Κουτί Παραπόνων

Σωστά, υπάρχει και το Chinese Democracy. :slight_smile:

Εγώ τώρα να πω τη γνώμη μου, ή θα θεωρηθεί σπαμ? :stuck_out_tongue:

φιλε ντόουπ θεωρώ ότι έχεις άδικο.
Με τη φράση σου θα μπορούσε ο άλλος να προσβληθει, οπότε καλώς έγινε -για μένα- η “παρέμβαση”. :wink:

Νομίζω ότι δεν έχει νόημα να παίζουμε με τις λέξεις.
Αν π.χ. έχω πρόθεση να την πω σε κάποιον, είτε τον αποκαλέσω “π**στη”, είτε “γκέυ”, είτε “ομοφυλόφυλο”, το αποτέλεσμα θα’ναι το ίδιο.

Φιλικά όλα αυτά φυσικά, και σε περιμένω στο σλατζ θρεντ, γιατί το samothrace που πρότεινες προχθές αποδεικνύεται μεγάλη ζημιά! :slight_smile:

μιας κ ρωτάτε, το ξαναγράφω μιας κ είστε νέοι χρήστες

ένα υπονοούμενο, οδηγεί κατά 80% σε ένα εννοούμενο, γιατί κανένας μας δεν είναι ηλίθιος να μην καταλάβαίνει τι γράφει ο άλλος…

ως εκ τούτου κ λέξεις με ** κτλ, πιάνονται ως υβριστικές…

κ γιατί “κάνουμε έτσι” ? γιατί η ιστορία μας δείχνει πως αν αφήσουμε τους χαρκατηρισμούς, εύκολα 2 χρήστες κάνουν ένα όμορφο τόπικ, πεδίο μάχης, με chat για την χρησιμότητα των μανάδων αλλήλων κτλ κτλ ως εκ τούτου, κόβουμε όλα (ή έστω ότι βλέπουμε κ κάνετε ριπορτ) τα υβριστικά κ είμαστε φίλοι

Και από πότε το να είσαι γκέη είναι προσβολή είπαμε εν έτει 2009;

αν κολλάς με το παράδειγμα, (συμφωνώ μαζί σου, αλλά μη ξεχνάς σε ποιά χώρα ζεις) άλλαξέ το με τις λέξεις “μαλάκας”, “αυνάνας”, “πουλοπαίχτης” ή γουατέβα…

ε οκ δεν είμαστε κ υπερβολικοί. αν κάποιος είναι επιθετικός προς άλλον κ παράλληλα τον πει κ μαλάκα, το θεωρούμε προσβλητικο. αν τώρα κάποιος σου πει “άκου το νεο mastodon μαλάκα, είναι φοβερό” προφανώς κ δεν θα κάνουμε τπτ…

Ταπεινή προσωπική γνώμη: Εύκολα δύο γιούζερς μπορούν να λύσουν τα μεταξύ τους με τα όμορφα πραγματάκιa που λέγονται πμ. Αλλά και σε τόπικ πάλι λύνονται τα θέματα. Το βασικό είναι να υπάρχει διάθεση. Παρεξηγήσεις δημιουργούνται και θα δημιουργούνται, αλλά χωρίς διάθεση δε θα λύνονται. Στα αθλητικά ας πούμε, είναι παράτερο να πετάγεσαι στο τόπικ της αντίπαλης ομάδας, να λες την παρόλα σου και μετά να απορείς γιατί παρεξηγήθηκες. Για αυτό και το 95% των ποστ μου σ’ αυτό το σαμπφόρουμ τα χω κάνει στο θρεντ της ομάδας μου.

Σα νέος χρήστης, παρακολουθώ και αυτήν εδώ την κουβέντα στο κουτί παραπόνων, όπως και άλλες στο φόρουμ. Εντάξει, εύκολα έχω ξεχωρίσει αυτούς που σπαμάρουν για χάριν της κουβέντας απ’ αυτούς που σπαμάρουν για να σπαμάρουν. Εκτός από το ότι οι δεύτεροι που είναι οι ίδιοι και οι ίδιοι, τα συμπεράσματα τα κρατάω για την πάρτη μου, όπως φαντάζομαι αρκετοί από εσάς τους υπόλοιπους απλούς χρήστες.

Εμένα εκείνο που μ’έχει παιδέψει λίγο είναι το λεγόμενο του karvou, ότι το φόρουμ είναι πρωτίστως μουσικό φόρουμ. Σωστότατο. Πως όμως μπορείς να του προσδίδεις συνεχώς τέτοιο χαρακτήρα, και να μην το αφήνεις να παρεκκλίνει σε τραγικό βαθμό? Λύσεις υπάρχουν, όπως και κόστος. Αnyway, ξέφυγα, αυτάαα…

προφανώς δικό σας είναι το φόρουμ ότι θέλετε κάνετε. διαφωνούμε σε πολύ βασικά σημεία όπως την έννοια του φόρουμ, που για μένα πολύ απλά είναι μια προσομοίωση καθημερινών συζητήσεων όπου το να εκφράζεσαι ελεύθερα είναι υγεία και όλα αυτά. ενώ η λογοκρισία και ειδικά αυτά τα bold γράμματα του κανόνα 4 μου θυμίζουν άλλες εποχές τότε το '67. ευτυχώς όμως πρόκειται για απλά ένα φόρουμ (εντάξει υπάρχουν και χειρότερα!) οπότε όπως είπε και ο montecristo/shaman υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές να προτείνω γαμάτους sludge δίσκους! λολ!

Eγώ με την αντίσταση είμαι :frowning:

προσομοίωση καθημερινων συζητήσεων ναι - βωμολοχιών όχι όμως. κ αυτές καθημερινές είναι.

δεν καταλαβαίνω πως συνδέεται το ότι θέλουμε να κρατήσουμε το φόρουμ σε κάποια πλαίσια (κυρίως μουσικά, είναι ξεκάθαρο αυτό) με το '67.

μην μπλέκεις το φόρουμ με το καθαρά προσωπικό blog του καθενός, ή με το chat.

Κοίτα ντοουπφηντ, είσαι άτομο που ξέρει απο μουσική είσαι και σε γαμάτο συγκρότημα και όλα ωραία και όμορφα.

Αλλά το θέμα ποιο είναι. Σου έγινε εντιτ μια άχαρη φράση που άνετα θα μπορούσε να ακολουθηθεί από μια ακόμια πιο άχαρη και ξέρουμε όλοι το επακόλουθο. Ούτε καν σβήστηκε το ποστ, ούτε τίποτα (καλώς κατά την άποψή μου). Απλά ο φρήδομ προσπαθεί να προλαβει τη μανούρα που θα μπορούσε να επακολουθήσει

Και μετά βγαίνεις εσύ κατευθείαν να πεις ότι το φιλαράκι του αουτσάηντ, ο φρηδομοφροκ, έσβησε τα κακα πράγματα γι’ αυτόν. Που ανάθεμα αν τα 2 αυτά άτομα να έχουνε μιλήσει ποτέ έστω και με κουοτ στα πλαίσια αυτού του φόρουμ. Ε σόρρυ κιόλας αλλά εδώ είσαι τέρμα φάουλ, πως να το κάνουμε.

Στην εκτος φορουμ ζωη φυσικα και δεν εχει τοοοοση πια σημασια ποσο χρονων ειναι καποιος,αρκει φυσικα η συμπεριφορα του να συναδει με την ηλικια του,τουτεστιν αν εισαι 40 και συμπεριφερεσαι σαν μαλακας και αν εισαι 15 και συμπεριφερεσαι και παλι σαν μαλακας ε τοτε δεν υπαρχει σωτηρια.Το προβλημα εδω στο φορουμ ειναι οτι επειδη το μεγαλυτερο ποσοστο των γιουζερς ειναι στο γκρουπ 18-25(νομιζω)λογικο και τα περισσοτερα"προβληματικα"(με η χωρις εισαγωγικα)περιστατικα να εμφανιζονται σ αυτην την ηλικιακη ομαδα…

Βεβαια το κακο ειναι οτι το τι θεωρει ο καθενας “προβληματικο περιστατικο” ποικιλλει…

Και για να πω και την καθαρα προσωπικη μου αποψη προτιμω χιλιαδες φορες(κατι που δεν περιμενα να πω ποτε!!!) την ειρωνια του Karja που στην τελικη ειχε και μια δοση ευφυιας παρα την τσουρεκοποιηση των ορχεων μου απ τα ποστ της Marias(rhcp) ή του παλαι ποτε Δεσποινακιου ή ακομα και του αλλου του υπερσπαμμερ του Ντεντ ή οπως σκατα τον ελεγαν,για να φερω και απτα παραδειγματα.

Πλεον μπαινω ελαχιστα στο φορουμ σε σχεση με παλιοτερα και αυτο οφειλεται σε ενα καρο λογους,κατα καιρους εχω αναφερει το τι με ενοχλει φυσικα,μια και δεν εχω λογο να κρυψω κατι.Εχουν αλλαξει αρκετα πραγματα και ειναι λογικο,στην τελικη κι εγω οταν αρχισα να ποσταρω,η παλιοτερη κλικα ή φουρνια γιουζερ την ειχε κανει με ελαφρα ή και βαρια πηδηματακια…Μου αρεσει οτι το φορουμ θα ζησει και χωρις να ποσταρουμε εμεις,βεβαια ταυτοχρονα μου τη σπαει που δεν γουσταρω πλεον τοσο να ειμαι ενα μελος της παρεας.Αυτο.

Χοκαμ, περιττό να πω ότι συμφωνώ 100% με το ποστ σου.

Κάποια ερωτήματα όμως για να γίνουμε πιο συγκεκριμένοι και να μη μιλάμε στον αέρα:

1)Δηλαδή πιστεύεις ότι χρήστες όπως αυτοί που ανέφερες και ένα σωρό άλλοι παρόμοιοι θα έπρεπε να μπανάρονται;

2)Πιστεύεις ότι εξαιτίας του μοντερέητινγκ υπάρχουν οι εν λόγω χρήστες κάνοντας έτσι άλλους να φύγουν, ανάμεσά τους κι εσύ? Και αν ναι, ο λόγος που συνέβη αυτό είναι ο τροπος που γίνεται το μοντερέητιν/ κάποιες ενέργειες που έγιναν απο το μοντερεητιν? Και να ναι, συγκεκριμενοποίησε αυτόν τον τρόπο.

3)Ποιοι είναι αυτοί οι χρήστες εκτός από σένα, που αποστασιοποιήθηκαν? Αν θες τους αναφέρεις, αν δε θες όχι. Πόσοι από αυτούς έχουν κοινό λόγο που αποστασιοποιήθηκαν?

4)Τι ενέργειες θα ήθελες να γίνουν για να σε προσελκύσει ξανά το φόρουμ -αν πιστεύεις ότι είναι δυνατόν αυτό- ώστε να συνεχίσεις να ποστάρεις?

Και φυσικά όποιος άλλος θέλει απαντάει, πχ σαμαν, δεχτερ.

Αυτά τα ερωτήματα δεν τα κάνω ξέρω γω γιατί θέλω να την πω σε κανέναν, απλά να γίνει κουβέντα και να μη λέμε τα ίδια και τα ίδια. Χωρίς φόβο και πάθος λοιπόν. =)

Παιδια ωραια ολα αυτα, αλλα καταλαβαινουμε ολοι πιστευω οτι αν καποιος παρεξηγηθει επειδη σε ενα φορουμ τον ειπε καποιος που δεν τον ξερει μαλακα η να βαλει κατι καπου και κανει λες και θιχτηκε η προσωπικοτητα και η υποληψη του, ειναι 2 φορες πιο ακαταλληλος για να συμβαλει σε ενα φορουμ απο αυτον που μπορει να τον εβρισε. Το καταλαβαινουμε ολοι αυτο ετσι?

Σωστο να σβηνονται οι βρισιες για να μην ξεκινανε φλεϊμς και πηδιουνται τα θρεντς αλλα αυτο με τους ποντους ειναι λιγο αστειο (για την συγκεκριμενη περιπτωση). Και εδω ερχομαι να συμφωνησω με χοκαμ, καλυτερα να χεις ενα karja που μπορει να προκαλει απο τα να χεις 16χρονους σπαμερς. Το θεμα δεν ειναι η γλωσσα, το θεμα ειναι να μπαινουμε σε ενα φορουμ και να μπορουμε να μαθουμε 5 νεα πραγματα για την μουσικη και ς γραφονται 2 κουβεντες παραπανω, στο κατω κατω μεγαλα παιδα ειμαστε.

Τωρα να πω κατι που εχω παρατηρησει χωρις να εχει απαραιτητα σχεση με τα παραπανω. Ειναι ιδεα μου η ατομα που εγραφαν στο φορουμ και ειχαν να προσφερουν ξεροντας αρκετα απο μουσικη, εχουν σταματησει να γραφουν? Δεν λεω οτι φταιει καποιος, ουτε ξερω τους λογους που μπορει να εχει ο καθενας για να κανει κατι τετοιο. Απλα εχω αυτην την εντυπωση.

1.Εννοειται πως δεν χρειαζεται μπαν σε καμια των περιπτωσεων.Την ελευθερια της γνωμης την υποστηριζουμε γενικα και το δικο μας δικιο δεν ειναι πιο δικιο απ του αλλου.Ωστοσοη λυση ειναι πολυ πιο απλη πιστευω,δηλ οπως σκεφτομαστε πριν μιλησουμε ετσι ας σκεφτομαστε και πριν πληκτρολογησουμε.Επισης οπως στην παρεα μας δεν πεταγομαστε σαν πεη εκει που μιλαμε ξερω γω για πολιτικη να πουμε οτι χθες ειδα στον υπνο μου ενα μπαρμπουνι που λαμβανε μερος σε κονταρομαχια,ετσι μπορει να γινει και δω.Τοσο απλα.

2.Μπα Μανο,δεν νομιζω οτι το μοντερεητινγκ φταιει για το πως εξελιχθηκε το φορουμ.Κατα κυριο λογο το φορουμ ειναι οι γιουζερς,κανονες καλα κανουν και υπαρχουν και τηρουνται,κανενα προβλημα μ αυτο.Οι γιουζερς λοιπον με τη σταση τους απεναντι στο ιδιο το φορουμ διαμορφωνουν μια κατασταση την οποια οι μοντς προσπαθουν να προσαρμοσουν στους κανονες που αυτοι εχουν βαλει.Βεβαια οταν εχεις να κανεις με καμια 500αρια διαφορετικες προσωπικοτητες,ε δε θελει και πολυ να αρχισουν οι διαφωνιες.Επειδη μ αρεσει να μιλαω επι προσωπικου,μια και υπαρχουν ατομα δω μεσα που θεωρω φιλους,θα πω απλα οτι με το μοντερεητινγκ ειχα προβλημα μονο μια φορα και αυτη ηταν με καποιες αντιδρασεις του Ελλανορ,το οποιο και συζητησαμε και το θεωρω ληξαν.Τωρα με τι θεμα εχει ο καθενας προβλημα προφανως και δεν μπορω να το ξερω,οποτε οποιος γουσταρει το γραφει κι αυτος το προβλημα του.

Ο λογος που εγω απομακρυνθηκα-απο το ποσταρισμα,μια και τα μουσικα τοπικ ακομα τα διαβαζω και ενημερωνομαι-ειναι οτι δεν περναω τοσο ευχαριστα οσο περνουσα και δεν το χω ψαξει και τοοοσο απο κει και περα.Δεν βρισκω και λογο εξαλλου.Ουτε να φαω μου δινει το φορουμ,ουτε μου χαλαει την ψυχολογια.Ισως να μην ταιριαζει αυτο που θεωρω ως χιουμορ με αυτο που υπαρχει,ισως εγω ειμαι στραβος,ισως στραβα αρμενιζω,δεν ξερω.

3.Οπως εχω ξαναπει,μιλαω αποκλειστικα για την παρτη μου,το τι κανει ο καθενας ειναι δικο του θεμα και στην τελικη δεν νομιζω οτι χρειαζεται κανενας εκπροσωπηση.

4.Κοιτα,δεν νομιζω οτι υπαρχουν συγκεκριμενες συνταγες για να γινει ενδιαφερον ενα φορουμ.Αυτο που εγω θεωρω καλο για καποιον αλλον μπορει να ειναι το απολυτο ξενερωμα.Ουτε πιστευω με το να φυγουν χρηστες με τους οποιους ειμαστε διαφορετικες περσονες θα αλλαξει κατι.Στην τελικη ποιος στο διαολο ειμαι για να αναγκασω καποιον να φυγει??Δεν εχω τετοιο δικαιωμα,αλλα εχω το δικαιωμα να την κανω απ οπου δεν περναω καλα ή βαριεμαι ή γενικα δεν ειμαι ο εαυτος μου.Ισως η παρουσα παρεα του φορουμ για μενα να ειναι απ αυτες που πας κανα 2 φορες για καφε και βλεπεις οτι δεν τραβαει το πραγμα μωρε,αλλα λες οκ no hard feelings,καλα να περνατε κτλ και ο καθεις τραβαει τον δρομο του.Μακαρι να μπορουσα να προτεινω κατι ωστε να περνανε ολοι καλα,αλλα μαλλον αυτο αν υπηρχε θα το χε σκεφτει ηδη καποιος και θα ειχε εφαρμοστει σε ολα τα φορα ανα τον κοσμο.Υποθετω παντως πως οταν βρω κατι που θα μου προκαλεσει και παλι ενθουσιασμο,θα συμμετασχω περισσοτερο ενεργα.

Να πω εγώ μερικούς users που δεν γράφουν πια και η απουσία τους στο μουσικό κομμάτι του φόρουμ είναι αισθητή?

Maiden1979
akis272
Eagleheart
bluezlick

Α, και hokam! :stuck_out_tongue:

Δεν ξέρω τους λόγους που δεν γράφουν πια, αλλά τα posts τους εμένα μου λείπουν, ειδικά του Μήτσου.

+666 στο ποστ του κρισπ

απλά το “δε μου αρέσουν οι 16χρονοι σπάμερς” που ελέχθη, αν κ αληθές, είναι δυσεπίλυτο

ειδικά από τη στιγμή που όταν τους βάλουμε χέρι για να μαζευτούν, θα πεταχτούν κ 2-3 users να κλαίνε στις γωνιές του φόρουμ, αγνοώντας την σιωπηρή πλειοψηφία που δεν θέλει να πηδιούνται όλα τα θέματα χωρίς λόγο

johnson’s baby shampoo και όχι άλλα δάκρυα τότε.
Τα λέει καλά ο hokam στα σημεία που αναφέρεται για το σπαμ και τα οφφτοπικ.

Αν και δε μπορώ να γράψω πολλά, γιατί τώρα βρίσκομαι εκτός σπιτιού και θα επιστρέψω Δευτέρα, θέλω να πω, πως δεν είναι αυτονόητο πως όλοι θέλουν να μπαίνουν σε ένα φόρουμ και κάποιος άγνωστος να τους προσβάλλει και να τους συμπεριφέρεται αναξιοπρεπώς και να μη γίνεται τίποτα από τους υπεύθυνους. Άσε που όταν κάποιος βρίσει, υπάρχουν 2 δρόμοι του μοντερέησον. Ή αφήνουν τα μπινελίκια ή τα διαγράφουν. Η πρώτη τακτική οδηγεί σε απάντηση αντίστοιχου ύφους από τον “προσβεβλημένο” και ακολουθεί ένας διάλογος με ύβρεις και προσβολές που βγάζει τα πάντα εκτός θέματος. Μέσα σε όλα, κατά πάσα πιθανότητα, αυτός που δέχτηκε την επίθεση, συνήθως είναι άτομο με κάποια υποτυπώδη παιδεία, που δεν ανέχεται να τον βρίζουν κάποιοι μόνο και μόνο επειδή διαφωνούν μαζί του, με αποτέλεσμα να αποχωρεί στο τέλος από το φόρουμ και να μένει άνετος κι ωραίος αυτός που βρίζει αντί να επιχειρηματολογεί. Τέλος, τέτοια συμπεριφορά δεν αντιπροσωπεύει και το site, που θέλει όλες οι απόψεις να ακούγονται και να λαμβάνουν το σεβασμό που τους αξίζει. Ειδικά στους μουσικούς διαλόγους θέλουμε αυτό να γίνεται στον υπερθετικό βαθμό.

Το παράδειγμα του Κάργια, ως παράδειγμα δεν είναι 100% σωστό, γιατί μακάρι ο Κάργια να είχε μείνει σε ένα απλό “μαλάκας”. Καταλαβαίνω όμως το point. Ο πόντος ποτέ δεν πέφτει μόνο για ένα απλό “μαλάκας”. Είναι αποτέλεσμα της όλης συμπεριφοράς του χρήστη στο φόρουμ, της διάθεσης του για συνεργασίας, του σεβασμού που δείχνει σε άλλους χρήστες και γενικά συνυπολογίζονται ένα κάρο διαφορετικά πράγματα, προτού κινηθούμε στην ενέργεια του “πόντου” (εγώ τα λέω infractions, που έχουν την έννοια της “προειδοποίησης”, αφού στην πραγματικότητα δεν πρόκειται για ποινή). Και εννοείται, πως όταν κάποιος χρήστης έχει αρκετά infractions, αλλά πλέον δεν προκαλεί και δε μας απασχολεί, τους αφαιρούμε. Επομένως, μπορεί να ακούτε κάμποσες φορές “έφαγα ένα infraction μόνο και μόνο γιατί είπα τη λέξη “κακά””, αλλά η αλήθεια σπάνια είναι μόνο αυτή και ο χρήστης δε θέλει να παραδεχτεί πως εδώ και καιρό δημιουργεί προβλήματα…

Τέλος, μιλώντας γενικά, οι χρήστες που αναφέρθηκαν προηγουμένως δεν ποστάρουν πλέον στο φόρουμ για διάφορους λόγους, είτε προσωπικούς είτε διαφορετικής μουσικής ιδιοσυγκρασίας. Σε αυτά δε μπορείς να κάνει κανείς και πολλά, εκτός από τα να συμμετέχει στα μουσικά όσο περισσότερο μπορεί, ώστε να γίνεται συζήτηση, όλοι να συμβάλλουν και κάποια μέρα να επιστρέψουν αυτοί ή να γραφτούν νέοι με πολλές επίσης μουσικές γνώσεις. Και εννοείται το “δε μιλάνε για τους δίσκους που μου αρέσουν”, δε μου λέει τίποτα αν και εσύ δε μιλάς για τους δίσκους που σου αρέσουν ώστε να ξεκινήσει συζήτηση.

Για τη συζήτηση για το οφ τόπικ, θα επανέλθω αργότερα, γιατί τώρα φεύγω τρέχοντας να θαυμάσω τα τουτού της Γενεύης <3

A, γεια σου! :lol: