Ολυμπιακός #2

Ναι ρε έχεις δίκιο αφού έκανε τη μίνι ανατροπή τι να λέμε τώρα

Δεν τα λεω εγω, ο αντιπροεδρος σου τα λεει… και 2-0 στο 93 ο θαναηλακης που πανηγυριζε, θα παει μπροστα το οτε τιβι που μαζεψε ολους τους γλυφτες και εδιωξε σπυροπουλο

2 Likes

Καλα να παθει ο Σπυροπουλος! Προκαλουσε!

1 Like

Ήρθε μια γρια απ την Πόλη και μας έφερε τον Χάσι , Πάναγιτσα μου …ΤΙ ΖΟΥΜΕ ???

Αυτά γίνονται όταν ο πρώτος στόχος είναι τα λεφτά. Τον ευχαριστούμε για την πρόκριση αλλά στο καλό, δεν πάει άλλο αυτό το πράγμα

Θα πάμε χωρίς κοουτς και με νηστεία-προσευχή στο Τορινο

Η αλήθεια είναι ότι με την εμφάνιση του 2ου ημιχρόνου , το ίδιο θα ήταν και με Χάσι

Αυτή ήταν εμφάνιση πολύ μικρής ομάδας που παλεύει να κρατήσει το τυχερό προβάδισμα που πήρε από μια μεγάλη

Ενδεικτικά :

Μεγάλη ομάδα --> 18 τελικές (12 στην εστία ) … 64% κατοχή
Μικρή ομάδα --> 7 τελικές … 36% κατοχή

Επίσης , παρατήρησα ότι στο 2-2 ο Φιγκειρας έκανε ποδαράκια για να καθυστερήσει να εκτελέσει πλάγιο

Νιώθω μεγάλη ντροπή για αυτή τη νοοτροπία και την εμφάνιση του 2ου ημιχρόνου

3 Likes

Φάνηκε ότι ο Χάσι δεν το είχε καθόλου όταν το ματς του πάει ο αλλιώς, οι αριθμοί δεν μου λένε και πολλά και ειδικά η κατοχή.
έπρεπε στο 0-2 να αλλάξει κάποια πράγματα, να κρατήσει μπάλα. Αυτός δυστυχώς δεν πήρε χαμπάρι, ο Οφοε τα είχε φτύσει, ο Εμενικε το ίδιο, βάλε μέσα το μαλακισμένο τον Φορτούνη να κρατήσει μπάλα. Τεσπα μην γίνομαι κι εγώ προπονητής της εξέδρας.
Την Τετάρτη θα κλάψουμε με μαύρο δάκρυ εκτός αν στήσει κάποιος την ομάδα πιο έξυπνα, μπροστά έχουμε καλό υλικό αλλά πίσω τόσα χρόνια φωνάζουμε για σεντερ μπακ και φέρνει αυτό το αργοκίνητο καράβι (που είχε φάει πάλι 3 από την αεκ) με 7 εκατ. (γελάνε τα τσιμέντα)

Όταν δεν αισθάνομαι καλά σκέφτομαι μέσα μου “Ταχτσίδης σέντερ-μπακ” και μου φτιάχνει η διάθεση

1 Like

Τωρα που θα παρει παλι λεμονη εκει να δεις ποσα θα εχουμε να σκεφτομαστε… Μη σου πω και στο σφυξιμο εκει στη τουαλετα θα εχουμε απλετες επιλογες…

Δεν προκειται ποτε να γινει σοβαρη ομαδα… Μονο λεφτα μεταγραφες και οτι κατσει…

Έχω σταματήσει να βλέπω αθλητικά εδώ και χρόνια. Κανα τένις και καμια φόρμουλα στο τσακιρ κέφι αλλά ως εκεί. Δεν σταμάτησα προφανώς να στηρίζω τον ολυμπιακό. Και παρακολουθώ τι συμβαίνει και την καζούρα μου κάνω στους αλλόθρησκους, απλά δεν μου κάνει κέφι να βλέπω αθλητικά γενικότερα.

Μιλούσα όμως την επομένη του ματς με την αεκ με τον πατέρα μου που είναι παλιός Ολυμπιακός και πρώτη φορά τον άκουσα να βγάζει τέτοια πικρία και να μιλάει για ομάδα τουρλουμπούκι, για ανύπαρκτο προπονητή και να τα χώνει και στον Βαγγέλα. Είναι από τις περιπτώσεις η σημερινή κατάσταση της ομάδας που ισχύει το ότι το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι. Δεν ξέρω πόσα λεφτά στοιχίσανε οι μεταγραφές που έκανε φέτος, αλλά σύμφωνα με όσα ακούω και διαβάζω, ο προγραμματισμός ήταν γτπ, καθώς αμυντικά έχει μείνει ξεβράκωτος. Και να λεγα πως πετάμε φωτιές μπροστά και θα βάζουμε 10 οπότε δεν τρέχει τίποτα αν τρώμε 3 και 4 στην καθισιά, πάει στο διάολο. Όμως δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

Είναι τιμή του Λεμονή (κάποιοι μπορεί να το πουν και μαλακία) που ανέλαβε πάλι αυτή την ομάδα, και αυτή η αντιμετώπιση της καβατζογκόμενας που έχει από την διοίκηση δεν του αξίζει. Παίρνει την ομάδα σε μια φάση που αύριο παίζει να φάμε πάλι καμιά 7αρα, ενώ θα μπορούσε να πει “τραβάτε παίξτε με την μεγάλη πουτάνα και αναλαμβάνω μετά”, αλλά όχι. Πιστος στρατιώτης ο Τάκαρος και από εμένα έχει άπειρο ρισπεκτ και είμαι από εκείνους που ηθελαν να τον κρατήσουν το καλοκαίρι. Δεν περιμένω δραστική διαφοροποίηση, απλά ίσως μια καλύτερη διαχείριση του υλικού.

Παίζει πάντως να είναι η πρώτη φορά εδώ και χρόνια που πιστεύω πως ίσως και να χάσουμε το πρωτάθλημα. Και από μια μεριά ίσως να είναι και καλό να συμβεί κάτι τέτοιο 1ον για να πάρουν τα χαμπάρια τους όλοι (διοίκηση και κάφροι οργανωμένοι) πως δεν γίνεται να το παίρνεις κάθε φορά στον αυτόματο επειδή οι άλλοι δεν έχουν φράγκα να ρίξουν στις ομαδες τους και 2ον για το καλό του ελλ ποδοσφαίρου. Σίγουρα θέλω να είναι αιώνιος πρωταθλητής ο θρύλος αλλά από ένα σημείο και πέρα αυτό δυνητικά μπορεί να δημιουργήσει περισσότερα προβλήματα από τα όποια καλά.

Ο Ολυμπιακός θέλει σταθερό κορμό και έναν προπονητή που θα μείνει να αφήσει ένα έργο, όποιο και αν είναι αυτό. Αυτό που αλλάζουμε 3 προπονητές κάθε χρονιά και όλη την ομάδα με ξεπερνάει

2 Likes

Ολυμπιακός δεν είμαι αλλά με όλη την ονοματολογία προπονητών του καλοκαιριού πίστευα ότι καλύτερο θα ήταν να μείνει ο Λεμονής. Ειδικά κιόλας μετά την πρόσληψη Χάσι.
Από τη μία απορώ με τον ίδιο τον Λεμονή πώς γίνεται να το δέχεται όλο αυτό από την άλλη πιστεύω ότι και είναι στρατιώτης Ολυμπιακός και δεν είχε καμία άλλη πιο αξιόλογη δουλειά τελευταία.

Θα τα γράψω κι εδώ αν και πρακτικά δε μου πέφτει λόγος (ΠΑΟ υποστηρίζω).

Ο Μαρινάκης έχει πολύ καλό business model. Έχει ψύχωση με το πρωτάθλημα, προφανώς γιατί η βιτρίνα είναι η Ευρώπη (το Τσ Λ βασικά) και έτσι μπορεί να πουλάει τους παίκτες. Το είχε πει εξαρχής ότι θα κάνει τον Ολυμπιακό μια ομάδα που δε θα έχει ανάγκη από τον οποιοδήποτε μέτοχο που θα ρίχνει λεφτά και το έκανε αλλά με κάποιους αστερίσκους που, βέβαια, δεν ενδιαφέρουν τους πιο πολλούς.

Το αυτονόητο θα πω. Έχει σχέσεις με μάνατζερς με τους οποίους αν μπλέξεις 2 τινά θα συμβούν. Πρώτον θα βγάλεις λεφτά με υπεραξίες αλλά θα πρέπει πάση θυσία να αγοράσεις από το μαγαζί κάθε χρόνο και σε ποσότητα για να διακινείται το χρήμα. Από τις υπεραξίες βγάζουν και οι 2 λεφτά. Προμήθειες οι μάνατζερ (και προφανώς οι ποδοσφαριστές) και ο μαρινάκης μπορεί να παρουσιάζει μεγάλα έσοδα στους ισολογισμούς (νιάου νιάου) ενώ ο παίκτης μπορεί να πουλήθηκε λιγότερα.

Από τους παίκτες που παίρνει, κάποιοι είναι προφανώς ποιοτικοί. Για εθνικότητες και τέτοια δεν χρειάζεται να ασχοληθούμε, εδώ μιλάνε μόνο τα λεφτά. Το πρωτάθλημα μέχρι πέρσι ήταν εγγυημένο. Αν κλείσει η κάνουλα δεν ξέρω τι εξέλιξη θα υπάρχει γιατί όλοι αυτοί που έχουν έρθει, έχουν έρθει για την επόμενη μεταγγραφή. Ο Ολυμπιακός αυτή τη στιγμή είναι η μόνη ελληνική ομάδα δομημένη στα ευρωπαϊκά πρότυπα των “μεσαίων” selling clubs (Benfica πχ) που γίνεται διακίνηση παιχτών κάθε 2-3 μεταγραφικές περιόδους (πρακτικά αλλάζουν όλοι).

Ο εκάστοτε προπονητής που έρχεται πρέπει να είναι σύμφωνος με τη λογική αυτή. Για αυτό και δε βλέπουμε προπονητές που να παραμένουν χρόνια στον ΟΣΦΠ. Άσε που κι αυτοί, από μάνατζερς πρωοθούνται. Τέλος, όπως είπαν κι άλλοι, το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι αλλά αφού έρχονται επιτυχίες, κανένας δε θα πει κακό λόγο για τον πρόεδρο, κι ας έχει μετατρέψει την ομάδα σε ψυχρή μπίζνα. Στα δύσκολα δεν ξέρω τι θα γίνει.

Οι όποιες αντιρρήσεις της εξτρίμ Θ7 συνήθως εισακούονται, έστω και καθυστερημένα. Αλβανό προπονητή δεν ήθελαν και έφυγε μετά από πόλεμο από την 1η μέρα. Αλβανό τερματοφύλακα δεν ήθελαν (πόσο μάλιστα όταν είχε δηλώσει παλιά ΠΑΟ, μετά γαύρος όμως) και μάλλον φεύγει κι αυτός.

4 Likes

Εγώ προσωπικά δεν διαφωνώ με αυτό το μοντέλο διοίκησης που έχει ο Ολυμπιακός. Όμως πιστεύω πως εφαρμόζεται λάθος. Και το βασικό λάθος δεν είναι τόσο η πώληση των παικτών (σε αυτό άλλωστε πατάει το μοντέλο), αλλά το γεγονός πως δεν έχει έναν καλό προπονητή με προσωπικότητα που θα βγάλει μια φιλοσοφία στο γήπεδο και πάνω στην οποία θα χτιστεί ο κορμός της ομάδας + τις όποιες αλλαγές λόγω αγοροπωλησιών. Βαριέμαι να ψάξω τώρα, αλλά παίζει να έχουμε αλλάξει πάνω από 10 προπονητές την τελευταία πενταετία (και χωρίς να έχουμε χάσει το πρωτάθλημα). Είναι τραγικό.

Δεν είναι “δυνητικό”, είναι η πραγματικότητα. Αυτοί που ασχολούνται πλέον ενεργά είναι ελάχιστοι και ο λόγος είναι ότι κανείς δε θέλει να παρακολουθεί ένα πρωτάθλημα που όλοι ξέρουν ποιος θα κατακτήσει στο τέλος, δικαίως ή αδίκως, εκτός από τους υπερπωρωμένους και αυτούς που δεν έχουν τίποτα καλύτερο να κάνουν. Μέχρι κι εσείς οι ίδιοι πλέον δεν αντλείτε ευχαρίστηση από τη μπαλίτσα, γιατί δεν έχει πλάκα να κερδίζεις ΣΥΝΕΧΕΙΑ και με οποιονδήποτε τρόπο. Η “καζούρα”, εμένα που είμαι Παναθηναϊκός, δε με αγγίζει πλέον καθόλου.

1 Like

Σίλβα, Βίκτορ, Πάουλο Μπέντο, Βασίλης Βούζας Τάκης Λεμονής, Μπέσνικ Χάσι και ξανά Λεμονής, και όλα αυτά μέσα σε 14 μήνες! Επτά αλλαγές προπονητών σε ένα χρόνο και μερικούς μήνες από τον Βαγγέλη Μαρινάκη, αριθμός που ξεπερνά τις αλλαγές προπονητών που είχαν λάβει χώρα από το καλοκαίρι του 2010 ως το καλοκαίρι του 2016 από τον διοικητικό ηγέτη του Ολυμπιακού! Σε εκείνο το διάστημα από τον πάγκο του Ολυμπιακού είχαν περάσει έξι πρόσωπα: οι Λίνεν, Βαλβέρδε, Ζαρντίμ, Νικοπολίδης, Μίτσελ και Περέιρα.

2 Likes

Από το 2007 μέχρι σήμερα δεν έχω αλλάξει γνώμη. Ο ΚΥΡΙΟΣ ΛΕΜΟΝΗΣ έπρεπε να έχει γίνει ο Φέργκιουσον της Θρυλάρας. Με τα χρόνια και τους ΒαλβερδοΜίτσελ είχα γίνει γραφικός (φυσικά είμαι φαν και των 2 προαναφερθέντων, χωρίς να αλλάζει κάτι άλλο).

Τελευταία ευκαιρία Βαγγέλα. Κανόνισε.

3 Likes

το γκαντεμιασε :joy::joy:

Ανετοιμες και οι 2 ομαδες χτες στο ντερμπι κατι το οποιο ηταν λογικο και αναμενομενο μια και ειμαστε στην αρχη της σεζον αλλα κριμα γιατι χασαμε δικο μας ματς. Πηγαινε ποντο, ποντο το παιχνιδι και πανω που πηραμε διαφορα και φανηκε να το καθαριζουμε, καναμε τραγικα λαθη και θεωρω οτι επηρεασε πολυ την ομαδα και η ολη φαση με τα νευρα του Παπανικολαου και την αποφαση του Σφαιροπουλου να τον στειλει στα αποδυτηρια.

Για μένα πάντως σωστά έπραξε, αν του αντιμίλησε κιόλας, πρώτο παιχνίδι της σεζόν ήταν δεν χάθηκε και ο κόσμος. Και από την στιγμή που αυτή είναι η γραμμή που ακολουθεί (είχε κάνει και με τον Αθηναίου παλιότερα κάτι τέτοιο) είναι σωστός και δεν κοιτάει το όνομα του παίχτη αλλά το καλό της ομάδας.