Έχει πέσει λίγο ξεραϊλα... ορ γουατ;;;;

Ερωτηση … το Αμερικανακι ειναι καποιου ειδους προσβολη ; Γιατι πχ το Ελληναρας με χαλαει πολυ περισσοτερο που δεν μπορει ουτε τον αντικαπνιστικο νομο να ακολουθησει.

Μεσα σε ολα τα αλλα εχουμε και Ministry αρχες Ιουνιου. Αργησαν κατι χρονακια αλλα δεν γαμιεται…

Και τα δυο προσβολη ειναι

εμενα παντως δεν θα με χαλαγε το Αμερικανακι. Δεν ειμαι ομως.

Οποιος εχει παει στην αλλη μερια του Ατλαντικου καταλαβαινει οτι εκει οι (σκεπτομενοι) ανθρωποι ειναι πολυ πιο μπροστα απο τον υπολοιπο κοσμο . Σε μερικα εχουν και απιστευτα κολληματα και ανοητες αντιληψεις αλλα συνηθως ετσι χαζα και κολλημενα τα πραγματα τα βλεπουν οι “βλαχοι” . Κατι που ισχυει πανω - κατω σε ολες τις χωρες του κοσμου.

Ναι φαινεται απο την εκλογη του Trump και απο τις δολοφονιες αοπλων αφροαμερικανων απο αστυνομικους. Αλλα ξεχασα αυτα ειναι εξαιρεση και φταινε οι βλαχοι.

καλα κρασια …

στην υγεια σου

Τέτοιες γενικευσεις είναι η αρχή του φασισμού . Σκέψου το λιγάκι . Δεν τα κάνουν όλα σωστά στην Αμερική , αλίμονο , αλλά έχουν ένα καλύτερο κόσμο από αυτό που ζούμε εμείς ή τουλάχιστον το προσπαθούν .
Προφανώς και τέτοια γεγονότα είναι κατακριτέα.
Για την εκλογή του Τραμπ, τι να πούμε ; έχουμε βγάλει ΠΑΣΟΚ 20 χρόνια σχεδόν και τώρα έχουμε συριζανελ και η μόνη λύση που " πουλάνε " στη μάζα είναι ο Κουλης.

Εξ ιδίων τα αλλότρια, αγαπητέ.

Έχω το κατάλληλο video αντίστοιχου επιπέδου με την κουβέντα που έχουμε ανοίξει:

Δεν θα το έλεγα.
Αλλά μου φαίνεται σε μια τέτοια κουβέντα καλύτερα ειναι να μιλήσει ο Κιουντομ.

Η Αμερική είναι τεράστια χώρα και παράξενη.

Αλλά η ζωή για τον μέσο Αμερικάνο είναι καλύτερη και με περισσότερες πιθανότητες για κάτι καλύτερο από ότι εδώ .

Έχω τον αδερφό μου που μένει 20 χρόνια εκεί . Κάτι λίγα μου τα έχει πει .

Glen Hughes ρε.

Διαφωνώ 100%. Όταν λες κόσμο, πρέπει να λαμβάνεις υπόψιν τα κατώτερα στρώματα της κοινωνίας και εκεί έχουν κάνει τεράστια “εγκλήματα” χρόνια τώρα (από τον Νίξον και έπειτα βασικά).

Ναι κάνουν εγκλήματα …σκέψου όμως ότι έχουν χρόνια τώρα ρεπουμπλικανικη βουλή και πολλές τροποποιήσεις δεν έχουν περάσει .

Και το συγκρίνουμε με εδώ βρε plex. Εγώ εδώ ζω . Δεν μπορώ να πω τι γίνεται στο Βέλγιο ή στη Σουηδία . Επίσης τέτοιες χώρες καλώς ή κακώς δεν καθορίζουν σε μεγάλο ποσοστό την παγκόσμια οικονομία . Δεν λέω ότι επειδή το κάνει η Αμερική πρέπει να πατάει τα χαμηλότερα στρώματα και ότι καλά τους κάνει .

Απλά να τα βάλουμε όλα στην εξίσωση . Όχι κομμάτια κομμάτια .

Επειδη εχετε κανει επαγγελμα εδω μεσα να παραποιειτε οτι γραφεται, θυμιζω οτι ειπα οτι ειναι ντροπη να εισαι και ελληναρας οχι μονο αμερικανακι. Συνεχισε τωρα να λες για τον καλυτερο κοσμο που προσπαθουν στην αμερικη να φτιαξουν ξεχνωντας Trump, την βια εναντια σε απλους πολιτες απο αστυνομικους καθως και το τοιχος στα συνορα του Μεξικο. Προφανως ο αδερφος σου περναει καλα. Απλα ο αδερφος σου δεν ειναι η Αμερικη.

Το θέμα είναι ότι στην Ελλάδα, για την κατάσταση που είμαστε (και δεν εξετάζω πως φτάσαμε εδώ), τόσα μπορούμε, τόσα έχουμε πάνω κάτω. Π.χ. τόσα είναι τα αποθεματικά στα διάφορα ταμεία, τόσα “επιστρέφει” στην κοινωνία το κράτος.

Θα μου πεις ποιος μας έφερε ως εδώ, και πόσα φαγώθηκαν, αλλά είναι άλλο θέμα αυτό.

Στις ΗΠΑ όμως, όντως λεφτά υπάρχουν. Απλά το επίκεντρο είναι το κέρδος, όχι ο άνθρωπος. Δεν τους νοιάζει, με τα κέρδη που βγάζουν, να εξισορροπήσουν λίγο τις ανισότητες και να βοηθήσουν τα χαμηλότερα στρώματα.

Θα μου πεις, ποιος να βοηθήσει; Τα πάντα έχουν ιδιωτικοποιηθεί. Το κράτος είναι ιδιωτικό! Στρατός (μετά Ράμσφιλντ εποχής), παιδεία (δες τι έγινε στις πολιτείες που χτύπησε ο τυφώνας πριν 10 χρόνια, πως έδιναν κουπόνια για ιδιωτική παιδεία στη θέση της δημόσιας, πρό τυφώνα), υγεία (δες πχ ντοκυμαντέρ του Moore) έχουν περάσει σε contractors και ιδιωτικές εταιρίες. Αυτοί θα νοιαστούν για τον άνθρωπο;

Τουλάχιστον στην Ευρώπη, σε μεγάλο βαθμό και σε κάποιες άλλες χώρες εξίσου ανεπτυγμένες (Καναδάς) υπάρχει κράτος και κάποιοι κρατάνε με νύχια και με δόντια στο να μην ιδιωτικοποιηθούν πράγματα που έχουν να κάνουν με την επιβίωση και το βασικό ευ ζην.

1 Like

Μπα, οταν λες κοσμο πρεπει να εννοεις τους παντες και ουτε μονο τα ανωτερα ουτε μονο τα κατωτερα κοινωνικα στρωματα μιας κοινωνιας.

Μια κουβεντα για την κατασταση, τη ζωη, την πολιτικη, την κοινωνια, και το βιοτικο επιπεδο στην Αμερικη, θα επαιρνε σελιδες, και το μονο που θα μπορουσα να προσφερω προσωπικα θα ηταν μια 8χρονη εμπειρια στη Νεα Υορκη. Καθε πολιτεια εχει τα δικα της προβληματα και τα δικα της θετικα, και το δικο της χαρακτηρα. Η ελληνικη νοοτροπια ταιριαζει πιο πολυ στη ζωη στο West Coast, που δεν εχω παει ποτε, αλλα δεν ειναι περιεργο που οι καλυτεροι μου φιλοι ή κοπελες με τις οποιες εχει βρεθει κοινο εδαφος εδω περα ειναι απο Σαν Φρανσισκο, Σαν Ντιεγκο, Νεο Μεξικο και Νεα Ορλεανη. Απο κει και περα, και η Ανατολικη Ακτη ειναι μια χαρα, αλλα στο κεντρο… ας το αφησουμε καλυτερα.

Οσον αφορα τα κατωτερα κοινωνικα στρωματα που λες… ειναι πολυπλοκη η κουβεντα. Η Αμερικη ειναι η χωρα των αντιθεσεων, αλλα αυτο που εχω καταλαβει ειναι πως ενα πολυ μεγαλο ποσοστο των αστεγων και αεργων, θα μπορουσαν να ειναι σε πολυ καλυτερο βιοτικο επιπεδο αν το προσπαθουσαν. Οι ευκαιριες για καλυτερεψη της ζωης ειναι αρκετες εδω περα. Το μεγαλο achievement που δε γινεται πολυ ευκολα unlock ειναι τα ΠΟΛΛΑ λεφτα. Αλλα τελος παντων, περα απο οικονομια… εγω ξερω οτι κανενα μερος στον κοσμο δεν ειναι τελειο. Στην Ελλαδα κανουμε καποια πραγματα καλυτερα απο την Αμερικη, και στην Ευρωπη γενικοτερα υπαρχει μια αντιληψη οτι τα κρατη ειναι περισσοτερο κοινωνικα κρατη, αλλα να το χεσω αυτο οταν βλεπουμε τι γινεται στην Ευρωπη τις τελευταιες δεκαετιες. Υποκρισια, οικονομικος ελεγχος απο Γερμανους και λοιπα βορειοευρωπαικα μουνοπανα, ρατσισμος, φασισμος, εξαρση σε ολες τις καταπτυστες πτυχες της ανθρωπινης ιδιοσυγκρασιας, και ακροτητες παντου. Απο τοτε που δημιουργηθηκε λεει η Ευρωπαικη Ενωση δεν εχει γινει πολεμος… τελεια. Καταπληκτικα περναμε και στην Ελλαδα, καταπληκτικη ειναι και η ζωη στην Πολωνια, τη Νοτια Ιταλια, την Πορτογαλια, ολες τις Σλαβικες χωρες, και σε ολη την Ευρωπη.

Σαν τελικο πορισμα με αυτα που βλεπω και ζω στη συγκεκριμενη πολη και χωρα, νομιζω πως το βιοτικο επιπεδο ειναι πολυ ανωτερο σε μεσο ορο απο την Ελλαδα. Και ασχετα απο το τι νομιζω… υπαρχουν και δεικτες σε παμπολλες ερευνες που ειναι αντικειμενικοι με βαση τους παραγοντες που κρινουν εστω, και σιγουρα τοποθετουν τις ΗΠΑ στις λεγομενες πρωτοκοσμικες χωρες, αλλα σιγουρα οχι στην κορυφη. Η Ελλαδα δυστυχως ειναι πολυ πιο χαμηλα.

Τωρα για τη νοοτροπια του μεσου Αμερικανου και του μεσου Ελληνα… ειπε κι ενα σωστο πραγμα ο Προφεσι μεσα στο τρολλαριστικο παραληρημα του. Ψοφο σε ολους αυτους, δεν κανουμε διακρισεις!

ΥΓ. Την Ευρωπη και συγκεκριμενα την Ευρωπαικη Ενωση, πλεον τη μισω οσο τιποτα αλλο σε επιπεδο “χωρων” και δεν προκειται ποτε να κατσω να αναφερω τα θετικα που εχουνε χωρες οπως η Σουηδια, η Ολλανδια και οι αλλες βορειες, οταν εχουν εγκληματισει ολες εις βαρος των φτωχων χωρων, και μετα μας βριζουν κι απο πανω.

Καλά μην τσουβαλιάζεις την Ελλάδα με τις πρώην Κουμουνιστικές χώρες της ΕΕ. Εμείς είμαστε σε χειρότερη μοίρα από αυτούς
Αυτή τη στιγμή οι μόνες χώρες με χαμηλότερο Κατα Κεφαλή εισόδημα στην ΕΕ (όχι Ευρωζώνη) είναι η Βουλγαρία και η Ρουμανία. Επειδή δουλεύω με αυτές τις χώρες (Συγκεκριμένα: Σλοβακία, Κροατία, Τσεχία) σε πληροφορώ ότι πάνε μπόμπα. Ειδικά η Τσεχία έχει το χαμηλότερο ποσοστό ανεργίας στην Ευρώπη, μίλαγα με ένα προμηθευτή μου και μου έλεγε ότι δεν βρίσκει εργάτες και αναγκάζεται να ψάχνει στην Πολωνία.

Εμείς ζούμε καλύτερα διότι έχουμε καλό καιρό (παίζει τεράστιο ρόλο στα ενεργειακά κόστη) και συσωρευμένο πλούτο (ακίνητα, αυτοκίνητα, εταιρείες…) τα οποία μαζέψαμε όσο αυτοί είχαν κουμουνιστική μπότα . Τώρα που κ αυτοί μπήκαν στην ελεύθερη αγορά και την ΕΕ, μας έχουν διαλύσει και σύντομα θα τους βλέπουμε με το κυάλι.

Όσο για την Αμερική. Νομίζω το πρόβλημα είναι ότι οι ακρότητες. Δεν είναι τυχαίο ότι οι αρχαίο λέγαν “μηδεν άγαν” και “παν μέτρον άριστον”. Ο ακραίος καπιταλισμός/φιλελευθερισμός δημιουργεί ανισότητες όπως και το ίδιο κάνει ο ακραίος σοσιαλισμός (βλέπε Ελλάδα). Σίγουρα το επίπεδο διαβίωσης στην Αμερική είναι υψηλό, αλλά δεν την έχω για χώρα πρότυπο.

Πρότυπα μας θα πρέπει να είναι χώρες όπως ο Καναδάς, η Αυστραλία και ακόμα περισσότερο οι Βόρειες Ευρωπαϊκές χώρες λόγω αντίστοιχων μεγεθών. Ο Καναδάς και η Αυστραλία είναι τεράστιες χώρες με τεράστιο φυσικό πλούτο και μικρό πληθυσμό, αντίθετα χώρες όπως η Ολλανδία,η Δανεία, το Βέλγιο, η Αυστρία είναι στα μέτρα μας… Πως στο διάολο τα καταφέρνουν αυτοί, ας δούμε τι καλό κάνουν αυτοί και ας το αντιγράψουμε γαμώ το κεφάλι μας!

Ηθελα να σταματησω να διαβαζω στο “ελευθερη αγορα” αλλα συνεχισα γιατι μου αρεσουν γενικα αυτα που γραφεις και σεβομαι καθε αποψη σου. Απλα ηθελα επισης να πω οτι ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΣΚΑΤΑ στην ελευθερη αγορα. Ειναι κατα πολυ μεγαλο ποσοστο ενας παραγοντας που εχει δημιουργησει τις ανισοτητες που σχολιαζεις, και αν μη τι αλλο, χωρις regulation δεν πιστευω για κανενα λογο οτι οδηγει σε οικονομικη αναπτυξη μια χωρα. Ισως τις πολυεθνικες μονο και τους μεγαλοκαρχαριες.

Κατα τα αλλα, ειπα Σλαβικες χωρες, εννοωντας ολες τις πρωην Γιουγκοσλαβικες, οχι την Τσεχια και τη Σλοβακια που δεν ειναι.

Κανενας δεν εχει για χωρα προτυπο την Αμερικη. Αυτες που αναφερεις κι εσυ ως προτυπο ανεφερα κι εγω. Δε γινεται να αντιγραψουμε Ολλανδια, Δανια, Βελγιο, Φινλανδια κτλ, για δυο βασικους λογους:

  1. Ο καιρος μας μας κανει λιγο πιο χαλαρους και με μια νοοτροπια να δουλευουμε για να ζουμε, κι οχι να ζουμε για να δουλευουμε.
  2. Δε μας αφηνουν να το κανουμεκαι αυτες, αλλα και αλλες ευρωπαικες δυναμεις… Και ναι, μπορει να ακουγεται σαν θεωρια συνωμοσιας, αλλα προσφατες εξελιξεις φανερωσαν αυτο που ολοι σκεφτομασταν και δε λεγαμε. Μας θελουν να ειμαστε σκλαβοι τους και φτηνα μερη για καλοκαιρινες διακοπες, ή αν γινεται να μας αγορασουν και να μας κανουν αποικια.
3 Likes

Sorry που θα γίνω αυτός ο τύπος, αλλά ο Κλεόβουλος, στον οποίον έχει αποδοθεί αυτή η έκφραση, έλεγε “μέτρον άριστον”. Αν ψάξεις στο google θα δεις διάφορα επιχερήματα από τις 2 πλευρές αλλά νομίζω ότι εννοιολογικά αυτή είναι η σωστή έκφραση.

Συμφωνώ. Νομίζω πάντως ότι ο trunksan δεν εννοούσσε την “αγορά” ως deregulated αλλά ότι πλέον όλοι μας στην ίδια “αγορά” συμμετέχουμε (ανοιχτά σύνορα δηλαδή, αυτό ήταν το νόημα) λόγω κοινού νομίσματος. Που, βέβαια, αυτά τα 2 είναι παράγοντες που ευνοούν τις deregulated markets αλλά και πάλι υπάρχει η νομοθεσία του εκάστοτε κράτους που είναι πιο ισχυρή (τουλάχιστον παλιότερα, μέχρι να “ευθυγραμμιστούν” όλα τα κράτη μέλη) από την ευρωπαϊκή.

Για τα 2 σου σχόλια, θα επανέρθω αργότερα.

1 Like

ΟΚ, αλλά το νόημα και των 2 εκφράσεων είναι το ίδιο.

Γενικά ήθελα να πω για την ελεύθερη αγορά όχι απαραίτητα εντός της ΕΕ.

Και θα συμφωνήσω και με τους 2 σας, ότι το πρόβλημα δεν είναι η ελεύθερη αγορά ή ο καπιταλισμός, αλλά η ασυδοσία και το deregulation. Διότι ωραίες οι θεωρίες περί τέλειων και δίκαιων αγορών, αλλά στην πραγματικότητα βλέπουμε ότι οι ισχυροί ή/και οι πονηροί έχουν τα μέσα να τις χειραγωγούν.
Εκεί εντοπίζω και το μεγάλο λάθος στην οικονομική πολιτική της Αμερικής, ότι στο όνομα της οικονομικής ελευθερίας ανέχονται την παρανομία και την ασυδοσία.

Πάντως, για μένα, χαρακτηριστικότερο παράδειγμα ΚΑΛΩΝ φιλελεύθερων πρακτικών είναι η Χιλή. Μια χώρα φτωχή (χούντες και εμφύλιο μέχρι αρχές του 90) η οποία υιοθέτησε πολλές από τις θεωρίες της οικονομικής σχολής του Σικάγο αλλά ταυτόχρονα δεν αμέλησε τα χαμηλότερα κοινωνικά στρώματα. Γι’αυτό και έχει γίνει η μοναδική high-income κοινωνία στην Λατινική Αμερική,
… και χωρίς πετρέλαια.

Εμ… Δεν τις υιοθέτησε ακριβώς, αλλά τις επέβαλε ο δικτάτορας που ανέτρεψε με στρατιωτικό πραξικόπημα και δολοφόνησε τον νόμιμα εκλεγμένο Αλιέντε, με την αμερικανική βοήθεια, και μετά επέβαλε αυτά τα μέτρα παρέα με τους απεσταλμενους από το Σικάγο. Σε μια δικτατορία είναι εύκολακι αυτό (λέω εγώ τώρα), αφού δεν χρειάζεται να ψηφίζει ο ηλιθιος λαός για το τι θέλει να γίνει.