Θέατρο - παραστάσεις που είδατε ή θα δείτε

Λολ, σόρι για το νταμπλ ποστ αλλά μόλις τώρα πήρα χαμπάρι ότι λίγο πιο πάνω είχε γίνει και κουβέντα για την παράσταση! Απλά μπήκα στο θρεντ και πάτησα ριπλάι χωρίς να κοιτάξω άλλα ποστ, γι’ αυτό… παρεπιπτόντως απ’ ότι βλέπω συμφωνώ στα περισσότερα μ’ αυτά που έγραψε η Ντόμινο… Αλήθεια, πείτε λίγο εσείς που ποστάρατε ότι είχατε ψηθεί να τη δείτε κι εσείς, τελικά τί έγινε… την είδατε; Αν ναι γράψτε κι εσείς καμιά κουβέντα διάολε, είμαι πολύ περίεργος να δω κι άλλες απόψεις…
Επίσης, αν υπάρχουν κι άλλοι σεξπηρικοί, μήπως ν’ ανοίγαμε ξεχωριστό τόπικ αφιερωμένο αποκλειστικά στον Βάρδο;
Ή θα πήγαινε άπατο;

ακομη δε πιστευω οτι το εζησα τουτο http://www.youtube.com/watch?v=OIwKGmZ0YOY&feature=player_detailpage#t=198s

απτις μεγαλυτερες εμπειριες της ζωης μου,ακομα μου σηκωνεται η τριχα.

κι εγώ θεατρόφιλη και μια και έχω να γράψω εδώ μέσα πολύ καιρό, θα σας πω ότι φέτος είδα τα παρακάτω :
α) τυφλοσούρτης με αθερίδη, ζέτα και σοφία φιλιππίδου ( η κυρία σοφίς έσωνε την κατάσταση, κατά τ’άλλα το έργο με άφησε ασυγκίνητη)
β) τα κορίτσια με τα μαύρα ( μου είχαν κάνει εντύπωση οι αμφιλεγόμενες κριτικές, τελικά γέλιο είχε αλλά δεν χρειαζόταν και τόσο μπινελίκι, μια χαρά θα ήταν και με λιγότερο)
γ) το μπουφάν της Χάρλευ με Παναγιωτοπούλου (μονόλογος μιας μάνας που έχει χάσει το γιο της, συγκινητικό )
δ) Φουρκέτα - απίστευτο, το καταευχαριστήθηκα
ε) Οι Δίκαιοι του Αλμπέρ Καμύ - πάρα πολύ καλό, τσεκάρετε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ τον χώρο που βρίσκετε στο υπόγειο του κτιρίου της Εθνικής Ασφαλιστικής (πρώην κρατητήρια της Γκεστάπο) όπου και παιζόταν το έργο, εκεί ανεβάζουν παραστάσεις διάφορες θεατρικές ομάδες και γίνεται πολού καλή δουλειά
στ) Η Τριλογία του Παραθερισμού ( δεν τρελάθηκα και ιδιαίτερα)
ζ) Τρισεύγενη (πάρα πολύ καλό)
η) Ασκητικη του Καζαντζάκη ( επίσης πάρα πολύ καλό)
θ) Λωξάντρα ( πολύ καλή δουλειά)
ι) Ερωτόκριτος στο Θέατρο του Ελληνικού Κόσμου με τη συμμετοχή του Λουδοβίκου των Ανωγείων ( ήταν η πρώτη φορά που παραλίγο να φύγω στη μέση παράστασης)
ια) Κόκκινο με τον Φασουλή ( ο Παπασπηλιόπουλος απίστευτος) και
ιβ) Ριχάρδος ο Γ’ στην Επίδαυρο με τον μεγάλο Σπέισι και ναι , άξιζαν οι τόσες ώρες στα μάρμαρα της Επιδαύρου και με το παραπάνω!!! καταπληκτικός!!!

Tελευταίες μέρες …

[B]Frankenstein[/B]
Μουσικοχορευτική παράσταση , με θέμα τον μύθο του Φρανκενστάιν … Παίζεται για δεύτερη χρονιά νομίζω . Η αλήθεια είναι ότι ξέρω ελάχιστα για τον χορό ώστε να εκτιμήσω τις τεχνικές ικανότητες και να καταλάβω πότε οι κινήσεις εξυπηρετούν την υπόθεση του έργου , και πότε είναι απλά τεχνικές ασκήσεις . Παρ’ όλα αυτά το συνολικό αποτέλεσμα ήταν πολύ ικανοποιητικό , είχε ρυθμό με τη βοήθεια και της μουσικής , κάποια τρικ με/πάνω στο νερό , κάποιες εντυπωσιακές χορογραφίες .

[B]Ιφιγένεια εν Τ…[/B]
Από πολωνική θεατρική ομάδα , μια διαφορετική προσέγγιση του έργου . Η παράσταση είναι κυρίως στα πολωνικά και κάποιες ατάκες στα αγγλικά . Στο δεύτερο μισό του έργου υπάρχουν υπέρτιτλοι αλλά γενικά αν δεν ξέρεις την υπόθεση του έργου δεν πρόκειται να καταλάβεις τίποτα. Απίστευτη ενέργεια καθ’όλη τη διάρκεια του έργου και απαιτήσεις στα φωνητικά τους , ενώ είχε και live πιάνο και βιολί σε κάποια μέρη . Η κατάσταση στο πρώτο μισό θύμιζε διονυσιακό όργιο ( [U]ερμηνεία:[/U][I] λατρεία στην οποία οι πιστοί χορεύουν και τραγουδούν ξέφρενα [/I] , για να μην παρεξηγηθούμε :p) …Η προσπάθεια δήλωσης της διαχρονικότητας του μηνύματος της Ιφιγένειας , με βίντεο από πορείες στο Σύνταγμα και ξύλο των ΜΑΤ , ατυχής , αλλά συγχωρείται …

ειδα το
Η σεξουαλική ζωή του κυρίου και της κυρίας Νικολαΐδη
απιστευτο γελιο

http://www.athinorama.gr/theatre/editorschoice/?edtId=15356


Είδε κανείς το lulu σχεδίασμα πρώτο; Είναι promenade και ήθελα να πάω να δώ πώς είναι αλλα το έχασα :frowning:

Επίσης,παίζει απο βδομάδα να πάω να δώ Βιζυηνό: Το μόνον της ζωής του ταξίδιον

νομίζω παίζεται σε 2 θέατρα, στο Βεάκη και στο Κνωσός! σε ποιό θα πας? θέλω κι εγώ να το δω αυτό!

Για Βιζυηνό λες;
Στο Βεάκη θα πάω λογικά

να μας πεις εντυπώσεις !!! εγώ για αυτό το μήνα λέω να προσπαθήσω να προλάβω να δω τα εξής:
α) Μάραν Άθα στο Μεταξουργείο
β) Βασιλικός στο Εθνικό και
γ) La Chunga στο Επί Κολωνώ!!!
τα έχει δει κανείς να μας πει τη γνώμη του?

Το τελευταίο θα ήθελα και εγώ να το δώ βασικά

[B]Αμερικάνος Βούβαλος ( David Mamet ) [/B]
[B]Σκηνοθεσία[/B]: Δ. Τάρλοου
[B]Παίζουν[/B] : Αλ. Μυλωνάς, Γ. Γάλλος, Π. Καλαντζής

Tρεις άνδρες , γνώστοι/φίλοι ,συμμετέχουν στο σχεδιασμό μιας ληστείας ενός σπιτιού . Διαφορετικοί χαρακτήρες , διαφορετικά κίνητρα , διαφορετικές ανάγκες , διαφορετικές ερμηνείες της έννοιας της φιλίας και της αφοσίωσης , κυνισμός , ρομαντισμός , προσπάθεια επιβίωσης . Όλα μπλέκονται και μπλέκουν τις , έτσι κι άλλιως , δύσκολες σχέσεις σ’ένα όνειρο ευημερίας που έχει καταρρεύσει εδώ και καιρό . Έντονοι διάλογοι , πολλή βωμολοχία και τρομερές ερμηνείες ειδικά απ’ τους 2 νεαρούς της παρέας . Θα ήθελα ελαφρώωωως περισσότερη μουσική για συνοδεία ( αφού έλειπε σχεδόν ολοκληρωτικά ) , αλλά αυτό ειναι σταγόνα στον ωκεανό . :slight_smile:

πήγαν φίλοι και είδαν τον Περικλή στο Εθνικό και μου είπαν ΤΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ!!! καμία δεύτερη άποψη έχουμε?

έχω βάλει στο μάτι για φέτος τον ‘‘Γυάλινο κόσμο’’ με Τσαλίκη,Αλμπάνη…
και το ‘‘Ο Ιβάν και τα σκυλιά’’ που είναι μονόλογος με τον Άρη Σερβετάλη…
άκουσα καλές κριτικές γενικά…Ίδωμεν…

Αυτό με τον Σερβετάλη ψήνομαι κι εγώ να το δω…Αν πάει κάποιος, ας πει εντυπώσεις. :slight_smile:

Είδα χτες το [B]’‘Σεσουάρ για δολοφόνους’’ [/B]στο θέατρο Αποθήκη.Παίζεται για 13η και τελευταία χρονιά.Το θεατράκι πολύ μικρό και cozy,η παράσταση καταπληκτική,με έναν Αργύρη Αγγέλου που δίνει ρέστα! :smiley:

το Σεσουάρ για δολοφόνους το είχα δει πριν καμιά πενταετία…(παίζει και παραπάνω) δεν ήξερα ότι παίζεται ακόμα! έχει πολύ γέλιο!!!

νομίζω είναι τελευταία χρονιά φέτος αλλά δεν μου αρέσει η διανομή ιδιαίτερα…πήγαν φίλοι και είδαν στο εθνικό την αυλή των θαυμάτων και μου είπαν ότι είναι μέτριο…τελικά δεν βλέπω να προλαβαίνω την Chunga!!! Militia, το είδες?

Όχι δεν πήγα τελικά :?

bump μιας και φετος τα χριστουγεννα το θεατρο ειχε την τιμητικη του με 2 πολυ δυνατες παραστασεις.

η πρωτη που ειδα ηταν το [B]Όταν Έκλαψε Ο Νίτσε[/B], μεταφορά του γνωστου βιβλιου του Γιαλομ.

Πολυ δυνατη παράσταση με αρκετα ως πολυ καλες ερμηνειες. Ιδιαιτερα [B]εναλλακτικη παρασταση[/B] στα ματια μου σε ενα αξιοπεριεργο θεατρο και με πολλα ασυνιθιστα στοιχεια. Γενικα η σουμα ειναι ακρως θετικη, η αναπαρασταση του βιβλιου ηταν πιστη. αν καποια απο τα στοιχεια του “εναλλακτικου θεατρου” ηταν λιγο διαφορετικα θα μιλουσαμε για τρομερη παρασταση. τωρα τη θεωρω απλως πολυ καλη.

και την επομενη μερα στα καπακια ειδα μια παρασταση που ηθελα εδω και 2 χρονια να δω, το [B]Σλουθ[/B].

Φοβερη παρασταση! ειχα παρα μα παρα πολυ καιρο να ριξω [B][SIZE=“3”]τοσο γελιο[/SIZE][/B]! [B]φοβερες ερμηνειες[/B], ειδικα απο τον Κιμουλη που ωρες ωρες επαιζε τοσο φυσικα που ηταν εξωπραγματικο! στο 2ο μισο της παραστασης το σεναριο ειναι μεν πιο δραστηριο αλλα το χιουμορ συντηρειται πολυ πιο εντονα με τις βωμολοχιες πραγμα που θα μπορουσε να μην ειναι ετσι. προς το τελος η ταινια περναει και καποια μηνυματα αλλα δεν θα με χαλαγε να ηταν περισσοτερα. γενικα ηταν μια φοβερη παρασταση ομως!

“7½ ξανθές”. Πήγα απόψε. Παραστάσεις μέχρι 7/4, κάθε Παρασκευή κ Σάββατο.
Δείτε λεπτομέρειες στο λινκ πιο κάτω.

[I]http://www.athinorama.gr/theatre/data/performances/?id=10011118[/I]

ετσι ξεροσφυρι? κανα σχολιο?