Αστυνομικα μυθιστορηματα

Στα ελληνικα η απο πρωτοτυπο?

Στα ελληνικα

Εκδοσεις?

εγω διαβαζω τα μπλουζ της ευρωπης απο arne dahl!το εχει διαβασει κανεις?

Επειδή τα κλασικά δε χάνουν ποτέ την αξία τους Ποιος σκότωσε τον Ρότζερ Ακρουντ- Αγκάθα Κρίστι. Από σύγχρονα προτείνω το χαμένο Βαν Γκογκ- A.Z Zerries που συνδυάζει ιστορία, τέχνη και πιο χαλαρές αφηγήσεις.

στα προσεχώς.καλό?τα υπόλοιπα τα χεις διαβάσει?
βγήκε και mini-σειρά στη σουηδία με βάση τα βιβλία.
ενα βιβλίο 3 ώρες.

Ωπα καλή φάση. Διαβάζω το misterioso του arne dahl και μου αρέσει πολύ μέχρι τώρα. Θα τσεκάρω και άλλα.

τελειωσα τα μπλουζ της ευρωπης,αρκετα καλο,θα arxisv κ γω τωρα το Mysterioso

raymond chandler, robert parker, peter cheyney, james chase, paul theroux, ed mc bain, dick francis, patricia cornwell

Σήμερα πήρα το Μια άψογη δολοφονία της Π. Ντ. Τζέιμς. Μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρον (αστυνομικό σε συνδυασμό με χώρο υγείας, δύο αγάπες μαζί). Θα επανέλθω όταν το διαβάσω. Μέχρι τότε αν το έχει διαβάσει κανείς μου λέει τις εντυπώσεις του αν θέλει.

τι κολλημα εχετε ολοι με τους 10 μικρους νεγρους:p? μεχρι πριν απο 6 χρονια διαβαζα φανατικα αγκαθα και πουαρο. σερλοκ ειχα προσπαθησει 2-3 φορες αλλα ειχα βαρεθει ισως επειδη ημουν πουαρο φανμποης. εγω θα προτεινα σε καποιον να διαβασει τους 4 μεγαλους που ειναι περισσοτερο περιπετεια αλλα νομιζω οτι ειναι το masterpiece της αγκαθα. τα υπολοιπα που χανουν στο νημα ειναι το
ποιος σκοτωσε τον ροτζερ ακρουντ
τα χριστουγεννα του ηρακλη πουαρο
η αυλαια (μεγαλο φιναλε για εναν μεγαλο ηρωα)
εγκλημα στον νειλο

δεν περιμενω απαντηση γιατι μολις ειδα οτι ειναι απαρχαιωμενο τοπικ :stuck_out_tongue:

διαβαστε Ντασιελ Χαμετ να γινετε αντρες

Συμφωνω κι επαυξανω!!!:thumbup::thumbup:

πήγα χθές στην παρουσίαση του “Χιονάνθρωπου” του Jo Nesbo ,
και μου επιβεβαίωσε την cool εικόνα που είχα σχηματισεί γιάυτόν.
Χαλαρός ,απλός ,με ψιλο-αγγλικό κυνικό χιούμορ.
Μας είπε οτι το επόμενο project είναι ένα βιβλίο χωρίς τον Χαρι Χολε (ο οποίος προφέρεται Χουλε, όπως και αυτός είναι Γιου Νεσμπε και όχι Tzo όπως το φωνάζαμε εμείς).
Πάντως για 52 χρονών δεν τον κάνεις με τίποτα.
Και είχε και πολύ κόσμο,μάλλον αναμενόμενο.

ο χιονάνθρωπος είναι που θα γυριστεί από τον σκορσέζε σε ταινία, σωστά?

βασικά είπε οτι πούλησε τα δικαιώματα στην εταιρία παραγωγής ,
το πότε και αν θα γυριστεί είναι άλλο θέμα.

πάντως λεει οτι προτιμάει μια καλή ταινία βασισμένη στην πλοκή του βιβλίου παρά μια κακή ταινία με ακριβή αναφορά στο βιβλίο.
Και το εξήγησε λέγοντας οτι οι αναγνώστες έχουν φαντάστει τους χαρακτήρες ήδη στο μυαλό τους και δεν θα ήθελε να αποτυπωθεί λάθος στο σινεμά.
γενικά είναι αντίθετος στο να γυριστούν σε ταινίες και τον πιέσανε πάρα πολύ και για τα άλλα βιβλία.

κ εγω εκει ημουν χθες,μονο νορβηγος δεν εμοιαζε ο νεσμπο.πολυ κουλ τυπος

http://www.biblionet.gr/book/142980/Όπλο_μετά_μουσικής
Πολυ καλο και σχετικα μικρο (τουλαχιστον για τους ρυθμους μου)


Το διαβάσαμε και αυτό. Ωραίο βιβλίο. Η ομορφιά του δεν οφείλεται ούτε στην έντονη δράση ούτε στο υπερβολικά αναπάντεχο τέλος, αλλά στις δυνατές περιγραφές του χώρου (ζοφερά κτίρια εκπαίδευσης νοσηλευτριών, κλασικά λονδρέζικα σπίτια…) και των χαρακτήρων οι οποίοι είναι πάρα πολύ καλά μελετημένοι. Από τις ελάχιστες φορές που στο τέλος δε μπορούσα να αποφασίσω μέσα μου ποιοι είναι οι θύτες και ποιοι τα θύματα. Επίσης εμπλέκονται αξίες όπως η φιλία, η αγάπη και κυρίως τα όρια του καθήκοντος, η ηθική και το χειρότερο είδος εκβιασμού, ο συναισθηματικός.

τελειωσα το χιονανθρωπο του νεσμπο,λατρεια μεγαλη ο νορβηγος,ενα ακομη βιβλιο που δεν μπορεις να σταματησεις να διαβαζεις…