Κουτί Παραπόνων

Εγω θα το γενικευσω και θα πω “εξευτελισμο μη δικων μας ακουσματων”,ειτε ανηκουν στο φασμα της ροκ/μεταλ ειτε οχι :wink:

Δύο πράγματα. Πρώτον, σεβασμός των ακουσμάτων και του προσωπικού γούστου του καθένα. Είτε είναι μέταλ, είτε ροκ, είτε ντίσκο. Δε θα πούμε εμείς τι να γουστάρει ο άλλος.

Δεύτερον, σεβασμός του ατομικού ύφους και προσωπικού στυλ γραφής του καθένα. Άλλος λέει πολλά, άλλος λίγα, άλλος γράφει πιο “σοβαρά”, άλλος κάνει συνέχεια πλάκες. Εγώ σε ένα θέμα που θεωρώ σοβαρό θα γράψω με σοβαρό ύφος, και θέλω αυτό να γίνει σεβαστό απο τους άλλους. Παίρνω “στα σοβαρά” αυτά που κατά τη δική μου προσωπική κρίση, είναι “σοβαρά”… Μην ανησυχείτε, η επίδειξη σοβαρότητας ποτέ δεν υπήρξε κίνδυνος για ένα φόρουμ, ούτε μειώνει τις πλάκες και το παρείστικο κλίμα του, επικίνδυνη ήταν πάντα η ειρωνία, οι χλευασμοί, και οι παρεξηγήσεις… Δε χρειάζεται να είμαστε όλοι το ίδιο, ούτε το φόρουμ έχει έναν και μοναδικό χαρακτήρα, ας σεβόμαστε αν γίνεται λοιπόν τη διαφορετικότητα του καθένα.

Ρε οταν λεω να μην παιρνουμε το φορουμ πιο σοβαρα απο οτι πρεπει δεν εννοω να μην κανουμε σοβαρα ποστς και να λεμε μονο καφρίλες. Καμια σχεση…

Εννοω οτι αμα δουμε κατι που πιθανον να προσβαλλει μια μπαντα που αγαπαμε η να χλευαζει καποια αποψη την οποια ισως υιοθετουμε κι εμεις να μην αρπαζομαστε γιατι δεν ξερουμε στην τελικη ποιος ειναι αυτος που “κρυβεται” πισω απο ενα nickname, ποιο ειναι το σκεπτικο του, πως ηθελε να το εκφρασει (μπορει να να προσεβαλλε πχ. χωρις να το θελει) κτλ…

Αλλο τα σοβαρα ποστ στο φορουμ (ποστ που ειναι απαραιτητα, αλλιως οντως καταληγουμε σε chatroom) κι αλλο να παιρνουμε το φορουμ πιο σοβαρα απ’ οτι πρεπει. Και στην τελικη οπως εχει γραφτει κι αλλες φορες εδω μεσα εμεις οι χρηστες καθοριζουμε το πως θα ειναι η θεματολογια του φορουμ (περα απο τους οποιους κανονες)…

Αντε λοιπον, ανοιχτε μουσικα (και μη) θεματα, απαντηστε στα ηδη υπαρχοντα και στους γραφικους να μην αρπαζεστε, ουτε να σπατε τα νευρα σας προσπαθωντας να κανετε σοβαρη κουβεντα. Χαβαλες και λιγη ειρωνια αρκουν…

Και να ακουτε Gogol Bordello!

Πάντως και αυτός που γράφει κάτι, ας προσέχει και λίγο το ύφος του, δεν είναι κακό, όπως δεν τον ξέρουμε και μεις έτσι δε μας ξέρει κι αυτός… Αν και είναι μάλλον ουτοπικό να το ζητάμε αυτό από όλους, παντού υπάρχουν και οι γραφικοί…

Όπως και να χει, έτσι όπως το έθεσε τώρα ο ChrisP συμφωνώ πέρα για πέρα :wink: :thumbup:

Διαφωνώ. Το καλύτερο όπλο απέναντι σε κάτι πού εσύ εγώ η οποιοσδήποτε άλλος θεωρεί γραφικό είναι η αδιαφορία και όχι η ειρωνεία. Χειρότερα γίνονται τα πράγματα έτσι. Αποδεδειγμένα, δε’νομίζεις;

Ναι, ακριβώς αυτό…

Και πάει ειδικά σε χρήστες σαν τον signal που παρόλο που έχουν δίκιο, αντί να αδιαφορήσουν, σχεδόν πάντα ψαρώνουν στις ανοησίες που λένε άλλοι. :wink:

Συμφωνω. Και η αδιαφορια ειναι λυση.
Απλα, εγω προσωπικα σε γραφικους χρηστες τυπου Denander δεν συγκρατουμαι. :dunno:

από το τόπικ “μου αρέσει”

Ναι, είναι σαφέστατοι και τους διάβασα πριν γίνω μέλος του φόρουμ.
Απαγορεύονται σύμφωνα με τους κανονισμούς τα πολλά χρώματα.
Το μωβ είναι ένα χρώμα, μαζί με το μαύρο κάνουν δύο… τα δύο δεν είναι πολλά.
Να απαγορευτούν λοιπόν τα χρώματα ή ακόμη καλύτερα ο επεξεργαστής του κειμένου για τα ποστ να μην έχει την επιλογή χρώματος διαφορετικού του μαύρου.

Προσπαθώ να καταλάβω ποιο είναι το παράπονό σου…

Bασικά εμενα το βασικό πρόβλημα είναι οτι μπήκα στο φορουμ για πολύ συγκεκριμένους λόγους,που δεν ειναι ουτε η παρεα,ουτε να βριζομαι με τον πολύ λαο για γκρουπς,ουτε να μου την λενε για θέματα που δεν κατεχωή κατεχω κ διαφωνω…Αυτό είναι λογική γηπέδου κ δε μου παει…Κανενας λοιπόν απο τους λόγους για τους οποιους είμαι εδω δεν εξυπηρετείται…Χωρίς να έχω κόλλημα με τις ηλικίες (καθως υπαρχουν 15χρονα παιδια που είναι απόλυτα τυπικά και σωστα)θεωρώ πως θα επρεπε να επιανε το φορουμ εναν μεσο όρο τουλαχιστον ηλικίας και επιπέδου γιατί ετσι οπως είναι αυτη τη στιγμη είναι λίγο φορουμ εκτόνωσης…Δε ξέρω τί θα μπορούσαν να κάνουν oi moderators ,αυτό που ξέρω είναι οτι οι γραφικοί χρηστες (που τοσο μας ενοχλουν πια )προσελκύονται πιο πολύ απο ενα πολύ δελεαστικό κλίμα που ως συνολο εχουμε φτιαξει εμεις εδω και ευνοεί τετοιες εισβολές…Αυτά:wink:

αμα ειναι απογευμα,κλεινεις το pc και πας καμια βολτα!
αμα ειναι βραδυ και κωλοβαρας,θα “ψαρωσεις” για να περασει “ευχαριστα” η ωρα! :wink:

Δε μπορώ παρά να συμφωνήσω με τη Lunatic… Το επίπεδο που εμείς οι υπόλοιποι, οι ενεργοί χρήστες του φόρουμ, τηρούμε, λειτουργεί σαν υποδοχή για τον τρόπο που θα φέρονται οι νεότεροι. Όσο περισσότερο αέρα τους δίνουμε, όσο περισσότερο έχουμε ετοιμάσει το έδαφος για κάθε λογής καφρίλα, τόσο θα βρίσκουν αφορμή κι αυτοί για να φέρονται έτσι. Και ναι, το πιστεύω απόλυτα αυτό, το φόρουμ δεν είναι τσατ-ρουμ! Δε θα μιλήσω στο φόρουμ όπως μιλάω με τον κολλητό μου. Όχι πως δε χρειάζονται και οι καφρίλες, καλό είναι να υπάρχει μια ισορροπία μεταξύ σοβαρότητας και χιούμορ, απλά πιστεύω πως είναι καλό αυτά να αφήνονται για το off topic.

Όσο αφορά τον μέσο όρο ηλικίας, είναι ένα θέμα, αλλά πιστεύω πως και αυτό εξαρτάται απο εμάς τους ίδιους. Με άλλα λόγια, όσο ανοίγουμε διαρκώς καινούργια θέματα τύπου “Μετάλλικα vs Μεηντεν”, ε, μην περιμένουμε να ανέβει πολύ ο μέσος όρος ηλικίας εδώ, σωστά? Και όσο γράφουμε εδώ μονάχα καφρίλες, που περισσότερο γήπεδο θυμίζουν… Αν και πάλι, η ηλικία δεν είναι απόλυτη, μη ξεχνάμε πως ο περίφημος χρήστης με τους κάμποσους λογαριασμούς δεν ήταν και τόσο μικρός…

Προσοχή, δε λέω να “σοβαρέψουμε”, λέω απλά να αφήνουμε την όποια εκτόνωση κυρίως για το off topic… Εκεί ας είμαστε όσο καμμένοι θέλουμε…

Επειδή πολύ άργησα να τοποθετηθώ επί του θέματος, θέλω να προσυπαγράψω απολύτως τα όσα λένε η Lunatic και ο Ellanor. Έθεσαν το θέμα στις πραγματικές του διαστάσεις. Καμιά φορά με αυτά που διαβάζω εδω μέσα, σκέφτομαι ότι δίκιο έχουν οι αλλοδαποί φίλοι μου που μου λένε ότι οι Έλληνες δεν ξέρουμε να κάνουμε διάλογο - και ειλικρινά δεν θέλω καθόλου, μα καθόλου να είμαι μάρτυρας αυτού του γεγονότος. Το φόρουμ είναι μία μορφή δημόσιου διαλόγου. Στο χέρι μας είναι να διατηρήσουμε ένα υψηλό επίπεδο κοσμιότητας και αλληλοσεβασμού, κυρίως οι ενήλικες… Οι περισσότεροι από εμάς δουλεύουμε, έχουμε τρεξίματα, προβλήματα, έννοιες, λέτε να μας αρέσει να διαβάζουμε σελίδες επί σελίδων στείρων αντιπαραθέσεων και ανταλλαγής ύβρεων; Όχι βέβαια! Νομίζω όλοι συμφωνουμε πως στα μουσικά θέματα μας ενδιαφέρουν τα ποστ ουσίας και όχι οπαδισμού. Αν θέλουμε να πούμε κάτι πιο ανάλαφρο και να κάνουμε πλάκα υπάρχει το off topic…

Ροκ σταση ζωής σημαίνει ελευθερία πνεύματος και σεβασμός του άλλου ταυτοχρόνως… Την τελευταία φορά που θυμάμαι να επιβαλλόταν μια συγκεκριμένη μορφή μουσικού (και όχι μόνο) πολιτισμού ήταν στην εθνικοσοσιαλιστική Γερμανία…Δεν νομίζω να ταυτίζεται κανείς με αυτό…

Προσωπικά ζητώ συγγνώμη αν προσέβαλα ποτέ οποονδήποτε. Δεν είναι μεσα στις προθέσεις μου, πιστέψτε με. Και γενικότερα συνιστώ ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ

:slight_smile:

Edit:

Επίσης, καλό θα ήταν που και που να σκεφτόμαστε τους μοντς…Δεν έχω καμία απολύτως ανάγκη να κολακέψω ή να γλείψω τον οποιοδήποτε, σας προλαβαίνω. Απλά σκεφτείτε να πρέπει κάθε μέρα να πρέπει να διαβάζετε εκατοντάδες ποστ και να προσπαθείτε να νουθετήσετε τους θερμοκέφαλους και να διαχειριστείτε ένα τόσο εκτενές φορουμ ώστε να παραμένει λειτουργικό ΠΕΡΑΝ όλων των άλλων υποχρεώσεων που έχετε καθημερινά και καθ’ όλη τη διάρκεια του 24ωρου. Γι’ αυτό, το να κατηγορούμε τους μοντς συνεχώς και να αναρωτιόμαστε γιατί δεν κάνουν το Α ή το Β, δεν είναι λύση. Το κατάλληλο κουμπάκι το ξέρετε και πόσο σπαμάρετε (σπαμάρουμε, είμαι κι εγώ ένοχη!) μπορείτε να το ελέγξετε. Λίγη βοήθεια ουσιαστική ζητούν τα παιδιά.

Για τις κατηγορίες για χρηματισμό δεν έχω να πω τίποτα, μου φαίνονται εμπαθείς και ειλικρινά αστείες…

Παραπονα μπορουμε να κανουμε ολοι,ειναι η ευκολη οδος εξαλλου.Εχουμε μαθει να λειτουργουμε ελαφρως πελατειακα,κοινως,γκρινια και μετα να περιμενουμε απο τριτους να αλλαξουν τα πραγματα.Το θεμα λοιπον πιστευω δεν ειναι να κανουμε παραπονα μονο,αλλα και να προτεινουμε λυσεις ή εστω πριν να εκφρασουμε τα παραπονα μας,να βαζουμε τον εαυτο μας στη θεση αυτων που ειναι επιφορτισμενοι με το αχαρο πολλες φορες καθηκον του να παιρνουν αποφασεις και να αναλογιζομαστε τι θα καναμε εμεις στη θεση τους.

Προσωπικα τα μακροσκελη ποστ ποτε δε μ ενοχλησαν.Αν βαριομουν απλα δε τα διαβαζα.Το ιδιο και με το χαβαλε-σπαμ.

Ας παρομοιασω τη φαση με μια “διευρυμενη” παρεα που ειναι μαζεμενη σ ενα παρτυ και περνανε καλα.Λογικο ειναι να υπαρχουν “πηγαδακια” και “κλικες”,λογικο σε καποιους να μην αρεσει η μουσικη που παιζει,λογικο καποιοι να μη γουσταρουν τον οικοδεσποτη και να κουβαληθηκαν εκει απο υποχρεωση ή απλα ειναι εκει να χαλασουν την ωραια ατμοσφαιρα που ενδεχομενως επικρατει.Βαλτε τον εαυτο σας στη θεση του οικοδεσποτη λοιπον και πειτε πως θα αντιδρουσατε αν ξαφνικα καποιος αρχιζε και εβριζε τους παρευρισκομενους.Επισης αναλογιστειτε οτι βρισκεστε σε ενα παρτυ και οτι η παρουσια σας εκει ΔΕΝ ειναι υποχρεωτικη,αλλα ειστε εκει με επιλογη σας.Αν δεν μας αρεσει λοιπον κατι μπορουμε ειτε να το αναφερουμε στον οικοδεσποτη,ειτε να την κανουμε με ελαφρα και ουτε γατα ουτε ζημια.Βεβαια αλλο να παραπονιεται κανεις γιατι ο ταδε βριζει τον δεινα και αλλο να γκρινιαζει γιατι τα ποτηρια ειναι πλαστικα και οχι γυαλινα.Προσωπικα λοιπον τοσο απλοικα την βλεπω την ολη φαση.Ειμαι εδω με επιλογη μου για να περναω καλα οσο χρονο εχω ελευθερο γι αυτο το λογο.Δε χρειαζεται να βριζω τον dj αν δε μ αρεσει η μουσικη,παω σπιτι μου και ακουω ο,τι γουσταρω ή παω σε αλλο μαγαζι,ειτε ανοιγω δικο μου αν εχω τα @@.

Οσον αφορα τα reviews και τα σχολια για δισκους-ντιβιντι-κασετες κτλ καλυτερα που δεν γινονται απο"αυθεντιες" γιατι πηξαμε απο “ειδικους” και “γνωστες” και “μυστες” και εγω δεν ξερω τι σκατα αλλο.Ειδαμε και τα χαλια του μουσικου τυπου και την εγκυροτητα των κριτικων που αυτοβαφτιζονται ειδημονες στην κολυμπηθρα των promos.Πορτα στους ΔανικοΖηλοΦραγκοΠερβανιδηδες,ας μεινουν στα τσιφλικια τους να κανουν κουμαντο στα προβατακια τους.

Αυτα.

Χαχαχαχα,και δεν εχεις δει τιποτα.Πανε στο φορουμ των Iron Maiden,για ατελειωτο σπαμαρισμα και βρισιδι!!!

www.ironmaidenforum.com

Γραφτειτε οσοι γουσταρετε γηπεδο-διαλογους για να μην ερχεστε και εκτονονεστε εδω

ΠΕΣΤΑ ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΕ!!!

προσκυνω την προσθηκη του προθεματος “Δανικο” μπροστα απο το “ΖηλοΦραγκοΠερβανιδηδες”!!! :lol: :lol: :lol:

Πολύ καλά posts από Lunatic, Ellanor και RoPe. Έγραψαν πάνω-κάτω αυτά που σκέφτομαι και εγώ για το φόρουμ.

Ημουν σιγουρος οτι αυτο το τοπικ θα το ανοιγε ο Karvou…

εχω ενα παραπονο μονο! οτι πολλοι βρηκαν ευκαιρια να παραπονεθουν!

Μιας και μόλις γύρισα από ολιγοήμερες διακοπές, ας πω κ εγώ την γνώμη μου. Κατ’ αρχάς οι εξαιρετικοί συνομιλητές κάλυψαν τις περισσότερες πλευρές του θέματος. Θα αναφερθώ σε κάποια πράγματα επιγραμματικά για να μην κουράσω :

Α. οι moderators είναι άνθρωποι. ναι - ακόμα κ αν δεν το πιστεύετε. τουτέστιν όταν κάποιος θίγει εμένα προσωπικά, τους φίλους/συναδέλφους μου και το σάιτ είναι πολύ δύσκολο να παραμείνουμε ψύχραιμοι. εν γένει το κάνουμε. υπήρχε ένας καιρός που στο φόρουμ με φώναζαν “πολιτικώς ορθό” γιατί σε όλες τις καφρίλες απαντούσα με το γάντι. απλά αυτό δεν γίνεται πάντα, γιατί και εμείς έχουμε μαύρες μέρες και ζόρια. όταν πολλοί χρήστες με το παραμικρό καταλήγουν στο να ειρωνεύονται/βρίζουν, γιατί δεν μας “επιτρέπεται” να το κάνουμε κ εμείς καμία φορά, έστω κατά λάθος (btw ποτέ δεν έχουμε βρίσει χρήστη - ειρωνευτεί ναι). Ειδικά όταν διατυπώνονται πολύ βαριές κατηγορίες (“το ρόκιν χρηματίζεται”) χωρίς λόγο και στοιχεία.

Β. περί κλίκας : έχει πλάκα γιατί τις βαρύτερες κατηγορίες διατυπώνουν οι χρήστες με τον μικρότερο χρόνο συμμετοχής. σε πάρτυ και ιβέντ του ρόκιν κατά καιρούς έχουμε γνωρίσει πολλά από τα παιδιά του φόρουμ, γιατί θέλουμε το ρόκιν να είναι community και όχι ένα “απόμακρο site ειδημόνων”. το να είσαι αντικειμενικος σίγουρα έιναι δύσκολο, αλλά πιστέψτε μας το προσπαθούμε όσο δεν πάει, και κατά καιρούς έχουμε σβήσει ποστ φίλων καθώς θεωρήσαμε ότι υπερέβησαν τα όρια. επίσης ας δώσω και ένα ιστορικό στοιχείο : υπήρχε ένα καιρό στο φόρουμ μια κλίκα που θεωρούσε ότι επειδή μας ήξερε θα απολάμβανε ιδιαιτέρων δικαιωμάτων. επειδή κάτι τέτοιο δεν έγινε, η κλίκα αυτή μας άφησε. αυτά περι κλίκας και φιλίας.

Γ. περί ban : δεν ξέρουμε πόσο πιο απλά να το γράψουμε. [SIZE=“4”]ΜΗΝ ΒΡΙΖΕΤΕ.[/SIZE] διατυπώστε ενστάσεις, αφήστε αιχμές, κάντε κριτική, ΜΗΝ ΒΡΙΖΕΤΕ. η διαφορά ανάμεσα στα παιδιά που έχουν φάει ban και σε άλλους χρήστες-πολεμίους του ρόκιν, είναι ότι οι πρώτοι βρίζουν επανειλημένως. και αυτό - αν κοιτάξετε τους κανόνες μας - είναι ο πρώτος και απαράβατος κανόνας του φόρουμ. ΑΠΑΡΑΒΑΤΟΣ. ακόμα όμως κ σε περίπτωση που κάποιος παραφερθεί μια φορά και βρίσει, θα του κάνουμε μια σύσταση και απλά θα σβήσουμε το ποστ του. το να βρίζει συνεχώς, να τρώει ban ενώ του έχουν γίνει πολλές συστάσεις (με πμ πάντα) και μετά να βγαίνουν κάποιοι και να λένε ότι “φημώνουμε την αντίθετη γνώμη” και “δεν αντέχουμε την κριτική”, είναι τουλάχιστον άδικο, για να μην πω γραφικό. θέλετε να κάνετε κριτική? σας δίνουμε όλο τον χώρο και την ελευθερία. αν βρίσετε όμως ξέρετε την συνέχεια. και αν δεν την ξέρετε σας την υπογραμμίζουμε διαρκώς…

για όποια γκρίνια εδώ είμαστε…