Αγαπημένο άλμπουμ 1998

den 3ero giati alla den maresane pote oi soulfly(oute kai to roots plin tou omonimou kai to attitude). isos auta ta ethnic stoixia einai pou to xalane gia mena(3ero pos exoun kai pio heavy thrash songs alla oute ki auta).

Μεταξυ μας τωρα, ο δισκος εχει 4-5 πολυ δυνατα κομματια και τα υπολοιπα δεν ειναι ουτε filler. Μην πουμε για τους μηδενικους στιχους. Ειναι χαρακτηριστικοτατο παραδειγμα αυτου που ελεγε νωρίτερα ο @Outshined. Οπως και το vovin, οπως και οι πυξ λαξ του μεταλ.

1 Like

To Vovin einai diskara olokliro, sorry e
Pyx Lax ennoeis Anathema?
Oute ena metrio tragoydi sto Alternative 4, de mas ta les kala simera.

1 Like

Εγώ ήρθα να πω Destiny’s End αλλά είδα ένα παληκάρι έκανε την καλή.

Blind Guardian, Solitude Aeturnus, Death, Garage Inc, LTE, Bolt Thrower, SOAD, King Diamond και Slauter Xstroyes ή Jag Panzer συμπληρώνουν την δεκάδα μάλλον (δεν το πολυσκέφτηκα, στάνταρ κάτι μου ξεφεύγει)

Στο vovin ακομα και τοτε που τρελαινομουνα, ακουγα 1-3-5 και κανα κομματι ακομα. Γουστα ειναι αυτα.
Τωρα για Αnathema, το alternative 4 ειναι τρελος δισκος, απο την αρχη μεχρι το τελος, αλλα δεν μπορω να ταυτιστω μαζι του πλεον.
Ειναι για αλλες εποχες (για μενα)και σίγουρα για συναισθηματικα ασταθείς περιοδους. Μαλλον ηταν ατυχες το σχολιο για αναθεμα, γιατι μεχρι να γραψω το ποστ εχω θυμηθει τον μισο δισκο και μου ρχεται να τον βαλω.

Na ksanavaleis kai to Vovin mallon, giati ta Birth Of Venus Illegitima, Clavicula Nox einai mallon mesa sta 10-15 kalytera tragoydia ton Therion kai i trilogia sto telos mazi me to closing track, einai to katallilo closing gia ton disko :stuck_out_tongue:

2 Likes

Υποκειμενικά πάντα εγω το θεωρώ αξεπέραστο album και εχω τρελό συναισθηματικο δέσιμο με την πάρτη του… χορια οτι ακουγεται σαν το μικρο αδερφάκι του Roots

1 Like

αξεπέραστο και επιδραστικότατο

υ.γ. ίσως το πρώτο digipack που αγόρασα εκείνο το διπλό cd.

2 Likes

https://www.youtube.com/watch?v=fcxSCaKqm0M

Εθιστικο ειναι λες και βγηκες απτην ζουγκλα του Roots με μονο συνοδηπορο τον Max να χει επηζησει και ξαφνικα εισαι σε ενα μερος σαν το artwork του αλμπουμ και πρεπει να πηδηξεις στο γκρεμο…ο Cavalera ηταν σε τρελα κεφια απο τοτε μεχρι και το Conquer

1 Like

αν έφτιαχνα πάντως μια κασέτα διάρκειας 80 λεπτών από τα δικά μου αγαπημένα του 1998 θα έμοιαζε κάπως έτσι:

Hate Song (The Haunted)
Shock (Fear Factory)
Bleed (Soulfly)
Suite-Pee (System Of A Down)
Powertrip (Monster Magnet)
Rock Is Dead (Marilyn Manson)
Got the Life (Korn)
War? (System Of A Down)
Choke Hold (The Haunted)
Edgecrusher (Fear Factory)
Book of Thel (Bruce Dickinson)
Fragile Dreams (Anathema)
Coma White (Marilyn Manson)
The Kids Aren’t Alright (The Offspring)
Sugar (System Of A Down)
Eye for an Eye (Soulfly)
Trumpets of Jericho (Bruce Dickinson)
In Vein (The Haunted)
Americana (The Offspring)
See You in Hell (Monster Magnet)

τώρα βέβαια εν έτη 2018 θα φτιάξω μια playlist στο spotify…

και για τους μερακλήδες Beastie Boys - Intergalactic

2 Likes

Ποπο ναι και το πρωτο The Haunted ειναι το μισος προσωποποιημενο με τρελες κομματαρες μεσα

2 Likes

Πως γινεται να ξεχασα το καλυτερο αλμπουμ του Manson?! Τρελη χρονια τελικα μας βγηκε το 1998. Δυσκολα φτιαχνω δεκαδα τελικα, θα πρεπει να αναθεωρησω το αρχικο μου ποστ σε αυτο το νημα…

Έχω την εντύπωση ότι το '99 είναι ακόμα πιο τρελή δισκογραφικά χρονιά. Κάποια στιγμή το βλέπουμε κι αυτό.

Συμφωνω, εχουν βγει αρκετοι απο τους πιο αγαπημενους μου δισκους το 1999.
Το βλεπουμε σε λιγους μηνες βασικα :stuck_out_tongue:

Βασικά σας γλεντάει όλους η Madonna με το Ray of Light… γατάκια. Έχει και το καλύτερο κομμάτι της εβερ μέσα (Frozen) :sunglasses:

2 Likes

Τόλμησε να κατεβάσεις BG από νούμερο 1…

2 Likes

Γενικα τα εξης, ουσιαστικα μπαινουν ολα στη θεση νουμερο 1, γιατι ειναι ολα αψεγαδιαστα:

  • Nightfall In Middle-Earth (Blind Guardian)
  • How To Measure A Planet? (The Gathering)
  • The Chemical Wedding (Bruce Dickinson)

Στην επομενη κατηγορια εχουμε τα “σχεδον τελεια”:

  • Americana (The Offspring)
  • Better Than Raw (Helloween)
  • Mechanical Animals (Marilyn Manson)
  • Alternative 4 (Anathema)
  • Obsolete (Fear Factory)
  • Version 2.0 (Garbage)
  • Frozen (Sentenced)

Και τελος τους δισκους που αν και τους λατρευω ολοκληρους, βρισκω 2-3 πιο αδυναμες στιγμες μεσα:

  • Vovin (Therion)
  • Without You I’m Nothing (Placebo)
  • Something Wicked This Way Comes (Iced Earth)
  • Marriage Of Heaven and Hell (Ulver)

Αυτη ειναι η τελικη μου λιστα μεχρι καποιος να μας θυμησει δισκαρα που βγηκε το 1998 και ξεχασαμε επειδη ειμαστε κωλογεροι :heart_eyes:

Πλάκα πλάκα το Americana είναι πολύ καλός δίσκος, αν έλειπε το Walla Walla και το Feelings θα ήταν 10αρι
Edit έχει μέσα και το Why don’t you get a job οκ δεν θα ήταν ποτέ 10αρι :sunglasses:
Τα σοβαρά του κομμάτια ωστόσο είναι εξαιρετικά

Θα συμφωνούσα απόλυτα αν δεν έγραφες αυτό για το Why You Don’t Get A Job. Το αγαπώ!

2 Likes

Αξίζει κι αυτή η δισκάρα τουλάχιστον μια αναφορά