ΣΥΡΙΖΑ και Τσίπρας

Θυμαμαι που ο Ανδριανοπουλος ειχε αυξησει την τιμη της βενζινης 50 δραχμες σε ενα βραδυ.

Παντελή επίτρεψε μου να σε διορθώσω:
H αύξηση των 50δρχ. στο λίτρο προήλθε από φόρο που επιβλήθηκε στα καύσιμα από την κυβέρνηση Μητσοτάκη μετά την αντικατάσταση του Ανδριανόπουλου στο υπουργείο από τον Βαρβιτσιώτη (τον μπαμπά του σημερινού… ).

Ο Βαρβιτσιώτης ήταν Υπουργός Άμυνας ρε συ τότε…

Αισθάνθηκα γέρος με αυτό το σχόλιο.

Να σε διορθώσω κι εγώ, την αύξηση της φορολογίας της βενζίνης την έκανε ο Μάνος, όπως μπορεί να δεις στα παρακάτω λινκς:

Υ.Γ.: Μιας και τον έψαξα τον Μάνο, εδώ παράδειγμα φοβερής επιχειρηματικής νοοτροπίας:

Ερώτηση: Είναι συμφέρον να ξεπουλιούνται κερδοφόρες κρατικές επιχειρήσεις; Ως υπουργός Εθνικής Οικονομίας, συμπράξατε στην πώληση της ΑΓΕΤ Ηρακλής, που ήταν κερδοφόρα. Η Ελλάδα θα σωθεί από ξένους επενδυτές, τύπου Καλτσεστρούτσι και Παντσαβόλτα, που αγόρασαν την ΑΓΕΤ και τη μεταπώλησαν;

Απάντηση: Μόνο κερδοφόρες επιχειρήσεις πρέπει να πουλάς, γιατί μόνο έτσι θα πιάσεις λεφτά. Το θέμα είναι αν πουλώντας την η εταιρεία γίνεται καλύτερη και πιο ανταγωνιστική, και δεύτερον, αν τελικά με αυτό τον τρόπο παίρνεις πιο πολλά χρήματα. Δηλαδή, το αεροδρόμιο στα Σπάτα ?αντί να βάζει μέσα το Δημόσιο? του δίνει μέρισμα και του δίνει φόρο. Ενώ το προηγούμενο αεροδρόμιο δεν έκανε τίποτε απ? αυτά. Ως υπουργός, στο χώρο το δικό μου, νομίζω πως θα ήταν άδικο να μου πει κάποιος «Μάνο, μπήκες στην κυβέρνηση και συμβιβάστηκες». Σας βεβαιώνω ότι έκανα τη δουλειά μου ως υπουργός. Την έκανα με πολύ μεγάλο, αν θέλετε, κόστος. Από την άλλη, δεν νιώθω την ανάγκη να βγαίνω να θυμίζω σε όσους παίρνουν το Μετρό τη συμβολή μου. Μήπως νομίζετε πως θα είχαμε έργα όπως το Αεροδρόμιο, την Αττική οδό ή τη γέφυρα Ρίου-Αντιρρίου αν δεν ήταν ο Μάνος; Ο Μάνος ξεκίνησε αυτήν τη δουλειά. Ο Μάνος χάλασε τον κόσμο ότι δεν θα βάζουμε πια σε τέτοιου είδους έργα τα λεφτά του Δημοσίου. Είναι τώρα διάφοροι εξυπνάκηδες που λένε «Αν το είχαμε κάνει εμείς, θα βγάζαμε ακόμα πιο πολλά χρήματα». Αν το είχαμε κάνει εμείς, δεν θα το είχαμε κάνει, κύριοι! Μακάρι να είχαμε κερδοφόρες επιχειρήσεις διότι έτσι θα μπορούσαμε να έχουμε και πολύ μεγαλύτερα έσοδα. Πάρτε τον ΟΣΕ, ποιος παράφρων θα αγοράσει τον ΟΣΕ; Αν όμως ο ΟΣΕ ήταν κερδοφόρος, θα μπορούσαμε να τον πουλήσουμε και να προσδοκούμε ότι θα γίνει πολύ καλύτερος απ? ό,τι είναι σήμερα.

http://unfollowapantiseis.wordpress.com/2012/04/05/στέφανος-μάνος-αν-είχα-διαβάσει-το-μν/

Δηλαδή, μόνο οι ικανοί μάνατζερς του δημοσίου είναι ικανοί να μετατρέψουν μια ζημιογόνο ΔΕΚΟ σε κερδοφόρα, ο ιδιώτης δεν μπορεί, την θέλει έτοιμη.

Ο Μάνος είναι συνεπής με την γραμμή της σχολής του Σικάγου που υποστηρίζει ότι επιβάλλεται η κοινωνικοποίηση των επιχειρήσεων στους κλάδους που η επίδοσή τους στην αγορά είναι πεσμένη ή ζημιογόνα. Αντίστοιχα πρέπει να ιδωτικοποιούνται οι κερδοφόρες επιχειρήσεις και πάει λέγοντας. Με λίγα λόγα τα κέρδη είναι για τους λίγους ιδιώτες που έχουν τη δυνατότητα να εξαγοράσουν μεγάλες επιχειρήσεις και οι ζημίες για όλους τους υπόλοιπους. Και μετά κλαίγεται ο Μάνος και ο κάθε Μάνος γιατί δεν βρίσκονται κορόιδα να πάνε να τον ψηφίσουν για να ξεκολλήσει από το 1% και να εφαρμόσει τις καφρίλες του, γιατί μόνο ένα κορόιδο μπορεί να συναινέσει σε τέτοιες ταρζανιές. Αν και αυτές τις απόψεις τις εφαρμόζουν τώρα πια, με μεγάλη άνεση και οι “κρατιστές” της τρόικας διαμέσου των γνωστών και μη εξαιρετέων γαλαζοπράσινων απατεώνων!

Uh-oh.

Κάτι μου λέει ότι οι καθ’ ημάς υπερασπιστές της Σχολής θα το αμφισβητήσουν αυτό που λες.
Δε θα βαρεθούμε.

Μη μολύνετε το θρεντ του Αλέξη με σοβαρές συζητήσεις όμως :!:

σορρυ αλλα δεν κρατηθηκα…

το να ψηφίζεις συριζα και να νομίζεις οτι θα σε σώσει ειναι το λιγότερο μαλακία σαν να πιστεύεις οτι ο ΓΑΠ ήταν ηγέτης

μιλαμε για πολλα ναρκωτικα ο συντακτης

το πιο σοφό πράγμα που έχω γράψει αδερφέ!!!
και δεν πίνω ναρκωτικά μονο μπύρόνια
Oπότε βρές ένα πιο έξυπνο τρόπο να μου την πεις αλλιώς ρούφα το χρυσό αυγό σου

τα μισα να μου χε πει…

Πριν λίγο.

Ο τατσό ειναι ο μόνος ΣΥΡΙΖΑΙΟΣ που πάω με χίλια!!!
άσε που πολλο απο το κόμμα τουί δεν τον γουστάρουν

http://www.avgi.gr/ArticleActionshow.action?articleID=733403

“Ο Τσίπρας έδωσε διέξοδο στην καταπιεσμένη αριστερή μου ιδεολογία”

Ημερομηνία δημοσίευσης: 03/12/2012

Ονομάζομαι Οικονόμου Μαρία. Είμαι από την οργάνωση Φυλής. Θέλω να πω μόνο δύο λόγια. Ήμουν οργανωμένη στη Ν.Δ. για 18 ολόκληρα χρόνια. Όχι κατ’ ανάγκην δεξιά, αλλά με αριστερές αρχές. Και αριστερή συμπεριφορά στην καθημερινότητά μου, στη δουλειά μου, στις συναναστροφές μου. Ήμουν μία από τους εγκλωβισμένους στα δύο πρώην μεγάλα κόμματα και νιώθω ευτυχής που μου δώσατε χώρο και λόγο στον ΣΥΡΙΖΑ.

Βρίσκομαι σήμερα εδώ γιατί άκουσα τον δυνατό, τον καθαρό, τον έντιμο λόγο του συντρόφου Αλέξη Τσίπρα και του είμαι ευγνώμων γιατί έδωσε διέξοδο στην καταπιεσμένη αριστερή μου ιδεολογία. Και τελειώνω λέγοντας ότι στον ΣΥΡΙΖΑ βρήκα επιτέλους, μετά από 18 ολόκληρα χρόνια, την πολιτικά βιολογική μου οικογένεια.

Ήρθα για να μείνω και θα συνεχίσω να αγωνίζομαι μαζί σας με όλες μου τις δυνάμεις.

Σας ευχαριστώ πολύ.

Δουλειά του ποδαριού, αλλά είμαι στον υπολογιστή της δουλειάς… :stuck_out_tongue:

Δικαιολογίες… θα εξιλεωθείς με καλύτερη και πιο εντυπωσιακή δουλειά από το “δημιούργημα 5χρονου” που έβαλες :stuck_out_tongue:

Ν.Δ.: «Οι κουκουλοφόροι του ΣΥΡΙΖΑ, ετοιμάζονται να κάψουν την Αθήνα» Πηγή: www.lifo.gr

Δεν ξέρω για εσάς αλλά εγώ ανατρίχιασα

Και ο θεωρητικός του χώρου, Τάκης Μίχας, δεν καταδικάζει πλέον τη βία, από όπου κι αν προέρχεται:

Εγω παντως αρχιζω και εντοπιζω μια θετικη χροια στη λεξη εμφυλιος.

Αυτό θα έπρεπε να το ποστάρεις στο τζημεροθρεντ, είναι ξεκάθαρο ότι ο Μίχας υπονοεί συνεργασία καπιταλιστών με τους ακροδεξιούς ενάντια στον κομμουνιστικό κίνδυνο.

Πουλια στον αερα πιανεις…