Μέσα Μαζικού Κειθεδωθισμού

Πότε ακριβώς έγινε αυτό;

Έχει λίγες μέρες που βγήκαν μερικοί σε διαθεσιμότητα

Όταν συνταξιοδοτούνται Χ δ.υ. και προσλαμβάνονται Χ/5 ή Χ/10 (και σε ορισμένους τομείς Χ*0), τότε λέγεται μείωση του αριθμού. Χώρια το κλείσιμο ορισμένων οργανισμών με την απόλυση των εργαζομένων εκεί, συν το καθεστώς διαθεσιμότητας και για ορισμένους τελικά απόλυσης από διάφορες υπηρεσίες του δημοσίου τομέα.
Ψάξε τους πραγματικούς αριθμούς και τα στατιστικά στοιχεία αν ενδιαφέρεσαι.

Ενδιαφέρομαι. “Σημαντική” μείωση του αριθμού των δημοσίων υπαλλήλων, δεν έχω δει. Η μη ανανέωση συμβάσεων ορισμένου χρόνου, τις οποίες τα κανάλια, οι εφημερίδες και οι λοιπές αγιαστούρες/παπαγαλάκια βαφτίζουν “απολύσεις” ή “απομακρύνσεις” δεν αφορούν δημοσίους υπαλλήλους, αλλά συμβασιούχους, οπότε δεν επιφέρουν κανενός είδους “μείωση”. Επίσης, με τη συνταξιοδότηση ουσιαστικά μετακινείται ένας άνθρωπος από το παραγωγικό δυναμικό στο μη παραγωγικό δυναμικό, τον πληρώνουμε για να κάθεται. Ειδικά για το δημόσιο, υπάρχουν κάτι καταπληκτικές συνταξιοδοτήσεις που συμβαίνουν στα 55 χρόνια, στα 50 ή και στα 45. Αυτό εννοείς “σημαντική μείωση”; Τη συνταξιοδότηση του δημοσίου; “Σημαντική μείωση” θα γινόταν αν κατάφερναν με κάποιον τρόπο να έδιωχναν όλους τους τεμπέληδες, τους απατεώνες, αυτούς που έχουν διοριστεί με πλαστά χαρτιά και λοιπά. Δε βλέπω καμία τέτοια διάθεση.

Δηλαδή αν το δημόσιο πλήρωνε 70 μόνιμους και 30 συμβασιούχους στους οποίους είτε ανανεωνόταν η σύμβαση είτε προσλαμβάνονταν άλλοι στη θέση τους και τώρα καταργεί αυτές τις 30 θέσεις συμβασιούχων, αυτό δεν συνιστά μείωση; Τι είδους μαθηματικά είναι αυτα;

Το πρόβλημα είναι το πλήθος των δ.υ. ή τα μισθολογικά έξοδα καθαυτά;

Δεν ξέρω πώς ακριβώς έχεις σχηματίσει αυτή την εντύπωση, αλλά η σύνταξη κάποιου είναι χρήματα που ο ίδιος έχει πληρώσει όσο εργαζόταν για να κάθεται. Τώρα αν το ύψος της σύνταξης δεν ανταποκρίνεται στην τωρινή αξία όσων χρημάτων ο ίδιος πλήρωνε όσο εργαζόταν είναι επίσης απλά μαθηματικά που πρέπει να εφαρμοστούν.

Τέλος πάντων, για τη μείωση των δ.υ. και των δημόσιων δαπανών γενικότερα, μιας είμαστε σε τόπικ ΜΜΜ, μια χαρά την έχουμε βιώσει όσοι τα χρησιμοποιούμε με τα μειωμένα δρομολόγια και τη συνθήκες ασφυξίας ειδικά σε λεωφορεία και ΗΣΑΠ.

Ο συμβασιούχος δεν είναι δημόσιος υπάλληλος. Όταν μάλιστα είναι συμβασιούχος έργου, πληρώνει μόνος του τις και ασφαλιστικές του εισφορές. Επίσης, κοστίζει υποπολλαπλάσια σε σχέση με κάποιον μόνιμο. Με τη μη ανανέωση συμβάσεων, αυτό που μειώνεται είναι τα έξοδα, όχι ο αριθμός των ΔΥ.

Τα μισθολογικά έξοδα. Εγώ εξέφρασα απορία σε σχόλιο περί “σημαντικής μείωσης” των δημοσίων υπαλλήλων, δεν ανέφερα τα μισθολογικά έξοδα. Αυτή είναι άλλη, μεγάλη κουβέντα.

Τα τελευταία χρόνια εξωθούν τον κόσμο να συνταξιοδοτείται, πρακτική με την οποία διαφωνώ. Ξέρω τι είναι η σύνταξη, απλώς μου είναι λίγο δύσκολο να καταπιώ τις αβυσσαλέες διαφορές μεταξύ κατηγοριών εργαζομένων. Τόσο στη σύνταξη όσο και σε άλλους τομείς.

Να πω εδώ και κάτι για το μετρό: αυτός που έβαλε την υπογραφή του για να αγοραστούν συρμοί οι οποίοι δε διαθέτουν αρκουδίσιο, πρέπει να μπει φυλακή. Μου παίρνει περίπου μια στάση για να λιώσω στον ιδρώτα όποτε έχω την ατυχία να πάρω παλαιό συρμό (τι παλιό, το 2000 ξεκίνησε να λειτουργεί το μετρό, τέλος πάντων).

Για τα λεωφορεία και τον ΗΣΑΠ συμφωνώ.

Σου απάντησε ο st.anger

και μετά έγραψες ότι στη σύνταξη πληρώνουμε τους δυ για να κάθονται.

Το κράτος δεν μειώνεται, ή τουλάχιστον όχι όπως το εννοώ εγώ!
Κόβονται με άγαρμπο τρόπο από υπουργούς με εμπειρία στα… τσεκούρια κάποιες παροχές π.χ. το θέμα των ημερών με τις εξετάσεις που καλύπτει ο ΠΕΔΥ, ενώ εγώ θα ήθελα να πάμε αρχικά σε ένα σύστημα προεγκεκεριμένης μέγιστης δικαιολογημένης δαπάνης ανά ασφαλισμένο και να είναι στην ευχέρεια του ίδιου και του γιατρού του πως θα διαθέσει το ποσό, για ό,τι παραπάνω να πληρώνει από την τσέπη του.
Είναι σημαντικό η επιλογή και η ευθύνη να παραμένουν στον πολίτη και φυσικά όπως γράφεις ο φιλελευθερισμός δεν είναι κάτι που επιβάλλεται με την βία αλλά αντίθετα με τον μη καταναγκασμό κανενός από κανέναν. Αυτό περιλαμβάνει και το να μην καταναγκάζεσαι να πληρώνεις για άλλους. Εγώ αυτή τη στιγμή πληρώνω ένα σημαντικό πσοστό του λογαριασμού της ΔΕΗ για να χρηματοδοτώ καταναγκαζόμενος το λεγόμενο “κοινωνικό τιμολόγιο” δηλαδή το να έχουν φτηνότερο ρεύμα κάποιοι που το κράτος κρίνει πως έχουν μεγαλύτερη ανάγκη το φτηνότερο ρεύμα από όσο εγώ τα μετρητά που μου παίρνουν χωρίς να με ρωτάνε…
Και η πλάκα είναι πως τα συγκεκριμένα ποσά που πρακτικά είναι φόροι δεν προστίθενται στο ποσοστό της φορολογίας προς το εισόδημα μου, για να μπορεί να λέει ο κάθε Στουρνάρας ή Σταθάκης πως οι Έλληνες δεν πληρώνουμε αρκετούς φόρους.

Το δε εύρος του κράτους όχι μόνο δεν έχει μειωθεί αλλά έχει αυξηθεί δραματικά: Έχει πρακτικά καταργηθεί το τραπεζικό απόρρητο για να μπορεί το κράτος να κατάσχει μετρητά κατά βούληση. Μαθαίνουμε πως θα αποκτήσει και πρόσβαση στα αναλυτικά στοιχεία των πιστωτικών καρτών για να κρίνει τις αγορές μας αν του αρέσουν με το πρόσχημα της πάταξης της φοροδιαφυγής (το μεγαλύτερο κυνήγι μαγισσών που έχει στηθεί στην ελεύθερη Ευρώπη μετά τον πόλεμο).
Ο κατώτατος μισθός δεν κανονίζεται πλέον μέσω διαπραγματεύσεων αλλά με απόφαση του πάνσοφου υπουργού εργασίας.
Για την “μείωση” των δημοσίων υπαλλήλων απάντησε άψογα ο Παντελής και ειδικά για το κομμάτι των βιαστικών συνταξιοδοτήσεων.

Κι εγώ πληρώνω φόρους που πάνε στα σχολεία, ενώ δεν έχω παιδιά να στείλω εκεί. Διαφωνώ με αυτή τη λογική σου, ορισμένα πράγματα πρέπει να τα πληρώνουμε και για άλλους. Κοινωνική πολιτική μέσω Α.Ε. βέβαια είναι οξύμωρο να γίνεται, όμως δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιον τρόπο να έχουν ίδια τιμή ρεύματος με την ηπειρωτική χώρα αυτοί που μένουν στα νησιά. Το κοινωνικό τιμολόγιο είναι μια άλλη υπόθεση.

Στον λογαριασμό του ρεύματος πληρώνουμε επίσης και αυτούς που ύστερα από πρόσκληση του ανερμάτιστου κράτους μας έβαλαν φωτοβολταϊκά. Δε ρωτήσανε κανέναν καταναλωτή αν θέλει να πληρώνει την ενέργεια σε πενταπλάσια τιμή προκειμένου να χαρακτηρίζεται “πράσινη”.

Ρε παίδες που να ξέρω εγώ πως χρησιμοποιείτε τη λέξη μείωση με δικό σας τρόπο ; :stuck_out_tongue:

Και για να επιστρέψουμε στο θέμα μας…Σε πόσες χώρες επεμβαίνει η αστυνομία τόσο συχνά στη λειτουργία του Μετρό ; Έχει καταγραφεί πουθενά πόσοι χιλιάδες επιβάτες έχουν χάσει άσκοπα το χρόνο τους λόγω τέτοιων παρεμβάσεων ;

[B]Κλειστός θα παραμείνει ο σταθμός του μετρό Πανεπιστήμιο, καθ’ υπόδειξη της αστυνομίας και για λόγους ασφαλείας[/B] -όπως ακούγεται από τα μεγάφωνα. Ο λόγος που θα ληφθούν μέτρα ασφαλείας έγκειται στο γεγονός ότι θα πραγματοποιηθεί διαδήλωση και συγκεκριμένα «Αντιφασιστική Αντικρατική Αντικατασταλτική Διαδήλωση», όπως ονομάζεται από τους διοργανωτές. Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί το απόγευμα της Τρίτης στις 18.00 μ.μ. στα Προπύλαια και αφορά τα γεγονότα στις 20 Ιουνίου του 2008 κατά τα οποία μέλη της Χρυσής Αυγής τραυμάτισαν σοβαρά δύο νεαρά παιδιά με μαχαίρια.

δεν φταίει η αστυνομία, οι διαδηλωτές φταίνε, τι θα γίνει όλη μέρα στους δρόμους έχουμε και δουλειές :!:

Η αφετηρία μου είναι πως η φορολογία είναι κλοπή και αυτό δεν πρέπει να το ξεχνάμε. Για πρακτικούς λόγους λειτουργικότητας της κοινωνίας χρειάζεται να πληρώνουμε κάποια “κοινόχρηστα” που θα έπρεπε να διασφαλίζονται από κάποια χαμηλή φορολόγηση, ιδανικά μέσω ενός έμμεσου φόρου. Αυτή τη στιγμή έχουμε φτάσει στο άλλο άκρο: Tα “κοινόχρηστα” είναι πολλαπλάσια από το “νοίκι” επειδή ο διαχειριστής είναι χρόνια και συστηματικά ανίκανος!
Αυτά που πληρώνουμε για άλλους έχουν απλωθεί τόσο πολύ που είναι αντικειμενικά δύσκολο να ελεγχθούν.
Δες και την σημερινή επικαιρότητα με συντάξεις πεθαμένων, αγάμητες θυγατέρες κλπ.
Μάλλον θα βρεις την λογική μου προτιμότερη.
Για τα όσα έχουν κρεμάσει στη ΔΕΗ που γράφεις στην τελευταία παράγραφο συμφωνώ απόλυτα!

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22768&subid=2&pubid=64082239

[I]για τις ετήσιες κάρτες αξίας 450 ευρώ, των οποίων η αξία από την 1η Σεπτεμβρίου 2014 μειώθηκε στα 320 ευρώ, επεκτείνεται η ισχύς τους ανάλογα με τον μήνα αγοράς, ως εξής:
?Για τις ετήσιες κάρτες με έναρξη ισχύος από Οκτώβριο 2013 έως Μάρτιο 2014, η ισχύς τους παρατείνεται κατά έναν μήνα.
?Για τις ετήσιες κάρτες με έναρξη ισχύος από Απρίλιο 2014 έως Αύγουστο 2014, η ισχύς τους παρατείνεται κατά δύο μήνες[/I]

απορία… και [B]πως φαίνεται οτι εγω πχ την αγορασα φεβρουαριο του 2014?![/B]

Κανονικά το γράφει πάνω το πότε την αγόρασες.

όχι, μόνο τα μηνιαία κουπόνια παίρνεις, εκτός και αν τους δείχνεις πόσα σου μένουν (γιατί τα προηγούμενα τα πετάς, εγώ τουλάχιστον δε τα κρατάω)

Α, κατάλαβα. Δεν ήξερα ότι σου δίνουν τα μηνιαία κουπόνια. Εγώ παίρνω μηνιαία κάρτα και γράφουν πάνω με στυλό πότε την αγόρασες, φανταζόμουν ότι κάπως έτσι είναι και στην ετήσια. Εντάξει όμως, Ελλάδα είσαι :lol:.

Καλα απο τότε που ξεκίνησε η όλη φάση του δημοψηφίσματος τα ΜΜΕ έχουν αγριέψει…απορώ ρε παιδιά ενας ΕΙΣΑΓΓΕΛΕΑΣ δεν υπάρχει;
Να βάλει μια ΤΑΞΗ

Απ’οτι φαινεται, δεν υπαρχει. Ενταξει μωρε, εβγαλε μια ανακοινωση η ΕΣΗΕΑ και τους εκανε τα μουτρα κρεας. Εμετος μονο.

darkknight μπέρδεψε τα ΜΜΕ με τα ΜΜΜ ή μου (μουμου) φαίνεται;