Έχει πέσει λίγο ξεραϊλα... ορ γουατ;;;;

Λιγα για τον Μενιο!!!

2 Likes

Τι μας δίνεις ρε αλήτη ;

Μενιος ξέρει από Καλές …βίζες

Πάντως guys εγώ από πιτσιρικάς και μέχρι τώρα ποτέ δεν έδινα σημασία στα τραγούδια που πρόβαλαν οι τηλεοράσεις, ραδιόφωνα, περιοδικά. Πάντα άκουγα αυτά που με έκαναν εμένα να γουστάρω.

Γιατί να ακούσω Βανδή ας πούμε που την πρόβαλαν από το πρωί μέχρι το βράδυ και να μην ακούσω Guns N’ Roses και Τρύπες που πορωνόμουν άσχημα μαζί τους. Δηλαδή να πιέσω τον εαυτό μου να ακούσει κάτι που δεν το γουστάρει μόνο και μόνο επειδή το ακούνε όλοι οι υπόλοιποι?

Πάντα αυτή η πλύση εγκεφάλου υπήρχε δίπλα μου αλλά ποτέ δεν κατάφερε να επηρεάσει τα γούστα μου. Πχ δεν έχω πάει ποτέ στη ζωή μου στα μπουζούκια. (Να σημειώσω μιας και ανέφερα τις Τρύπες ότι έχουν γράψει τραγούδια στα οποία κράζουν τη showbiz).

Φυσικά όλα αυτά δεν σημαίνουν ότι τα τραγούδια που προβάλει η showbiz είναι όλα άχρηστα. Θα βρεις και ωραία τραγούδια. Λίγα βέβαια αλλά υπάρχουν και κάποια που μου αρέσουν.

Εγω δεν εχω καμια διαμαχη, εναν stalker εχω που καθεται και τρολλαρει :joy:

Εγώ πάντως βλέπω ένα, ας πούμε (εντάξει έχουμε σημαντικότερα προβλήματα στη ζωή μας) , ανησυχητικό φαινόμενο:
Παρά τη τεράστια διαθεσιμότητα σε πληροφορία (ίντερνετ) που έχουμε τώρα, αντί να ενισχύεται η πιο ψαγμένη (δεν μπορώ να σκεφτώ άλλη λέξη αυτή τη στιγμή) μουσική, έχουμε αντίθετα ενίσχυση του σκυλάδικου και γενικότερα της ποπ μουσικής. Προφανώς διότι αυτοί μπορούν και κατευθύνουν ακόμα και αυτό το μέσο.

Όπως λέω συχνα, το σκυλάδικο κατακτάει κάθε περιοχή… και δυστυχώς βλέπω από όταν έρθει το μετρό στα αγαπημένα μου Εξάρχεια να τα κυριεύσει και αυτά. Ήδη βλέπω τα σημάδια: σκυλάδικα, πιτσιρίκια.
Βάζω στοίχημα ότι οι μαγαζάτορες έχουν ήδη σταμπάρει τα μαγαζιά που θα χτυπήσουν, μην σας πω ότι έχουν ήδη κάνει συμβόλαια.

Γιατί σου κάνει εντύπωση;

Ο κόσμος βαριέται να ψάχνει . Θέλει μασημένη τροφή. Άρα; όπου και αν μπει πάρε διαφήμιση από τον κάθε σκυλοποπ !

Επίσης δεν είμαι της άποψης να υπάρχουν στερεότυπα αλλά πολλά πιτσιρίκια που ακούνε σκυλάδικα έχουν πιο ψαγμενη εμφάνιση και από τους hardcoreαδες κάτω από την γέφυρα του Brooklyn.

Ζούμε σε παράξενες εποχές .

Δυσκολο το τελευταιο που λες.

Μια ωραία ατάκα που πέταξε μια φίλη:
Τατού, Μόικάνα, Σκουλαρίκι, μπάφος/κόκα/MDMA και βούρ στον Παντελίδη

1 Like

Περί Εξαρχείων;;;

Ελπίζω να διαψευσθώ

Εχει εναν χαρακτηρα η γειτονια που θεωρω οτι ειναι δυσκολο να αλλαξει.

2 Likes

Ελπίζω να διαψευσθώ. Αν ήμασταν σε άλλη χώρα θα προσπαθούσαν να διατηρήσουν αυτή τη μοναδικότητα.
Π.χ στο Κάμντεν στο Λονδίνο που παλεύουν να το κάνουν πιο κυριλέ και οι ντόποιοι κάτοικοι και καταστηματάρχες δεν θέλουν. Έχει σουλουπωθεί, αλλά κρατώντας το χαρακτήρα του (αν και εγώ προτιμώ το παλιό αλήτικο Κάμντεν).

Αλλά στο Ελλάντα (όπως κ σχεδόν παντού στον κόσμο) το χρήμα μπορεί να σαρώσει τα πάντα.

Μακάρι κ πάλι μακάρι να κρατήσει τον χαρακτήρα του!

Εσυ δεν εχεις διαμαχη απλα γραφεις ιστορια με καθε σου δηλωση.
Λοιπον θα συνοψισω ακομα μια φορα γιατι ο φιλος δεν τα ειπε ολα και περιμενω το επομενο διαμαντι που θα ξεστομισεις

Οι Maiden ειναι συγκροτηματακι της σειρας με μερικα καλα τραγουδια
Οι Helloween ειναι καλυτεροι με Deris και αν σου αρεσουν με Kiske εισαι κολλημενος μεταλλας
Τα I can και Push ειναι καλυτερα απο τα Eagles Fly Free και March of Time
To Moth ειναι καλυτερο απο το For Whom και μεσα στα 20 καλυτερα των Metallica
Το St Anger ειναι καλυτερο απο πολλους δισκους των Maiden και Megadeth
O Dio εχει ψιλη φωνη
Οι Manowar ειναι parody Metal
Σε οποιον αρεσει ο Dio ειναι κολλημενος μεταλλας και διαβαζει Hammer στην τουαλετα
Χορευε σε προεφηβικα παρτυ το Unforgiven
O Halford εχει ξεπλυμενη φωνη
Οι Baby Metal βαζουν τα γυαλια σε Fates Warning και σε πολλες progressive μπαντες
Οι Blind Guardian, Helloween, Angra ζηλευουν τραγουδια των babymetal

Αυτα για να εχει ολοκληρωμενη αποψη ο φιλος.
Εσεις συνεχιστε να συζητατε για μουσικη με το αμερικανακι μονο και μονο επειδη γουσταρει Metallica και επειδη μπορει να σας φιλοξενησει στο America για να δειτε Metallica.

Την επόμενη φορά που θα πάμε να μιλήσουμε με κάποιον θα ζητήσουμε την άδεια σου.

Χορευε σε προεφηβικα παρτυ το Unforgiven

δεν ξέρω σε τι αναφέρεσαι πάντως στο δημοτικο χορευα blues με τα κοριτσακια με το unforgiven k nothing else matters κ wish you were here (pink floyd)

Ελα μωρε που δινουμε και σημασια στο ζωντανο… αστον να κανει το χαβαλε του, για μεχρι εκει ειναι, οκ

Περαν του οτι στα μισα που εγραψε ειναι ανακριβης, αλλα αυτο ειναι το λιγοτερο.

εμένα πάντως μ’αρέσει η σύγκρουση, δίνει ζωντάνια στη ζωή , γενικότερα

Δεν νομιζω να ειμαι ανακριβης. ουτε αυτα που εχεις πει δεν μπορεις να υποστηριξεις. Βλεπω ξεκινησες τις κωλοτουμπες με πολυ ωραιο τροπο.

καλο θα ειναι

Ευτυχώς που αυτό το θέμα ξεκαθάρισε. Μπορούμε τώρα να πάρουμε και τα υπόλοιπα ένα ένα.

Νομιζω πως ναι.Τις καλημερες μου αγαπητε.