Εθνική Αγγλίας

μεις οι fan έχουμε το δικό μας τόπικ από τώρα

Μουρίνιο α?:slight_smile:

Εγώ είμαι φαν της Ιρλανδίας, αλλά ο Μουρίνιο νομίζω είναι πολύ καλή περίπτωση…
Μπορεί να δουλέψει και να αναδείξει νέους παίκτες (βλέπε Πόρτο)…

με αρέσει ο τρόπος παιχνιδιού της Αγγλίας (παλαιότερα πιο πολύ,τώρα το κλασσικό αγγλικό ποδόσφαιρο φαίνεται μόνο στις καλές εμφανίσεις) και φυσικά έχει κορυφαίους παίκτες…
αυτή έπρεπε να’ναι η εισαγωγή,αλλά δικό μου τόπικ είναι,ό,τι γουστάρω θα κάμω.

πηγε ο μουρινιο στην αγγλια???πολυ καλη περιπτωση και για τους δυο…

ο Μουρίνιο είπε πως δεν τον ενδιαφέρει η εθνική Αγγλίας. Νομίζω έχει κλείσει για Μπαρτσελόνα συμφωνα με Ισπανούς

απ’τις αγαπημενες μου εθνικες ομαδες. τα τελευταια χρονια βεβαια εχει κανει μια κοιλια και δεν ξερω τι ακριβως φταιει μιας και εχει παικτες και δυνατοτητες…

Εσενα παντως σε συμπαθουσα, να το ξερεις αυτο…:expressionless:

Σημερα οι φυλλαδες γραφουν κατι αστεια για Οττο#-o !!

Ποια εθνικη Αγγλιας?:lol2: :lol2: :lol2:

Από www.sportnet.gr

Με το βλέμμα στραμμένο στην κλήρωση των προκριματικών ομίλων του Μουντιάλ 2010, κάποιες δηλώσεις που φέρεται να έχει κάνει ο Οτο Ρεχάγκελ στις αγγλικές ιστοσελίδες Times και Mirror προκαλούν αναστάτωση. Σύμφωνα με αυτές, ο Γερμανός ομοσπονδιακός της Εθνικής αυτοπροτάθηκε στην Εθνική Αγγλίας! Ο Ρεχάγκελ φέρεται να δηλώνει ότι σε περίπτωση που δεν αναλάβει ο Ζοσέ Μουρίνιο, είναι πρόθυμος εκείνος…

«Ο Μουρίνιο είναι αυτή τη στιγμή η καταλληλότερη επιλογή για τη συγκεκριμένη θέση. Έχει τον χαρακτήρα και το πνεύμα του μαχητή για να πάρει το καλύτερο δυνατό από τους παίκτες. Είναι μία πολύ καλή περίπτωση για την Αγγλία. Αν, όμως, δεν θέλει, τότε μπορούν να έρθουν και να ρωτήσουν εμένα. Το συμβόλαιό μου με την Ελλάδα λήγει μετά το Euro 2008 και καθώς μιλάω κάποια αγγλικά, είμαι σίγουρος ότι θα μπορούσα να μάθω ό,τι χρειάζομαι μέσα στους επόμενους τρεις μήνες», είναι σχετικά το κομμάτι του κειμένου που αναφέρεται στις δηλώσεις του Οτο Ρεχάγκελ?

:-s :-s :-s :-s :-s :-s :-s :-s :-s :-s

θύμησε μου λίγο που βρίσκεται η εθνική Σκωτίας τα τελευταία χρόνια…με τελευταίο Μουντιάλ το 98 νομίζω α…:roll:

Kαρπετ:

"Δε λέω ότι είναι προτιμότερο έπειτα από κάθε ήττα να μαζεύονται οι κάφροι στα αεροδρόμια και να πετάνε ντομάτες στους παίκτες: όταν μιλώ για απουσία έντασης, απαιτήσεων και κριτικής δεν αναφέρομαι σε αυτό. Αυτό που προσπαθώ να πω είναι κάτι άλλο: ότι η βρετανική προσέγγιση του ποδοσφαίρου -ένα μπίζνες σπορ-θέαμα που κάθε αποτέλεσμα είναι απολύτως αποδεκτό- πολλές φορές ξεπερνά τα όρια της υπερβολής κι αυτό είναι πρόβλημα. Οταν π.χ. βλέπουμε ομάδες να υποβιβάζονται χάνοντας στην έδρα τους 0-4 και το κοινό τους να χειροκροτά και να χαίρεται, στα δικά μου τα μάτια αυτό δεν είναι η ομορφιά του ποδοσφαίρου, αλλά ο απόλυτος εκφυλισμός του. Οταν π.χ. η Λίβερπουλ χάνει το πρωτάθλημα από την Αρσεναλ γιατί ηττάται με 0-2 ενώ θα ήταν πρωταθλήτρια αν έχανε με 0-1, αυτό που εγώ βλέπω δεν είναι ένα συγκλονιστικά όμορφο αποτέλεσμα, αλλά μια ποδοσφαιρική κουταμάρα που μπορεί να ενθουσιάζει μόνο όσους το ποδόσφαιρο δεν το καταλαβαίνουν. Αν η ήττα δεν είχε διαφορά από τη νίκη, αυτοί που ανακάλυψαν το ποδόσφαιρο δεν θα έβαζαν εστίες στις άκρες των γραμμών, αλλά θα τοποθετούσαν ένα ταψί μπακλαβά στο κέντρο του γηπέδου και θα έλεγαν ότι νικητής είναι όποιος το φάει πρώτος! Πιστεύω, επίσης, ότι αν οι Αγγλοι έδειχναν στην αγωνιστική τους πρόοδο τη σπουδή με την οποία αντιμετωπίζουν το merchandising, θα είχαν την καλύτερη εθνική στον κόσμο.

Στα δικά μου μάτια οι Αγγλοι πληρώνουν και την έλλειψη αθλητικών εφημερίδων. Τα ταμπλόιντ δεν είναι αθλητικές εφημερίδες, δηλαδή δεν ενημερώνουν, δεν επιμορφώνουν, δεν παρέχουν αγωνιστικές πληροφορίες και δεν υποψιάζουν το κοινό. Απλώς κράζουν ή διακωμωδούν ανθρώπους ή ασχολούνται με τα σεξουαλικά τους νοσήματα: δεν παράγουν πίεση, απλώς πολλαπλασιάζουν την μπουρδολογία. Κι αυτό είναι επί της ουσίας το πρόβλημα: οι Αγγλοι γνωρίζουν πολλά για τα τριγύρω, αλλά ξέχασαν το παιχνίδι? "

Mεχρι και τον Lineker ήμουν βαμμένος οπαδός…Μετά το χάος…

Ναι, ΟΚ αλλα κοιτα και τι συγκρινεις. Ενω η υπερομαδα σας στο προηγουμενο παγκοσμιο κυπελλο εβγαλε ματια ενω τωρα αποκλειστηκε απο ομιλο με Ρωσια, Κροατια και… Ισραηλ!!#-o Η Σκωτια ηταν σε ομιλο με Ιταλια-Γαλλια. Κερδισαμε Γαλλους μεσα-εξω και το τελευταιο παιχνιδι με τους Ιταλους στη Γλασκωβη το χασαμε λογω του γνωστου κωλοφαρδου αντιποδοσφαιρου των Ιταλων. 1-1 στο δευτερο ημιχρονο το ματς και η Σκωτια να εχει χασει 3 φασεις για γκολ που δεν χανονται (η μια μαλιστα σε κενο τερμα)!! Τελικα το κορακι δινει ανυπαρκτο φαουλ στους δηθεν πρωταθλητες κοσμου στο 90 απο το οποιο και εγινε το 1-2… Απλως στο λεω επειδη ετυχε να δω ολοκληρο τον αγωνα live.

ΟΚ, δεν θα πω ποτε οτι η Σκωτια ειναι καλυτερη απο την Αγγλια. Δεν γινεται αυτο. Ομως στη συγκεκριμενη προκριματικη φαση επαιξε πολυ καλυτερη μπαλα απο Γαλλια, Ιταλια και Αγγλια (κοιτα με τι ομαδες συγκρινω ε) και ειναι τεραστια ποδοσφαιρικη αδικια που μενει απεξω ενω θα συμμετασχουν στα τελικα κατι απιστευτα καφενεια τυπου Ελβετιας, Αυστριας (ΟΚ διοργανωτες), Τουρκιας και Ιταλιας…[-X Το ξερω οτι δεν μπορω να σε πεισω. Αρκει μονο να καθοσουν να δεις τους αγωνες της Σκωτιας φετος. Απιστευτο παθος και αυτοματισμοι. Αλλα η ηττα στη Γεωργια (#-o ) και η κωλοφαρδια των Ιταλων ηταν αρκετα…

Μετα ο Αλαν Σιρερ και μετα το χαος… :wink:

τι παιχτούρα θύμησες τώρα. Έπαιζε στα ξεπουπουλιασμένα πετεινάρια όμως.
Βασικά η Εθνική Αγγλίας είναι καταδικασμένη να έχει ομαδάρα όπως και να’ναι. Το θέμα είναι η επιλογή κάποιου άξιου προπονητή. Γιατί στις τελευταίες διοργανώσεις έχει πολύ καλό υλικό (δεξί μπακ βασικά θέλει), αλλά ο Έρικσον την εγεγάμηκε.
Και επιτέλους ανανέωση όχι μόνο στα λόγια. Έχει Bent, Walcott, Hoyte, Huddlestone, Johnson κτλ.
Απλά η όλη φαντασμαγορική ατμόσφαιρα της premiership έχει κάνει τους παίκτες σταρχιδιστές μάλλον.

Δεν πειράζει, στο μουντιάλ θα είναι πιο σοβαρή. Ακόμα υποστηρίζουμε εννοείται.

Ετσι ειναι. Τους νοιαζει ολους ποσες μοντελες με φουσκωμενα βυζια θα πηδηξουν και το καινουργιο εξευτελιστικο συμβολαιο τους των 150.000 λιρων την ΕΒΔΟΜΑΔΑ(!!!) και ισα-ισα μπορει να σκεφτονται “σιγα μωρε, ας κανουμε και λιγες διακοπες του χρονου”. Οπως εχω γραψει και σε αλλο τοπικ μεχρι πριν απο λιγα χρονια ειμουν λιγο φανατικλας κιολας, σε σημειο να τελειωνω ποιο νωρις τις εξετασεις μου για να προλαβω το Αγγλια-Αργεντινη στο “πρωινο” Μουντιαλ του 2002 και με το που μπηκε το γκολ να φωναζω σαν τρελος, αλλα τωρα δεν πολυ-σκαω. Παντως εχω δει αμετρητες ωρες Premiership και θα συνεχισω να βλεπω γιατι ειναι μαστ πρωταθλημα για μενα.

Κι εγώ ακριβώς αυτά θα έκανα :roll:

Δεν αποκλειω να 'κανα και 'γω το ιδιο… Ας ειμαστε ειλικρινης, παροτι ειναι μια αρκετα ντροπιαστικη εικονα για αθλητη το να ειναι πρωτα παρτακιας και μετα αθλητης γιατι δεν συνδυαζονται και πολυ αρμονικα αυτα τα δυο, δεν μπορεις να πεις με σιγουρια τι θα εκανες στην θεση τους. Ουτως ή αλλως αυτους μουρη και χρημα τους κανουν οι συλλογοι τους και οχι η εθνικη οποτε και να μην τα 'δωσουν ολα εκει τι εγινε?? Αλλα αν το κανεις αυτο στον συλλογο σου τοτε θα παρεις ποδι!

Οταν ξανακανει ομαδαρα η West Ham τοτε θα ξαναπαρει Παγκοσμιο η Αγγλια.Οπως το 1966

http://www.ynw62.dial.pipex.com/whu_wc.jpg