Ρωσία - Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου 2018

Κρίμα, ονειρευόμουν έναν παίκτη της Ιαπωνίας να βγει με σπαθί Σαμουράι και να κόψει το Νεϋμάρ στη μέση :joy::joy:

Τρομερά πράγματα όντως. Από τη μία ένιωσα μεγάλο σεβασμό για τους Ιάπωνες που δεν έκαναν δευτερόλεπτο καθυστέρηση, από την άλλη αυτή η τιμιότητα τους έφαγε. Χρειάζονται κι οι εκπλήξεις, τώρα θα έχουμε ένα νερόβραστο Euro συν Βραζιλία και Ουρουγουάη.

2 Likes

Γιατι νεροβραστο? Ματσαρα θα ειναι το Βραζιλια - Βελγιο, το Βραζιλια - Ιαπωνια οχι τοσο.

Ποδοσφαιρικη αφελεια οι Γιαπωνεζοι που κατεβηκαν ολοι μπροστα αλλα απο την αλλη μαγκια τους και μπραβο τους, πηγαν να το παρουν αρχιδατα χωρις ταμπουρια καθυστερησεις και πουστιες.

1 Like

Quiz: Ποιο τραγούδι παίζει στο βίντεο που ανέβασες? Χεχε… :stuck_out_tongue:

Εγώ μόλις είδα το 2-0 λιγουρευτηκα ανατροπή 2-3 σε κάνα στοίχημα, αλλά τα έχω κόψει. Όντως μπράβο στην Ιαπωνία, μπλαζε το Βέλγιο αδικεί την προσπάθεια του στους ομίλους με αυτήν την εμφάνιση ωστόσο την έκανε την ανατροπή.

Το “ματσάρα” είναι σχετικό. Και όντως οι Βέλγοι έχουν καλύτερη ομάδα, αλλά για εμένα προσωπικά αυτό δεν είναι το πρώτο κριτήριο.

Με τους Ιάπωνες ας πούμε σήμερα “ταυτίστηκα”, δηλαδή ο αγώνας τους με συγκίνησε, παρόλο που δεν είναι η καλύτερη ομάδα στον κόσμο. Αν είναι να βλέπω καλούς συνδυασμούς και ψαλιδάκια, βλέπω και Champions League (με το οποίο δεν ασχολούμαι εδώ και καμια δεκαετία). Δεν υπάρχει λόγος να γίνονται διοργανώσεις με εθνικές ομάδες, αν δε βλέπεις και λίγο την ταυτότητα του κάθε λαού που εκφράζεται και στο ποδόσφαιρο. Οι Ιάπωνες έχουν ταυτότητα, οι Βέλγοι δεν έχουν γιατί γενικά δεν έχουν.

Εκεί πάει το νερόβραστο, στο ότι δεν προσφέρει συγκινήσεις να βλέπεις ευρωπαϊκές μουλτικούλτι ομάδες, είναι όλες ίδιες στην τελική, οπότε είναι σα να βλέπεις Champions League. Το καθαρά ποδοσφαιρικό θέαμα του Βραζιλία-Βέλγιο πιθανότατα θα είναι καλύτερο, αλλά εγώ δε θα έχω κάποιον να υποστηρίξω. Ενώ οι Ιάπωνες (π.χ.), όπως παλιότερα το Καμερούν (π.χ.), είχαν αυτό το ωραίο του underdog.

7 Likes

Καταλαβαινω τι λες, απο την αλλη εχουμε πολλες ομαδες που δεν εχουν φτασει ποτε τελικο στους 8 (η εχουν απερια χρονια να φτασουν) οπως Σουηδια η Ελβετια, Βελγιο, Κροατια, ακομα και οι Αγγλοι και η τιμια γραφικοτητα τους, οποτε απο αποψη underdogs δεν παει ασχημα η δουλεια.

Παντως η κουραση των μεγαλων αστερων εχει δημιουργησει ενα μικρο χαντικαπ υπερ των “μικρων” ισως γι’αυτο βλεπουμε τοσες εκπληξεις. Δεν ειναι κακο αυτο.

2 Likes

Ισως και Κολομβια :wink:.

2 Likes

Οι ομαδες που εγραψα μου φανηκαν συνολικα πιο συμπαγεις απο Γαλλους και Βραζιλιανους. Η αμυνα της Βραζιλιας ηταν για 5 γκολ απο το Μεξικο, απλα οι Μεξικανοι κλασικα και παραδοσιακα εκτελουν το 90% των επιθεσεων τους αψογα, και μετα παιρνουν τις χειροτερες αποφασεις (σουτ αντι για πασα, πασα αντι για σουτ, κτλ). Η Γαλλια ειναι σχετικα καλη και σε αμυνα και σε επιθεση, αλλα δε μου αρεσε οσο οι αλλες, απλα. Μπορει και να τους αδικω λιγο, γιατι εχουν πολυ καλο ροστερ, αλλα μου φαινεται οτι δεν αξιζαν κανενα απο τα νικηφορα αποτελεσματα που πηραν τοσο ξεκαθαρα, θα μπορουσαν να εχουν χασει κανα 2 φορες ως τωρα.

1 Like

Έλα Limp Bizkit είναι, έχω και το δισκάκι, το μοναδικό από αυτούς :stuck_out_tongue:

2 Likes

Ακριβως ετσι ρε Αχιλλεα. Αυτη ειναι η μαγεια του Μουντιαλ και για μενα. Η αφελεια και το παθος πχ των Ιαπωνων. Κριμα. Ποσο μου λειπουν κατι Σκωτιες :smiley:

@QuintomScenario νομιζω οτι το Μεξικο χτες απογοητευσε. Αν εξαιρεσεις το ξεκινημα του, στην συνεχεια φαινοταν ανημπορο. Μολις βρηκε τα πατηματα της η Βραζιλια, ουσιαστικα δεν υπηρχε Μεξικο.

Το Βελγιο μεχρι τωρα ειναι το κλασικο Βελγιο. Φοβερο ροστερ. Ασταθες. Δεν πειθει. Παιζει φουλ επιθετικα και δεν ξερω αν θα του βγει με Βραζιλια, Γαλλα/Ουρουγουαη. Δεν εχει καν αμυντικο χαφ. Ο Βιτσελ δεν ειναι τετοιος παιχτης. 6 δημιουργικοι/επιθετικοι και 4 αμυντικοι. Απλα ειναι τοσο καλοι οι 6 που κρατανε ετσι τον αντιπαλο πισω.

Εγω σιγα σιγα γινομαι φαν Αγγλιας. Φταιει και το οτι εχω παιξει τον Χαρι να βγει πρωτος σκορερ

3 Likes

Ίσως, αν και εκεί κάνω μία εξαίρεση σε αυτό που έγραψα για τις ευρωπαϊκές ομάδες, λόγω ιδιαίτερης συμπάθειας στους Άγγλους. Ελπίζω η τίμια γραφικότητα που αναφέρει ο @morgoth να μην είναι πάλι λόγος για έναν τίμιο αποκλεισμό. :grin:

Δε θα με χαλάσει βέβαια ούτε η Κολομβία (όταν έδειξε στην εξέδρα Χιγκίτα και Βαλντεράμα μαζί με έπιασε μια συγκίνηση, με αυτές τις “περούκες” μεγαλώσαμε!), αλλά ο υπέρτατος τελικός για μένα θα ήταν Αγγλία-Ουρουγουάη κι ας το πάρει ο καλύτερος. Ψιλο-απίθανο όμως…

Συμφωνώ κι εγώ. Το Μεξικό είναι η ομάδα που είναι πάντα εκεί, πάντα περνάει τον όμιλο, πάντα δημιουργεί συμπάθειες και ποτέ δε φτάνει έστω σε έναν ημιτελικό. Κρίμα γιατί είναι ποδοσφαιρική χώρα, δεν παίζει ποτέ βαρετά και για μένα έχει όλες τις προϋποθέσεις να μπει στο κλειστό κλαμπ των (8 μέχρι στιγμής) χωρών που έχουν σηκώσει το Κύπελλο. Εδώ μπήκαν Γάλλοι και Ισπανοί…

2 Likes

Is coming home…

Χαχαχαχαχαααχαχαχαχαχαχαχαχααααααααααα

3 Likes

Ρε Περασε η Αγγλια στα πεναλτυ.

Αυτο, δεν εχω λογια.

4 Likes

Ένα replay μιας από τις καλύτερες φάσεις του μουντιάλ δεν έχει βγεί ακόμα γαμώτο

2 Likes

Φοβερο σουτ κ αποκρουση. Κ στο πεναλτι ηταν φοβερος κ πιο πολυ φανηκε στο λαιβ. Εξαιρετικο ρηφλεξ

Πάλί καλά , έτοιμοι ήταν να αποκλειστούν πάλι …να δουμε τώρα με σουηδία .

Αν δουμε το ρηπλει απο πισω, παιζει και να πηγαινε αουτ το σουτ ε

Που φυσικα δεν μειωνει την αποκρουση ως προσπαθεια

και στο λαιβ https://streamable.com/1c6yk

1 Like

Δυστυχως ουτε απο το screenshot φαινεται καλα αφου ειναι με γωνια, μαλλον ομως οριακο γαμμα/δοκαρι ηταν. Καταπληκτικο σουτ και φοβερη αποκρουση.

Απίστευτο εάν έμπαινε, το γκολ της διοργάνωσης θα ήταν.
Οι Άγγλοι νίκησαν στα πέναλτι, στα πέναλτι, στα πέναλτι. Δεν είναι troll. Εντάξει το έχουν ήδη πάρει όπως ξέρουμε αλλα τρώγοντας έρχεται και η όρεξη.
Δεν έχει γίνει ακομα σχόλιο για ενδυμασία φιγουρινι πρότυπο Μπέκαμ στον Σαουθγκειτ και ανησυχώ.

1 Like