Εκκλησία

και πάλι με βρίσκεις αντίθετο :stuck_out_tongue: δε πρέπει ,κατ’εμέ, να έχει κανένα ρόλο η εκκλησία.

Ποιό ρόλο θα έπρεπε να έχει και γιατί να έχει κάποιο ρόλο;

ο ρόλος που θα έπρεπε να έχει είναι καθαρά κατηχιτικός για όσους ενδιαφέρονται για την θρησκεία. μεχρι εκεί. :slight_smile:

Θεσμικά ή εξωθεσμικά;

εξωθεσμικά. Η θρησκεία είναι κάτι προσωπικό. δεν πρέπει να επιβάλλεται με κανένα νόμο και να μην συγχέεται με την παιδεία όπως λανθασμένα γίνεται στο ΥΠΕΠΘ (δηλαδή ένας άθεος δεν μπορεί να έχει παιδεία;).

Η εκκλησία δεν πρέπει να μπλέκει με την πολιτική.-
Τώρα κάθε παπάς δεν παύει να είναι άνθρωπος και να έχει την γνώμη του, άλλο αυτό.
Στο παραπάνω άρθρο πάντως πέρα από τον παραπλανητικό τίτλο δεν βλέπω να λέει κάτι υπερβολικό.

Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω 100%… :smiley:

mmm, sounds interesting!

Πλάκα κάνεις τώρα;

Το να χαρακτηρίζεις τις ενέργειες της Χ.Α. ατυχή περιστατικά και τις όποιες ενέργειες εναντίον τους κατάλυση της δημοκρατίας η τι διάολο είπε το σκατό με μούσι, δεν έχω το κείμενο μπροστά μου τώρα, δεν είναι υπερβολικό;

Θα μας τρελάνεις ρε shadowking?

Ναι, να έχει τη γνώμη του. Αλλά από τη στιγμή που ο κάθε παπάς (στη συγκεκριμένη περίπτωση, μητροπολίτης) έχει ένα ποίμνιο το οποίο μπορεί να επηρεαστεί από τα λεγόμενα του καλό θα ήταν να μην βγαίνει να τη διατυμπανίζει και να βγάζει ανακοινώσεις στο προσωπικό του σάιτ γιατί τότε παίρνει θέση. Ας την κρατήσει για τον εαυτό του.

Τι χαρακτήρισε “ατυχές περιστατατικό” διάβασες? Πως μπορείς και κρίνεις χωρίς καν να μπεις στον κόπο να διαβάσεις?

τα κανάλια δηλαδή αυτό τον καιρό που κράζουν την χα δείχνουν μόνο αυτό το περιστατικό ε?

Όχι δεν το διάβασα απλά μου γκάυλωσε και το πόσταρα εδώ μέσα από τον τίτλο. Εσύ το διάβασες; (Και ναι να μου πεις δύσκολα το πιστεύω).

Κάτσε και άκου τα κανάλια εσύ. Που στο κάτω κάτω κράζουν και τον Τσίπρα.

@dead διάβασε το τότε και μετά μπορεί να κάνουμε και κουβέντα.

καλά ότι πεις :lol:

δηλαδή αυτά που έχεις δει σε διάφορα ρεπορτάζ/ντοκιμαντέρ κτλ για την πορεία της χα και τις πράξεις τους σε αφήνουν αδιάφορο? λες, οκ όλα καλά? τα αμφισβητείς?τι από αυτά συμβαίνει?

Μάλλον να το πω αλλιώς γιατί δεν τα πιάνεις, διάβασε το δυνατά, κατανόησε και μετά μιλάμε.
@Elric δεν θα μιλήσουμε για την χ.α. εδώ, δεν υπάρχει λόγος. Σχολίασα ένα κείμενο και τίποτα παραπάνω. Αν θέλετε να μιλήσουμε για την εκκλησία εδώ οκ.

δεν χρειάζεται να ρωτήσω βασικά τίποτα παραπάνω περί του θέματος, καταλαβαίνω με ποιες απόψεις ταυτίζεσαι και ποιες σε εκφράζουν.

Για την εκκλησία εννοείς? Μπορούμε να το συζητήσουμε αν θέλεις γιατί πιστεύω ότι θα πέσεις έξω.

για την χα αναφέρομαι.