Αστυνομικα μυθιστορηματα

Kαι λεω τοσο καιρο,για ποιον δεν εχω γραψει…

Μα φυσικα για τον ‘‘μεγαλυτερο εν ζωη [B]Αμερικανο[/B] συγγραφεα αστυνομικων διηγηματων’’ κατα τον [B]Stephen King[/B],τον [B]Ελληνοαμερικανο,George Pelecanos[/B].

Eχω διαβασει το ‘’[B]Διλημμα Δικαιου[/B]’’ το οποιο ειναι τρομερο βιβλιο,ενω εχω ενα φιλο ο οποιος με εχει πρηξει για το ‘’[B]Βασιλια Του Πεζοδρομιου[/B]’’ και ψηνομαι ασχημα…
Το εχει διαβασει κανεις?

^ Το συγκεκριμένο δεν το έχω διαβάσει.
Σε κάθε περίπτωση επικροτώ ποστ γιατί ό,τι δικό του έχει πέσει στα χέρια μου (Ο κηπουρός της νύχτας, Δίλημμα δικαίου, Φλεγόμενη πόλη) είναι πραγματικά καταπληκτικό. Από άποψη πλοκής, γραφής, ταχύτητας, τα πάντα.

Αγορασα σημερα την ‘’[B]Προμηθεια[/B]’’ του [B]George Pelecanos.[/B]
Το εχεις διαβασει?

Μόλις τέλειωσα τον [B]Κοκκινολαίμη του Jo Nesbo[/B]. Εντυπώσεις: οι καλύτερες αν και στην αρχή η συνεχής και γρήγορη αλλαγή τόπου και χρόνου ήθελε προσπάθεια για να προσαρμοστώ :stuck_out_tongue:
Από ότι υπολογίζω οι υπόλοιπες διακοπές μου φτάνουν για να διαβάσω άλλα 2 βιβλία της σειράς. Ποια προτείνετε? (τα 2 καλύτερά του κατά τη γνώμη σας)

τον χιονάθρωπο. δεν το εχω διαβασει, αλλα ολοι λενε οτι ειναι το καλυτερό του

Το καινούργιο του (Η Λεοπάρδαλη) μπαίνει στα καλύτερά του εύκολα. Αν με το καλό γυριστεί κι άλλο βιβλίο του σε ταινία, ο ιδανικός Χάρι Χόλε είναι ο μπάτσος από το αμερικάνικο The Killing. Στηρίζουμε…

Ναι για Χιονάνθρωπο σκέφτομαι από ότι έχω διαβάσει. Μετά είμαι ανάμεσα σε Λεοπάρδαλη, Λυτρωτή και Αστέρι του Διαβόλου.

εχω διαβασα τα απαντα του νεσμο,ο αγαπημενος μου.χιονανθρωπος κ λυτρωτης τα καλυτερα κ ακολουθουν τα υπολοιπα

O Xιονάνθρωπος είναι φανταστικό βιβλίο για το είδος.Διαβάζεται μονορούφι.

Τελικά διάβασα Χιονάνθρωπο και Λυτρωτή και τα αγάπησα. Μου αρέσει η μη επιτηδευμένη -κατά τη γνώμη μου- γραφή του Nesbo και η εναλλαγή σκηνών ακόμη και μέσα σε ένα κεφάλαιο.
Ανάμεσα σε αυτά τα 2 νομίζω ότι υπερτερεί ο Λυτρωτής (χαρακτήρες και η ψυχολογία τους, κίνητρα, σύνδεση φόνων).
Μετά την εξεταστική πάμε για Λεοπάρδαλη και το καινούριο το Φαντομά όταν με το καλό βγει. :slight_smile:

george pelecano πως βρισκουμε?οι εκδοσεις οξυ εκλεισαν

καλο?

Δεν το εχω ξεκινησει ακομα.
Σε Παπασωτηριου και Public,αλλα και σε αλλα βιβλιοπωλεια πιστευω θα βρεις ανετα.

Τσεκαρε και το ‘‘Διλημμα Δικαιου’’…

ευχαριστω,θα το τσεκαρω

η προμηθεια ηταν αρκετα καλο,νεος ηρωασ απ οτι καταλαβα,με γρηγορη πλοκη

Το ξεκιναω σημερα μαλλον.Το εχω στο προγραμμα…

Τελειωσα προχθες την ‘’[B]Προμηθεια[/B]’’ του [B]George Pelecanos[/B].

Kαινουριος ηρωας ([B]Spero Lucas[/B]),αλλα το προφιλ του δεν με ξετρελανε.Καγκουρας,μπρατσαρας,αμερικανος πρωην πεζοναυτης που πολεμησε στο [B]Ιρακ[/B] και εχει μανια με τη γυμναστικη,που μετα τα ζορια θελει να γαμαει για να ξεδινει.
Απο θεμα ομως εξελιξης,ροης και πλοκης το βιβλιο ειναι πολυ καλο και διαβαζεται πολυ ανετα και πολυ ευχαριστα,ενω για αλλο ενα βιβλιο βρισκουμε την εμμονη του [B] Pelecanos[/B] με τη θεματολογια των ναρκωτικων,των μαυρων ,αλλα και τις μουσικες αναφορες με εμφαση στη dub,η reggae,το hip-hop,αλλα και τα παλια funk/soul/rock κομματια των 1970’s.

Το συστηνω…

Και μετα απο αυτο επιασα επιτελους να διαβασω το ‘’[B]L.A. Confidentia[/B]l’’ του λατρεμενου μου [B]James Ellroy[/B]!!!

Διάβασα το Redeemer του Nesbo, και κάνω έντιτ γιατί αυτά που έγραψα είδα ότι τα έγραψα και παλιότερα :")

το Devil’s Star ήταν το μόνο που μου άρεσε και δεν διάβασα “με το ζόρι”. Θα διαβάσω και το Snowman από περιέργεια και επειδή όλοι το αποθεώνουν, 4 βιβλία “για ζέσταμα” για να φτάσεις στο καλό του, καλή φάση

μολις τελειωσα το φαντομα!υστερα απο την κοιλια που εκανε με τη λεοπαρδαλη(γνωμη μου) ο nesbo εφταξε ακομη ενα βιβλιο που διαβαζεται μονορουφι!

Μια και είμαστε μουσικό forum, ας κάνουμε το crossover. Πέτυχα σήμερα [B]αυτό[/B]. Ξέρει κανείς τίποτα παραπάνω για το βιβλίο ή τουλάχιστον για τον συγγραφέα? Θα τσεκαριστεί και λογικά θα αγοραστεί βέβαια λόγω της τεράστιας αγάπης μου για τον Rory αλλά θα 'θελα να ξέρω αν αξίζει και ως ανάγνωσμα.