Αστυνομικα μυθιστορηματα

Διαβαζετε ρε? Αρθουρ Κοναν Ντοηλ, Ακαθα Κριστι, τα αστυνομικα του Εντγκαρ Αλαν Ποου και των υπολοιπων. Πειτε αγαπημενα κλπ αλλα αμα σας φυγει κανα σποϊλερ θα ρθω να σας φαω τη μυτη.

Φοβερό thread για μια από τις αγαπημενες μου κατηγορίες βιβλίων:D λοιπόν πρώτη επαφή μου έγινε με μια σειρά που λέγεται μυστήριο και από ότι θυμάμα είναι τρία μικρά παιδιά ντετέκτιβ και ως guest star τοπόθετειται ο πολυαγαπημένος μου σκηνοθέτης Alfred Hitchcock…Πραγματικά έπη τα περισσότε από αυτά και παλία είχα τρελό κόλλημα…:roll:
Στα πιο σοβαρά, Σερλοκ Χολμς ο πιο αγαπημένος από όλους, είχα και έχω τόση τρέλα που μέχρι και βίβλιο του που είχε βγεί στη καθαρεύουσα είχα διαβάσει…:roll: .Από κοντά έρχεται και η Αγκάθα Κρίστι με το Οριέντ Εξπρές να είναι το αγαπημένο μου… Απο Έλληνες είχα διαβάσει αρκετά του Γιάννη Μαρή (δεν ξέρω αν το έγραψα σωστά) τα οποία μου φάνηκαν πολύ ενδιαφέροντα…Σίγουρα ξεχνάω πάααρα πολλά που έχω διαβάσει κατα καιρούς

Ποε, οχι Ποου, ε;
Αγκαθα Κριστι ολ ταημ κλασικ, είχα διαβασει καποιες συντομες αστυνομικες ιστοριες της.
Εχω ακουσει για τις εκδοσεις ΑΓΡΑ οτι εχει καλα αστ. μυθ.
Σκεφτομαι να αρχισω την 5η γυναικα του Μανκελ Χενινγκ τωρα.

Ότι προανέφερε ο Λεντ…:thumbup: και όποιος δεν έχει διαβάσει το “δέκα μικροί νέγροι” της Αγκάθα Κρίστι… να το διαβάσει! :expressionless:
Το κορυφαίο εκ των αστυνομικών μυθιστορημάτων/μυστηρίων κατά τη γνώμη μου.
Από αυτά που πραγματικά δε μπορείς να μαντέψεις το τέλος…και ζεις όμορφες στιγμές…όπως όταν για παράδειγμα διαβάζεις κάτι σαν …“άκουσε βήματα έξω στο διάδρομο” ακούς και εσύ βήματα στο διάδρομο,νομίζεις πως το φαντάζεσαι, η μαμά σου ανοίγει ξαφνικά την πόρτα του δωματίου σου και ουρλιάζεις!!
Επίσης πολύ αγαπημένος… ο Λέσλι Τσάρτρις,συγγραφέας της σειράς βιβλίων “Ο Άγιος”,
ο οποίος “Άγιος” Σαϊμον Τέμπλαρ είναι κάτι σαν αντιήρωας… νόμιμος και ταυτόχρονα έκνομος…και θα το πω απλά και καθημερινά…πολύ μάγκας και μερικά πραγματάκια ακόμη :roll: .
Σε καμία περίπτωση μη μπερδέψετε τα βιβλία με την άθλια μεταφορά σε ταινία… η οποία απλά δανείστηκε κάποια στοιχεία και κινείται περίπου στο παρόν…
Τα λίγα στοιχεία που δανείστηκαν δηλαδή…δε ξέρω ποια είναι πέρα από τον…τίτλο! Καθώς τα βιβλία κινούνται χρονολογικά στην Αγγλία του …'50 ή 70… (δεν είμαι σίγουρη αυτή τη στιγμή)…
και καμία σχέση δεν έχει αυτός ο κρύοκ**** ηθοποιός… ο Βαν Κιλμερ… (ήταν?) με το “πρόσωπο” του Σάιμον Τεμπλαρ… απλά μια ακόμη αποτυχημένη (και τρισάθλια) μεταφορά βιβλίου σε ταινία.

Ο Αγιος ομως ειχε γυριστει σε σειρα με τον Ροτζερ Μουρ και ηταν πολυ επιτυχημενη. Επισης μπορει να γραφεται Poe αλλα προφερεται Ποου…

Πιστεύω πως δεν υπάρχει πιθανότητα η σειρά να είναι καλύτερη από τα βιβλία :|.

Εννοειται αυτο.
Ναι ε; ο Καρυωτακης παντως Ποε τον εγραφε και αυτος, οπως και σε καθε βιβλιο του αναφερεται Ποε…

Καλά μικρός είχα κι εγώ φοβερό κόλλημα με αυτά!! Ήταν πραγματικά φοβερά βιβλία!!

Λανθασμένα όμως… :wink:

βασικα μολις το τσεκαρα και λεγεται και με τα δυο…

Λέγεται και με τα δύο αλλά προφέρεται Πόου. Ο Λεδ δεν είναι ποτέ λάθος

πμ για νο σπαμ!

Ρε γαμω την παναχαϊκη σας, λετε και Μεριλιν ΜονρΟΕ? Ανχολη που το σπουδαζεις το αντικειμενο τοποθετησου επι της προφορας.

Λοιπον, ο Σερλοκ Χολμς ειναι μπαη φαρ ο αγαπημενος μου ηρωας γιατι ειναι γαματος και το ξερει. Γουσταρω υπεροψια, ναι. Αλλα το καλυτερο μυθιστορημα (αυτου του ειδους) που εχω διαβασει ειναι το “Ο φονος του Ροτζερ Ακροηντ”. Το τελος ειναι ασυλληπτο.

μονρό δε λεγεται?

Ετσι!Τα σπαει!!Μιλαμε για κορυφαιο φιναλε!

Δε τον έχω ψάξει καθόλου τον χώρο, με εξαίρεση τον Poe. Κάποια στιγμή όμως ξέρω πως θα διαβάσω βιβλία με τον Σέρλοκ Χολμς. Απλά το ξέρω, μια που η όλη φάση με την βικτωριανή Αγγλία και τα μυστήρια με τραβάει απο μικρό…

Πωωωωωωωωωω Λεντ οκ είσαι ΘΕΟΣ ρε. ΤΟ τόπικ.-

Παιδιά ο απόλυτος ήρωας αστυνομικού μυθιστορήματος είναι ένας: ο Σέρλοκ Χολμς. Θαυμαστικό, τελεία και παύλα.

Φυσικά ο απίστευτος Βέλγος της Αγκάθα Κρίστι Ηρακλής Πουαρό.

Μου άρεσαν επίσης πάρα πολύ συγγραφείς όπως ο Ρέημοντ Τσάντλερ χωρίς όμως να θυμάμαι ποιος ήταν ο κεντρικός ήρωας και κύριος ντετέκτιβ ξέρω γω. Ουφ.

ΣΕΡΛΟΚ ΧΟΛΜΣ.-

Αφου σας αρεσουν τα αστυνομικα θεωρω απαραιτητο να διαβασετε μια σειρα βιβλιων του Robert Van Gulik με τον Δικαστη “Τι” ( Dee στα ξένικα ) βρισκομαστε στην αρχαια Κινα τις Δυναστειας των Τανγκ. Μιλαμε για ΦΟΒΕΡΕΣ υποθεσεις και τρελη πλοκη.
ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΑ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ !
8)

Δεν πολυδιαβαζω αλλα με τρελαινει ο Σερλοκ Χολμς! Ο Ντουλ εγραφε πολυ ψυχεδελικα (γτ αραγε;;;;;;:roll: ) και επειδη ταυτιζοταν με τον Ουατσων πορωνοταν και κενταγε. Τ’ αγαπημενο μου ειναι το Σπουδη στο Κοκκινο που ειναι και η πρωτη περιπετεια των Χολμς και Ουατσων. Οταν αρχισεις παντως Ντουλ τον διαβαζεις ΟΛΟ επιτοπου! Παρτε Ντουλ απο εκδοσεις Ερατω, γαμανε.

Τα εξωφυλλα ειναι εκπληκτικα, σε βαζουν εξαρχης στο κλιμα.
Το μονο κακο με τον Ντοϋλ ειναι οτι δεν σου δινει ολα τα στοιχεια που εχει αυτος κι ετσι δεν μπορεις να λυσεις το μυστηριο οπως ο ιδιος ο Χολμς.