Φιλία άνδρα-γυναίκας

Α σιγά καλέ, κανένα πρόβλημα!:wink:

Κατ’ αρχάς για το τελευταίο δεν είμαι απόλυτη, μπορεί να είναι κι από τη μεριά μόνο του ενός, απλά συνήθως, αν το αρχίσει ο ένας το μεταδίδει και στον άλλον. Πάντως γι’ αυτόν που αισθάνεται την ερωτική επιθυμία είναι λογικό, από την άποψη ότι καταπιέζει τα συναισθήματά του και τα ?θέλω? του, συμβιβαζόμενος να περιοριστεί στη φιλία, ενώ επιζητά κάτι παραπάνω. Και πρόκειται σίγουρα για ?συμβιβασμό?, γιατί άσχετα από το πόσο εκτιμά την ήδη υπάρχουσα φιλία που έχει, αν θα είχε την ευκαιρία για κάτι πέρα από αυτήν, θα την αξιοποιούσε. Δεν το κάνει όμως.

Bάσει όόόλων αυτών, λοιπόν, υποστηρίζω κι εγώ ότι άλλο πράγμα η φιλία άλλο η ερωτική επιθυμία. Σε θεωρητικό επίπεδο ίσως να μην ίσχυε αυτό που λέω εγώ. Ιδανικά πιθανώς να μπορούσε κάποιος να αναγνωρίσει τον πόθο του και να τον τιθασεύσει για να μη χαλάσει τη φιλία του, αλλά ποιος το κάνει; Στην περίπτωσή μου πάντως -και μπορεί και γι’ αυτό να παρουσιάζομαι τόσο αρνητική- έχω απομακρυνθεί με κάμποσους φίλους μου λόγω του ότι από ένα σημείο και μετά αφενός εκείνοι δεν αρκούνταν σε υποκριτικά κολλητή παρέα και ήθελαν σχέση, αφετέρου εγώ ένιωθα άβολα. Δε σημαίνει πως κόβαμε την καλημέρα ούτε πως ο ένας δε θα συμβούλευε/συμπαραστεκόταν στον άλλον σε περίπτωση προβλήματος, απλά ήμασταν πιο μαζεμένοι, δεν τα λέγαμε πλέον όλα και περιορίσαμε τις πολλές αγκαλιές και τα σχετικά. γι’ αυτό, επαναλαμβάνω, θεωρώ ότι αυτό που χαλάει είναι η κολλητή φιλία, κι όχι η παρέα με αυτά τα άτομα)
Αλλά κι από πλευράς μου ξέρω ότι δεν είναι εύκολο. Κάποτε μου άρεσε ένα παιδί με το οποίο κάναμε αρκετή παρέα , ωστόσο επειδή δεν ήθελα έτσι κι αλλιώς σχέση, προτιμούσα τη φιλία μαζί του και δεν είχα δείξει τίποτα. Παρόλα αυτά όταν μου έλεγε για άλλη με έτσουζε. Άλλοι το αντέχουν, οι περισσότεροι όχι.
Πάντως αρκετοί είναι αυτοί που πλησιάζουν τον άλλον εξ’αρχής για να το γυρίσουν στη συνέχεια μέσω της φιλίας σε κάτι παραπάνω… Βέβαια δεν ξέρω γιατί το αναφέρω ακριβώς, γιατί δεν αποτελεί δείγμα αληθινής φιλίας, παρότι μονόπλευρα ο ένας από τους δύο ίσως έχει δεθεί…

Το ότι λες πως ?συμφωνούν? και ?δέχονται? δεν εμπεριέχει την έννοια του συμβιβασμού επίσης; Τελικά είναι η φιλία συμβιβασμός;

Επίσης, συμφωνώ ότι οι έννοιες της αγάπης-φιλίας μπλέκονται, αλλά νομίζω πως εσύ τις ταυτίζεις, ενώ η αγάπη, αποτελεί απλώς προϋπόθεση της φιλίας. Επομένως, στην αγάπη μπορώ να δικαιολογήσω μια ορισμένη μορφή ανειλικρίνειας, εννοώντας την ως μη άμεση εκδήλωσή της. Εντάξει, σαφώς η αγάπη πρέπει να είναι έμπρακτη, αλλά δεν υπάρχουν περιπτώσεις που παραμένει κρυμμένη; Σε αυτό που τη διαφοροποιώ είναι στο ότι στη φιλία, όλα τα χαρτιά που παίζεις πρέπει να είναι ανοιχτά.

Το δέχομαι, ούτε κι εγώ είχα σκοπό να απολυτοποιήσω στο σημείο εκείνο.

Δηλαδή, εσύ νομίζεις πως η φιλία είναι ?πρέπει?;
Μήπως σε αυτό το σημείο θα έπρεπε να κάνουμε αυτό που κακώς παραλείψαμε εξ’ αρχής, δηλαδή να ορίσουμε πώς αντιλαμβανόμαστε αυτές τις έννοιες, ώστε να δούμε και πού αδυνατούμε να συμφωνήσουμε; Γιατί έχω και την υποψία πως μάλλον αντιλαμβανόμαστε διαφορετικά την αγάπη. Για μένα δεν έχει καμία σχέση με την ερωτική επιθυμία πάντως και για να αναφερθώ και στην UnburntKhaleesi, δεν απαξίωνα την αγάπη σε άλλο ποστ ούτε τα συναισθήματα, αλλά την αλλοίωσή της μέσα από την Ιδέα του Έρωτα, η οποία θεωρώ πως προέρχεται από τις εντυπώσεις και όχι κάποια βαθύτερη ουσία που θα διεγείρει αληθινά συναισθήματα.

Για να μη φορτώσω το ποστ, περιμένω τη δική σου τοποθέτηση πρώτα πάνω στους ορισμούς και θα σου γράψω στη συνέχεια που τυχόν διαφωνώ ή συμφωνώ, αν κι ίσως έχεις σχηματίσει ήδη κάποια ιδέα.

@William Wilson:

Που είναι το κακό στο να συμβιβαστεί ο ένας μόνο με τη φιλία?
Π.χ. εγώ, θα προτιμούσα να συμβιβαστώ, παρά να τον κόψω απο τη ζωή μου επειδή δεν ανταποκρίνεται στα δικά μου ερωτικά αισθήματα, ή στην αντίθετη περίπτωση, θα ήθελα να προτιμάει να συμβιβαστεί με μια φιλία μαζί μου, παρά να με κόψει απο τη ζωή του επειδή εγώ δεν ανταποκρίνομαι…
Αυτό συμβαίνει όμως μόνο εφόσον υπάρχει αγάπη.
Γι’αυτό εγώ θεωρώ ότι η φιλία προϋποθέτει την αγάπη. Χωρίς αυτήν δεν υφίσταται.
Και επίσης, η φιλία δεν ισοδυναμεί με την ΚΟΛΛΗΤΗ ΠΑΡΕΑ.
γι’αυτό συνήθως έχουμε μόνο 1 κολλητό/ή. και διάφορες παρέες.
Οι φίλοι είναι αυτοί που “φαίνονται” στα δύσκολα. Είναι εκείνοι που πραγματικά θέλουν να είσαι καλά, και σε βοηθούν. (Ηθικά κι όχι μόνο)
Δεν είναι απαραίτητο να λες τα πάντα σε κάποιον για να θεωρείται φίλος σου.
Υπάρχουν φίλοι, που μπορεί να μην ξέρουν σχεδόν τίποτα για σένα, αλλά ΞΑΦΝΙΚΑ τους βλέπεις να σου ΣΤΕΚΟΝΤΑΙ στα δύσκολα…
Εκεί είναι να μένεις άναυδος… (εγώ έτσι έχω μείνει… )
Αν έχεις παρακολουθήσει φιλαράκια, ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι όταν ο Joey ερωτεύτηκε τη Rachel, και ήταν ΠΟΛΥ φίλοι (κολλητοί όλοι μεταξύ τους).
Και τελικά εκεί που νόμιζε δεν αντέχει να ΜΗΝ την γουστάρει… τελικά έβλεπε ότι αυτό που τον ένοιαζε περισσότερο ήταν να είναι η Rachel ευτυχισμένη. (όσο και να τον πονούσε που δεν “την είχε”)
Αυτό είναι φιλία. (κι ας έχει ο άλλος μέσα του έρωτα…)
Το πολύ γαμάτο είναι όταν σε μια σχέση είσαι κυρίως φίλη με τον άλλον. γιατί αν δεν είστε φιλοι, τότε είναι 99% σίγουρο ότι αυτή η σχέση θα αποτύχει.

Η αγάπη δεν αλλοιώνεται με την Ιδέα του Έρωτα.
Ο έρωτας δεν είναι μια Ιδέα… είναι κι αυτό ένα συναίσθημα. Υπάρχει. (για μένα πάντα)
Και η αγάπη είναι απο μόνη της όμορφη.
Όταν αγάπη και έρωτας συνυπάρχουν, έχουμε 2 ομορφιές μαζί… απλά…

Υπάρχει και τα σπάει \m/ Το ποστ αφιερωμένο στον Νεκτάριο που είναι και συναυλιοbuddy μου.

υπηρξαν περιπτωσεις γυναικων ,φανταζομαι θα εχει συμβει σε πολλους , που ενω σου <τριβονται> τελικα σου πετανε την ατακα,να ξερεις εγω σε βλεπω φιλικα…εκει φυσικα δεν κανεις τον φιλο (η αλλιως τον μαλ@#κα).

ειναι ο τροπος που θα σε προσεγγισει ο αλλος ,συμπεριφερθει και εκει ο καθεις κρινει αναλογος,αλλα γενικως ειδικα στις μερες μας δεν πιστευω πολυ σε φιλιες ανδρων γυναικων(πολυυυ σπανιο φαινομενο) ,κατι υποπτο παιζει :stuck_out_tongue:

δεν υπαρχει φιλια μεταξυ μιας γυναικας και ενος αντρα γιατι παντα καπου καπως καποτε καποιος απο τους 2 θα το δει αλλιως η θα του περασει απο το μυαλο το κατι το ερωτικο.οσοι διαφωνειτε απλα ξανασκεφτειτε το :p:p

^
Οκ το ξανασκέφτηκα και συνεχίζω να διαφωνώ :stuck_out_tongue: απλά δεν γίνεται όλοι να δούμε όλους ερωτικά.

κατα 99% ενας αντρας οταν αρχιζει και βλεπει και μιλαει με μια κοπελα το πρωτο που πραγμα που σκεφτεται ειναι το σεξ μαζι της το αλλο 1% ειναι αυτο που θα το σκεφτει απλα αργοτερα στο μελλον :roll:

Είναι πολύ απόλυτο όμως να υποθέτουμε ότι ισχύει αυτό για το 99%…και επειδή έχω πολλά αγόρια φίλους και τους έχω ρωτήσει σχετικά δεν βλέπω να ισχύει. Επίσης, όταν γνώρισα τον κολλητό μου είμασταν ελεύθεροι και οι 2. Γιατί δεν υπήρξε ή γιατί δεν εκδηλώθηκε ενδιαφέρον από καμία πλευρά τότε που μπορούσε να συμβεί κάτι τέτοιο; Και μιλάμε για μπόλικο χρόνο όπου θα μπορούσαν να είχαν δωθεί ευκαιρίες να γίνει κάτι τέτοιο. Ωστόσο γιοκ. Τίποτα. Γιατί απ’όταν γνωριστήκαμε τί να πω, είχαμε μάλλον την φιλία στο μυαλό μας και αναπτύχθηκε τέτοιου είδους δέσιμο. Εδώ σου μιλάω για φιλία και αδελφική αγάπη χωρίς ίχνος ερωτισμού ενώ υπήρχαν ευκαιρίες να εκδηλωθεί.

ε πηγαίντε μια φορά να ΠΙΕΙΤΕ και τα ξαναλέμε.

να εκδηλωθει τι??? δεν χρειαζεται εφοσον τις περισσοτερες φορες δεν εκδηλωνεται για διαφορους λογους και να υπαρξει φιλια σου ξαναλεω καποια στιγμη ειτε πριν ειτε μετα εστω και μια σκεψη ερωτικη προς τον αλλο απο εναν απο τους δυο θα υπαρξει

[SPOILER]Bleedin εδώ έχουμε κοιμηθεί μέχρι και στο ίδιο κρεβάτι :stuck_out_tongue: δηλαδή αν κάποιος από μας ένιωθε το παραμικρό ε του πούστη! Κάτι θα φανερωνόταν! Απλά νομίζω ότι με κάποιους ανθρώπους “δεν σου σηκώνεται”:lol: και έτσι η φιλία παραμένει φιλία χωρίς υπονοούμενα κλπ.[/SPOILER]

[SPOILER]μπορούσες απλά να πεις απ’την αρχή ότι είναι [COLOR=“Magenta”]οπαδός Arch Enemy.[/COLOR] [-X
Ζητώ συγνώμη για την αναστάτωση.[/SPOILER]

βγαζω το καπελο στον απο πανω:roll:

[SPOILER]:lol::lol: κακιούλα.[/SPOILER]

εγώ πάντως συμφωνώ με τη neniel.έχω φίλες, που έχω αναπτύξει μαζί τους τέτοια σχέση, με αποτέλεσμα να τις βλέπω κάπως σαν την αδερφή μου.αυτό είναι ένα αμοιβαίο συναίσθημα, που άπαξ και αναπτυχθεί, νομίζω πως σπάνια υποβόσκει το ερωτικό.
μοναδική εξαίρεση οι περιπτώσεις σε μικρές ηλικίες, που εκεί οι σχέσεις μεταξύ των δύο φύλων είναι κάπως περίεργες και σχηματίζονται, με αποτέλεσμα οι ορμόνες να κυριαρχούν.εξαιρούνται επίσης και τα καγκουροειδή που συνεχίζουν να έχουν μυαλό 15χρονου… :stuck_out_tongue:

και αυτό για τους arch enemy ισχύει.

κλασικός χίπστερ.

χαχ, για κάποιο λόγο μόλις είδα ότι πόσταρες, ήμουν σχεδόν σίγουρος για το τι θα έγραφες. :stuck_out_tongue:
ήρεμα όμως, μη φέρω τους 93 φίλους μου από τη blogovision και γίνει χαμός! :hippy:
(και κανείς από αυτούς δεν ακούει arch enemy… 8))

Μοναδική φιλία που μπορεί να υπάρξει μεταξύ άντρα και γυναίκας είναι ΜΟΝΟ αν υπάρχει και σεξ. Γιατί αν δεν υπαρξει σεξ, τότε πάντα θα υπάρχει κάποιας μορφής ερωτική καταπίεση. Όταν υπάρχει σεξ, όλα ξεκαθαρίζουν όμορφα κι ωραία… Και γαμώ τις παρέες, και σεξ, έτσι για το ξελαμπικάρισμα που και που.

Στηρίζω το ποστ του αποπάνω

ατοπο

υπαρχουν και οι περιπτωσεις που υπαρχει φιλια και καμια καταπιεση γιατι δεν παιζει ιχνος ερωτικης διαθεσης και απο τους 2.
εμενα οι περισσοτεροι αντρες ΦΙΛΟΙ μου ειναι αυτοι με τους οποιους δεν 8α μου περνουσε καν απο το μυαλο να κανω κατι γιατι

  1. δεν μου αρεσουν εμφανισιακα
  2. με κουραζει να ειμαι μαζι τους περισσοτερο απο 2-3 ωρες
    3.κλπ κλπ

επισης μπορει με καποιον να περνας γαμω, να γελας, να εχετε τα ιδια γουστα, να ειστε φιλοι τελος παντων αλλα να μην υπαρχει κανενος ειδους καυλα.
αρα μηδεν ερωτικη καταπιεση