Νέες κυκλοφορίες 2017

Μας γαμησες. Θελω να τους δω.

2 Likes

Κάπου εδώ να πούμε ότι το Sons of Apollo, είναι ένας αρκετά καλός δίσκος, ειδικά αν δεν έχεις κάνει το λάθος να περιμένεις κάτι σαν το falling into infinity.
Διαφωνώ σε αρκετά σημεία με την κριτική του @Outshined , όσων αφορά την έμπνευση.
Θα συμφωνήσω στο ότι ο Σοτο δεν προσφέρει τίποτα το ιδιαιτερο, εκτός από να εκτελεί καλά το έργο του.
O Thal είναι συμπαθέστατος στον ρόλο του, δεν τον είχα να μπορεί να αντεπεξέλθει σε ένα prog metal δίσκο και έχει πολλά ωραία ρίφφ.
Sherinian λατρείας, πολύ χαρακτηριστικός ο ήχος του.

Είδε τον φίλο του τον Myles χτες και θα τον δει και σήμερα, οπότε θα αργήσει να σε διαβάσει! Αυστηρός με τον Mike είναι…

Δεν αργώ να δω, αλλά μπορεί να αργήσω να απαντήσω.

Αν εννοείς ότι τον είδα από κοντά και μιλήσαμε και λίγο… ναι αυτό φταίει μάλλον…

Εγώ αυστηρός με τον Portnoy;

2 Likes

Σαν να εβαλες τους θηατερ, τους μισούς να παίζουν σε δίσκο του σότο, με διασπαρτα σολαρίσματα/show off που δεν ακουμπάνε πάντα, αλλά πιο συμπαθητικό απο τα περισσότερα post millennia DT, με εξαίρεση 2-3, αφού βγάζανε σούπερ τετριμένους δίσκους.

Εγώ πιστεύω ότι αδικείται ο Bumblefoot αλλά όχι από την κριτική, γενικά αδικείται, δεν έχει λάβει ποτέ εύσημα για τους προσωπικούς του δίσκους εκτός από λίγο κόσμο που κατά κανόνα ενθουσιάζεται. Προσωπικά ΛΑ-ΤΡΕ-ΥΩ κάποιες δουλειές του που έχουν μεγάλη καλλιτεχνική συγγένεια με το California των Mr. Bungle (χιούμορ, μίξη κουφών ειδών και καραπιασάρικα πράματα, χαμαιλεοντικά φωνητικά κλπ) και ο λόγος που ενθουσιάζομαι στην προοπτική αυτού του δίσκου (τα 2 κομμάτια μου αρέσουν πολύ, ακόμα και αν τυρώνουν χαρντροκικά παραπάνω από τα γούστα μου τα ρεφρέν) είναι ακριβώς η σύμπραξη Mike και Ron (και Derek). Του οποίου Derek ο ήχος είναι εξαιρετικά υπέροχος και πόλος έλξης μόνος του.

Μόνο λατρεία για αυτό το κομμάτι. …please stay here with me like you do in my dreams and our love will never FAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAADEEEEE! ανατριχίλες…

Catchy weird fun shit!

Aλλά έχει και τόσο γαμάτα απλά πιασάρικα ροκ κομμάτια που αν είχαν την δέουσα στήριξη νομίζω μια χαρά θα πηγαίνανε, δηλαδή δεν βλέπω το λόγο γιατί ο οπαδός Foo Fighters πχ να μην γουστάρει αυτό:

ή αυτό:

Ron Thal fanboy since 2002.

Παρεμπιπτόντως το όνομα Bumblefoot το άκουσα πρώτη φορά στα μέσα 90ς όταν ο Petrucci σχολίαζε ότι ξεχώρισε κάποιον Bumblefoot από όλους τους νέους κιθαρίστες και ότι το άλμπουμ του ονόματι The Adventures of Bumblefoot ήταν καταπληκτικό…

1 Like

ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ ΡΕ!

Europe - Walk The Earth (Official Video)

1 Like

Playgrounded — 2o αλμπουμ 'In Time with Gravity"

Απο τα καλυτερα Ελληνικα group με διαφορα λεμε…

Αναμενεται ακομα καλυτερο και απο το πρωτο…

Τραγουδάρα που στο 1:29 όταν αλλάζει η μελωδία γίνεται ακόμα πιο γαμάτο !! Αυτό θα πει εμπνευσμένο τραγούδι και όχι μια απ’ τα ίδια. Το ρεζερβουάρ της έμπνευσης για τον Max δεν αδειάζει ποτέ!

το riff του phobia και λιγο απο slayer meta … παντως απο τις τελευταίες του μουφίτσες που πηγαν ψιλοαπατες, καλύτερα είναι. Γιατι αν είσαι τόσο εμβληματικός και πουλάς 5000 σαν ανοιγμα 1ης εβδομάδας, μετά πέφτεις, πολυ χαμηλά. (aka napalm απο roadrunner κτλ) αλλα το χει γαμήσει και στα προτζεκτ, αυτό KBK, soulfly…φράγκα να πέφτουν και όλα καλά.

Ξεχασες να κλεισεις μια παρενθεση!

2 Likes

Τραγουδάρα δεν μου φάνηκε, συμπαθητικό αλλά μέχρι εκεί. Γενικά μιλάμε για μεγάλη κατηφόρα μετά το Dark Ages.

2 Likes

Thanks Grammar nazi.

1 Like

εχουμε κραξει αλλους και αλλους για μανιερες κτλ , αλλα ο φιλος μας ο Max ειναι ορισμος .

3 Likes

Και το κακό είναι ότι και live θα είναι για κλάματα…

2 Likes

ηταν μεγαλος λατρειας ο Max , και δισκογραφικα και Live (εχω παει με σπασμενο ποδι να τον δω).
Πλεον δεν με ψηνει και πολυ να τον παρακολουθησω . Ειδικα οταν παιζει κατι 70λεπτα σετ, αφιερωμενα αποκλειστικα στο προ 20ετιας (και βαλε) παρελθον του.
Μου φαινεται στασιμος και μονο γεματο δεν βλεπω το ρεζερβουαρ της εμπνευσης του.

1 Like

Mουσικά συμπαθητικό, ξεκάθαρα επηρεασμένο από Arise και λίγο Chaos AD.
Αναρωτιέμαι όμως πως άντεξαν να κάνουν lyric video, με τέτοια “lyrics”. Γελάει ο κόσμος.

Για την ακρίβεια syntax nazi.

2 Likes

εχουν δει τα ματακια μας και χειροτερα Lyric videos και απο αλλες “μεγαλες μπαντες”.

για να μην μεινουμε στο γενικοτερο κραξιμο . να πουμε και κατι για το κομματι που ουτε κρυο ουτε ζεστη μου εκανε. Υπαρχουν πιο εμπνευσμενες δουλειες του Max για να ασχοληθω .
Τελος με κατι τετοιες προσπαθειες , βρισκω ολο και πιο τιμιους τους σημερινους Sepultura και ας λενε μερικοι (αρκετοι; ) οτι ειναι ψοφια μπαντα εδω και χρονια.

1 Like