Νέες κυκλοφορίες 2017

Δεν κυκλοφορει ολος ο δισκος στο youtube , αλλα μαλλον μιλαμε για εναν απο τους δισκους της χρονιας!!

1 Like

Ο Τomi Joutsen σε doomιά

1 Like

Παρ’τα !

3 Likes

Και ετοιμαζόμουν να το ποστάρω.
Σπέρνει το κομμάτι.
Νταξει, dolving για πάντα βέβαια, αλλά οι κιθάρες εδώ σπέρνουν.

2 Likes

Συμφωνω σε ολα . Dolving ειναι πιο λατρειας αν και το Unseen δεν με κερδισε τοσο. Εκαναν και αυτοι τα πειραματικα τους με τα Dead eye Και Versus που ηταν πολυ καλα , αλλα σαν κατι να ελειπε Αγαπημενη μπαντα.

Στα Dead Eye, Revolver δεν λείπει απολύτως τίποτα, προσωπικές λατρείες.
Versus θα τον χαρακτήριζα ως εναν μάλλον βαρετό δίσκο, ενώ το Unseen μου άρεσε αρκετά, χωρίς όμως να πιάνει κορυφές Haunted, Made Me Do It, Dead Eye, Revolver.
To προηγούμενο μου είχε αρέσει, αν και είχε επανέλθει ο λίγο Aro-ιανός βαρουριάρικος ήχος.
Σε αυτό το κομμάτι, ο ήχος είναι πιο ξεκάθαρος, ακούς τι γίνεται και μου αρέσει αρκετά αυτό. (Οne Kill Wonder σχεδόν δεν μπορώ να το ακούσω για αυτόν τον λόγο).

2 Likes

παλι πανω κατω θα συμφωνησω . Μετα τα 2 πρωτα το revolver ερχεται απο κοντα.

Εχω χρονια να βαλω το versus θα του ξαναχαρισω ακροασεις.
Μαλλον θα περασουμε καλα και δυνατα με τον νεο δισκο.

Αυτός δεν το παιζε γαμικουλάς στο μπλάμπερ και μετά απειλήθηκε με εναν οπαδό και έγινε ένας μύλος με αστυνομίες κτλ κτλ … κότεψε στο τέλος όμως για ξύλο. Τεσπα. στα πρώτα κατι λέγανε - στα τελευταία που πήγανε να το κάνουν πιο alt, με την καμία.

Ποτέ δεν γούσταρα την περίοδο Dead Eye/Versus/Unseen με Dolving. Δεν τους ταίριαζε καθόλου, με το ζόρι πήγαν να γίνουν alternative rock η κάτι κοντά σε αυτό τέλος πάντων. Πάντα μου άρεσαν στις πιο αρκουδιάρικες στιγμές τους, το αγαπημένο μου άλμπουμ μάλλον είναι το One Kill Wonder. Η επιστροφή σε πιο thrash φόρμες με το προηγούμενο με χαροποίησε ιδιαίτερα και το νέο τους κομμάτι με κάνει ακόμα πιο χαρούμενο.

Η μπάντα είναι λατρεία γενικότερα και με τους 2, αν και ο Dolving είναι από τους αγαπημένους μου τραγουδιστές/ στιχουργούς και δεν περιγράφεται το πόσα έμαθα για τον κόσμο διαβάζοντας τους στίχους του. Ιδιοφυές μίσος θα το χαρακτήριζα χαχαχα
Οπότε δεν υπάρχει σύγκριση για μένα. Ο Dolving είναι θεός!

Και αν θέλετε να ξέρετε τι κάνει τώρα μακριά από τη μουσική τσεκάρετε αυτό https://www.youtube.com/watch?v=Cqq3h7H532Q&t=488s

To νέο κομμάτι τούμπανο είναι και με πολλά υποσχόμενο ήχο. Άντε να δούμε!

1 Like

Μνημόνια μέχρι να πάρει πρωτάθλημα η Λίβερπουλ

Μη μπερδεύεσαι από την κβαντική φύση της νεοελληνικής προσέγγισης στην μουσική. Μπορείς να κλείσεις τον ήχο και πάλι να το απολαύσεις.

1 Like

Ωραίο το καινούριο The Haunted, thrash their own way. Σχετικά με τα παραπάνω σχόλια περί Dolving-Aro κτλ, η γνώμη μου είναι ότι είναι 2 διαφορετικές σχολές. Χεστήκατε αλλά, οι Haunted είναι από τις αγαπημένες μου μπάντες και τεράστια μουσική επιρροή. Προσωπικά μου αρέσουν όλοι οι δίσκοι τους, εκτός ίσως από το μισό Versus και αυτό συμβαίνει γιατί είναι επιτηδευμένα άγριο. Η επάνοδος του Dolving από το rEVOLVEr και έπειτα, τους έκανε άλλη μπάντα, εκατομμύρια έτη φωτός από την κλασσική μέση thrash μπάντα. Αν και φυσικά ποτέ δεν ήταν η κλασσική μέση thrash μπάντα. Ο Dolving είχε (και έχει, για όποιον τον παρακολουθεί ιντερνετικά) έναν εκλεπτισμένο θυμό, είναι ένας πανέξυπνος άνθρωπος, με πολλές αδυναμίες τις οποίες και έχει παραδεχτεί, ένας καλλιτέχνης που δε χωράει σε στένα πλαίσια. Το The Dead Eye προσωπικά το θεωρώ τη μεγαλύτερη δουλειά των Haunted, εκεί ξεφύγανε και το πήγανε αλλού το θέμα. Το ερωτεύτηκα από την πρώτη γαμημένη νότα, τότε που κατεβάζαμε τα κομμάτια ένα ένα από το Kazaa. Δεν έχω κατασταλάξει ακόμα αν είναι το αγαπημένο μου, γιατί και τα πρώτα 5 albums θα μπορούσαν να έχουν αυτή τη θέση. Στο Versus ήθελαν να αποδείξουν ότι είναι ακόμα thrash, γιατί πολλοί τους έκραξαν για το Dead Eye, χωρίς ακόμα να καταλαβαίνω το λόγο βέβαια. Στην τέχνη βέβαια και στο thrash ειδικότερα, όταν θες να αποδείξεις στους οπαδούς σου ότι μπορείς ακόμα να παίξεις με τους κανόνες του συνήθως δε σου βγαίνει, γιατί ή το έχεις μέσα σου ή δεν το έχεις και οι Haunted είχαν φύγει πιο μακριά από αυτό. Πράγμα που φάνηκε απροκάλυπτα και με το Unseen, όπου τελικά παίξανε ό,τι γουστάρανε χωρίς να δίνουν λόγο σε κανέναν. Όταν σου φεύγει για δεύτερη φορά ένας Dolving όμως, τα πράγματα δυσκολεύουν και προφανώς το κατάλαβαν και οι ίδιοι και καλά κάνανε παίρνοντας πάλι πίσω τον Aro και βγάζοντας δισκάρα, σε thrash πλαίσια, αφού ξέρουν να το κάνουν πολύ καλά όπως και να 'χει. Το πρώτο δείγμα του νέου δίσκου είναι γαμάτο, ελπίζω ο δίσκος να έχει μέσα και πολύ καλύτερα τραγούδια.

Ειδική μνεία στον Aro, και στο live που παίξανε στο Κύτταρο πριν 2-3 χρόνια, όπου ανέβηκαν στη σκηνή και τη γκρέμισαν. Μου έκανε πολύ θετική εντύπωση ότι παίχτηκαν πάρα πολλά κομμάτια της Dolving εποχής και από rEVOLVEr και από Dead Eye, πράγμα που δεν περίμενα, και η απόδοση του Aro σε αυτά τα κομμάτια ήταν πάρα πάρα πολύ καλή. Ακόμα και ο ίδιος ο Aro αναφέρθηκε στον Dolving με άπειρο σεβασμό, γεγονός που τον ανέβασε πολύ στα μάτια μου καθώς φάνηκε ότι ο τύπος είναι ακομπλεξάριστος και ότι ξέρει πολύ καλά ποιον διαδέχτηκε.

4 Likes

Κάνε ένα copy paste και στο θρεντ των haunted , να μην χάνονται έτσι τέτοια ωραία ποστ .

2 Likes

Thanx ρε, αν θέλουν ας μεταφέρουν όλη την κουβέντα με τα προηγούμενα posts οι admins, μη φαίνεται ένα post ξέμπαρκο…

1 Like

αν δεν το κανουν θα το κανω εγω copy paste …

Επισης, ασχετο, δεν θυμαμαι αν το ποσταραμε αλλα εχουν βγαλει και οι Gov’t Mule νεο δισκο και ειναι δισκαρα.

Εδω το πρωτο δειγμα

και εδω το δευτερο

και εδω το τριτο

κομμάτι από το νέο δίσκο των Rage, που όμως είναι κομμάτι των Avenger

1 Like

εγώ στο πρόμο δεν το έχω, άρα μάλλον είναι bonus track
(επιστρέφω στο νεο accept πάλι μετά το διάλειμμα)

Τα ακούς και τα 2 ρε αλήτη;;;;;;;; Για πες!

Εσένα ήθελα να τιζάρω γι’ αυτό το έβαλα την παρένθεση :stuck_out_tongue: . Για Peavy & co. σου είπα και πιο πάνω, αν σου άρεσε το προηγούμενο θα σου αρέσει και αυτό. Τίποτα τρελό, αλλά καλό ποιοτικό rage metal που θα μπορούσε να είχε βγει εκεί στα 90s μετα από κάτι Black In Mind κλπ

Για Accept δεν ξέρω ακόμα. Καλό είναι…αλλά πόσο καλό δεν ξέρω ακόμα. Το άκουσα μια στη δουλεια σήμερα όπως όπως…άλλη μια όταν γύρισα. Τώρα πίνω μπύρες και ακούω Metal Church και ετοιμάζομαι για το ούλτιμειτ τεστ αργότερα. Θα σου πω πιο μετά…δεν ξετρελάθηκα πάντως είναι η αλήθεια με την πρώτη επαφή. Θα δείξει…