Φιλία άνδρα-γυναίκας

η φράση που διάβασα πιο πριν οτι “δεν εισαι το ιδιο με τους φιλους σου και με τον γκομενο/γκομενα” ειναι μεγαλη αληθεια…για το λογο αυτο αυτο δεν χρειαζονται πολλα, εκτος απο κοινη λογικη, για να παρθουν καποιες αποφασεις οταν ερχεται η ωρα.

η φιλια ειναι φιλια και εαν μπει στη μεση το ερωτικο στοιχειο δεν υπαρχει περιπτωση τα πραγματα μεταξυ των δυο να ξαναειναι οπως πρωτα και ολα καλα…η λογικη ειμαστε φιλοι αλλα θα κανουμε σεξ δεν υπαρχει…μετα δεν ειστε φιλοι…ειστε κατι αλλο…μαλλον ανοιχτομυαλοι μονο…γιατι εαν γινει σχεση καπουτ η φιλια…και εαν καποιος απο τους 2βρει γκομενο/α επισης …γιατι θα υπαρχει backround και δεν θα ειναι ευκολες οι συναντησουλες του στυλ…δεν τρεχει τιποτα…παμε ολοι μαζι για καφε!!

γεγονος ειναι οτι κανω παρεα μονο με αντρες και δεν εχω φιλες γυναικες εκτος απο 2 που ειναι ειδικες κατηγοριες(με τη μια καθομασταν μαζι λυκειο και ειναι απο τα πιο εξυπνα ατομα που ξερω και η αλλη ειναι πιο τρελη απο μενα…παιρνει μερος σε αγωνες με καθαρα κτλ)

δεν μπορω να πω οτι κατα διαστηματα ολα αυτα τα χρονια δεν υπηρχε ελξη ουτε απο μερος τους ουτε απο το δικο μου,θα ηταν ψεμμα,…αλλα ευτυχως η φιλια μπαινει πανω απ’ολα οπως και θα πρεπει να γινεται…και ολοι(στην παρεα μ εννοω)στο πισω μερος του μυαλου μας ξερουμε οτι δεν πρεπει να χαθει αυτο που υπαρχει γιατι κατα 50% ενα αγαπητο μας ατομο,μπορει να ερθουν ετσι τα πραγματα ωστε να μην μας φαινεται ποτε το ιδιο και δεν ειναι απο τις φασεις που παιρνεις ρισκα…γιατι ρισκαρεις φιλία(αν τον νοιωθεις τον ορισμο καταλαβαινεις!!)τωρα…εαν δεν τον εχεις σε εκτιμηση τον ορο ή εαν τοσο πολυ πια πιστευεις οτι ολα θα ειναι καλα μετα μεταξυ σας whateva…

μήπως είσαι λίγο απόλυτη?υπάρχει και η περίπτωση να είναι ωραία κάποια και να κάνεις παρέα μαζί της αλλά να μην θες να γίνει κάτι η να μην την βλέπεις ερωτικά για διάφορους λόγους.Εντάξει μην το χέσουμε το θέμα,φιλία μπορεί να υπάρξει,και το ερωτικό να υπάρχει δεν είναι κάτι κακό άμα είναι σε χαμηλά επιπεδα,και για να κρατηθεί εκεί δεν χρειάζεται η άλλη να είναι καραμπαζολάρα η καραμπαζολάρος,υπάρχουν και άλλοι λόγοι

και βεβαια δεν ειμαι απολυτη,απλα συγκεντρωσα τις επικρατεστερες αποψεις(μερικες αληθευουν)…οπως και σε πολλα αλλα θεματα ετσι και στη φιλια αντρα-γυναικας δεν ξερεις ποτε τι θα συμβει…φυσικα και θα υπαρχουν εξαιρεσεις,ετσι κι αλλιως εχουμε να κανουμε με διαφορετικες προσπωπικοτητες…

Γιατι απο τη στιγμη που μπει το σεξ στη μεση η φιλια πια περναει σενα αλλο επιπεδο.
Αυτο ισχυει αν κανεις την παραδοχη οτι το σεξ δεν ειναι απλα μια μηχανικη και καθαρα βιολογικη διαδικασια…Αλλα και πες οτι σε φασεις της ζωης σου το θεωρεις κατι τετοιο,οταν γινει μην εισαι σιγουρος οτι θα νιωθεις οπως πριν…

Γενικως κατ’ εμε το σεξ τουλαχιστον θελει κατι παραπανω απο φιλια για να γινει.Θελει το ερωτικο στοιχειο στη μεση…Απο τη στιγμη που μπει το ερωτικο στοιχειο στη μεση νο φιλια ενυ μορ.

Προσοχη.Μιλαμε για σεξ μεταξυ φιλων και οχι η γκομενα/ος που γνωρισα χτες στο μπαρ και πηδηχτηκαμε.Αυτο ειναι μια εντελως διαφορετικη ενοτητα.

Αυτό είναι μια αυθαίρετη γενίκευση.

Κάθε σχέση έχει διαφορετικές αφετηρίες και παίρνει διαφορετικές τροπές ανάλογα με τις καταστάσεις. Και γενικά μην υποτιμάτε το αυθόρμητο.

Mα το αυθορμητο απο που θα προκυψει?Ειτε θα υπρχει ενα ερωτικο στοιχειο το οποιο ο ενας και οι 2 δεν ειχαν δει ειτε απλα αρνιονταν να δουν και τελικα θα φανει σαν αυθορμητο…Νηφαλιοι ε:D

Δεν υποτιμάω καθόλου το αυθόρμητο. Δεδομένου ότι οι φίλοι/ες μας είναι γενικά άνθρωποι με τους οποίους περνάμε καλά κι έχουμε οικειότητα, εμένα το αυθόρμητο μου έχει συμβεί αρκετούτσικες φορές (edit - όχι νηφάλιοι :Ρ) .
Το θέμα είναι μετά τι γίνεται…:-k

Επειδή ο κόσμος δεν έχει πρακτικό μυαλό.

Αυτο λεγεται καυλες-καβλες ομως…:smiley:

A κι εγώ νόμιζα από τα παραπάνω ότι λέγεται “πρακτικό μυαλό”…
:stuck_out_tongue:

Αυτός είναι ο σωστός όρος. Του Κιράτζου είναι καλλιτεχνικό ψευδώνυμο.

όπως και να λέγεται μετά σκατά κι απόσκατα, αλλά συνήθως (στην προσωπική μου εμπειρία) όταν περνάει ένα σεβαστό χρονικό διάστημα αλλόκοτων συναισθημάτων (που συνήθως κυμαίνονται από οργή έως μίσος έως φριχτά άβολα) τότε μένει μία φιλία πολύ πολύ δυνατή και πολύ πολύ άνετη. Ωραίο πράμα αυτό.

που πριν δηλαδη δεν ηταν δυνατη και ανετη:-k?πιστευω οτι οπως δεν μπορει να “ενθουσιαστεις” ξερω γω με εναν αντρα φιλο σου…ετσι θα γινοταν και με τις γυναικες φιλες,αν πιστευεις οτι ειστε πραγματικα φιλοι

Άνετη με τελείως άλλο τρόπο. Τις φορές που μου έχει συμβεί (θυμάμαι 2 που υπήρχε στενή φιλία και πριν) μετά αισθάνομαι ότι ερχόμαστε πολύ πιο κοντά. Δεν μπορώ να το περιγράψω καλύτερα. Για τους ίδιους ακριβώς λόγους έχω και την τάση να κρατάω φιλίες με πρώην.

Τώρα εντάξει, για να καταλήξεις “αυθόρμητα” με τον κολλητό/ την κολλητή σου στο κρεβάτι πρέπει να υπάρχει κι ένα κάτι από κάτω, ένα φλερτ ρε παιδί μου. και δεν είμαι καθόλου εναντίον αυτού, είναι πολύ ωραίο πράγμα, και είναι και “αλατοπίπερο” σε φιλικές σχέσεις με το άλλο φύλο. Μπορεί να καταλήξει σε σεξ, μπορεί και όχι. Το ποστ μου ανέφερε μόνο τις περιπτώσεις που επήλθε σεξ.
Ωστόσο αυτό δεν πάει να πει πως υπάρχει με όλους τους φίλους/ ες του αντίθετου φίλου.
Ούτε πως μετριάζει την ένταση της φιλίας.

Έχω πολλές γυναίκες φίλες, και αρκετά στενές. Με κάποιες υπάρχει ένα υποφώσκον φλέρτ, με κάποιες όχι. Αυτό δεν προσδιορίζει την ένταση της φιλίας μας.

Να ακούτε όλοι blackmetal, όπως βλέπετε χαλαρώνει τις αναστολές. 8)

Οπως παραδεχτηκες ομως Φεθρυ μετα η φιλια δεν ηταν η ιδια κλπ…Οτι μπορει να σημαινει αυτο για την επομενη σου η τον επομενο της…Μνιεεεεχ:!:

άντρας είσαι?? νόμιζα ότι είσαι γυναίκα…

Το καλύτερο είναι ν’ αντιμετωπίζονται οι σχέσεις όπως η μουσική. 8)

Όταν πληρούνται βασικές προϋποθέσεις και μπαίνουν στην άκρη τα ‘στεγανά’,
βγαίνεις ωφελημένος, ανεβαίνεις και level.

Δε γίνεται ξέρω γω να λες ότι, αγαπάς τη μουσική, σ’εκφράζει, μπλα μπλα μπλα και ν’ακούς (μόνο) (π.χ.) Metallica.

γιουβ-ετσι.