Παράπονα και άλλα από "Καλύτερες κυκλοφορίες τ&#95

[FONT=“Arial Narrow”][SIZE=“2”]…τραγουδάει, αγάπη μου…έτσι γράφεται, φιλούρες :!: [/SIZE][/FONT]

Όχι, ΔΕΝ μπορείς να ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ την αξία ενός γκρουπ με την κοινή λογική. Μπορείς ίσως να την ορίσεις ως αριθμό πωλήσεων, εισιτηρίων κτλ (διαχρονικά, βέβαια), αλλά έτσι δεν μπορείς να λάβεις υπόψη σου την παράμετρο ΠΟΙΟΣ ακούει κάτι. Την ίδια ώρα που κάποιοι άκουγαν κλασική μουσική στις αίθουσες συναυλιών του Λονδίνου, άλλοι ξεκινούσαν το πανκ. Λες να απευθύνονταν στο ίδιο κοινό; Ποιοι έχουν περισσότερη κοινή λογική; Οι μεν οι οι δε;

Άσε που η σύγκριση σκυλάδικων με κλασική δεν παίζει. Το ένα είδος έχει ιστορία 300 χρόνων, το άλλο ούτε 30. Λες ότι η κλασική μουσική είναι καλή, γιατί έτσι σου έμαθαν να λες, παρόλο που εσένα μπορεί να σε κοιμίζει. Και μην ξεχνάς ότι κλασική μουσική έγραψαν χιλιάδες συνθέτες. Σήμερα ακούμε καμιά εικοσαριά. Οι άλλοι ήταν, κοινώς, σαβούρες:wink: . Δεν είναι το ένα είδος πιο ποιοτικό από το άλλο είδος, αλλά η μεγαλοφυϊα ή το ταλέντο κάποιων εκπροσώπων του.

Την ποιοτητα και το τι αξιζει το δειχνει ο χρονος. Αν μετα απο 25 χρονια ακουει ο κοσμος ακομη Μαστοντον θα παραδεχτω οτι εχουν ποιοτητα. ( αυτο που ειπες για το σημερα)

Επισης η κλασσικη μπορει να σε ταραξει, τσιτωσει, ‘‘στοιχειωσει’’ καποιες φορες περισσοτερο απο οτιδηποτε ‘ακραιο’ μεταλ… Λεω οτι ειναι ποιοτικη γιατι καταλαβαινω οτι υπαρχει μεγαλη συνθετικη ικανοτητα και αναπτυξη μουσικων ιδεων απο το συγκεκριμενο ειδος.

Καλως η κακος ο demander ποσταρε καποιους δισκους καλυτερους ή χειροτερους .Τι ακριβος “κακο” έκανε ?Αυτο που προσεξα ειναι οτι το ολο συμβαν δεν ξεκινησε απο κεινον . Πολλοι απο τους δισκους του denander ειναι και για μενα “τρελη σαβουρα” . Αυτο που θελω να πω ειναι οτι θα μπορουσα εγω να ημουν στη θεση του η καποιος αλλος . Αυτο πουχω παρατηρισει ειναι οτι υπαρχει μια “κλίκα” . Μη το αρνηθεις ειναι πασιφανες . Παροτι μπαναρες τον denander δεν σε ειδα να κανεις το ίδιο σε αλλους ουσερ . Και κατι αλλο . Πχ εγω θαπρεπε να αρχισω να ειρωνευομαι,να βριζω και και και το Chrisp και τον nihilist που εχουν μπει σε ολα τα τοπικ 80ς μεταλ και λενε οτι ποιο υποτοιμιτικο μπορεις να φανταστεις ? Οχι βεβαια γιατι θα φαω μπαν ετσι ? Και θελω να μαθω και κατι αλλο . Ως ποτε θα βλεπουμε εδω εμεις που σεβομαστε τον εαυτο μας να βριζοντε μανες χωρις λογο ? Επιπτωσεις δεν υπαρχουν ? Ετσι οπως το βλεπω εγω ο denander μετα απολα αυτα που του κανατε ειχε απολυτο δικιο που ειπε αυτα που ειπε . Να θυμισω οτι ξεκινησε εκφραζοντας το γουστο του και ανετα θα μπορουσε να βρισκετε αλλος ουσερ ο οποιος δεν ανικει στη “κλικα” . Αυτα . Περιμενω σοβαρο ποστ απο σενα χωρις ειρωνιες γιατι απο τους αλλους θα τα λουστω …

Καλά όσες φορές αναφέρθηκε σήμερα το όνομα των Mastodon δεν έχει ξαναναφερθεί ούτε όταν βγάλαν τον πρώτο τους δίσκο.

Επίσης καλέ μας Night*Sky, για ποιον ακριβώς λόγο μπήκες σε ένα thread που αφορά κυκλοφορίες του 2007; Για να πεις ότι τα παίρνουμε από τις εταιρείες; Για πες μας, εκτός από τους Mastodon (που έβγαλαν δίσκο και φέτος, πληροφορημένο σε βρίσκω) από ποιον άλλο δίσκο τα κονομήσαμε; Ε πες ντε, μη μας κρατάς σε αγωνία. Γιατί όλο το απόγευμα λες, λες, λες αλλά η αφορμή σου δε μας είπες ποια είναι. Ε ναι… Μόνο εμείς δε θα 'χουμε “μουσικά κριτήρια”; Ο λαός θέλει κριτήρια, έλα φώτισε μας.

Στο πρώτο συμφωνούμε. Αλλά ας μην ξεχνάμε ότι ορισμένα μουσικά είδη έχουν περισσότερο άμεση σχέση με τις κοινωνικές/ιστορικές συνθήκες μέσα στις οποίες δημιουργήθηκαν, οπότε δεν ακούγονται εύκολα μόλις οι συνθήκες αλλάξουν, ενώ άλλα είδη, ας τα πούμε πιο αφαιρετικά, είναι από τη φύση τους πιο διαχρονικά. Το κυριότερο όμως είναι να μην ξεχνάμε ότι την ίδια εποχή δύο διαφορετικά μουσικά είδη (ή υπο-είδη του μέταλ) μποιρεί να απευθύνονται ταυτόχρονα σε διαφορετικό κοινό, είτε με κριτήρια κοινωνικά ή τέλος πάντων σε άτομμα που έχουν διαφορετικές παραστάσεις. Ο καθένας υποσυνείδητα θα ελκύεται προς κάποιο ή κάποια είδη, και δε θα γουστάρει τα άλλα. Ας ονομάσουμε αυτές τις τάσεις “προσωπικό γούστο”, και θα δεις ότι η κοινή λογική, τα κριτήρια και τα επιχειρήματα είναι άχρηστα.

Όσο για την κλασική, μη με παρεξηγείς. Έχω ακούσει στη ζωή μου περισσότερη από όσο έχω ακούσει ροκ/μέταλ (και μου αρέσουν εξίσου).

Καλως η κακος ο demander ποσταρε καποιους δισκους καλυτερους ή χειροτερους .Τι ακριβος “κακο” έκανε ?Αυτο που προσεξα ειναι οτι το ολο συμβαν δεν ξεκινησε απο κεινον . Πολλοι απο τους δισκους του denander ειναι και για μενα “τρελη σαβουρα” . Αυτο που θελω να πω ειναι οτι θα μπορουσα εγω να ημουν στη θεση του η καποιος αλλος . Αυτο πουχω παρατηρισει ειναι οτι υπαρχει μια “κλίκα” . Μη το αρνηθεις ειναι πασιφανες . Παροτι μπαναρες τον denander δεν σε ειδα να κανεις το ίδιο σε αλλους ουσερ . Και κατι αλλο . Πχ εγω θαπρεπε να αρχισω να ειρωνευομαι,να βριζω και και και το Chrisp και τον nihilist που εχουν μπει σε ολα τα τοπικ 80ς μεταλ και λενε οτι ποιο υποτοιμιτικο μπορεις να φανταστεις ? Οχι βεβαια γιατι θα φαω μπαν ετσι ? Και θελω να μαθω και κατι αλλο . Ως ποτε θα βλεπουμε εδω εμεις που σεβομαστε τον εαυτο μας να βριζοντε μανες χωρις λογο ? Επιπτωσεις δεν υπαρχουν ? Ετσι οπως το βλεπω εγω ο denander μετα απολα αυτα που του κανατε ειχε απολυτο δικιο που ειπε αυτα που ειπε . Να θυμισω οτι ξεκινησε εκφραζοντας το γουστο του και ανετα θα μπορουσε να βρισκετε αλλος ουσερ ο οποιος δεν ανικει στη “κλικα” . Αυτα . Περιμενω σοβαρο ποστ απο σενα χωρις ειρωνιες γιατι απο τους αλλους θα τα λουστω …

Καλά εσύ γύρνα στα μελομακάρονα σου γιατί ξέρεις πολύ καλά και η δική σου κατάληξη ποια θα είναι αν συνεχίσει να κάνεις άλλους λογαριασμούς. Δε φτάνει που δε σας λέμε τίποτα, έχετε και θράσος. Τι κάνει νιάου νιάου στα κεραμύδια; Η γάτα που 'φαγε τους κουραμπιέδες με τους οποίους θα 'πρεπε να ασχολήστε αντί να υπερασπίζεται το ένα account σας το άλλο. Άντε.

Δεν ειπα για φετινο δισκο τους πουθενα

Εσυ πες μου γιατι την πεσατε στον Ντιναντερ επειδη ειπε σαβουρα καποιους φετινους δισκους. Συγγενεις σας ειναι οι μπαντες και προσβληθηκατε ?? Κατα τ’αλλα, εγω και ο Ριππερ αρπαζομαστε οταν κοροιδευετε τους Μανογουορ…

Αιτια και οχι αφορμη, ειναι το οτι ειρωνευεστε και απαξιωνετε αυτους που εχουν διαφορετικη αποψη απο αυτην της κλικας που λεει και ο Ριππερ…

Α και ΜΗΝ προσπαθειτε να περασετε την αποψη οτι ολοι οσοι διαφωνουν μαζι σας ειναι ο ιδιος με πολλα ονοματα ή γνωστοι 'η οτιδηποτε !!
Απλα εχουν καταλαβει το πως λειτουργειτε και πως επιβαλλετε την αποψη της δικια σας ‘‘πλειοψηφιας’’.

Η άποψη που θα περάσουμε θες δε θες είναι ότι ακόμα και σε ένα επαναστατικό ντελίριο όπως αυτό που σ’ έχει πιάσει Τσε μας (θέλεις να μοιράσεις και flyers μήπως για την εκστρατεία σου κατά του “κακού” rocking; ) γράφεις ό,τι να 'ναι όπου να 'ναι και ναι, έχουμε δικαίωμα να σβήσουμε ότι θέλουμε, αφού απλούστατα εδώ μιλάμε για ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΕΣ ΤΟΥ 2007, HELLOOOOO, και μετά να κλαίγεσαι και όλο το απόγευμα αύριο. Άντε γιατί πολλοί ήρωες μαζεύτηκαν.

Το αν την πέσαμε σε κάποιον πολύ απλά δε σε αφορά γιατί δεν ξέρεις τι έχει προηγηθεί και δεν πρόκειται να κάτσω να εξηγήσω σε σένα τι τρέχει. Κοινώς χέστηκε η φοράδα αν ο κύριος Night*Sky, επειδή (όλως περιέργως; ) θεωρεί ότι ο φίλος του αδικήθηκε και δεν ξέρει ούτε καν το 1/5 της ιστορίας, χώνει τη μύτη του συνέχεια και λέει αρλούμπες σε όποιο thread θυμηθεί, θα κάτσουμε να τον καθησυχάσουμε και να του πούμε ότι “όλα θα πάνε καλά”. Άλλωστε “δεν το κόβει για πολύ καιρό”, οπότε άντε με το καλό να ελαφρύνει λίγο ο μπαχτσές γιατί η σοδειά φέτος προβλέπεται ζουμερή και πρέπει να την κρατήσουμε καθαρή από χμ… ζωήφια.

1 .Αποτι καταλαβα μου λες οτι ειμαι ο Denander . Αν ειχες δει τα ποστ μου θα καταλαβαινες οτι δεν θα έβαζα τους μανοβαρ στη λιστα μου καθως τους λατρευω .

2 .Δεν καταλαβα για ποιο λογο θα επρεπε να μου πειτε κατι .

3 . Για ποιο θρασος μιλας ? Εγω απλα λεω τη γνωμη μου χωρις να ειρωνευομαι κανεναν οχι οπως κανεις εσυ .

ρε συ nightsky
πως γινεται users οπως ο eagleheart και ο maiden79 που γουσταρουνε κλασσικο μεταλ
να μην εχουνε κανενα προβλημα?
και ιδιαιτερα ο maiden79 ειχε δηλωσει σε παλιοτερο ποστ οτι δεν γουσταρει τιποτα σχεδον απο τα καινουργια ειδη!
γιατι με αυτους τους χρηστες να μην υπαρχει αυτο το προβλημα?
ειναι και αυτη στην κλικα??!?!

1 .Αποτι καταλαβα μου λες οτι ειμαι ο Denander . Αν ειχες δει τα ποστ μου θα καταλαβαινες οτι δεν θα έβαζα τους μανοβαρ στη λιστα μου καθως τους λατρευω .

2 .Δεν καταλαβα για ποιο λογο θα επρεπε να μου πειτε κατι .

3 . Για ποιο θρασος μιλας ? Εγω απλα λεω τη γνωμη μου χωρις να ειρωνευομαι κανεναν οχι οπως κανεις εσυ .

Δεν είπα για τον Denander, αλλά αυτό δεν αναιρεί το ότι σήμερα εκανες δεύτερο λογαριασμό. Πολλές συμπτώσεις ε; Ειρωνεύομαι και θα ειρωνεύομαι οποιονδήποτε θεωρεί τους άλλους χαζούς και ακόμα και όταν τον πιάνουν στα πράσα (ναι, αυτό είναι το θράσος που λέγαμε!) κάνει την πάπια.

Τώρα βέβαια θα έρθει η ώρα να μάθουμε ότι ήταν ο αδερφός σου, ο κολλητός σου που δεν έχει σύνδεση στο σπίτι, ο Ευτύχης που ήρθε να κάνει εκπομπή από το σπίτι σας σήμερα και άλλα τέτοια ωραία, οπότε αν έχεις στοιχειώδη σεβασμό στον εαυτό σου σταμάτα το εδώ για να το κλειδώσουμε το ρημάδι. Άλλωστε σε λίγες ώρες οι τελευταίες σελίδες θα 'χουν κάνει φτερά. Αρκετά δε ζαλίστηκε ο κόσμος που θέλει να μάθει ποια είναι τα καλύτερα albums του 2007 με τους Slipknot;

Με τετοια ειρωνια και απο Αντμιν μαλιστα, δεν εχει νοημα … την αποψη μου την ειπα… Ο κουρου ενοχλειται και ειρωνευεται οποιον διαφωνει μαζι του. οκ.
Το μονο που καταφερνει ειναι να εκθετει το φλο…ε… φορουμ…

Ναι και απ’ότι βλέπω εσύ νοιάζεσαι τόσο για το φόρουμ που δε θα πας σε συναυλία για τα υπόλοιπα 8 χρόνια εις ένδειξη διαμαρτυρίας.

Τα κουβαδάκια σου και σε άλλο φλόρουμ λοιπόν.
Θέμα λήξαν.

Απο τα ποιο σωστα ατομα εδω μεσα συμφωνω . eagleheart , akis272 , maiden79 , panagiwtis ποσταρουν συνηθως στις κυκλοφοριες , δεν ειρωνευοντε καναεναν και γενικα ειναι σωστοι απενταντι στους αλλους κατα τη γνωμη μου . Και μην υποτιμας τη νοημοσυνη σου φιλε signal . Το οτι τα ποστ τους τα εχουν σε συγκεκριμενα θρεαντ και οχι στα οφ τοπικ κατι λεει .

ΕΤΣΙ ! ΔΙΑΓΡΑΨΤΕ ΤΙΣ ΣΕΛΙΔΕΣ , ΔΕΝ ΣΥΜΦΕΡΕΙ !!

Αντε κανε με μπαν κ.Κουρου, αφου ειμαστε δημοκρατικο φορουμ…

Εγω ο,τι ηταν να πω το ειπα.

Αν διαγραψεις καποιο ποστ μου , απλα θα επιβεβαιωθω.

Καλη συνεχεια.

:slight_smile:

δεν ειναι δημοκρατικο φορουμ.ειναι το φορουμ του ροκιν,εχει κανονες,δε σε αναγκαζει κανεις να γραφεις,αν τους αποδεχεσαι εχει καλως,αν οχιι,υπαρχουν και “δημοκρατικα” φορουμ.

κανονικά σε όλα αυτά θα άξιζε μόνο ένα --> …

αλλά θέλω να ζητήσω να μη σβηστούν τα όσα έχουν γραφτεί, μπορεί να γίνει σπλιτ.

επίσης, hoegaarden δίνεις ελπίδες ότι μέσ στον ωκεανό ασυναρτησίας υπάρχουν και λογικοί άνθρωποι. ευχαριστώ!

δεν σε πιανω!
τι εννοεις στα οφ τοπικ?

οπωτε εφοσον συμφωνεις οτι οι παραπανω Users ειναι σωστοι,
κατι τρεχει τοτε με users τυπου denander και σια,ετσι??