
Πληρώνετε λιγότερα, απαιτείτε λιγότερες παροχές, κάνετε κουμάντο οι ίδιοι στις ζωές σας και απολαμβάνετε τα οφέλη ή πληρώνετε τις συνέπειες αντίστοιχα για ό,τι σωστό ή λάθος κάνετε.
Είναι αυτό που ταιριάζει σε ενήλικες ανθρώπους.

Τα τελευταία χρόνια βλέπουμε ότι λιγότερα έσοδα, σημαίνει αυξημένη φορολόγηση, κυριώς ,όσων δεν μπορούν να κρύψουν εισοδήματα. Το εύρος και το μέγεθος του κράτους όντως μειώνεται , αλλά αυτό είναι μια επιλογή μιας ελίτ και όχι της πλειοψηφίας. Ήδη βλέπουμε πολύ μεγάλα “κομμάτια” να δίνονται σε ιδιώτες (π.χ. υγεία) και παράλληλα έχουμε σημαντική μείωση του αριθμού των δημ.υπαλλήλων.

Ο φιλευλευθερισμός θα είχε αξία μόνο αν υπήρχε όντως συνειδητή επιλογή. Τώρα όποιος διαφωνεί τρώει ξύλο ή ψοφάει της πείνας. Επιβλήθηκε με λίγα λόγια η μείωση του κράτους, δεν την επέλεξε ο κόσμος.

Οι πεποιθήσεις μου δεν με τυφλώνουν. Θα προτιμούσα όλοι μας να συμμετέχουμε στη λήψη των αποφάσεων και να έχουμε την ευθύνη για ό,τι κάνουμε .