Διάφορες συναυλίες χωρίς topic

δυνατοί οι Sleepin Pillow - ίσως ηταν σολνταουτ το μαγαζί

Κάπου είδα θα παίξουν οι HEAT Chania Rock Fest. Γαμώ τις φάσεις.

1 Like

Αααα, έλα ρε. Ωραίοι.

EDIT: νόμιζα οι Γερμανοί του μπασίστα των SBE ρε.

kai aurio oi Exarsis me Demolition Train (kai allous) sto An.

https://www.facebook.com/events/131884784152496/

Χτες πήγα στον Σταυρό του Νότου, όπου έπαιζε για πρώτη φορά στην Ελλάδα ο Eric Gales, γνωστός κιθαρίστας από το Memphis τον οποίο έχουν αποθεώσει πολλοί και διάφοροι. Γεμάτο το μαγαζί, πολύ ωραίος ήχος (μόνο παράπονο ότι ήταν λίγο δυνατά), απίστευτη τεχνική από τον Gales, ο οποίος είχε ένα παίξιμο που θα χαρακτήριζα ρευστό, fluid, όσα παιδιά παίζετε κιθάρα θα το καταλάβετε πιστεύω. Τα περισσότερα που έπαιξε ήταν δικά του, όμως έριξε και μια freeform διασκευή στο Don’t Fear The Reaper και έπαιξε και λίγο Hendrix, με τον οποίο έχει το ίδιο στυλ. Δηλαδή, παίζει κιθάρα με το αριστερό, αλλά οι χορδές του είναι όπως στις κιθάρες των δεξιόχειρων, ανάποδα. Με λίγα λόγια, αυτός όλα πρέπει να τα κάνει ανάποδα, μόνο το ανεβοκατέβασμα του δεξιού χεριού στην ταστιέρα είναι “σωστό” :grinning:. Και μάλιστα έμαθα ότι στην πραγματικότητα, δεν είναι καν αριστερόχειρας, απλώς έμαθε κιθάρα από τον αδερφό του που είναι αριστερόχειρας και γι’ αυτό έμαθε έτσι :joy:. Αλλά μιλάμε, ήταν απολαυστικός, πραγματικά απαράμιλλος σε τεχνική, φοβερός! Έδειξε ενθουσιασμένος με την υποδοχή και είπε ότι πριν ανέβει στο αεροπλάνο τα ξημερώματα, θα έστελνε μήνυμα στον booking agent του να του ξανακλείσει live στην Ελλάδα, αλλά δεν μπορώ να ξέρω αν το εννοούσε πραγματικά :joy:, προχτές πάντως έπαιζε Λονδίνο και χτες ήταν η τελευταία μέρα της περιοδείας, επιστρέφει Αμερική, οπότε πράγματι μάλλον κάποιοι ήθελαν πολύ να τον φέρουν.

Κάτι που σκεφτόμουν όσο κυλούσε η συναυλία, είναι πόσο όμορφο είναι να έχουμε τη δυνατότητα να απολαύσουμε μια μουσική παράσταση που δίνει ένας καλλιτέχνης που μας ήρθε από την άλλη άκρη του κόσμου. Από το Memphis του Tennessee, γάμησέ τα δηλαδή, από την καρδιά του αμερικανικού Νότου, μεγαλωμένος σε ποιος-ξέρει-τι συνθήκες, τον έφερε ο δρόμος στου διαόλου τη μάνα σε σχέση με την πατρίδα του, να μας παρουσιάζει ουσιαστικά την έκφρασή του για την τέχνη που αγαπάμε. Εισαγόμενος πολιτισμός από ένα μακρινό σημείο του πλανήτη μας. Το βρήκα υπέροχο.

Στο live παρευρέθηκαν επίσης το παιδί που έχει τις κιθάρες Olympus, εδώ είναι το site του, πρόκειται για ελληνική εταιρία που φτιάχνει χειροποίητες custom κιθάρες, ο Gales παίζει με τέτοια και μάλιστα φορούσε και μπλουζάκι της εταιρίας, καθώς και το παιδί που έχει τους μαγνήτες Nick Silver, εδώ είναι το δικό του site, πρόκειται για ελληνική εταιρία που φτιάχνει μαγνήτες, ο Gales παίζει με τέτοιους. Στο τέλος τους κάλεσε και ανεβήκανε μαζί του στη σκηνή, είναι νεαροί άνθρωποι που τα έχουν καταφέρει και μπράβο τους. Όποιος παίζει και ψάχνεται, ας τους τσεκάρει. Στο site της Olympus διάβασα ότι παίζει με τέτοια και ο Sambora!

EDIT: επίσης, το live ξεκίνησε 9:10 και τελείωσε κατά τις 11, μια χαρά για Κυριακή βράδυ και μπράβο τους, 11:30 η ώρα ήμουν σπίτι μου.

6 Likes

Είναι εξαιρετικός παίκτης. Χαίρομαι που ήταν ωραία

Εσενα σκεφτομουν χτες βλεποντας το λαιβ, πιστευω οτι θα γουσταρες πολυ, αν τελικα ξαναρθει μην τον χασεις!

1 Like

Έρχονται διαβάζω οι Magnum στο Gagarin στις 30/11

MORGANA LEFAY & Sacred Steel 20 & 21 Οκτωβριου, σε Θεσσαλονικη και Αθηνα αντιστοιχα.

2 Likes

Wow είχα ακούσει πρόσφατα και τυχαία το Grand materia του 2005 και νόμιζα ότι άκουγα τον Ολιβα. Πολύ καλή μπάντα

1 Like

Φοβερα πραματα

Η έκπληξη δεν είναι ότι έρχονται, η έκπληξη είναι ότι υφίστανται ακόμη σαν συγκρότημα!

Απο κατι αλλους που ανασυρονται κατα καιρους…θα βγαλουν κ δισκο βλεπω. Τελεια

Παντα στο μυαλο μου ηταν κατι σε Metallica εποχης Master με Black κ χρωματισμους κ ατμοσφαιρες Savatage

1 Like

Eyehategod στο temple 24 ιουνιου

Πολυ ωραιο, τους ειχα χασει!! Γαμω βασικα η συναυλια, φοβαμαι μη βγει μαπα στον χωρο αυτον.

πηγα arcturus,αν τιγκαρει κ μεσα στο καλοκαιρι βραστα

1 Like

Ε ναι, αυτό ακριβώς φοβάμαι κι εγώ.

1 Like

Δεν βρήκα άλλο θρεντ να το ποστάρω.
Τελευταίας στιγμής γαμ…νη υποχρέωση και δε θα μπορέσω να πάω GYBE σήμερα. Δεν προλαβαίνω να μπω σε διαδικασία πώλησης των 2 εισιτηρίων οπότε τα ΧΑΡΙΖΩ.
First come, first served.

Μόνη παράκληση αν μπορεί αυτός που θα τα πάρει να μου στείλει το hard copy αντίγραφο για να το βλέπω και να κλαίω τη μοίρα μου