Εκκλησία

ρε συ, το θέμα είναι ότι πρέπει να φύγει από τον λαό αυτό το καρκίνωμα της θρησκείας! μη το βλέπεις ότι μόνο κάτι γιαγιάδες πιστεύουν, δεν είναι καθόλου έτσι να ξέρεις:wink:
ναι μεν σε μικρότερες γενιές έχει ξεφτίσει κάπως η ιδέα jesus christ superstar αλλά η ουσία παραμένει η ίδια. η εκκλησία κάνει κουμάντο ακόμα. αυτή κατέχει το μεγαλύτερο ποσοστό της ελληνικής γης. αυτή έχει την μεγαλύτερη περιουσία από κάθε άλλο οργανισμό στην ελλάδα. αυτή κάνει πολιτική και μπορεί εύκολα να ανεβάσει και να κατεβάσει άτομα. αυτή (ακόμα και σήμερα) φανατίζει κόσμο (είτε ενάντια μεταναστών, είτε απλά ενάντια αλλόθρησκών).και καλώς ή κακώς, δεν βλέπεις μεγάλη αντίδραση στο φόρουμ γιατί το μεγαλύτερο ποσοστόαυτών που ασχολούντε πχ με μεταλιές κτλ δεν έχουν και σαν πρότυπο τον αγ.ιωάνη τον βαπτιστή :stuck_out_tongue: στη κοινωνία γενικά μη νομίζεις ότι είναι τόσο αντίθετοι με τη θρησκεία. με την εκκλησία ναι, οκ. αυτό είναι το εύκολο. μα το θέμα δεν είναι αυτό μόνο! αυτό είναι το ευκολάκι! το θέμα είναι αυτή η θρησκεία σε μαθαίνει από μικρό να φοβάσαι και μπολιάζει μέσα σου την αμφιβολία ότι άμα δεν ακολουθήσεις το χ-ψ-ω θα καείς στη κόλαση. αυτή είναι η στρατηγική της. κι αυτό είναι κατάπτυστο.

Δηλαδή με απλά λόγια μέσο χειραγώγησης και άσκησης εξουσίας!

obama και μαλακίες

Ιερώνυμος ρεεεε!!

έχω πληροφορίες ότι πριν γίνει παπάς ήταν γνωστός με το ψευδώνημο Ieronymous και έπαιζε σε black metal μπάντα.

Ο,τι ειπε ο Elric, εχω πολλους γνωστους/ες στην ηλικια μου που ειναι μια χαρα θεοσεβουμενοι(θεοφοβουμενοι μαλλον) και καποιοι σχεδον οσο μερικες γιαγιαδες.

[B]Ιερέας συνελήφθη για απόπειρα ανθρωποκτονίας![/B]

Δεν είχε τον? θεό του ένας ιερωμένος από την περιοχή της Τριφυλίας, ο οποίος υπέκυψε στα? εγκόσμια πάθη και θέλησε να εκδικηθεί έναν λαϊκό με τον οποίο είχε προηγούμενα, στέλνοντάς τον στον? άλλο κόσμο! Ο «νταής» παπάς συνελήφθη και οδηγήθηκε στην δικαιοσύνη με την κατηγορία της απόπειρας ανθρωποκτονίας από πρόθεση!

Δράστης και θύμα είχαν διαφορές για ένα ακίνητο στην περιοχή της Γιάλοβας Μεσσηνίας, το οποίο είχε παραχωρήσει ο παπάς στον λαϊκό χωρίς να του ζητήσει ενοίκιο, αλλά με την προϋπόθεση ότι θα το ανακατασκεύαζε από την αρχή. Ωστόσο, κάπου «στράβωσε» η συμφωνία κι αυτό ο ιερωμένος δεν μπόρεσε να το? χωνέψει! Έτσι, αποφάσισε να εκδικηθεί τον λαϊκό στερώντας του τη ζωή!

Του έστησε ενέδρα σε δρόμο της περιοχής και, μόλις τον είδε, πάτησε γκάζι και τον παρέσυρε με σκοπό να τον σκοτώσει! Ο άτυχος άνδρας μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο Καλαμάτας όπου οι γιατροί διαπίστωσαν ότι είχε υποστεί κάταγμα στην ωμοπλάτη και παρέμεινε για νοσηλεία, ενώ ο ιερέας συνελήφθη και οδηγήθηκε στον εισαγγελέα Καλαμάτας που του άσκησε δίωξη και τον παρέπεμψε στον ανακριτή.

ξάδερφος του παπασουζα

τι περίεργο που εξαιρέθηκε πάλι η εκκλησιαστική μεριουσία :-k

Το άλλαξαν και τώρα πια εξαιρούνται μόνο οι ναοί και οι μονές.

Μάλλον η λογική είναι ότι, αφού εξαιρούμε τις στάνες με τα ζώα, να εξαιρέσουμε και τις εκκλησίες με τα πρόβατα. Μπεεεεεεεεεε

Ένας ιερέας από την Λαμία έκανε μια εκκλησία άνω-κάτω, επειδή ο νονός του έδωσε «μόνο» 130 ευρώ!

Ο ιερέας τέλεσε γάμο και βαφτίσια μαζί και μετά την τέλεση των μυστηρίων, ο νονός του μωρού τον… πλησίασε και του έδωσε 100 ευρώ.

Ο ιερέας «ξίνισε», σύμφωνα με το lamiareport, και τότε ο νονός του έδωσε και άλλα. «Τι μας περάσατε και μας δίνεται τόσα;», είπε μαινόμενος ο ιερέας και? έκλεισε τις πόρτες της εκκλησίας.

ΠΙΟ ΡΑΤΣΙΣΤΗΣ, ΠΕΘΑΙΝΕΙΣ.:!:

Διαχωρισμος κράτους-εκκλησίας!
Φορολόγηση της εκκλισιαστικης περιουσίας
Πληρωμη των Ιερέων απο την Εκκλησια και οχι απο το κράτος!
Σοβαρές εκδίκάσεις των υποθέσεων με Ιερείς για σκάνδαλα και θέματα παιδεραστιάς κτλπ!
Απο 'κει και πέρα, ας κάνουν ό,τι θέλουν!
Και ας θυμηθουμε οτι οι Ιερείς ειναι και αυτοι άνθρωποι, οπότε μπορουν να κριθούν απο ανθρωπους! Δεν ειναι υπεράνω κανενός!

Αυτα απο εμένα!

[SPOILER]Και πιο φθηνες κηδειές και γάμοι :P[/SPOILER]

Είδα σήμερα ένα διάγραμμα, και είμαστε είτε η μόνη είτε η μία από τις 2-3 χώρες στην ευρώπη που έχει κρατική θρησκεία… τραγικό!

όχι ότι λέει τίποτα άγνωστο αλλά καλό είναι να ρίξει μια ματιά κάποιος που δεν έχει πολυασχοληθεί με το θέμα χριστιανισμός.

Μια και ειναι οι τελευταιες μερες της σαρακοστης, θα ηθελα να ρωτησω, ποια ειναι η γνωμη σας για το θεμα των νηστειων που εχει θεσμοθετησει η εκκλησια?

Οσον αφορα τη δικη μου γνωμη, ειναι πως, απ’ οσο ξερω, δεν υπαρχει καμια αναφορα στις γραφες, συμφωνα με την οποια, οι πιστοι ΠΡΕΠΕΙ να νηστευουν σε συγκεκριμενες περιοδους καθε ετους, και για συγκεκριμενο χρονικο διαστημα, τοτε η νηστεια, δεν θα 'πρεπε να επιβαλλεται σε κανεναν. Επισης, δεν πιστευω οτι καλο χριστιανο σε κανει η νηστεια (η οποια μετα το περας της συνοδευεται κατα κανονα απο καταχρησεις των φαγητων που απαγορευονταν κατα τη διαρκεια της) αλλα η ζωη σου και οι πραξεις σου. Και γενικα νομιζω οτι εχουμε θεωρησει “χριστιανικες” καποιες αξιες και καποιες αρχες οι οποιες ειναι απλα ανθρωπινες και πολλες απο αυτες ειναι παρουσες ΚΑΙ στα ζωα. Γενικα, για ολα τα παραπανω, και για το ολο concept το οποιο συνοδευει τη νηστεια στη συνειδηση του περιγυρου μου, ειμαι ιδεολογικα αντιθετος με τον θεσμο αυτο, και δεν τον ακολουθω.

ΥΓ να τονισω εδω, οτι δεν πιστευω στον χριστιανισμο κυριως λογω της εκκλησιας και των πρακτικων της.

Δεν μολυνει το εισερχομενο αλλα το εξερχομενο λεει ο Ιησους.Απο κει και περα η νηστεια ειναι ενας αγωνας εναντια στα παθη.Ολες οι θρησκειες εχουν.

Και μετά ξυπνανε οι μοναχοί τα βράδια και είναι σηκωμένη η κουβέρτα τους και κατηγορούν τα πάθη που προσπαθούν να αποβάλλουν.

Αχχχ

Αγωνας εναντια σε κατι τοσο ομορφο κι ανθρωπινο; Κριμα δεν ειναι; :frowning:

ρε παιδια…για ποια αφισα μιλαμε?

αντρέα, μην αλευρώσεις τις πατάτες.

Πριν από μερικές μέρες πήγα για φαγητό έξω με αρκετά άτομα από ένα σεμινάριο που παρακολουθώ. Ηλικίες πάνω κάτω από 30-39. Ε λοιπόν από τα 22-25 άτομα που ήμασταν οι 20 νήστευαν και μάλιστα από τις κουβέντες τους κατάλαβα πως κρατάν την νηστεία κανονικά όλη την σαρακοστή. Δεν το περίμενα να πω την αλήθεια και μου ήρθε κάπως, νόμιζα πως αυτά τα έχουμε ξεπεράσει κάπως και μιλάω για τα άτομα της δική μου ηλικίας. Όχι τίποτα άλλο αλλά τα σουβλάκια που εγώ καταβρόχθιζα πήγαιναν λίγο δυσκολότερα κάτω όταν σχεδόν όλοι γύρω μου έτρωγαν καλαμαράκια :stuck_out_tongue: (μπλιαχ).