Εκκλησία


ΤΑΛΙΜΠΑΝ !!!

http://www.romfea.gr/epikairotita/19293-2013-09-24-19-47-48

ομορφα!

[B]Ο προφυλακισμένος αρχηγός του κόμματος, εμφανίζεται σε βίντεο να ενημερώνει για το ποιοι μητροπολίτες «αξίζουν» και στηρίζουν τη Χρυσή Αυγή.[/B]

«Έχουμε μητροπολίτες που αξίζουν. Ο Πειραιώς Σεραφείμ, που δεν καταλαβαίνει τίποτε. Ο Άνθιμος: Μεγάλος πολιτικάντης. Αυτός ο σκ…ρης αν δεν ήτανε, δεν θα ήταν αρχιεπίσκοπος ο Ιερώνυμος, θα ήταν ο Ευστάθιος που είναι καθαρός… Το έπαιξε δίπορτο ο Άνθιμος. Ο Σπάρτης: Είναι πολύ καλός, δέχτηκε τα παιδιά από την τοπική οργάνωση, έβαλε ένα ολόκληρο γηροκομείο και μας ψήφισε στις εκλογές ο Σπάρτης. Καλός, αλλά επίσης πολιτικάντης, παρά τα πύρινα λόγια του, είναι ο Καλαβρύτων… Αυτοί που είναι διαμάντια στην εκκλησία, τους έχω μετρήσει και ζυγίσει, να ξέρετε είναι: Ο Ανδρέας ο Κονίτσης, ο λεβέντης. Πλήρωνε και το γραφείο μας, όποτε είμαστε… Ο Πειραιώς Σεραφείμ και ο αρχιεπίσκοπος Κύπρου, ο οποίος βοήθησε τώρα στις εκλογές με όλες του τις δυνάμεις και παρά λίγες χιλιάδες ψήφους, θα έβγαινε για πρώτη φορά στην ιστορία της Κύπρου εθνικιστής βουλευτής».

[B]Πηγή[/B]: Νewsbeast.gr

παπαδαριο φορ δε γιν ακομη μια φορα

Ωρες-ωρες σκεφτομαι οτι το μονο λαθος που εκανε ο Varg ειναι οτι δεν εκαιγε και τους παπαδες μεσα στις εκκλησιες… Ας το εχει υποψιν του οποιος θελει να τον αντιγραψει εδω, καλο θα κανει.Θα μπορουσαμε να φερουμε και τον ιδιο να κανει τη δουλεια αλλα νομιζω οτι εχει συνταξιοδοτηθει!!!

ಠ_ಠ

Somebody shoot me now!

Κι όμως συμβαίνουν θαύματα!!!
Αν δεν είναι απο το άγιο πνεύμα, τότε από ποιον;;; :smiley:

[B]Έγκυος ήταν η 31χρονη μοναχή που παραπονέθηκε για στομαχόπονο[/B]

Mια 31χρονη καθολική μοναχή μεταφέρθηκε εσπευσμένα σε νοσοκομείο της μικρής ιταλικής πόλης του Ριέτι με πόνους στο στομάχι, για να φέρει λίγο αργότερα στον κόσμο ένα αγόρι.

Η ίδια δηλώνει ότι δεν είχε ιδέα για την εγκυμοσύνη. Το παιδί πάντως φέρει πλέον το όνομα του πάπα: Φραγκίσκος.

Η είδηση, όπως μεταδίδει το BBC, έφερε στο προσκήνιο τη μικρή ιταλική πόλη των 47.700 κατοίκων. Ο δήμαρχος Σιμόνε Πετραντζέλι ζήτησε πάντως από τους πολίτες να σεβαστούν την ιδιωτική ζωή της καλόγριας.

Αρκετοί πάντως έσπευσαν να συμμετάσχουν στη συγκέντρωση ρούχων και άλλων ειδών για τη νεαρή πλέον μητέρα.

Πίσω στο μοναστήρι οι υπόλοιπες καλόγριες δήλωσαν έκπληκτες από το γεγονός.

ΤΑ ΕΛΕΓΕ Η ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΩΡΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΗΝΕΣ :!:

Τον έφαγε η καλόγρια και της άρεσε.

http://www.zougla.gr/greece/article/agripnia-gia-tous-sismous-tis-kefalonias

Οι αρχαιοι εσφαζαν ζωα για να ειναι ουριος ο ανεμος, οι σημερινοι ‘‘θρησκολαγνοι’’ θα κανουν λεει ξαγρυπνια για να μη γινουν αλλοι σεισμοι στην Κεφαλλονια… 2.500 χρονια, ιδια μυαλα… Με δυσκολια συγκρατω τα γελια μου!

Με το Βατοπεδι, ξέρει κανεις τι ακριβώς παίχτηκε; Τελικά αθωός βγήκε ο Ευφραιμ και το υπολοιπό παπαδαριό; Γιατί γυρνάει σήμερα σπίτι η μάνα μου, και μου λέει είχα πάει στην ομιλία του πατήρ Ευφραίμ. Της κάνω ποιανού; Μου λέει , δεν το ξέρεις συκοφαντίες ήταν όλα , όπως με τον Άγιο Νεκτάριο. ΘΑ ΤΟΝ ΒΓΑΛΟΥΝ ΚΑΙ ΑΓΙΟ ΤΩΡΑ, ΤΟΝ ΤΑΥΡΑΜΠΑ. Ξέρει κανείς που βρίσκεται η υπόθεση;

και κάτι θετικό…

Η μάνα μου καθαρίστρια, εγώ παιδί και ανίψι καθαριστριών.

Έλαμπαν τα σπίτια που δούλευε 6 μέρες την εβδομάδα και την έβδομη, την Κυριακή, (στην “αργία” της), να καθαρίσει και το δικό μας το σπίτι κ εμάς, να μαγειρέψει ενα πιάτο ζεστο φαγητο, να πλεινει, ν απλώσει, να σιδερώσει, να μας αγκαλιάσει και να… ξεκουραστεί.

Αυτή η μάνα μου!

Αυτές οι Περιστεριώτισες οι μανάδες των φίλων μας, που ξεκινούσαν χαράματα νηστικιές, αφήνοντας τα παιδια στους δρόμους, για να φτάσουν στην Εκάλη, στη Φιλοθέη, στο Ψυχικό, με κρύο, με βροχή, με χιόνι, με ζέστη και να γίνουν “παραδουλεύτρες” όπως τις έλεγαν οι “Κυρίες”, για να μας μεγαλώσουν, με το μεροκάματο τους, να μας μορφώσουν, να γίνουμε άνθρωποι. Και οι περισσότεροι γίναμε!

Κ οταν επέστρεφε η μάνα απ τη δουλεία, έχοντας μεσα στην τσάντα της την βρεγμένη της ρόμπα που φορούσε οταν σφουγγάριζε με τα γόνατα τα πατώματα, μικρός εγώ, πολύ μικρός, την ρώταγα με αγωνία:

  • Μαμά τι μου έφερες?
  • Κούραση παιδί μου, η απάντηση της. Κούραση.

Μεγαλώσαμε με τα ρούχα που έδιναν οι “Κυρίες” στη μάνα μας για ψυχικό. Δικό μας ρούχο δεν είχαμε. Αποφόρια. Μ αυτά ντυνόμασταν.

Μανάδες ηρωίδες!

Σ αυτές τις μανάδες σήκωσε το χέρι του ο Φασισμός. Αυτές τις μανάδες χτύπησαν οι “μπράβοι” των 500 ευρώ.

Αντι να φιλήσουν το χέρι τους,τις έστειλαν στα νοσοκομεία.

Αυτοί που σκότωσαν τον “αδελφό” μας και το “παιδί” μας, τον Γρηγορόπουλο,

αυτοί που προσφέρουν ασυλία στους Ναζιστές, σάρκα από την σάρκα τους, αυτοί που πουλάνε πρέζα στις πιάτσες για να μην ξυπνήσει ποτέ ο λαός, αυτοί που εκδίδουν πόρνες για να μαζεύουν τα ποσοστά,

αυτοί που φέρονται απάνθρωπα στους μετανάστες,

αυτοί που εκβιάζουν καταστηματάρχες,

αυτοί που πάντα υπηρετούν την εκάστοτε εξουσία πιστά, οι ταγματαλήτες στην κατοχή, οι ασφαλίτες στη χούντα, για να λάβουν ως ανταπόδωση το " μέρισμά τους…" τόλμισαν και σήκωσαν το βέβυλο χέρι τους, στις μανάδες μας.

Σ ολα αυτά τα ανθρωπάρια, με τους γυμνασμένους μύες και το ελάχιστο μυαλό, που με την στάση και την συμπεριφορά τους έφτυσαν τις ίδιες τις μανάδες τους, γυρίζω την πλάτη.

Σκληραίνω την καρδιά μου.

Δεν τους ευλογώ πια. Δεν μου βγαίνει.

Δεν έχω ευχή γ αυτούς.

Ολοι αυτοί, θα με βρούν μπροστά τους, στον αγώνα.

Φωνάζω δυνατά:

Ξυπνήστε όλοι, ξύπνα επιτέλους λαέ του Θεού πριν να ειναι αργά.

“ΑΚΟΥΣΑΤΕ οὖν, βασιλεῖς, καὶ σύνετε· μάθετε, δικασταὶ περάτων γῆς. 2ἐνωτίσασθε οἱ κρατοῦντες πλήθους καὶ γεγαυρωμένοι ἐπὶ ὄχλοις ἐθνῶν· 3ὅτι ἐδόθη παρὰ τοῦ Κυρίου ἡ κράτησις ὑμῖν καὶ ἡ δυναστεία παρὰ ῾Υψίστου,ὃς ἐξετάσει ὑμῶν τὰ ἔργα καὶ τὰς βουλὰς διερευνήσει· 4 ὅτι ὑπηρέται ὄντες τῆς αὐτοῦ βασιλείας οὐκ ἐκρίνατε ὀρθῶς, οὐδὲ ἐφυλάξατε νόμον, οὐδὲ κατὰτὴν βουλὴν τοῦ Θεοῦ ἐπορεύθητε. 5 φρικτῶς καὶ ταχέως ἐπιστήσεται ὑμῖν,ὅτι κρίσις ἀπότομος ἐν τοῖς ὑπερέχουσι γίνεται…”

Αρχιμανδρίτης Βασίλειος Βαρβέλης

Θέλω μέσα από αυτό το thread να δώσω τα θερμά μου συγχαρητήρια στα γαμημένα ορκ της εκκλησίας εδώ στην γειτονιά μου που επειδή αποφάσισαν να φτιάξουν την αυλή τους έκοψαν όλα τα δέντρα που υπήρχαν γύρω γύρω (υποτίθεται πως ανήκαν στο οικόπεδό της αλλά έχω τις αμφιβολίες μου). Μιλάμε για καμιά 10αρια δέντρα μεταξύ των οποίων και ένα κυπαρισσάκι που το έβλεπα για χρόνια. Εδώ στην γειτονιά υπάρχει και ένα μικρό παρκάκι, συνέχεια της αυλής της εκκλησίας, όπου τα δέντρα αυτά έριχναν την σκιά τους.

Όταν μάλιστα άκουσα την επίσημη δικαιολογία για το κόψιμο (“τα μεσημέρια μαζεύονταν οι γύφτοι και κάθονταν στην σκιά κάνοντας φασαρία”) άρχισα να εύχομαι να υπήρχαν οι Εντ από τον άρχοντα των δαχτυλιδιών. Όπως έγινε και στο βιβλίο (αλλά και στην ταινία) όταν είδαν πως ο Saruman έκοψε όλα τα δέντρα στην περιοχή του, για να να χτίσει τα λατομία του, ξεσηκώθηκαν και πήγαν και του το έκαναν καλοκαιρινό. Τι ωραία εικόνα θα ήταν αυτή.

δε χρειάζεται να υπάρχουν εντ ρε, μαζεύεις σκατά μέσα σε μια σακούλα, πας και την πετάς στην κεντρική πύλη της εκκλησίας, γράφεις και με σπρει ένα “σκατά σε όσους κόβουν δέντρα” και είσαι οκ :smiley:

Μόλις κόψανε και τον πλάτανο :expressionless:

Ήταν το μόνο που είχε μείνει. Ήμουν σχεδόν σίγουρος πως δεν υπήρχε περίπτωση να τον κόψουν. Μα δεν βγάζει κανένα νόημα, ήταν μικρός, τα τελευταία χρόνια είχε αρχίσει να μεγαλώνει και να απλώνεται όμορφα στην περιοχή. Δεν μπορώ να καταλάβω. Κάποιοι κάτοικοι που το πήραν χαμπάρι έκαναν φασαρία αλλά εις μάτην.

Πλέον είμαι σίγουρος. Η εκκλησία βρίσκεται υπό την επιρροή του Saruman. Από αύριο θα πηγαίνω να κάνω βουτιές στην Κερκίνη (δεν μπορεί να βρίσκεται πιο μακριά) για να βρω το ένα δαχτυλίδι πριν το βρουν τα ορκ. Αναρωτιέμαι αν ο Gandalf βρίσκεται κάπου κοντά.

Αν κάνουν πως πλησιάζουν το μεγάλο κυπαρίσσι που βρίσκεται απέναντι από την εκκλησία στο πάρκο, που μιλάμε είναι το κόσμημα της περιοχής εδώ και χρόνια, ψηλό όσο η οικοδομή μου, θα πάω κάτω και θα ξαπλώσω μπροστά του (πιθανότατα δεν θα είμαι ο μόνος). Αν κάνουν την κίνηση θα ενημερωθείτε από τα ειδησεογραφικά.

Είπα θα κρατηθώ και δεν θα θάψω άλλο αλλά δεν κρατήθηκα.

Εδώ και μέρες συνεχίζονται οι εργασίες στην εκκλησία της γειτονιάς μου. Αφού όπως είπα και πριν κατάφεραν και έκαναν πολλούς να αναθεματίσουν με το κόψιμο των δέντρων, από χθες το βράδυ έχουν δώσει νέο show.

Η αυλή έπρεπε να είναι έτοιμη σήμερα λόγω του 15αυγουστού. Έλα όμως που μέχρι χθες είχε μείνει λίγη δουλειά παραπάνω. Ε, έβαλαν 2 εργάτες και δούλευαν μέχρι τις 3 τα ξημερώματα. Από τις 8 το πρωί (αν όχι πιο νωρίς) μέχρι τις 3 τα ξημερώματα!! Και τα άκουσαν κιόλας μερικοί επειδή δεν τελείωσαν πιο νωρίς. Αφού δεν υπήρχε και κανένας ακόμα με μαστίγιο πάνω από τα κεφάλια…

Να σημειώσω πως οι εργάτες, που δεν είναι συνολικά και τόσοι πολλοί, δούλευαν μέχρι και πριν λίγη ώρα (με εξαίρεση τους 2 χθεσινούς). Αφού τελείωσαν έφεραν την πυροσβεστική για να… πλύνει την αυλή!!! (όχι οι εργάτες φυσικά). Ολόκληρο όχημα της πυροσβεστικής ήρθε εδώ και πλένει την αυλή. Και να πει κανείς είναι τίποτα στρέμματα ολόκληρα…

Όλα αυτά με εντολή του chief της εκκλησίας Σερρών που επέβλεπε τις τελευταίες μέρες.

Ο “σεβασμός” μου για την εκκλησία μόλις μεγάλωσε ακόμα περισσότερο. Α ρε Varg κάτι ήξερες να πούμε.

Θά μᾶς ἀπαγορεύει, δηλαδή, ὁ ἀντιρατσιστικός νόμος νά ποῦμε ὅτι οἱ ὁμοφυλόφιλοι εἶναι αἰσχροί, ὅτι εἶναι «κύνες», ὅπως τούς ὀνομάζει ἡ Ἁγία Γραφή στό τελευταῖο της βιβλίο, τήν Ἀποκάλυψη. Οἱ ἄγγελοι πού φυλάγουν τίς πύλες τῆς οὐράνιας πόλης τοῦ Θεοῦ, γιά νά μήν εἰσέρχεται ὁ καθένας σ᾽ αὐτήν, ἀκούγονται νά λέγουν: «Ἔξω οἱ κύνες»! (Ἀποκ. 22,15). Μέ τήν ἔκφραση αὐτή νοοῦνται οἱ ὁμοφυλόφιλοι, οἱ κύναιδοι. Ὥστε λοιπόν, κύριε Πρωθυπουργέ, κατά τόν ἀντιρατσιστικό νόμο, πού σπεύδετε ταχέως νά ψηφίσετε, ὁ συγγραφεύς τῆς Ἀποκάλυψης Εὐαγγελιστής Ἰωάννης εἶναι ρατσιστής; Ναί! Μέ τόν ὑπό ψήφιση νόμο σας, θά πρέπει ὁ λαός μας νά μήν διαβάζει τήν Ἁγία Γραφή, γιατί οἱ ἥρωές της καί οἱ θεόπνευστοι συγγραφεῖς της, κατά τήν σκέψη τοῦ νόμου αὐτοῦ, εἶναι ρατσιστές. Πραγματικά, κατά τόν ἀντιρατσιστικό νόμο, πού ψηφίζεται ἐπί κυβερνήσεως Ἀντωνίου Σαμαρᾶ, οἱ Προφῆτες τῆς Παλαιᾶς Διαθήκης, ὁ Ἰωάννης ὁ Πρόδρομος καί ὁ ἀπόστολος Παῦλος, πού τόσα γράφει κατά τῶν Ἑβραίων, πρέπει νά καταδικαστοῦν καί νά ὁδηγηθοῦν στίς φυλακές ὡς ρατσιστές.

Ελλάδα 2014 μ.Χ.

οἱ κύναιδοι

http://el.wiktionary.org/wiki/κίναιδος

Κινώ & αιδώς

Μορφώσου εβραιοχριστιανέ σκοταδιστή.