Εκκλησία

Έχει μπαναριστεί για δυο χρόνια απο τους ανοιχτόμυαλους admin του rocking.
Ο φρηκ ειναι άθεος. Δεν πατάει σε εκκλησία και ούτε πρόκειται να παντρευτεί.

Η εκκλησία για κάποιο αστείο λόγο έχει δύναμη πάνω στα θεμελιωμένα αστικά δικαιώματα πολιτών που μπορεί να μην συμμερίζονταί το δόγμα. Σαν άθεος, εβαπτίσθην χωρίς να έχω συνενέσει, εκατηχήθην παρά την θεληση μου και αν πεθάνω αύριο ενω απο την Ευρωπαική νομοθεσία έχω δικαίωμα αποτέφρωσης, ιερωμένοι αποφασίζουν για την ανέγερση η μη κρεματωρίων, με αποτέλεσμα να μην υπάρχει κανένα. Αν ήμουν μουσουλμάνος, δεν θα υπήρχε τέμενος/τζαμί στην Αθήνα για να τελέσω τα θρησκευτικά μου καθήκοντα κτλ κτλ, ενώ υπάρχουν ένα κάρο μουρλοί που πιθανά να προέβεναν σε αξιοποινες πράξεις φυλλετικού και θρησκευτικού μίσους. κτλ κτλ κτλ… κατα το περίεργο “συνταγμα” που είναι στο όνομα της αγιας τριάδος … είμαστε ανεξίθρησκο κράτος με κύριο δόγμα το χριστιανορθόδοξο. κτλ κτλ κτλ

Εγώ θα έλεγα ότι ο Φρηκ είναι Θεός!

1 Like

Εγω θα έλεγα οτι ο φρηκ έχει μοτέλ που το πήρε απο την mary που ζει σε διπλανό σπίτι, αλλά κανείς δεν τους έχει δει ποτέ και τους δυο μαζί.

Θα περιγραψω ενα ωραιο σκηνικο που μου μεταφερθηκε απο συναδελφο στην δουλεια μου …

Μενω εξωτερικο στην Τσεχια ( με 70 τις εκατο τουλαχιστον αθεους που ειναι σουπερ μιας και εχω ξεφυγει τελειως απο οποιαδηποτε θρησκευτικη προβολη - σχεση εκκλησιας με κοινωνια κλπ ) .

Ηταν σε ενα σχολειο οπου ενας τσεχος καθηγητης ειχε καλεσει 2 καθηγητες απο την Αμερικη για να μιλησουν στην ταξη για την ζωη εκει , πως ειναι το εκπαιδευτικο συστημα στης Ηπα σε σχεση με την Τσεχια και γενικοτερα το θεμα ηταν να γινει συζητηση και επεξηγηση στισ διαφορες και στα κοινα σημεια που μπορει να ειχαν τα εκπαιδετικα συστηματα μεταξυ τους .

Ελα ομως που μετα τα 5 λεπτα οι Αμερικανοι ξεκινησαν να μιλανε για τον Ιησου και την Χριστιανικη ηθικη που πρεπει να υπαρχει και αρχιζαν ενα ειδος προσηλυτισμου .

Ο τσεχος σαστησε στην αρχη , μετα τους διεκοψε και ζητησε να σταματησουν να μιλανε , ζητησε πολλες φορες συγνωμη απο τους μαθητες και σχεδον πεταξε σχεδον με τις κλωτσιες και τους 2 Αμερικανους απο την ταξη .

Εδω υπαρχει νομος που απαγορευει οποιοδηποτε ειδος πιθανου προσηλυτισμου απο οπου και αν προερχεται και κυριως γενικα ολα αυτα θεωρουνται ποιο προσωπικα ζητηματα για να μπορει ο καθενας με το ετσι θελω να προσπαθει να τα περασει - επιβαλλει στους υπολοιπους…

Η ζωη στο εξωτεικο με εκανε να δω ακομα πιο καθαρα ποσο αθλιο ρολο εχει η εκκλησια ακομα στην ελληνικη κοινωνια και ποσο ακομα ζουμε στον μεσαιωνα…

Ολο το κειμενο γραφτηκε με τη συμπαρασταση και συνοδεια του τελευταιου αλμπουμ τον Soen …

ΥΓ : Αθεος ειμαι ναι και παντρεμενος με πολιτικο γαμο …Επισης οσοι πατε να βγαλετε διαβατηρια σε μικρα παιδια και δεν ειναι βαπτισμενα το αβαπτιστα θα μπει και μεσα στο διαβατηριο οποτε στο εξωτερικο θα σας παρει αρκετο χρονο να εξηγειτε στα διαφορα αεροδρομια οτι δεν λεγονται ετσι τα παιδια σας …

Ε κανεις μια ονοματοδοσια (δικαστικη πραξη ειναι) και αμα το παιδι σου θελει στο μελλον ας παει να βαφτιστει.

Φυσικα αυτο ειναι εξαιρετικα δυσκολο λογω κοινωνικων καταναγκασμων στην Ελλαδα. Εδω μου ελεγαν οι γονεις μου οτι απογοητευτηκαν γιατι δεν βγηκαν καλες οι φωτογραφιες απο την ορκομωσια μου γιατι δεν σηκωσα το χερι, οπως ειχα δικαιωμα να κανω, φαντασου να του ελεγα οτι δεν θα βαφτισω το παιδι μου, η οι γυναικες που τους γαμανε τον εγκεφαλο απο την γεννηση τους για τον γαμο και τα νυφικα, πως θα ξεκολλησουν και θα πανε να κανουν πολιτικο? Και δεν θα τις δει η μανα τους νυφουλα?

Δυστυχως πρεπει να παλεψεις για τα αυτονοητα.

4 Likes

Το παιδι κανει τοσες ζημιες επειδη δεν το βαφτησατε ακομα… Αυτη την ατακα την ακουγα συνεχεια για τη μικρη μου κορη… Τραγικα πραγματα και οπως σωστα λες πρεπει να παλεψει ο καθενας για τα αυτονοητα…Ο κοσμος πρεπει να αλλαζει και να εξελισεται … Ενταξει το ποιο κλασικο ειναι η απογοητευση στην ονοματοδοσια … Δεν εδωσες το ονομα που περιμεναμε στο νεο μελος της οικογενιας , τι παιδι εισαι σε αποκληρωνουμε και αλλα λογια τετοια αγαπης. …Ο καθενας προσπαθει να παρεμβει στην ζωη του αλλου λες και του ανηκει λες και ειναι και αυτη δικη του και θα πρεπει να ακολουθει και μονο αυτους τους κανονες…

Στο χερι του καθενος ειναι παντως να το αλλαξει ο ιδιος και να μπορει να βοηθησει και στηριξει και τους αλλους…

Σημερα ξεκινησαν στην ελλαδα τα σχολεια και πρωτη μουρη οι παπαδες για τον αγιασμο παρα οι δασκαλοι - καθηγητες…Καταντια

3 Likes

Συντομα. Καλα κανετε και τον βριζετε τον Τσιπρα εκει περα στην Ελλαδα, καθως στα οικονομικα παμε απο το κακο στο χειροτερο, αλλα τουλαχιστον η χωρα εχει δει μια μικρη προοδο στα κοινωνικα θεματα οσο ειναι κυβερνηση ο ΣΥΡΙΖΑ, κι ας ειναι μπουρδελο ακομα η χωρα στο συνολο της.

Ξέρεις πόσες φορές έχει “κατασκευαστεί” κλίβανος στην Ελλάδα;

Ψιτ, ακόμα και έτσι σε σχεσή με μια “κομπλέ” κηδεία, δεν είναι “ασχημα”. αλλα γιατί ? Υπάρχει απόφαση εδω και 5 χρόνια αλλά στα δημοτικα συμβούλια, την μπλοκάρουν παπάδες. Τη δουλειά έχουν οι παπά(ρη)δες όμως σε αυτά και γιατί έχουν δικαίωμα να μπλοκάρουν νόμο του κράτους ?

Crimson idol πήγαινε στο rainbow και ρώτα όταν έπαιξε ο φρικ, καθόταν μόνος του ή ήταν και μια τύπισα δίπλα του.

1 Like

Ρωτησα εγω… ηταν και μια τυπισσα διπλα του.

1 Like

καλή;

οταν ψαχνεις κατι για το παιδικο καναλι στο διαδικτυο και πεφτεις πανω σε αυτο…

http://atheatignosi.blogspot.gr/2016/07/nickelodeon.html

satan rules on nickelodeon…



γαμημενοι αμερικανοι ραππερζ εχουν μολυνει την ορθοδοξια μας :angry:

Παω να το το κόψω μετά την γνώμη του άνθιμου. Για να είναι αυτός ενάντια, κάτι καλό θα είναι.

https://scontent.fath2-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/21686134_1118437068292290_7785710178118708690_n.jpg?oh=518d343063294b16c71961f65c10fbaf&oe=5A4B5BC8

2 Likes

Σημερα ηταν η δικη του Αμβροσιου για δημόσια υποκίνηση βίας ή μίσους και για κατάχρηση εκκλησιαστικού αξιώματος

Τα παρακατω τα ειπε στο δικαστήριο

Με αφορμή τα Pride και μία χαρακτηριστική φωτογραφία του είχε μαζί του, ενός νεαρού, που ήταν ντυμένος παπάς είπε:«Αν είχα όπλο και με άφηνε ο νόμος θα το χρησιμοποιούσα να ξεμπερδεύουμε.»
«Θεωρώ μεγάλη τιμή που είμαι σ´αυτή τη θέση.»
«Η ιερά Σύνοδος πρόδωσε την εκκλησία σ´αυτό το θέμα.»
«Έχω υποχρεώσεις και δικαιώματα. Έχω μια κουβέντα και οφείλουν να τη σεβαστούν.»
«Οι ομοφυλόφιλοι δεν είναι δημιουργήματα του Θεού. Γιατί ο Θεός δεν έφτιαξε ανώμαλους.»
«Οι ομοφυλόφιλοι δεν είναι παιδιά του Θεού. Γίνονται δεκτά μόνο αν μετανοιώσουν.»
«Όλους αυτούς ο Θεός τους σιχαίνεται.»
«Ο νόμος που έκανε η πολιτεία, για την αναγνώριση της ομοφυλοφιλίας, είναι λάθος με βάση το νόμο του Θεού.»
«Εγώ μιλάω γι’ αυτούς που είναι στην Εκκλησία. Οι άλλοι δε με απασχολούν. Να τα βρουν με το διάολο. Να πάνε να χαθούν.»
«Αν ήμουν γιατρός και μιλούσα για τη σύφιλη κι έλεγα να μην τους πλησιάζουν, θα μου έκαναν μήνυση;»
«Το θέμα μου είναι η ομοφυλοφιλία, που αγγίζει έμμεσα τους ομοφυλόφιλους. Αυτοί έχουν το πρόβλημα. Το «φτύστε τους» ήταν μεταφορικό, δηλαδή περιφρονείστε τους. Το χρησιμοποιούμε σαν έκφραση, σα να λέω στη συνήγορο «Φτου σου κοπέλα μου, κούκλα είσαι» .

και αυτα απο συνηγορο υπερασπισης:

«Αν σας πω δεσποινίς μου θα θιχτείτε;»
«Το ότι βγήκατε χέρι χέρι με το σύντροφό σας δε σημαίνει ότι προκαλείτε;»
«Αισθάνεστε φυσιολογικός;»
«Το “αφήστε αυτά τα πούστικα” είναι κάτι που λέγεται στην κοινωνία;»
«Ο Φρόυντ λέει ότι οι ομοφυλόφιλοι είναι διεστραμμένοι».
«Δεν ξέρω εάν είναι κύριοι οι κυρίες οι ενάγοντες».
«Δε συμβαδίσει η αξιοπρέπεια με την ομοφυλοφιλία».

αθωος

5 Likes

Η δικαιοσύνη είναι πολύ απασχολημένη με το να παίρνει πίπες στους χρυσαυγίτες που εδώ και 4 χρόνια η δίκη τους έχει καταντήσει ανέκδοτο, όπως και το να καταδικάζουν σατυρικές σελίδες στο facebook. Αλλά εδώ μιλάμε για μια χώρα που άνθρωποι καταδικάζονται με νόμους περί βλασφημίας και όχι για υποκίνηση σε ρατσιστική βία.

Σήμερα απλά έκαναν ένα διάλειμμα από τις πίπες στα χρυσαύγουλα και πήραν μια μεγαλοπρεπή πίπα στις φασιστικές κουράδες της εκκλησίας.

Σχεδόν τους αγαπώ γαμώ τον χριστό τους.

5 Likes